To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zverejňujú sa výsledky hlasovania v referendách. Západ hovorí o desivých dôsledkoch

Kyjev 27. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys, screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke civilisti počas vojenského výcviku neďaleko mesta Ľvov na západe Ukrajiny

20:27 -MAAE zaznamenala v pondelok a v utorok nové ostreľovanie územia Záporožskej jadrovej elektrárne.

Uvádza sa to vo vyhlásení na webovej stránke organizácie.

Generálny riaditeľ organizácie Rafael Grossi údajne vyzval na prijatie okamžitých opatrení na zníženie hrozby pre jadrové zariadenie.

 

20:25 – Monitorovacia misia OSN zverejnila údaje o sexuálnych zločinoch počas vojny na Ukrajine.

Misia vo svojej správe uviedla, že zdokumentovala:

– Znásilnenie ôsmich žien a jedného dievčaťa,

– 15 prípadov sexuálneho násilia ako metódy mučenia alebo zlého zaobchádzania s mužmi,

– 11 prípadov, keď boli muži aj ženy považovaní za “delikventov” nútení vyzliecť sa na verejnosti,

– 8 prípadov iných foriem sexuálneho násilia, ako je nútenie k nahote, nechcené sexuálne dotyky, sexuálne obťažovanie a vyhrážanie sa sexuálnym násilím.

Podľa OSN sa 30 takýchto prípadov dopustili ruské ozbrojené sily, dvoch ukrajinské ozbrojené sily alebo orgány činné v trestnom konaní a 11 civilisti alebo príslušníci jednotiek územnej obrany Ukrajiny.

Správa OSN sa vzťahuje na obdobie od 24. februára do 25. septembra 2022.

 

19:26 – Za vstup Záporožskej oblasti do Ruskej federácie hlasovalo 97,81 % voličov po spracovaní 100 % protokolov.

Za vstup LĽR do Ruskej federácie hlasovalo 97,93 % voličov po spracovaní 100 % protokolov.

Za vstup DĽR do Ruskej federácie hlasovalo 98,69 % voličov po spracovaní 100 % protokolov.

Za vstup Chersonskej oblasti do Ruskej federácie hlasovalo 96,75 % voličov po spracovaní 100 % protokolov.

 

19:06 – Zhrnutie dnešného dňa:

Na fronte je potvrdené oslobodenie niekoľkých osád v Charkovskej a Doneckej oblasti (pri Limane a Kupiansku). Ruské jednotky prudko zvýšili tlak v blízkosti Bachmutu.

Na dobytých územiach sa skončili “referendá” o pripojení k Rusku, ktoré Ukrajina neuznáva. Ich výsledok je predvídateľný (deklaruje sa “úplná podpora” pripojeniu k Ruskej federácii) a nasleduje právna registrácia pripojenia týchto regiónov k Rusku.

Podľa všetkého sa tak stane v najbližších dňoch.

V tejto súvislosti sa na Západe aj v Rusku naďalej diskutovalo o tom, či Rusko použije jadrové zbrane na udržanie týchto území.

Bývalý ruský prezident Medvedev, ktorý nahradil Putina v ruskej bezpečnostnej rade, dnes na túto otázku odpovedal kladne.

Celkovo sa situácia určitým spôsobom vyhrocuje. V stávke už nie je len Ukrajina a Rusko, ale celý svet. Najmä vzhľadom na rozsiahlu mobilizáciu v Rusku.

 

18:47 – Ruské médiá zverejňujú konečné výsledky “referenda” o pripojení ukrajinských území k Rusku.

Chersonská oblasť: 96,75 % za pristúpenie, Záporožská oblasť: 97,81 % za,

Luhanská oblasť (“LĽR”) – 97,93 %,

Doneck (“DĽR”) – 98,69 %.

 

18:45 – USA nemajú námietky proti tomu, aby Ukrajina použila západné zbrane proti regiónom, ktoré by sa po “referende” mohli stať súčasťou Ruskej federácie.

Na brífingu to povedal minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken.

 

18:44 – Ukrajina dostane v prvej fáze dve batérie systémov protivzdušnej obrany NASAMS, teda až 16 odpaľovacích zariadení.

Na brífingu to povedal hovorca velenia vzdušných síl AFU Jurij Ignat.

“Najskôr nám budú odovzdané dve batérie. Batéria môže mať až osem odpaľovacích zariadení, ako aj veliteľské stanovište, radar, ktorý bude vidieť ciele. Batéria NASAMS je vlastne naša divízia, je to až osem odpaľovacích zariadení,” povedal.

Podľa Ignata sa ďalej “musíme zamerať na výrobné kapacity alebo podniknúť kroky na diplomatickej úrovni, aby nám svet pomohol s týmito systémami, ktorých potrebujeme pomerne veľa”.

Ignat uviedol, že prvý NASAMS bude Ukrajine odovzdaný v blízkej budúcnosti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj 25. septembra v rozhovore pre CBS News uviedol, že Ukrajina dostala od USA systémy protivzdušnej obrany NASAMS.

Na druhý deň prezidentov hovorca Sergej Nikiforov spresnil, že “rozhodnutie sme dostali, súhlas sme dostali, ale samotné NASAMS ešte fyzicky neprišli”.

 

18:10 – Aktuálne čísla: Podľa volebných miestností v Rusku hlasovalo za pripojenie LĽR k Rusku 97,93 % voličov po spracovaní 51,76 % protokolov.

Po spracovaní 51,83 % protokolov hlasovalo 98,63 % voličov vo volebných miestnostiach v Rusku za zjednotenie Doneckej ľudovej republiky a Ruskej federácie.

96,75 % voličov v ruských volebných miestnostiach hlasovalo za pripojenie Chersonskej oblasti k Ruskej federácii po spracovaní 100 % protokolov.

Za pripojenie Záporožskej oblasti k Ruskej federácii hlasovalo 93,11 % voličov po spracovaní 29,19 % protokolov.

 

18:04 – Hraničná agentúra EÚ Frontex zaznamenala nárast počtu Rusov prekračujúcich hranice Európskej únie

“Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie zo strany Ruska v susedných členských štátoch EÚ sa zvýšil počet prekročení hraníc.

Minulý týždeň vstúpilo na územie EÚ takmer 66 000 ruských občanov, čo je o viac ako 30 % viac ako v predchádzajúcom týždni. Väčšina z nich prišla do Fínska a Estónska,” uviedol Frontex.

Agentúra tiež uviedla, že od začiatku vojny vstúpilo do EÚ cez jej pozemné hranice už viac ako 1 303 000 ruských občanov.

Zároveň sa do Ruska cez jeho pozemnú hranicu s EÚ vrátilo viac ako 1 273 000 ruských občanov.

Hraničná agentúra EÚ Frontex zaznamenala nárast počtu Rusov prekračujúcich hranice Európskej únie
Hraničná agentúra EÚ Frontex zaznamenala nárast počtu Rusov prekračujúcich hranice Európskej únie

18:00 – Hlavná vec vo večernom súhrne Generálneho štábu AFU:

1. Ukrajinské sily odrazili útoky v oblastiach Soledar, Maiorsk, Kurdyumivka, Zaitseve, Bakhmut, Bakhmutska, Vyemka, Spornoye, Pervomaiskoye a Kamianka v Doneckej oblasti.

2. Počas dňa nepriateľ podnikol dva raketové a šesť leteckých útokov a uskutočnil viac ako 20 ostreľovacích útokov z raketometov MLRS. Zasiahnutých bolo viac ako 15 osád vrátane Záporožia, Mykolajova, Očakova, Avdijivky, Krasnohorivky, Poltavy a Marinky.

3. Rusi uskutočnili viac ako 50 letov bezpilotných lietadiel, najmä iránskej výroby Shahed-136.

4. Ukrajinské vzdušné sily uskutočnili 10 úderov. Protivzdušná obrana AFU zničila 1 lietadlo Su-25 a 5 bezpilotných lietadiel rôznych typov.

 

15:59 – Výsledky “referenda” by mohli mať “desivé dôsledky v reálnom svete”, napísal denník The New York Times.

“Výsledky by mohli byť oznámené už v utorok, pričom sa očakáva, že väčšina obyvateľov bude hlasovať za pripojenie k Rusku a Kremeľ oficiálne oznámi anexiu už tento týždeň,” píše sa v článku.

“Prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko bude brániť územia všetkými prostriedkami. Krajina má najväčší jadrový arzenál na svete,” pripomína týždenník.

Bývalý tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksandr Danyľuk predpovedá, že po “referende” Putin vrhne armádu na obsadené územia.

Ak však ofenzíva s použitím konvenčných zbraní zlyhá, je podľa neho “možné použiť taktické jadrové zbrane” proti ukrajinskej armáde, napríklad úder na postupujúce jednotky, povedal Danyľuk.

 

15:36 – Bulharsko žiada svojich občanov, aby urýchlene opustili Ruskú federáciu, napísal bulharský denník Offnews s odvolaním sa na vyhlásenie bulharského ministerstva zahraničných vecí.

“Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu Ministerstvo zahraničných vecí Bulharskej republiky vyzýva na zdržanie sa ciest do Ruska a odporúča bulharským občanom v Ruskej federácii, aby zvážili čo najskorší odchod z krajiny s využitím aktuálne dostupných dopravných prostriedkov,” uvádza sa vo vyhlásení.

Vo vyhlásení bulharského ministerstva zahraničných vecí sa výslovne neuvádza, aká situácia predstavuje hrozbu pre bulharských občanov v Rusku.

Diplomati však odporúčajú bulharským občanom v Rusku, aby boli mimoriadne ostražití, vyhýbali sa masovým zhromaždeniam a celkovo sledovali situáciu v krajine.

 

15:34 – Bielorusko sa pripravuje na rozsiahle prijatie vojenských jednotiek z Ruska, informuje telegramový kanál Belaruski Hayun

V súčasnosti sa vykonávajú tieto činnosti:

– kontrola miest nakládky (vykládky) na železničných staniciach za účasti príslušníkov pobočiek BelŽD a veliteľstiev VOSO (vojenská komunikačná služba ruských ozbrojených síl);
– oprava nakladacích a vykladacích plošín (ak je to potrebné), ako aj príprava cestných prístupov k nakladacím a vykladacím miestam na staniciach;
– zabezpečenie posunovacích lokomotív na železničných vykládkových staniciach;
– vypracovanie dopravných poriadkov pre vojenské útvary na BelŽD (po predložení plánu vojenskej železničnej dopravy).

 

15:13 -Prvé výsledky hlasovania v referende:

– Pri 14 % spracovaných protokolov hlasovalo 96,97 % voličov za to, aby sa Chersonská oblasť Ukrajiny stala súčasťou Ruska

– Na referende v Záporožskej oblasti hlasovalo 98 % voličov za pripojenie k Rusku, podľa výsledkov spracovania 20 % protokolov

– Po spracovaní 14,22 % protokolov hlasovalo 97,91 % voličov za pripojenie DĽR k Rusku

– Po spracovaní 12,56 % protokolov sa 97,82 % voličov vyslovilo za pripojenie LĽR k Rusku

 

13:34 – Rusko prijalo zmeny a doplnenia, ktoré bránia jednostrannému ukončeniu pracovných zmlúv s mobilizovanými zamestnancami.

Podľa zmien a doplnení prijatých ruskou dumou sa pracovná zmluva uzavretá medzi mobilizovaným zamestnancom a zamestnávateľom pozastavuje na dobu výkonu služby. Mzda sa nevypláca, ale čas služby sa započítava do času služby.

Po návrate zo služby je zamestnanec povinný vrátiť sa do práce za rovnakých podmienok.

Táto norma bude platiť pre osoby mobilizované 21. septembra alebo neskôr.

 

13:24 –  Ruské ministerstvo obrany potvrdilo nočné údery na Záporožie, počas ktorých údajne došlo k požiaru s obeťami.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské vzdušné sily zasiahli pozície pluku Gepard.

Potvrdzuje aj útok na Nikolajev. Zasiahnutá bola údajne 59. motorizovaná pešia brigáda.

 Situácia na frontoch 27. septembra 2022
Situácia na frontoch 27. septembra 2022

13:08 – Hlavný brífing ruského ministerstva obrany:

– Ruské letectvo zničilo v Záporoží až 100 stíhačiek pluku špeciálnych síl Gepard Ukrajinskej národnej gardy a viac ako 50 žoldnierov

– Ruskí stíhací piloti zostrelili v Chersonskej oblasti dve ukrajinské stíhačky MiG-29

– 81. letecká brigáda AFU stratila v DNR viac ako 150 mužov po zásahu ruských jednotiek

– Ruské letectvo v Mykolajive zasiahlo miesto dočasného rozmiestnenia jednotiek brigády AFU a zničilo až 50 ukrajinských vojakov

– Pozemná riadiaca stanica komplexu bezpilotných lietadiel Bayraktar zničená v Dnepropetrovskej oblasti

– Ruská protivzdušná obrana zostrelila 7 dronov, zničila raketu Tochka-U a 17 striel HIMARS

 Situácia na frontoch 27. septembra 2022
Situácia na frontoch 27. septembra 2022

13:02 – Patriarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill v kázni vyzval veriacich na “duchovnú mobilizáciu” za zmierenie Ruska a Ukrajiny.

“Žili sme s vami až do rozhodujúcej chvíle a v rozhodujúcej chvíli musíme obnoviť svoju vieru, zostriť svoje vedomie a pamäť a pozrieť sa inak na mnohé veci, na ktoré sme sa včera pozerali bez akejkoľvek pozornosti a osobitného záujmu. A potom naša duchovná mobilizácia, ku ktorej teraz všetkých vyzývam, pomôže zmobilizovať všetky sily našej vlasti,” povedal patriarcha v utorok.

Verí, že to “pomôže úplnému zmiereniu Ruska a Ukrajiny”.

Ukrajinu a Rusko však označil za “jeden priestor Ruskej pravoslávnej cirkvi”.

 

13:00 – Putinov hovorca Dmitrij Peskov potvrdil, že ruský prezident v rozhovore s Erdoganom povedal, že Rusko je pripravené rokovať s Ukrajinou.

Povedal tiež, že rozhovory “menia situáciu a podmienky”.

“Zároveň sa zachováva princíp cieľov vojenskej operácie,” povedal Peskov.

Povedal tiež, že “Rusko je naďalej pripravené rokovať, ale Ukrajina sa úplne stiahla z procesu rokovaní”.

 

12:58 – Potreby Ukrajiny v oblasti vojenskej podpory nezodpovedajú možnostiam novozélandského obranného priemyslu, uviedol novozélandský minister obrany Peeni Henare, informovala austrálska tlačová agentúra AAP.

“Ukrajina nás požiadala o dodávku raketových systémov HIMARS, systémov protivzdušnej obrany pre pozemné sily, ako aj systémov protivzdušnej obrany triedy zem-more. Nový Zéland nemá nič, čo by Ukrajina chcela,” povedala na tlačovej konferencii.

Podľa APP novozélandské vybavenie, ktoré bolo doteraz zaslané na Ukrajinu, zahŕňa 1 066 nepriestrelných viest, 473 prilieb a 571 maskovacích viest. Súhlasila tiež s vyčlenením 12,1 milióna dolárov pre ukrajinské ozbrojené sily.

 

12:56 – Od Putinovej čiastočnej mobilizácie prišlo do Gruzínska približne 10 000 Rusov, uviedol gruzínsky minister zahraničných vecí Vachtang Gomelauri.

Podľa neho pred 4-5 dňami to bolo 5-6 tisíc ľudí.

Na margo informácie, že do Gruzínska prišlo 250-tisíc Rusov, povedal: “Neviem, odkiaľ tieto čísla pochádzajú.

“Nerozumiem požiadavkám jednej časti opozície na uzavretie hraníc s Ruskom a druhej časti na prijatie čo najväčšieho počtu Rusov. Nemáme dôvod na uzavretie hraníc s Ruskom,” povedal.

 

11:03 – Vojenský komisár ruskej Magadanskej oblasti bol odvolaný “kvôli chybám počas čiastočnej mobilizácie”.

Predtým sa v Magadane vyskytla séria mobilizačných škandálov.

Konkrétne v jednom prípade tam bolo omylom zmobilizovaných 69 ľudí, ktorých poslali do dediny Sergejevka v Partizánskom okrese v Primorskom kraji. Potom im sľúbili, že ich pošlú späť.

V inom prípade záchranná stanica v Magadane zmobilizovala takmer celý personál záchranárov, zdravotníkov a vodičov.

V niektorých neúplných rodinách bol mobilizovaný jediný rodič maloletého dieťaťa alebo dokonca dve či viac detí, ktoré zostali samy.

Po mnohých sťažnostiach bol vojenský veliteľ odvolaný z funkcie.

 

9:40 – Ruské kanály na Telegrame sú plné vzrušenia z toho, že sa na webovej stránke ruskej vlády pre verejné obstarávanie objavil tender na jodid draselný.

Jodid draselný sa používa ako prvá pomoc v prípadoch rádioaktívnej kontaminácie.

Niektoré publikácie zároveň uvádzajú, že obstarávanie tohto lieku v Ruskej federácii sa tradične uskutočňuje v septembri. Inými slovami, táto verejná súťaž môže mať aj plánovaný charakter.

 

8:47 – Situácia na hlavných frontových líniách z Inštitútu pre štúdium vojny (USA).

Liman-Kupiansk. Ukrajinská ofenzíva pri Limane pokračuje. Podľa viacerých správ ukrajinské jednotky 25. septembra obsadili Malievku v Charkovskej oblasti (25 km severozápadne od Limanu).

Viacerí ruskí blogeri uviedli, že ukrajinské sily 26. septembra dobyli Šandrigolovo (12 km severozápadne od Limanu), Karpovku (20 km severozápadne od Limanu) a Novoye (19 km severne od Limanu).

Iné ruské správy zároveň tvrdili, že ruské jednotky odrazili útoky na Šandrigolovo.

Ruské zdroje tiež uviedli, že ukrajinské sily rozšírili predmostie severne od Drobyševa a snažia sa obkľúčiť ruské sily v Limane zo severozápadu cez Novoye, Stavki a Kolodyazi.

Rusko pritom pravdepodobne posilnilo líniu Volčansk-Kupjansk-Izium-Liman jednotkami 20. vševojskovej armády.

Ukrajinské sily pokračujú v útokoch severne od Kupjanska cez rieku Oskol. Ruské zdroje informovali, že 25. septembra AFU začala ofenzívu z Gorobivky a Dvurečnej smerom na Tavolžanku (18 km severovýchodne od Kupjanska) a podarilo sa jej obsadiť predmostie v blízkosti železničnej trate.

Oblasť Bakhmut. 26. septembra ruské jednotky pokračovali v pozemných útokoch v Doneckej oblasti. “Inštitút sa odvoláva na správy, že Wagnerovci vstúpili do severnej časti Otradivky (10 km južne od Bachmutu) z východu a zablokovali ukrajinským silám prístup do južnej časti obce.

Ruská PMC pokračovala v útokoch na sever pozdĺž trasy Bachmut-Majorsk a zaujala pozície v južnej časti Zaitseve (8 km juhovýchodne od Bachmutu). Ruské jednotky sa teraz pravdepodobne pokúsia obkľúčiť ukrajinské pozície vo východnej časti Zajceva z nedávno dobytých pozícií pri rozvodni elektrickej energie.

Geolokačné zábery zverejnené 26. septembra tiež ukazujú, ako ruské jednotky podnikajú pozemné útoky na ukrajinské pozície pozdĺž železnice pri Bilohivke.

 

Situácia na hlavných frontových líniách z Inštitútu pre štúdium vojny (USA)
Situácia na hlavných frontových líniách z Inštitútu pre štúdium vojny (USA)

 

Situácia na hlavných frontových líniách z Inštitútu pre štúdium vojny (USA)
Situácia na hlavných frontových líniách z Inštitútu pre štúdium vojny (USA)

8:46 – V noci 27. septembra bol Mykolajiv dvakrát zasiahnutý masívnym ostreľovaním – predbežne o 01:04 a 04:02, uviedol guvernér Vitalij Kim.

Predbežne došlo k úderu z Tornado-S MLRS v rôznych častiach mesta.

Doteraz je známe, že bolo poškodených niekoľko civilných zariadení v centre, obytné budovy, obchody a vodovodná sieť.

V dôsledku ostreľovania bol zničený aj sklad a vypukol požiar. Podľa predbežných informácií nie sú žiadne obete.

 

8:45 – USA neplánujú zaviesť vízové obmedzenia pre Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou.

“Každý, kto žiada o azyl pred prenasledovaním, môže bez ohľadu na svoju národnosť požiadať o azyl v Spojených štátoch a jeho žiadosť sa bude posudzovať individuálne,” uviedla hovorkyňa Bieleho domu Carine Jean-Pierreová.

 

8:44 – V noci 27. septembra bol Mykolajiv dvakrát zasiahnutý masívnym ostreľovaním – predbežne o 01:04 a 04:02, uviedol guvernér Vitalij Kim.

Predbežne došlo k úderu z Tornado-S MLRS v rôznych častiach mesta.

Doteraz je známe, že bolo poškodených niekoľko civilných zariadení v centre, obytné budovy, obchody a vodovodná sieť.

V dôsledku ostreľovania bol zničený aj sklad a vypukol požiar. Podľa predbežných informácií nie sú žiadne obete.

 

8:43 –  Rusko môže vytvoriť nový federálny okruh – Krymský.

Bude zahŕňať samotný polostrov, Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku a územia, ktoré Ukrajina zabrala po 24. februári. Teda časti Záporožskej a Chersonskej oblasti.

Ruskému denníku Vedomosti to oznámili zdroje z Rady federácie, prezidentskej administratívy a “vlády Krymu.

Bývalý generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin môže viesť nový úrad veľvyslanca.

Rozhodnutie o Rogozinovi môže byť prijaté v blízkej budúcnosti.

Zdroje vysvetľujú potrebu vytvorenia nového federálneho okresu “komplikovanou situáciou” okolo “referenda”. A tiež skutočnosť, že na správu nových území je potrebná politicky silná osobnosť.

 

8:12 – Do tejto hodiny sa situácia na Ukrajine a Donbase zmenila:

– Donecká, LĽR, Záporožská a Chersonská oblasť začnú posledný deň referenda

– Vedomosti: Výsledkom referenda môže byť vytvorenie Krymského federálneho okruhu, na čele ktorého bude stáť Dmitrij Rogozin

– Zalužnyj, šéf ruského generálneho štábu, nazval Gerasimova najmúdrejším z mužov

– NYT: Velenie AFU priznáva nepoužiteľnosť HIMARS proti spojeneckým silám v bojoch o Bachmut

– Rogov, člen štátnej správy Záporožskej oblasti: AFU sa môže pokúsiť zaútočiť pri Energodare

– Iránsky minister zahraničných vecí tvrdí, že Teherán zastáva neutrálny postoj ku konfliktu na Ukrajine

– Bloomberg: zvýšenie dodávok západných zbraní Kyjevu je nepravdepodobné, keďže USA zaujali opatrný postoj a európske zásoby “dochádzajú

 

8:07 – Dodatočnú mobilizáciu na Ukrajine v dôsledku čiastočnej mobilizácie v Ruskej federácii nemožno vylúčiť.

Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak to uviedol v komentári pre Ukrajinskú pravdu.

Podľa neho otázka dodatočnej mobilizácie na Ukrajine bude závisieť od situácie na fronte a od toho, aký vplyv bude mať mobilizácia v Rusku.

“Pozorne sledujeme, ako prebieha proces mobilizácie v Rusku. Čo a ako sa tam zbiera. Aké množstvo sa pošle na frontovú líniu. Ako sa táto hmota osvedčí. A práve od toho budú závisieť naše úpravy, ak budú potrebné,” povedal Podoljak.

Predtým v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD Podoljak povedal, že Ukrajina nebude potrebovať dodatočnú mobilizáciu.

Treba poznamenať, že aj v prípade zvýšenia mobilizačných plánov sa verejnosť o tom pravdepodobne nedozvie – tieto údaje sú vždy utajované a všeobecná (a nie čiastočná) mobilizácia na Ukrajine bola vyhlásená už 24. februára a v jej rámci môže byť povolaných toľko brancov, koľko je povolaných.

 

7:24 – EÚ nedospela k rozhodnutiu o ruských občanoch vyhýbajúcich sa mobilizácii, informuje Die Zeit.

Dnešné krízové stretnutie 27 veľvyslancov EÚ bolo údajne bezvýsledné.

Komisia EÚ bola požiadaná, aby “preskúmala, posúdila a v prípade potreby aktualizovala najnovšie odporúčania týkajúce sa vízovej problematiky, pričom zohľadní bezpečnostné obavy členských štátov”, uviedlo súčasné české predsedníctvo Rady EÚ.

“Po tom, ako Rusko minulý týždeň oznámilo čiastočnú mobilizáciu vo vojne proti Ukrajine, sa otázka prijímania ruských utečencov stala pre EÚ aktuálnou. Nemecko a ďalšie krajiny presadzujú jednotnú líniu, ale ich postoje sú protichodné. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faiserová prisľúbila utečencom azyl. Pobaltské štáty a Poľsko kategoricky odmietajú prijať týchto ľudí,” napísali noviny.

 

7:00 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu ukrajinského generálneho štábu.

1. Nepriateľ za posledných 24 hodín uskutočnil deväť raketových a 22 leteckých útokov, ako aj viac ako 90 sálv z raketometov MLRS.

2. Generálny štáb označil za miesto včerajšieho útoku bezpilotného lietadla v Odeskej oblasti dedinu Belenkoye neďaleko mesta Zatoka.

Južné velenie predtým informovalo, že išlo o útok na vojenské zariadenie.

3. Rusi útočili v oblastiach Bachmut, Horlivka a Avdejevka. Ide o osady Bachmut, Soledar, Kurdjumovka, Zajceve, Maiorsk, Kamianka a Pervomajskoje.

 

6:45 – Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej aktualizácii z 27. septembra oznámil, že ruské okupačné sily “úplne uzavreli” okupované časti južnej Chersonskej oblasti na Ukrajine pre vstup alebo výstup.

Ukrajinská vláda predtým vyzvala obyvateľov, aby sa evakuovali v rámci rozvíjajúcej sa ukrajinskej protiofenzívy v tejto oblasti.

 

6:40 – 26. septembra. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že pri náletoch pri Sviatogorsku zahynulo až 100 žoldnierov a nacionalistov

– Ministerstvo obrany tiež informovalo o masívnom útoku na pozície ukrajinských jednotiek v Charkovskej oblasti, pri ktorom bolo zničených až 120 vojakov

– V podmienkach čiastočnej mobilizácie neočakávajú žiadne obmedzenia pohybu občanov, vysvetlilo ministerstvo obrany

– DĽR, LĽR a oslobodené územia ukončili 4. deň referenda, účasť 63 % ku 87 %

– Peskov hovorí, že uznaniu výsledkov referenda bude predchádzať určitá “procedúra so zákonodarcami”

– Riabkov uviedol, že hodnotenie referenda a možných sankcií zo strany Západu nevyviedlo Rusko z kurzu, ale len posilnilo jeho odhodlanie dosiahnuť svoje ciele.

– Šéf MAAE povedal, že sa začnú rokovania o vytvorení “bezpečnostnej zóny” okolo jadrovej elektrárne v Záporoží

Situácia na Ukrajine a Donbase
Situácia na Ukrajine a Donbase

6:30 – Situácia na Ukrajine a Donbase do večera 26. septembra 2022, ruský pohľad:

_Hlava Krymu Aksjonov: SWO sa po referende stane protiteroristickou operáciou

– Reuters: Kongres USA dosiahol predbežnú dohodu o poskytnutí ďalšej pomoci Ukrajine vo výške približne 12 miliárd USD

– Erdogan hovorí, že jeho cieľom je zorganizovať rozhovory medzi Putinom a Zelenským

– Litva odovzdáva Ukrajine 50 obrnených vozidiel M113

– Jedna osoba zahynula a štyri boli zranené pri útoku ukrajinskej armády na trajekt v Chersone

– Luhanská ľudová republika hlási zadržanie pozorovateľa AFU

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Turecko hrozí ďalšou inváziou do Sýrie. Spojenec NATO opäť vyzerá ako nepriateľ

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Ďalší deň, ďalšia diplomatická kríza Bidenovej administratívy. V stredu americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval s tureckými predstaviteľmi v Ankare a snažil sa odvrátiť rozsiahly vpád tureckých síl do severnej Sýrie. Samostatne bol v Ankare James Jeffrey, bývalý veľvyslanec USA v…

Macronova návšteva USA nemôže “priniesť zázraky pre európskych výrobcov”

0 icon

Washington 4. decembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Prezident USA Joe Biden sa vo štvrtok miestneho času stretol v Bielom dome s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Prijatie bolo veľkolepé: Na štátnej večeri sa podávali homáre z Maine, oregonský syr s modrou plesňou a vojenská čestná stráž v uniformách z 18. storočia…

Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi Delegáti z viac ako 150 krajín, zástupcovia plastového priemyslu, environmentalisti, vedci, zberači odpadu a kmeňoví vodcovia ukončili v Uruguaji rokovania o návrhu prelomovej zmluvy, ktorá má ukončiť globálne znečisťovanie plastmi, informuje portál TRT World. Viac…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Turecko hrozí ďalšou inváziou do Sýrie. Spojenec NATO opäť vyzerá ako nepriateľ

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Ďalší deň, ďalšia diplomatická kríza Bidenovej administratívy. V stredu americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval s tureckými predstaviteľmi v Ankare a snažil sa odvrátiť rozsiahly vpád tureckých síl do severnej Sýrie. Samostatne bol v Ankare James Jeffrey, bývalý veľvyslanec USA v…

Macronova návšteva USA nemôže “priniesť zázraky pre európskych výrobcov”

0 icon

Washington 4. decembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Prezident USA Joe Biden sa vo štvrtok miestneho času stretol v Bielom dome s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Prijatie bolo veľkolepé: Na štátnej večeri sa podávali homáre z Maine, oregonský syr s modrou plesňou a vojenská čestná stráž v uniformách z 18. storočia…

Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi Delegáti z viac ako 150 krajín, zástupcovia plastového priemyslu, environmentalisti, vedci, zberači odpadu a kmeňoví vodcovia ukončili v Uruguaji rokovania o návrhu prelomovej zmluvy, ktorá má ukončiť globálne znečisťovanie plastmi, informuje portál TRT World. Viac…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

0 icon

Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

0 icon

Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Armádny Magazín

Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

0 icon

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

0 icon

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

"Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

0 icon

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

TopDesať

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

0 icon

Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali