KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Taraba: Čaputová napadla všetkých, ktorí chcú zmeniť kultúrno-etické zákony. Demeš: Máme šťastie na hlavu štátu. Kotleba vnímal prejav hlavy štátu pozitívne

Bratislava 5. júna 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:SITA-Kancelária NR SR)

 

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok v parlamente predniesla správu o stave republiky za uplynulý rok. Na jej slová pred poslancami reagovalo na sociálnych sieťach mnoho politikov, väčšinou s pozitívnym ohlasom

Na snímke Zuzana Čaputová (v popredí)

Podľa premiéra Igora Matoviča z OĽaNO správa o stave republiky bola vyrovnaným, férovým a dôstojne predneseným prejavom.

Podotkol, že kritiky v ňom bolo omnoho menej ako chvály, pričom kritiku považuje za opodstatnenú. Hlava štátu podľa neho pripomenula predvolebné sľuby, aby cesta za transparentnosťou bola transparentná. „Touto cestou sa treba vydať,“ povedal.

Prejav bol podľa Matoviča vyrovnaný, dobrý a férový voči Slovensku, politikom i ľuďom. Premiér v reakcii uviedol, že v správe si všimol aj tému prokuratúry a výhrady k legislatívnemu procesu. „Keď medzi riadkami bolo myslené, že poslanecký návrh nie je riadny legislatívny proces, v tom prípade treba zmeniť ústavu a poslancom treba zobrať právo predkladať zákony. Ja považujem aj poslanecký návrh za riadny legislatívny proces,“ povedal novinárom.

Na slová prezidentky o tom, že v prípade kultúrno-etických tém jej chýba poctivá debata, premiér reagoval, že úlohu v tom zohrali médiá. „Myslím si, že skôr médiá strašili takýmito zmenami, robili aj z našich poslancov strašiakov. Omnoho menej to bolo v súlade s realitou,“ dodal.

Podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica prezidentka avizovala, že sa jej nepáči skrátené legislatívne konanie a zákony, ktoré nie sú riadne pripravené a prediskutované. „Potom bez zaváhania podpíše špicľovací zákon, ktorý bol prijatý v skrátenom konaní,“ uviedol Fico s odkazom na zákon, ktorý mal pomôcť v monitorovaní mobilov ľudí, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu. Upozornil, že poslanci Smeru-SD napadli tento zákon na ústavnom súde a ten pozastavil jeho účinnosť.

Šéf opozičnej strany ĽSNS Marian Kotleba vyhlásil, že vníma správu o stave republiky zo strany prezidentky SR Zuzany Čaputovej pozitívne. Kotleba skonštatoval, že jej prejav bol kultivovaný, vecný a trefný. Ocenil najmä jej slová v súvislosti s rôznymi prílepkami k zákonom počas legislatívneho procesu v Národnej rade.

„Veľmi konkrétnou vecou, ktorá sa týka tohto volebného obdobia, sú prílepky, ktoré spomínala, ktoré v zákonoch vláda ako keby zatajene noveluje, mení, a to je v rozpore s legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov,“ skonštatoval s tým, že je to vec, s ktorou sa stretávajú od začiatku tohto volebného obdobia.

Dodal, že ak prezidentka svoje slová v prejave myslela úprimne a bude robiť aj praktické kroky pre ich naplnenie, môže to znamenať posun pre Slovensko.

Nový minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO sa potešil, že hlava štátu a hlavná veliteľka ozbrojených síl Zuzana Čaputová predniesla slová, ktorými vyjadrila vďaku príslušníkom armády. „Tie počas pandémie ukázali, že sú pripravené popasovať sa s neľahkými podmienkami či už technickými, materiálnymi alebo personálnymi a vždy odviesť svoju prácu/službu často až za hranice vlastných síl. Pre bezpečnosť nás všetkých!“

„Vážim si podporu, vďaku a vnímanie dôležitosti každého jedného vojaka a vojačky zo strany pani prezidentky. V uplynulých mesiacoch sa potvrdilo, že Ozbrojené Sily SR sú nenahraditeľnou zložkou domáceho krízového manažmentu. Pripájam sa k slovám pani prezidentky,“ píše Jaroslav Naď.

Podľa opozičného poslanca Tomáša Tarabu (KDŽP), prezidentka Čaputová v prejave v NR SR napadla všetkých, ktorí chcú zmeniť zákony v kultúrno-etickej oblasti.

„Obvinila ich, že oslabujú pripravenosť Slovenska čeliť druhému kolu pandémie. Ako oslabuje silu Slovenska to, že popierame právo deťom sa narodiť, neuviedla.“

Podľa Tarabu prezidentka povedala aj vetu kňaza Mariana Kuffu, ktorú by podľa neho mala aplikovať na samú seba: „Sme len tak silní, ako sa správame k najzraniteľnejším.“

Minister hospodárstva Richard Sulík z SaS na Facebooku vyzdvihol jednu konkrétnu pasáž zo správy Zuzany Čaputovej. „Pre nasledujúce obdobie je dôležitou úlohou vlády postaviť takú sieť pomoci na zmiernenie dopadov krízy, ktorou neprepadne nikto. Ekonomické balíčky pomoci sa preto musia dostať do rúk aj tým, pre ktorých dôsledky krízy nie sú len stratou trhov a odbytu, ale aj stratou existenčnej istoty,“ zdieľa posolstvo prezidentky Sulík.

Matúš Šutaj Eštok zo strany Smer-SD kvitoval, že prezidentka dnes v správe o stave republiky správne poznamenala, že všetky naše obete v boji s koronavírusom boli zbytočné, ak sa nám nepodarí zvládnuť ekonomickú krízu.

„Neustále vládu upozorňujeme, že Slovensku hrozí pandémia nezamestnanosti a že jej pomoc ekonomike je slabá, pomalá a komplikovaná. Premiér každý deň nadšene rozpráva, akí sme európski premianti v boji s nákazou – tak nech už začne konečne zachraňovať hospodárstvo, aby sa v prípade Slovenska tragicky nenaplnila biblická veta, že prví budú poslednými.“

Bývalý minister zahraničných vecí, aktuálne publicista a mimovládkar Pavol Demeš nešetril chválou na adresu prezidentky Čaputovej: „Sú politické prejavy slabé, dobré, veľmi dobré. Prvá Správa o stave republiky v podaní Zuzany Čaputovej bola výnimočná. Máme šťastie na hlavu štátu,“ myslí si Demeš.

Správu Zuzany Čaputovej ocenil aj poslanec NR SR za OĽaNO Peter Kremský: „Pani prezidentka dnes vo svojej správe v parlamente kritizovala, že Slovensko od roku 2012 prestalo v životnej úrovni dobiehať priemer EÚ. To je to, čo sme na oboch vládach Smeru dlhé roky kritizovali – že zanedbávajú sociálnu oblasť, ekonomiku, životné prostredie, či spravodlivosť.“

„Ďakujeme za dôveru, že sa môžeme pustiť do opravovania Slovenska. Celú krajinu treba prevrátiť – to, čo je postavené na hlavu treba dať znova na nohy. Teším sa, že sa na tom môžem podieľať,“ dodáva k téme Peter Kremský.

Prejav prezidentky Čaputovej v piatok v NR SR, kde predniesla svoju prvú Správu o stave republiky, bol podľa poslanca NR SR a podpredsedu opozičného Smeru-SD Richarda Rašiho vyvážený. „Nemohla sa v ňom možno venovať celému roku, ako chcela, pretože koronakríza je niečo, čo zmenilo naše životy a čo ich určuje až do budúcnosti,“ vyhlásil.

Za veľmi silný moment prejavu považuje, že hlava štátu v ňom jasne vyjadrila svoj nesúhlas, akou formou prebieha voľba generálneho prokurátora a že takýto závažný zákon mal isť štandardným legislatívnym konaním. Rašiho oslovilo v Správe o stave republiky aj poďakovanie prezidentky vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) i Igora Matoviča (OĽaNO), ako sa vyrovnali po zdravotníckej stránke s koronakrízou. „Veľmi jasne spomenula, aby sme tu zároveň nemali pandémiu nezamestnanosti. Potrebujeme naplno otvárať a podporovať ekonomiku,“ podotkol poslanec.

Kvituje, že sa Čaputová venovala aj boju proti dezinformáciám. Raši tvrdí, že v súčasnosti sú najmä mladí ľudia „zaplavení“ informáciami a nemôžu vždy reálne vyhodnotiť, čo je a čo nie je pravdou. „Je to problém v celom svete. Bude sa musieť nájsť mechanizmus, aby sme vedeli rozlíšiť, ktorá informácia je správna a oprieť sa o fakty,“ vysvetlil. Varuje, že v budúcnosti sa môže svet zmietať v dezinformačných kampaniach a ľudia sa pri svojich rozhodovaniach, napríklad pri voľbách, nebudú vedieť o čo oprieť.

Na margo slov prezidentky k slabému čerpaniu eurofondov či k čerpaniu zdrojov poznačené prešľapmi Raši priznal, že s tým problémy v minulosti boli. „Keby problémy neboli, nevznikol by ani Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu,“ uviedol. Raši bol v minulosti podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu. Slovensko ma podľa jeho slov problém s vyplatenými financiami za eurofondy, ktoré sú v objeme zhruba 33 percent. „Je to najmä preto, že po kauze na ministerstve školstva, keď bol vymenený minister Peter Plavčan, sa zastavil celý program Výskum a inovácie v objeme 300 miliónov eur,“ vysvetlil s tým, že ak by sa to nestalo, tak je SR v čerpaní na úrovni priemeru EÚ.

Raši tvrdí, že je na súčasnej vláde, aby do konca roka 2023 čerpanie eurofondov urýchlila. V prípade možnej korupcie pri eurofondoch skonštatoval, že v minulosti boli problémy, preto Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spolupráci s OECD prijal 32 opatrení, ktoré minimalizujú možnosť korupcie. „Ide o to, aby sa vyhlo konaniu „tvárou v tvár“ medzi prijímateľom a tým, kto o tom rozhoduje. Všetko sa dá teraz vyriešiť elektronicky, nemusí byť žiadne stretávanie sa. Keď sa toto a zákon o verejnom obstarávaní bude striktne dodržiavať, možnosť korupcie pri eurofondoch sa eliminuje takmer na nulu,“ podotkol Raši.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) označil správu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky za vyváženú. Šeliga uviedol, že sa mu veľmi páči veta prezidentky, v ktorej povedala aby sa Slocávi nevracali do života pred koronou, ale posunuli sa ďalej. „Aj ja vnímam, že každá kríza je príležitosťou. Ako spoločnosť sa môžeme posunúť v otázkach ekonomiky, spravodlivosti a pomoci najzraniteľnejším,“ poznamenal Šeliga.

Peter Pellegrini (Smer-SD) podotkol, že ho potešila výzva prezidentky , aby sme ako národ ostali po prekonaní koronakrízy súdržní. „Ešte ako predseda vlády som často zdôrazňoval, že sme boli v histórii úspešní najmä vtedy, keď sme ťahali za jeden povraz. Krátko po začiatku pandémie som veľmi cítil silný súzvuk vlády s občanmi, ktorý sa, žiaľ, skončil po veľkonočných experimentoch súčasného kabinetu.“

Pellegrini dodal, že ak máme byť súdržní, nesmie vláda a jej predseda umelo rozdeľovať spoločnosť zbytočnými konfliktmi a zástupnými témami. „Naopak, plne súhlasím s pani prezidentkou, že všetku svoju energiu musí koalícia sústrediť na boj s prichádzajúcou ekonomickou krízou. Inak všetky naše obete a všetky spoločné úspechy pri medicínskom zvládaní vírusu budú zbytočné,“ uviedol bývalý premiér v príspevku na sociálnej sieti.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Zamestnávatelia trvajú na zmrazení výšky minimálnej mzdy na rok 2021

Bratislava 16. júla 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zamestnávatelia naďalej trvajú na tom, aby minimálna mzda na Slovensku na rok 2021 zostala na aktuálnej sume 580 eur. "Vzhľadom na súčasný i očakávaný vývoj v ekonomike budeme trvať na zmrazení výšky minimálnej mzdy na tohtoročnej úrovni," uviedol pre agentúru SITA tajomník…

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny piatim novým veľvyslancom

Bratislava 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook, TASR-Pavol Zachar)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová odovzdala vo štvrtok poverovacie listiny piatim veľvyslancom, ktorí povedú diplomatické misie v Iráne, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Turecku, Libanone a Slovinsku. Vo svojom príhovore prízvukovala presadzovanie slovenských aj európskych záujmov. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec "Na vyslanie…

Súdny dvor EÚ zneplatnil dohodu o prenose údajov do USA

Londýn 16. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Wikimedia)   Súdny dvor Európskej únie (EÚ) vo štvrtok rozhodol, že dohoda, ktorá umožňuje veľkým technologickým firmám prenášať dáta z EÚ do Spojených štátov amerických a je známa aj ako ochranný štít, neplatí a národné regulačné orgány by mali prijať prísnejšie opatrenia, aby ochránili súkromie používateľských…

Ak Šeliga nebude kandidovať za šéfa Za ľudí,pravdepodobne o post zabojuje Kollár

Bratislava 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ak za predsedu strany Za ľudí nebude kandidovať súčasný podpredseda Juraj Šeliga, pravdepodobne o tento post zabojuje člen predsedníctva a poslanec parlamentu Miroslav Kollár. Potvrdil to pre TASR s tým, že rozhodnutie oznámi počas budúceho týždňa. Závisí to podľa neho aj od výsledkov…

Korčok: Boj o financie z EÚ sa začína, SR musí dobre obstáť v konkurencii

Bratislava 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Boj o finančný balík z Európskej únie (EÚ) sa ešte len začína. Slovensko musí obstáť v konkurencii dobre, aby financie prinieslo domov. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na štvrtok na tlačovej konferencii. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ide podľa Korčoka…

Raši: Hlasovacie automaty koalície pochovali dva dobré návrhy

Bratislava 16. júla 2020 (HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opozičný poslanec Richard Raši, ktorý sa pridal k Petrovi Pellegrinimu a jeho vznikajúcej strane Hlas-sociálna demokracia, opäť kritizuje vládnu koalíciu. Podľa Rašiho odmietli koaliční poslanci podporiť dva dobré návrhy  "Dnes je ten deň, keď sa hlasovacie automaty vládnej koalície vyfarbili v plnej paráde,"…

Dvojicu z Popradu obvinili z vraždy 57-ročného Viliama, uškrtili ho v parku

Bratislava/Poprad 16. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Prešovský kraj)   Obvineniam z obzvlášť závažného zločinu vraždy čelia dvaja Popradčania 38-ročný Roman a o dva roky mladšia Marianna. Po ich útoku prišiel o život 57-ročný Viliam. Dráma sa odohrala v utorok 14. júla večer na Dostojevského ulici v Poprade Trojica tu spoločne popíjala…

„Do roka a do dňa.“ Hnutie PS vyzýva vládu na vykonanie transparentného výberového konania na prednostov okresných úradov

Bratislava 16. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva vládu, aby „do roka a do dňa“ vykonala otvorené a transparentné výberové konania na prednostov okresných úradov a ostatných funkcionárov dosadených vládou a ministerstvami. Hnutie to uviedlo v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal Ľuboš Konečný Výber predsedov…

Globálny plán o distribúcii vakcíny podpísalo 165 krajín

Londýn 16. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Do globálnej iniciatívy zameranej na spravodlivú distribúciu akejkoľvek efektívnej vakcíny proti novému koronavírusu sa zapojilo 165 krajín sveta. Celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi v stredu vo vyhlásení informovala, že 75 bohatých krajín sa pridá k iniciatíve Covax, do ktorej sa zapája aj ďalších 90…

Majiteľom Slovana sa stal Rudolf Hrubý, vrátil sa Krajči

Bratislava 16. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-HC SLOVAN Bratislava)   Hokejový klub HC Slovan Bratislava má nového majiteľa. Stal sa ním spoluzakladateľ firmy ESET Rudolf Hrubý. Do klubu sa vracia aj bývalý generálny manažér Maroš Krajči, ktorý získal s "belasými" šesť titulov majstra SR. Klub o tom informoval na svojej webovej stránke…

Pellegrini vyzval prezidentku,aby nepodpísala novelu zákona o prokuratúre

Bratislava 16. júla 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA/Kancelária podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky)   Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby zvážila nepodpísanie novely zákona o prokuratúre a vrátila ho na prerokovanie do parlamentu aj so svojimi pripomienkami. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii…

Gröhling dnes vysvetľoval svoju diplomovku klubu Za ľudí. Podľa Žitňanskej na jeho odstúpenie nie je dôvod. Marcinková nechce byť jeho „katom“

Bratislava 16. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nie je dôvod na to, aby Branislav Gröhling (SaS) odstúpil z funkcie ministra školstva. Po dnešnom rokovaní poslaneckého klubu strany Za ľudí, na ktorom sa zúčastnil aj šéf rezortu školstva, to povedala predsedníčka klubu Jana Žitňanská. Poslankyňa koaličnej strany Vladimíra Marcinková sa nestotožňuje…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Obchodné reťazce a ich chamtivé praktiky...

Obchodné reťazce sú nepoučiteľné. Správajú sa v reklamách akože ústretovo, ponúkajú tovar takým spôsobom, že to pomaly vzbudzuje až údiv, akí sú oni obetaví pre prospech nakupujúceho. Ale to je len klamlivý dojem. V skutočnosti sú to majstri na vyťahovanie peňazí z vreciek ľudí aj za tovary, ktoré by na pultoch nemali čo…

Mal dôvod Daniil Kvjat, ruský jazdec F1, kľakať, iba preto že si, ultrafašistické média vymysleli celosvetovú vinu bielej rasy?

Fandím Daniilovi Kvjatovi, mladému ruskému mužovi a som na neho úprimne hrdý ako Slovák a Slovan. Rovnako si vážim Raikkonena, Verstappena a Leclerca, ktorí tiež nekľakli. Pretekári majú pretekať a nie robiť politické gestá, ktoré nesúvisia s ich športovou činnosťou. Pokľaknutie nikdy nebolo výrazom boja proti rasizmu. Ak sa ultraliberálmi…

Osloboďme prepitné od daní a odvodov, pomôžeme všetkým, ktorí pracujú v cestovnom ruchu

Cestovný ruch patrí u nás k tým odvetviam, ktoré boli koronakrízou postihnuté najviac. Jedným z opatrení, ako udržať zamestnanosť v cestovnom ruchu a zabezpečiť zamestnancom vyšší príjem, je oslobodiť prepitné od zdanenia a odvodov.  V oblasti cestovného ruchu pracuje asi 160 000 ľudí. V dôsledku povinného zatvorenia ubytovacích zariadení a reštaurácií v mesiacoch…

Obyčajná nomenklatúra. Matovič to robí tak isto. Vyberá svojich

V lete, pri slnku zvyknú ľudia vypínať mozog. Možno preto sa vládne hnutie OĽaNO rozhodlo hľadať akože okresné ihly v kope sena... V skutočnosti aj obyčajné hrable ako každé, len k sebe svoje hrabú. A tak som sa prehrabal v bombastických nomináciách na nových šéfov Okresných úradov. Právnici/advokáti (9), konatelia/manažéri (21) a ľudia z verejnej správy (15) tvoria…

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

TopDesat

Študenti zostrojili stroj na čítanie kníh zo 16. storočia

0

Stroj na čítanie pomáha čitateľom naraz prehliadať až osem textov. Jediný problém je jeho váha, pretože má 272 kilogramov. Agostino Ramelli bol taliansky vojenský inžinier zo 16. storočia a navrhol mnoho inovácií pre meniacu sa renesančnú krajinu, vrátane žeriavov, obilných mlynov a vodných čerpadiel. Jeho najzaujímavejším prístrojom však bol ten, ktorý chcel…

Prvá veľká záhada: Adam a Eva. 2. časť

0

Mýtus alebo skutočnosť. Podľa viacerých tradícií boli Adam a Eva prarodičia ľudstva. Ich príbeh sa však v priebehu storočí snažilo spochybniť viacero teórií a hypotéz. Začíname prvou časťou článku o Prvej veľkej záhade – Adam a Eva. Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku Prvá veľká záhada - Adam a Eva. V rámci prvej sme sa pozreli na…

Les v Južnej Karolíne vyzerá ako roztopená zmrzlina

0

Národný park Congaree v centre mesta Južnej Karolíny vyzerá ako prehistorické dioráma, no ak to dovolia podmienky, les sa tvári ako roztopená zmrzlina. Ak sú podmienky ideálne, stojatá voda sa objaví v oranžovo, modro a červeno podfarbených tónoch. Vyzerá ako roztopená zmrzlina. Jej lesk pochádza z oleja, ale nie je produktom úniku alebo…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Ako sa vyrába káva bez kofeínu? Môže za ňu Wolfgang?

0

Príbeh kávy bez kofeínu zrejme započal Johann Wolfgang von Goethe. Okrem toho, že bol jedným z najslávnejších nemeckých autorov, venoval sa aj prírodovedám. V roku 1819 videl chemického laboranta Friedlieba Ferdinanda Rungeho demonštrovať, ako dokáže smrteľný extrakt z korenín rozšíriť mačkám zreničky. Wolfgang bol tak zaujatý, že mu dal malú…

Železná maska: Nevyriešiteľná záhada? 2. časť

0

Počas panovania kráľa Slnko bol v Bastile záhadný väzeň, ktorý mal tvár ukrytú pod maskou a nikto ju nikdy nevidel. Nikto ho ani nevolal po mene. Jeho a identita a dôvod, pre ktorý sa tam dostal, naďalej zostávajú záhadou. Napriek tomu je pár vecí omnoho jasnejších. Pozrime sa na ne spoločne v rámci článku železná…

Vo svete IT

Apple údajne Samsungu zaplatil takmer 1-miliardu dolárov

0

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál 9to5mac.com hovoria, že Apple zaplatil spoločnosti Samsung 950 miliónov dolárov za nedodržanie cieľov týkajúcich sa objednávok OLED panelov pre svoje zariadenia. Spoločnosť Samsung pritom vykázala v priebehu 2. kvartálu prevádzkový zisk, v rámci ktorého mala uviesť spomínaný príjem ako „jednorazovú platbu“. Podľa zdrojov portálu…

6 špekulácií, ktoré o nových iPhone 12 zariadeniach nechcete počuť

0

Predstavenie nových iPhone 12 zariadení sa pomaly, ale nezastaviteľne blíži a spolu so skracujúcim sa termínom, sa objavujú nové vlastnosti a špecifikácie zariadení, ktoré sú raz potvrdené a neskôr zas vyvrátené. Nižšie Vám prinášame prehľad vybraných špecifikácií, o ktorých sa v minulosti hovorilo, ale pravdepodobne ich v nových modeloch iPhone…

Náš Mesiac je mladším o milióny rokov, ako sme si doposiaľ mysleli. Tvrdia to nemeckí vedci

0

Ukázalo sa, že Mesiac môže byť mladší, než sa predpokladalo, a to až o 85 miliónov rokov. V novej štúdii sa problému venujú výskumníci z German Aerospace Center.  Na tému upozorňuje portál space.com. Zároveň sa im podarilo zistiť, že na Mesiaci sa kedysi dávno nachádzal obrovský oceán žeravej magmy. Pred…

Nová verzia populárnej 3D tlačiarne Creality Ender 3 je dostupná v skvelej zľave, ktorej sa ťažko odoláva

0

Chceš sa už aj ty konečne ponoriť do sveta 3D tlače, no nevieš aká značka a model je vhodná pre začiatočníkov? Nástupca populárnej tlačiarne Creality Ender 3, ktorý nesie prívlastok V2, je rozhodne výbornou voľbou ako pre úplného amatéra, tak aj pre skúseného tlačiara, ktorý hľadá moderné zariadenie pre tlač.…

Čiastočná supernova vystrelila bieleho trpaslíka naprieč vesmírom

0

Zvláštny biely trpaslík (pozn. redakcie: typ hviezdy), ktorý „letí“ naprieč galaxiou by mohol byť preživším čiastočného výbuchu supernovy, píše sa v novej štúdii. Biele trpaslíky sú chladné, tmavé jadrá hviezd, ktoré sa dostali na koniec svojho života a minuli všetko palivo. Aj z nášho Slnka sa jedného dňa stane biely…

Xiaomi sklamalo. Mi Band 5 pre globálny trh nedostane viacero funkcií v porovnaní s čínskou verziou

0

Posledné dni sa o fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 popísalo toho vcelku veľa, pričom viacero informácií hovorilo o absencii niektorých funkcií a iné to zas vyvracali. Nuž, Xiaomi tieto diskusie raz a navždy vyvracia. Dnes bol oficiálne predstavený Mi Band 5 náramok pre globálny trh. Xiaomi Mi Band 5…

KAMzaKRÁSOU

3 zaujímavé spôsoby, ako využiť vajíčka pri varení

0

Zamýšľali ste sa nad rôznymi spôsobmi, ako využiť vajíčka pri varení? Čo všetko sa dá nimi nahradiť v receptoch a čo obiť v prípade, že ich máte veľa?

10 najbohatších mužov sveta: Aká je hodnota ich majetku a čím sa živia?

0

10 najbohatších mužov sveta sú zakladateľmi obrovským korporátov s miliónovými obratmi. Ktorí sú to? Aké sú hodnoty ich majetkov a v čom podnikajú? 

Inšpirácia na letné účesy z dlhých vlasov: Buď aj ty štýlová!

0

Zabudnite na nudné konské chvosty alebo drdoly. Máme pre vás tip na letné účesy z dlhých vlasov, ktoré stoja za vyskúšanie. Tak, ktorým začnete?

Hit Instagramu v gastre: Prečo jesť včelí peľ a na čo si dať pozor?

0

Možno ste už včelí peľ na Instagrame videli. Vyrábajú z neho zmrzlinu a zdobia ním najrôznejšie jedlá. Je však včelí peľ zdravý? Na čo si dať pri ňom pozor?

Čo je sklerodermia? Zisti, či patríš k tým, ktorých ohrozuje najčastejšie!

0

Keďže presné príčiny vzniku sklerodermie nie sú jasné, nie je v súčasnosti dostupný ani žiadny liek, ktorý by zabezpečil úplne vyliečenie pacienta s týmto ochorením. Výnimkou je lokalizovaná sklerodermia u detí, pri ktorej v mnohých prípadoch ochorenie po niekoľkých rokoch prakticky úplne ustúpi. Správne zvolená liečba, ktorá sa zameriava predovšetkým…

Jednoduché letné líčenie, ktoré vás doslova rozžiari

0

Leto je v plnom prúde a tak je načase zažiariť v plnej kráse. Jednoduché letné líčenie vás doslova rozžiarí a vdýchne sviežosť do tváre. Vyskúšajte! 

Svetlo sveta

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

Armádny Magazín

V Číne sa začala sériová výroba modernizovanej verzie stíhacieho lietadla 5. generácie Čchengtu J-20B

0

[caption id="attachment_20594" align="alignnone" width="640"] Dvojica ťažkých stíhacích lietadiel J-20 Mocný drak počas prezentácie na leteckej prehliadke Zhuhai Airshow 2018 (China International Aviation and Aerospace Exhibition, známa tiež ako Airshow China alebo Zhuhai Airshow, je najväčšia letecká prehliadka v ČĽR, koná sa každý párny rok už od roku 1996 v meste Čuchaj,…

Francúzska armáda prezbrojuje. Po takmer pol storočí kraľovania FAMAS-u ho zosadil nemecky HK 416

0

Francúzsko, 16. júl 2020 (AM) - FAMAS je dieťa Francúzskych inžinierov a začali na ňom pracovať koncom 60. rokov. Bol vyrábaný vo fabrike "Manufacture d'armes de Saint-Étienne", potom "GIAT Industries" a ten sa zmenil na Nexter.   [caption id="attachment_20556" align="alignnone" width="640"]

Skupina profesionálnych diverzantov najatá Američanmi čaká na súd v Sýrii. Video

0

Sýria, 16. júl 2020 (AM) - V oblasti Palmýry sú vypočúvaný traja militantní sabotéri. Ako sa ukázalo, boli vyškolení americký

Prvý stroj Bell Boeing V-22 Osprey dorazil do Japonska

0

Základňa Kisazaru, Japonsko (16. jún 2020)

Ruská pomsta za francúzske vrtuľníkové lode Mistral

0

Čína, 15. júl 2020 (AM, Inforuss) - Rusko má dobrú možnosť reagovať na Spojené štáty a ich spojencov za zablokovanie dohody s francúzskym výrobcom vrtuľníkových lodí typu Mistral.   Ruský pokus, spred niekoľkých rokov, o získanie dvoch francúzskych lodí typu Mist

Ďalšia stíhačka F-16 amerického letectva havarovala na základni v Novom Mexiku, od mája je to už piate bojové lietadlo

0

USA, 15. júl 2020 (AM) - Americké stíhacie lietadlo F-16C Viper havarovalo pri pristávaní na Holloman Air Force Base v Novom Mexiku v pondelok o 18.00 miestneho času. Základňa uvádza, že pilot jednomiestneho lietadla sa úspešne katapultoval, momentálne je v liečbe s

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

Ako pripraviť zemiaky čo najzdravšie? Sú lepšie varené či pečené?

0

Na zemiaky sa často pozerá ako na potravinu, ktorá nie je pri diéte alebo udržovaní si štíhlej línie v jedálničku veľmi vítaná. Hlavným dôvodom býva zvyčajne hlavne vyšší podiel sacharidov. Zemiaky pritom predstavujú nutrične bohatú a výživnú potravinu, ktorá má nášmu telu čo ponúknuť. Na 100 gramov majú spravidla okolo…

Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

0

Niekto chytá letný bronz cielene a niekto len pasívne popri práci. Čo však robiť, aby slnko nebolelo? Bezpečné opaľovanie sa je možné, tak ako naň?

Ako zlepšiť stav celulitídy? Vďaka tomuto získate krajšiu pokožku!

0

Ako zlepšiť stav celulitídy, ktorá trápi mnohé ženy a môže predstavovať väčší kozmetický problém? Zmenu možno dosiahnuť v prvom rade zmenou v životnom štýle!

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…