ŠTADIÓNY: Zimné štadióny pod Urpínom a Pustým hradom s vyliečenými ranami

Banská Bystrica/Zvolen 17. augusta (TASR) – Domovským prístavom hokejistov HC’05 Banská Bystrica a HKM Zvolen, odvekých rivalov Pohronia, sa stali štadióny s bohatou históriou i pohnutým životom. ‚Rytieri‘ spod Pustého hradu zo svojej arény vyryžovali v minulej sezóne majstrovský titul a bola to pre nich aj akási odmena za starostlivosť. O svoj domov sa prostredníctvom majiteľských práv mesta i samých seba starajú príkladne a na svoj stánok môžu byť oprávnene hrdí. Investície vložené do rekonštrukčných prác sa vrátili aj v morálnej podobe. Návštevník podujatí na zimáku sa cíti čoraz lepšie a ak by sa pridalo zopár drobnosti, tak ako v útulnom divadle.

"Peňazí nikdy nie je dostatok a my by sme vedeli s nimi zodpovedne naložiť," povedal športový riaditeľ Miroslav Klein. Rodák z Košíc sa so Zvolenom spojil natrvalo, pod Pustým hradom si odkrútil prvú hokejovú sezónu v sezóne 1982-1983 a v pozícii obrancu odohral vo zvolenskom drese pätnásť sezón. Bývalý kapitán nechýbal na ľade vo chvíľach, keď sa Zvolenčania vnorili medzi slovenskú elitu v rokoch 1993-1994, od roku 1997 trénoval mládež, neskôr aj funkcionárčil. Zimný štadión pozná ako vlastnú dlaň so všetkými prednosťami i chorobami.

Pamätníci plačú nad časmi, keď divákov vychovávalo prostredie štadióna až k vulgárnosti. V akom prostredí žiješ, alebo pôsobíš, také prejavy zo seba vyplavuješ, špina, nekultúrnosť, slabučká starostlivosť o žalúdky dnes už patria naozaj minulosti. "Štadión sme zmodernizovali, vybudovali VIP priestory, sky boxy, vymenili sedačky, inovovali čo sme mohli," povedal Klein. "Aj výrobu ľadu sme zmenili na ekologickejšiu, keď už nehrozí nebezpečenstvo výbuchu pri čpavkovom spôsobe."

Ako by mal vyzerať hokejový štadión sa vo svete už dávno presne vie a prvé lastovičky pribúdajú aj na Slovensku. "Ja si myslím, že vo Zvolene po Slovane a Košiciach máme tretí najkrajší štadión," zoradil M. Klein hitparádu vybavenosti. "Na hokej by sa malo chodievať ako do divadla. Vedel by som si predstaviť, že vymeníme všetky plastové sedačky za tapacírované, aby sa zážitok z hokejového divadla ešte zvýšil."

Investície vo väčšom množstve momentálne štadión nepotrebuje. Tie veľké spadajú pod mesto – majiteľa, s menšími si poradí aj samotný HKM. Asi najviac sa žiada dorobiť tréningovú halu, chýbajú najmä tribúnky, pretože v mládežníckych zápasoch sa niet kam postaviť. Priestory šatní pre A-tím spĺňajú vysoké kritériá. Klein pospomínal posilňovňu, prezliekareň, bazén a ďalšie nevyhnutnosti potrebné pre špičkové mužstvo. "Štadión nie je len hokejový, ceníme si aj jeho multifunkčnosť, počas hlavnej sezóny ho dokážeme operatívne premeniť trebárs na koncertnú halu, v ktorej sa komfortne cítia také hviezdy ako trebárs Karel Gott, či známe skupiny."

HKM Zvolen si chráni útroby štadión s rodičovskou precíznosťou. Aj verejné korčuľovanie nepovolil, len aby zabránil devastácii, ktorá sa často medzi neorganizovanými návštevníkmi objavuje. "Vyťaženosť je značná aj bez verejnosti," vyratúva Klein. "Ľadové plochy okrem hokejových mužstiev využívajú dve skupiny krasokorčuliarov i ženský hokej. No a aby verejné korčuľovanie nebolo pre nás tabu, tak od decembra do marca funguje na námestí mobilná ľadová plocha."

Asi najväčšiu krízu zažehnal zvolenský štadión dvakrát v histórii. Prvú pomerne dávno, keď sa našťastie nenaplnili aktivity spojené s odpredajom štadióna do súkromných rúk. Ďalšia kataklizma vznikla vinou počasia. Aj bolo dobre, že pred deviatimi rokmi pod ťarchou snehu sa štadión na čas uzatvoril. Ohli sa nosníky, hrozil prepad strechy, narýchlo sa statika vystužila a spevnila oceľovými lanami. Teraz môžu Zvolenčania pokojne spávať, ohroziť by ich mohlo len zemetrasenie s vyšším stupňom Richterovej stupnice. Kapacita štadióna s 5633 miestami, z toho 2633 na sedenie, so 194 VIP sedačkami a siedmimi sky boxami nestačila v minulej sezóne pokryť záujem len vo finále play off, a to sú na pomerne mladého veterána s rokom narodenia 1969 a zastrešenia 1976 slušné parametre.

Oproti zvolenskému krásavcovi pôsobí zimák ‚baranov‘ pod banskobystrickým Urpínom oveľa skromnejšie a má aj prečo. Svojská architektonická pamiatka už patrí do antikvariátu stavieb, ktoré sa vo svojom roku považovali za prevratné. Ako každá starožitnosť z relatívne dávnej minulosti vytvára zvláštne fluidum, ktoré vedia precítiť hlavne hráči. Počas prítomnosti Stanleyho pohára sa Michal Handzuš zastavil s trofejou aj na zimáku a bol to pre neho neopísateľný pocit. "Tu som vyrastal, k tomuto štadiónu ma vždy budú viazať úžasné spomienky," vyznal sa z lásky k svojej alma mater útočník Chicaga.

Na banskobystrický zimák dohliada a prevádzkuje ho Správa športových a telovýchovných zariadení mesta. Mravenisko návštevníkov na hlavnej ploche i vedľajšej sa zväčša zgrupuje z hokejového prostredia, no aj krasokorčuliarskeho, školského, súkromného. Neobchádza taktiež verejné korčuľovanie a občas praská vo švíkoch. Strategická poloha nenápadného štadióna priamo v strede mesta hneď pri Hrone vychádza z minulosti. Začiatky korčuľovania v Banskej Bystrici zachytili kroniky už v roku 1889, keď sa počas mrazov striekalo klzisko z vody Hrona len pár stoviek metrov neďaleko od terajšej polohy štadióna. Aj keď sa pravý kanadský hokej začal pod Urpínom hrávať už v rokoch 1922-23, na strechu nad hlavou si musel ešte počkať. Najskôr vznikla v roku 1956 umelá ľadová plocha, o 10 rokov neskôr zimák zastrešili spôsobom vskutku unikátnym. Drevená konštrukcia klenby z ohýbaných lepených dosiek nemala chybu, slúži dodnes a teší sa neobvyklému zdraviu. Pod jej ochranným dohľadom korčuľovali takí hráči ako Vladimír Országh, Michal Handzuš, Ivan Majeský, Richard Zedník, Tomáš Surový, Peter Budaj a vystavili jej pečať geniality.

Obrovská popularita mládežníckeho i seniorského hokeja vytvorila pod Urpínom ozajstnú baštu. Staručkému štadiónu však roky existencie nik nemohol ubrať, vrásky pribúdali, aj o symbolickej paličke chodil, no vstal z mŕtvych. V roku 2005 vznikol nový hokejový klub HC’05 Banská Bystrica a s ním nastala aj obroda. Od slov a sľubov sa prešlo k činom, štadión ako jediné miesto, ktoré dokáže zvládnuť aj nápor väčších kultúrno-spoločenských akcií, sa stal veľkým objektom záujmu. Kameň úrazu nastal v komforte, v nezateplení strechy a v obmedzenom multifunkčnom využití práve z dôvodov krutej zimy.

V júni 2009 sa konečne zimný štadión začal rekonštruovať z južnej strany a odstránil sa havarijný stav strechy zimného štadióna. Investičné zámery sa ‚šijú‘ podľa toho, koľko financie umožnia, zrekonštruovať treba zostávajúce tribúny, strojovňu, zatepliť strechu. Šéf Správy športových a telovýchovných zariadení Ivan Šabo vychádza z možností súčasnosti a perspektívu etapovite rozdeľuje. "Postupne riešime bolesti štadióny tam, kde si najviac vyžadujú. "Teraz sme sa zamerali na kotolňu, v budúcom roku na strojovňu. Na nový štadión sa mesto nezmôže, a tak sa modernizuje, tribúny, vzduchotechnika, obslužné priestory, zateplenie. Ak sa všetko podarí, zo zimáku napriek jeho požehnanému veku vznikne dôstojný multifunkčný stánok."

Štadión by po komplexnej rekonštrukcii mal spĺňať vysoké parametre, s 5000-vým kotlíkom diváckej kapacity, s vhodnou akustikou na koncerty. "Momentálne sme sa úplne vzdali myšlienky na nový zimák," posudzuje realitu dneška Ivan Šabo. "Vieme, čo obhospodarujeme, strecha z lepeného dreva vydržala desiatky rokov, nosníky sme však opraviť museli. V postupných krokoch dotiahneme aj novú výrobu ľadu a záchranárske práce nám pomôžu, aby štadión prežil so cťou aj ďalšie dve generácie. Viem si predstaviť, keď do piatich rokov zateplíme celý zimák a diváci si budú môcť užiť doteraz nepredstaviteľnú teplotu 18-20 stupňov. Takýmito zásahmi si pomôže aj samotné mesto, pretože na energiách výrazne ušetríme a prevádzku zlacníme."

Rovnako ako Zvolenčania, aj Bystričania zažili pohromu. V roku 2009 len necelé tri mesiace pred začiatkom extraligovej sezóny, stavbári vyvalili celú južnú stranu stavby, ktorá sa považovala a považuje svojou klenbovou strechou za unikát. Po odkrytí statických prvkov nastalo zdesenie i uľahčenie, že zimák zázračne vydržal a nenastala katastrofa. Prišlo sa na to, že stál len vďaka zemskej príťažlivosti, piliere trčali vo vzduchu, betónové opory boli vyplnené iba škvarou, pätky oblúkov vyžral drevokazný hmyz. Statici potvrdili, že ak by silnejšie zafúkalo, stavba by sa zrútila. Okamžite sa prešlo k činom, uvoľnili zdroje a rekonštruovalo nie v hodine dvanástej, ale pár minút po nej. Celá rekonštrukcia by mala vyústiť v jeden multifunkčný objekt s kapacitou 4100 miest na sedenie.

Prezident klubu HC’05 Juraj Kovaľ dnes spokojne môže skonštatovať, že štadión spĺňa parametre kladené na extraligové účinkovanie. Najstarší hokejový stánok na Slovensku si vydýchol, keď dostal do vienka novú kotolňu a trafostanicu. "Ak by som trochu zafilozofoval, tak aj nový zimák by sa určite uživil, treba byť však realisti a zveľaďovať to, čo je k dispozícii. Povedané športovou terminológiou, ak by sa porobilo všetko naplánované a štadión napokon komplexne zateplili, bolo by to naše víťazstvo."

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Stovky žien žiadali, aby Turecko neodstupovalo od Istanbulského dohovoru

0 icon

Istanbul 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mustafa Kamaci/Turkish Presidency)   Stovky žien v sobotu vyšli do ulíc Istanbulu a žiadali tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby zmenil svoje rozhodnutie odstúpiť od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, informovala agentúra AFP. Turecko má od tohto…

Víťazom prezidentských volieb v Iráne je konzervatívec Raísí

0 icon

Teherán 19. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi, Office of the Iranian Supreme Leader, Ebrahim Noroozi))   V prezidentských voľbách v Iráne zvíťazil konzervatívny kandidát Ebráhím Raísí. Doterajší šéf iránskej justície mal po sčítaní veľkej časti hlasov výrazný náskok pred svojimi súpermi, oznámilo v sobotu ministerstvo vnútra v Teheráne. Informovali o…

Stranu Jednotné Rusko do parlamentných volieb povedú ministri Šojgu a Lavrov

0 icon

Moskva 19. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Savitsky/Russian Defense Ministry Press Service, Russian Foreign Ministry Press Service)   Stranu Jednotné Rusko do jesenných parlamentných volieb povedú minister obrany Sergej Šojgu a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Oznámil to v sobotu prezident Vladimir Putin Na zozname piatich hlavných kandidátov chýba predseda strany Dmitrij…

Britská vláda sa ospravedlnila obetiam znásilnenia, obvinený je poslanec Imran Ahmad Khan

0 icon

Londýn 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau)   Prokuratúra v Británii obvinila poslanca vládnucej Konzervatívnej strany zo sexuálneho útoku. Imran Ahmad Khan, ktorý v parlamente zastupuje volebný obvod Wakefield v severnom Anglicku, toto obvinenie odmieta Khan je obvinený z trestného činu sexuálneho útoku  súvisiaceho s incidentom v roku 2008 Khan je obvinený…

Prezidenti SR a Maďarska sa stretli pri zrekonštruovanom kaštieli v Borši

0 icon

Borša 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a maďarský prezident János Áder sa v sobotu stretli pri slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Rákociho kaštieľa v obci Borša v okrese Trebišov. Na tomto projekte spolupracovali obe krajiny. Slovenská hlava štátu poďakovala Áderovi za osobný vklad a spoluprácu Maďarska…

Merkelová a Macron varovali pred šírením nových variantov koronavírusu

0 icon

Berlín 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v Berlíne vyzvali krajiny Európskej únie, aby koordinovali svoju politiku opätovného otvárania hraníc a mali sa na pozore pred novými variantmi koronavírusu SARS-CoV-2 Macron podľa agentúry Reuters uviedol, že štáty EÚ musia…

Borrell vyzval libanonských politikov, aby sformovali vládu. Pohrozil sankciami

0 icon

Bejrút 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-François Badias)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v sobotu libanonských politikov kritizoval za zdržiavanie pri tvorbe novej vlády a upozornil, že Európska únia by mohla zaviesť sankcie voči osobám zodpovedným za toto zdržanie. Píše o tom agentúra AP Borrel po stretnutí s libanonským prezidentom Michelom…

Hlas-SD má informácie, že všetky nitky manipulovania vyšetrovaní vedú k Igorovi Matovičovi, tvrdí Erik Tomáš

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas – SD) majú informácie, že všetky nitky manipulovania policajných vyšetrovaní veľkých káuz, o ktorom hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby (SIS), vedú k Igorovi Matovičovi (OĽaNO). V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal…

Obvinený poslanec Ján Herák sa vzdá mandátu k 30. júnu, zvyšný čas chce využiť na komunikáciu s partnermi

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ján Herák, ktorý bol do Národnej rady (NR) SR zvolený ako poslanec za hnutie OĽANO, trvá na záväzku vzdať sa mandátu poslanca. Národná rada zatiaľ podľa slov odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR zatiaľ nemá vedomosť o tom, že by…

Špecializovaný trestný súd prepustil trojicu obvinených z akcie Motorest na slobodu

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto: TASR-Michal Svítok)   Trojicu obvinených z akcie Motorest prepustil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zo zadržania na slobodu. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. TASR o tom informovala Katarína Kudjáková, hovorkyňa ŠTS "Sudca pre prípravné konanie ŠTS nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0 icon

Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko kilometrov. Vyslúžila by si tak konečne tvoj rešpekt? Nuž, nie všetci majú v reálnom živote akčnú ženu, ale všetky matky si zaslúžia náš obdiv a uznanie nielen…

Paleontológovia zistili, že najnebezpečnejšie miesto v dejinách Zeme bola Sahara

0 icon

Podľa nového dokumentu bola dlho známym, no málo študovaným ložiskom kriedového kameňa. Reč je o púšti Sahara, ktorá je viac ako len pohrebisko pre dinosaurov. Oblasť Kem Kem (Sahara) vo východnom Maroku by tiež mohla byť hlavným kandidátom na najnebezpečnejšie miesto a čas, kde prehistorické tvory Zeme trávili svoje obľúbené…

Ako prichádzajú hurikány k svojim menám a opakujú sa?

0 icon

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne 2 alebo 3 súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje všetkým ľuďom komunikovať o konkrétnych hurikánoch. Meteorológovia, výskumní pracovníci, núdzový štáb, kapitáni lodí aj občania musia jasne vedieť, čo sa k nim blíži. Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva…

Záhada nacistických pokladov: Ukrývanie nacistického pokladu. 4. časť

0 icon

Po tom, čo esesáci zistili, že sú spojenecké vojská už priam za rohom, rozhodli sa lup zakopať pod stromy. Ďalší esesáci si postupne delili iné poklady, až sa do toho zamiešal neslávne známy podplukovník Otto Skorzeny. Korisť vzal na horský svah a zakopal. Z jeho pokladu sa nikdy nič nenašlo. Po vojne…

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Vo svete IT

Mi 6 je jedným z najobľúbenejších Xiaomi v histórii: Prekvapí vás, koľko ľudí ho stále využíva!

0 icon

Písal sa rok 2017 a Xiaomi predstavilo svoj nový vlajkový smartón s názvom Mi 6. Spoločnosť vtedy však ešte ani len netušila, akú popularitu smartfón naberie v najbližších rokoch. Vlajkový model roku 2017 bol posledným smartfónom s fyzickými tlačidlami a rámikom pre selfie kameru, no i tak sa stále nájde…

Je možné študovať povrch exoplanét bez toho, aby sa naňho vedci pozreli?

0 icon

V novembri tohto roku sa do vesmíru dostane teleskop Jamesa Webba, ktorý bude pozorovať vesmír pomocou pokročilej infračervenej technológie, umožňujúcej vedcom vidieť veci, ktoré doteraz pozorovať nemohli, píše portál Universe Today. Do roku 2024 sa k vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba pridá Nancy Grace Roman Space Telescope. Tento nástroj bude nástupcom Hubblovho vesmírneho…

Môžu internetové stránky vidieť vašu reálnu polohu?

0 icon

Môže webové stránky pristupovať k vašej reálnej polohe? Ide o otázku, ktorá bezpochyby zaujíma mnohých z nás. Poďme si ju preto zodpovedať. Téme sa venoval portál howtogeek.com. Čo hovorí vaša IP adresa webstránke? IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované zariadeniam, ktoré sa pripájajú k internetu prostredníctvom protokolu IP. Používateľovi…

Xiaomi pre niektoré smartfóny pridáva užitočnú novinku do MIUI: Je dostupná i pre vás?

0 icon

I keď je Xiaomi mladou inovatívnou spoločnosťou, predsa nájdeme nejaké funkcie, ktoré nám spoločnosť za svoje roky pôsobnosti neponúkla. Jednou z nich je i indikátor zdravia batérie, ktorý bol doteraz pýchou amerických iPhonov. Portál Gizmochina.com nás však teraz informuje, že do MIUI sa práve teraz pomaly dostáva funkcia, ktorá bude…

Microsoft prakticky potvrdil príchod Windowsu 11, ktorý je už na spadnutie

0 icon

Veľká aktualizácia Windowsu 10, ktorá je predo dvermi, zapĺňa plátky čoraz väčšieho množstva médií. Dôvodom je, že pôvodne sa očakávala „len“ väčšia aktualizácia operačného systému. Nakoniec to však vyzerá tak, že Microsoft predstaví ďalšiu veľkú verziu Windowsu s poradovým číslom 11. Prvé úvahy, ktoré naznačovali tento krok sa objavili potom,…

Armádny Magazín

Turecko chce v Azerbajdžane vojenskú základňu. Lavrov rázne odpovedal

0 icon

Turecko, 19. júna 2021 (AM) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil možnosť otvorenia vojenskej základne na území Azerbajdžanu, informuje NTV. Bolo by to možné v rámci rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami, čo bolo potvrdené podpísaním príslušného dokumentu v Šuši. „Nešlo by to nad rámec ustanov

Izraelský vojenský expert Kedmi: Analýza stretnutia prezidentov v Ženeve a čo možno očakávať v budúcnosti

0 icon

Izrael, 18. júna 2021 (AM) – Samit sa skončil. Ženeva sa ochladzuje za silným prílivom významných politických osobností a odborníkov a rôznych veľvyslancov. Bolo to zaujímavé. Bolo to realistické a vôbec nie také, aké mnohí očakávali.   Liberáli a Ukrajinci bezpochyby zažívajú tragédiu, čo je celkom pochopiteľné. Pretože ako zaobch

USA ukázali útok ničiteľa raketových systémov ​​S-400 na nepriateľskom ostrove. video

0 icon

USA, 19. júna 2021 (AM) – Americká armáda ukázala video, ktoré ukazuje, ako sa bude používať raketa Precision Strike Missile (PrSM), ktorá sa považuje za potenciálneho ničiteľa ruských PVO systémov vrátane S-400. Podľa scenára sa zbrane použili na fiktívnom ostrove obsadenom nepriateľom.   Video ukazuje, ako na ostrov najskôr zosadnú tra

Irán náhle otočil svoje vojnové lode k pobrežiu Izraela. Hrozí ďalšia ofenzíva v Gaze?

0 icon

Irán, 19. júna 2021 (AM) – Skupina iránskych vojnových lodí nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne nečakane zmenila smer a smeruje do Stredozemného mora. Podľa sýrskych informačných zdrojov môžu iránske lode demonštrovať Izraelu svoju prítomnosť v blízkosti izraelských hraníc, pravdepodobne môžu vplávať aj do sýrskych prístavov.   Je pozoruhodné,

Alexander Rogers: FED privádza Američanov do nového poddanstva. Skončí to ako pražské defenestrácie?

0 icon

USA, 19. júna 2021 (AM) – Existuje čoraz viac informácií o tom, čo sa deje na trhu rezidenčných nehnuteľností v Spojených štátoch. A je príznačné, že sa to rovnako nepáči pravicovým konzervatívcom z radov Trumpových podporovateľov aj ľavému krídlu Demokratickej strany.   Najväčší svetový investičný fond „Black Rock“ (Black Rock), ktorý…

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali