Skutočné existenčné nebezpečenstvo hrozí, ak sa USA a Čína …

Skutočné existenčné nebezpečenstvo hrozí, ak sa USA a Čína …

Bratislava 1. mája 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter)

 

Čína nepredstavuje pre USA existenčnú hrozbu, skutočným existenčným nebezpečenstvom je, “ak by sme sa spolu dostali do vojny”, povedal Joseph S. Nye Jr., bývalý dekan Harvard Kennedy School of Government, ktorý zaviedol pojem “mäkká moc”

Joseph S. Nye Jr.
Na snímke Joseph S. Nye Jr.

V piatok usporiadal pekinský think tank Centrum pre Čínu a globalizáciu (CCG), prezentáciu jeho novej knihy Soft Power and Great-Power Competition. Počas tohto podujatia viedol Wang Huiyao, zakladateľ a prezident CCG, dialóg s Nyom, v ktorom Wang v mene Global Times položil otázky. Toto je výňatok z dialógu.

Reklama

Wang: Čelíme bezprecedentnej globálnej situácii s rastúcou rivalitou a súťažou veľmocí. Ako v tejto situácii môžeme z hľadiska mäkkej moci dosiahnuť, aby veci medzi Čínou a USA fungovali a aby sa viac približovali, než rozchádzali? A ako môžeme zlepšiť spoluprácu medzi nimi?

Nye: Povedal by som, že existujú aspekty mäkkej moci, ktoré sú súčasťou konkurencie… Napríklad Čína podporuje projekty v Afrike a iniciatíva Pásmo a cesta má za cieľ zatraktívniť Čínu. Podobne, keď americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) podporuje projekt v Afrike, je to určené na zatraktívnenie USA. Tento aspekt mäkkej moci môže byť súčasťou súperenia. Je konkurenčný.

Reklama

Na druhej strane existuje aspekt mäkkej moci, ktorý môže byť spoločným ziskom. A to vtedy, keď sa Čína cíti atraktívnejšia pre USA a USA sa cítia atraktívnejšie pre Čínu. To je vec, ktorá zvýši našu schopnosť spolupracovať. Naša schopnosť konkurovať je celkom zrejmá. V súčasnosti je jej príliš veľa. Otázka znie, ako môžeme zvýšiť našu schopnosť spolupracovať? Verím v kontakt medzi ľuďmi – viac študentov, viac novinárov, viac turistov. Myslím si, že tieto návštevy v oboch smeroch sú užitočné pri rozvíjaní mäkkej sily. Nejde o to, aby sa človek na druhú krajinu nesťažoval, ale aby jej rozumel. Je ťažšie démonizovať iných ľudí, ak s nimi máte skutočne osobný kontakt.

Wang: V našom rozhovore pred rokom ste pri diskusii o vzťahoch medzi Čínou a USA hovorili o 20-ročnom cykle. Povedali ste, že teraz sa nachádzame vo veľmi ťažkom, náročnom období, ale možno o 15 alebo 20 rokov dosiahneme novú rovnováhu. Ako môžeme prekonať súčasné náročné obdobie?

Nye: Ak sa pozrieme späť na vzťahy medzi USA a Čínou od roku 1949, prvé dve desaťročia boli otvoreným nepriateľstvom. Dokonca sme proti sebe bojovali na Kórejskom polostrove. Potom nasledovalo obdobie 70. a začiatku 80. rokov, keď po stretnutí Richarda Nixona a Mao Ce-tunga USA a Čína spolupracovali, pretože sa obávali Sovietskeho zväzu. Po tom nasledovalo obdobie hospodárskej angažovanosti pod vedením Deng Xiaopinga. Toto obdobie angažovanosti pokračuje približne do roku 2015 alebo 2016, keď sa začal klásť dôraz na veľmocenskú súťaž. Zhruba povedané, každé z týchto rôznych období trvalo desať rokov.

Ak vezmeme toto posledné obdobie približne od roku 2016 alebo 2017, sme šesť alebo sedem rokov v súčasnom období veľmocenskej súťaže. Ktovie, či nám bude trvať jedno alebo dve desaťročia, kým sa z toho dostaneme. História nie je deterministická a môžeme sa dopustiť aj chýb pri prijímaní rozhodnutí, ktoré posunú veci nesprávnym smerom. Myslím si, že v tomto súčasnom období bude dôležité uvedomiť si, že bude existovať konkurencia. Je však dôležité, aby sme v rámci konkurencie mali ochranné zábrany, aby sme sa uistili, že medzi sebou neustále komunikujeme na najvyšších úrovniach, že chápeme, aké sú červené čiary toho druhého, a tiež chápeme, ako sa vyhnúť tomu, aby sme sa dostali do krízy.

Myslím si, že súčasné obdobie veľmocenskej súťaže bude pravdepodobne trvať približne desať rokov, ale nikto si nemôže byť istý. Musíme sa však uistiť, že skončíme spoločnou prácou, aby sme sa nedostali z cesty.

Reklama

Wang: Na rozdiel od humbugu niektorých iných amerických politikov a pozorovateľov zdôrazňujete, že Čína nepredstavuje pre USA existenčnú hrozbu. Aký je váš argument na podporu tohto postoja?

Nye: Začnem základnou otázkou, či USA predstavujú hrozbu pre existenciu Číny a či Čína predstavuje hrozbu pre existenciu USA. Moja odpoveď na túto otázku je nie. Čína je príliš veľká na to, aby ju USA mohli zmeniť alebo kontrolovať. USA sú príliš veľké na to, aby ich Čína mohla zmeniť alebo kontrolovať.

Jediný spôsob, ako si môžeme navzájom zničiť krajinu alebo byť v podstate hrozbou pre existenciu toho druhého, je, ak sa zmýlime vo vojne. Ak sa pozriete do histórie, hrozby, o ktorých niektorí ľudia v Amerike uvažujú, sú, že Čína zaútočí na USA podobne ako Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor v roku 1941. Podľa mňa to nie je hrozba, ktorú Čína predstavuje pre USA.

Hrozba je skôr podobná tej z roku 1914, keď si európske veľmoci mysleli, že ich vojská budú do Vianoc doma a všetko sa vyjasní. Namiesto toho tuboli štyri roky strašnej vojny, ktorá zabila viac ako 10 miliónov ľudí a zničila štyri ríše. Podľa mňa je pre nás existenčným nebezpečenstvom, že sa navzájom pomýlime.

Preto sú ochranné zábradlia také dôležité, aby sa spolupráca rozbehla. Budeme mať viac stretnutí, ako bolo to, ktoré mali prezident Si a prezident Biden na Bali, a to pravidelnejšie, nie príležitostné, na ktorých naznačia, že chcú, aby dve spoločnosti, dve vlády, nastavili komunikáciu a ochranné zábradlia.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali