Beeleyová píše, že sa zdá, že mainstreamové médiá boli znovu odhalené, ako pomáhali podporiť štátnu zahraničnú politiku pomocou výroby materiálov podporujúcich zmenu režimu v Sýrii.
Riam Dalati z produkčnej skupiny BBC so sídlom v Bejrúte sa sám opisuje na svojom Twitteri ako kolega Quentina Sommervilla, korešpondenta BBC pre Stredný východ.
Dalati nedávno zverejnil na svojom Twitteri, že na základe takmer šiestich mesiacov vyšetrovania bezpochyby vie, že televízna scéna z nemocnice v Dúme po údajnom chemickom útoku vládnych síl “bola sfalšovaná.”
Uvedenú reportáž vyrobila kontroverzná, údajne humanitárna skupina, Biele prilby (White Helmet) a aktivisti, ktorí sú pridružení ku skupine Jaishemu al-Islamu, extrémistickej ozbrojenej bunke zodpovednej za územie Dúmi v čase údajného útoku chemických zbraní 7. apríla 2018.
Scény deti po “chemickom útoku”, boli okamžite prijaté ako dôveryhodné a objavili sa spolu so senzačnými titulkami vo väčšine západných médií, vrátane BBC, CNN a Channel 4.
Novinár Simon Tisdall z britského The Guardian napísal stanovisko, že “po Dúme musí byť odpoveď Západu na sýrsky režim vojenská”. Tento novinár len dva dni po spomínanom “incidente” na predmestí Damasku v Dúme otvorene vyzval na vojnu.
Zatiaľ čo najnovšie tweety Dalatiho znepokojili aspoň niektorých západných politikov, nešli v jeho prípade o prvé takéto informácie. Takmer hneď po údajnom incidente v Dúme, opísal na sociálnej sieti svoju frustráciu, že “aktivisti a rebeli” použili “mŕtvoly detí na emotívne scény pre potrebu Západu.”
Emotivívne znenie Dalatiovho tweetu, že “mu je zle a že je unavený z takejto manipulácie s faktami”, ukazuje, že to nebolo prvýkrát, čo boli sýrske deti použité ako rekvizity vo vojenskom divadle, ktorého cieľom bolo vyvolávať verejnú sústrasť a eskalovať rozhorčenie v západnej spoločnosti s cieľom vojenskej intervencie v Sýrii.
Išlo o ďalšie zamaskovanie “nevyhnutného humanitárneho zabíjania ako reakcie na údajné “Assadovo pohŕdanie a zbedačovanie vlastného ľudu”.
@bbclysedoucet will the #BBC take instructions fm regime change “troll” Idrees Ahmad? This is turning into a very interesting infight between those who were all on the same side until recently. How will the BBC manage this credibility crisis? @21WIRE @ukcolumn @RussiaUN pic.twitter.com/iF1N2Zxfsn
— vanessa beeley (@VanessaBeeley) 15. februára 2019
Dalati hovoril o konkrétnych dvoch detských mŕtvolách, ktoré boli umiestnené do kompozície resp. ako napísal do “zátišia posledného objatia” na fotografii, ktorá sa stala virálnou a začala sa hromadne šíriť v rámci sociálnych médií najmú aktivistami, ktorí spolupracovali s brutálnou extrémistickou skupinou Jaish al-Islam, ktorá mučila a zneužívala syrských civilistov pod jej kontrolou.
Dalatiho odhalenie si možno vysvetliť jeho účasťou na produkcii kontroverzného dokumentu BBC Panorama v septembri 2013 s názvom “Ušetriť deti Sýrie”.
Nezávislý výskumník Robert Stuart napísal o jeho živote prácu, aby predstavil presvedčivý argument, že “sekvencie natočené BBC a ďalšími médiami v nemocnici Atareb v Aleppe 26. augusta 2013 s cieľom preukázať následky bombového útoku na blízku školu, sú do značnej miery, ak nie úplne, zinscenované.
“Možno, že Dalati bol svedkom až príliš veľkého počtu udalostí, ktoré by mohli spôsobiť potenciálnu vojnu medzi USA a Ruskom v súvislosti so situáciou v Sýrii,” uviedol Stuart.
Bez ohľadu na dôvod, Dalatiho tweet bol veľmi rýchlo vymazaný. Sám autor výroku tvrdil, že dôvodom je “porušenie redakčných pravidiel” a “nedostatok kontextu”. Zdá sa, že zamestnanci BBC nemôžu byť “znechutení a unavení” zneužívaním detí na podporu vojny, ktorá by v konečnom dôseldku zabila ešte viac detí. Súčasne bol Dalatiho účet obmedzený, takže jeho tweety sú teraz viditeľné len pre schválených nasledovníkov.
Už pri dvoch významných príležitostiach sa Dalati odchýlil od línie BBC v Sýrii. Dalati však okrem toho spustil kritiku na adresu novinárov a akademických pracovníkov, ktorí sa v čase údajného incidentu v Dúme odhodlali spochybniť dominantný príbeh “chemického útoku”, a ktorí boli označovaní za teoretikov sprisahania.
Medzi týchto “konšpiračných teoretikov” patrili trebárs uznávaní novinári Robert Fisk a Uli Gack, skúsený vojenský korešpondent nemeckej ZDF či nezávislá novinárka Eva Bartlettová a Pearson Sharpe z One American News Network, ktorí tiež uviedli dôkazy o mediálnych skresleniach udalostí v Dúme.
Sama novinárka Beeleyová píše, že navštívila Dúmu krátko po údajnom útoku. “Rozprávala som sa s lekárskym personálom a civilistami, ktorí tvrdili, že chemický útok sa neuskutočnil. Lekári a sestry, z ktorých niektorí boli v službe v tú noc, mi povedali, že dospelí a deti trpia problémami s dýchaním. Popísali mi tiež paniku generovanú aktivistami Bielych prilieb, ktorí rozširovali chaos a informácie o “chemickom útoku” namiesto toho, aby sa postarali o zranených pacientov.”
20-ročný Suleiman Saour mi povedal: “V čase od 19:00 začali dovážať zranených a trvalo to potom celý deň. Potom niekto priniesol malého chlapca, položil ho na posteľ a povedal, že bol zasiahnutý chemickými zbraňami. Skontroloval som toho chlapca, ktorý vykazoval známky nadýchnutia sa dymu, ošetrili sme ho, použil sme sprej Ventolin. Neskôr sme zistili, že dieťa malo astmu a jeho stav sa zhoršil kvôli dymu.”
Akademici, profesori Piers Robinson a Tim Hayward, prišli na miesto po útoku, spoločne s ďalšími členmi Pracovnej skupiny pre Sýriu – Propaganda a médiá, aby analyzovali udalosti a ich záverom bolo spochybnenie tvrdenia. že ide o chemický útok.
Napríklad vo Veľkej Británii však periodikum Times publikovalo štyri články, ktoré označovali túto skupinu ako “nečestných” akademikov a “užitočných idiotov Assada”, a to v rovnakom čase, keď Spojené kráľovstvo, USA a Francúzsko spustili nezákonnú bombovú kampaň proti Sýrii. Bombardovanie bola plne podporovaná tlakom médií na Západe na potrebný útok…
Dalatimu trvalo šesť mesiacov, kým dospel k rovnakému záveru ako tí, ktorých odsúdil za kompromitujúce “teórie sprisahania”, preto môžeme spochybniť jeho motívy, že sme zrazu hovorí o odlišných záveroch.
Beeleyová prináša aj stanovisko Petera Forda, bývalého veľvyslanca Veľkej Británie v Sýrii. “Spojené kráľovstvo sa pripojilo k Trumpovi a Macronovi v nezákonnom bombardovaní Sýrie vo veľkej miere na základe videoklipu zobrazeného na BBC, pričom malo ísť o dôkaz. BBC to vo svojom vyhlásení nepopiera. Dôsledky sú pritom dosť závažné: Po prvé, štátny vysielateľ efektívne sprevádzal manipuláciu verejnej mienky, a po druhé, že britská vláda začala útok na Sýriu na základe falošných a umelo vyrobených predpokladov To si pravdepodobne vyžaduje aj verejné vyšetrovanie.”
Vyhlásenie Forda podľa Beeleyovej zdôrazňuje vážnosť vyhlásenia Dalatiho, ktoré musí určite vyvolávať otázky o možnosti manipulácie, inscenovania alebo spracovania správ o “chemickom útoku”. Švédska organizácia Lekári pre ľudské práva vyšetrili údajný útok na chlór v Sarmine v marci 2015 a zistili, že lekárske postupy, ktoré viedli lekári na mieste, sú mimoriadne sporné.
Leif Elinder, švédsky lekár a odborník na pediatriu, zistil po preskúmaní videozáznamu, že liečba týchto deti, niektoré z nich boli už mŕtve, boli bizarné a dokonca kontraproduktívne. “Toto video, ktoré vyprodukovali a prezentovali Biele prilby a ich kolegovia zo Sýrskej americkej lekárskej spoločnosti (SAMS), bolo počas rokovania Bezpečnostnej rady OSN použité na odôvodnenie bezletovej zóny, ktorá zabezpečila ochranu teroristických síl podporovaných koalíciou.
Aj predbežná správa OPCW z júla 2018 diskreditovala senzačné správy západných médií: “Neboli zistené žiadne organofosforečné nervové činidlá ani ich degradačné produkty, ani v environmentálnych vzorkách, ani vo vzorkách plazmy údajných obetí,” čo znamená, že na mieste nebol zistení sarín.
Misia OPCW nedospela k záveru, že v Dúme došlo ku chemickému útoku akéhokoľvek druhu. Ukázalo sa, že vzorky obsahujú chlórované organické molekuly, ako je kyselina trichlóroctová a chlóralhydrát, čo možno pripísať niečomu tak zásadnému ako chlorovaná pitná voda.
Napriek tejto nejednoznačnosti BBC prišlo opäť s nadpisom, že “Bol použitý chlór”, následne v článku sa už zmieňuje o “možnom chlóre pri útoku v Dúme”. Ide o ďalšiu chybu? Alebo úmyselný pokus o presadzovanie britských záujmov v Sýrii?