Takže takmer po 25 rokoch smeruje prúd ruských občanov opäť späť do Ruska. Vracajú sa aj Rusi, ktorí sa napríklad v Nemecku či Izraeli úspešne etablovali. V roku 2016 sa do Ruska vrátilo 146 000 Rusov, v roku 2017 sa vrátilo 183 000 Rusov. Hovorí sa o vlne etnických Rusov, ktorí Rusko v minulosti opustili, nehovorí sa o takmer 1 500 000 Ukrajincoch, ktorí sa v Rusku usadili, či obyvateľoch stredoázijských republík (Uzbekistan, Turkménsko, Kirgizsko, Tadžicko), Moldavsko, Arménsko, Gruzínsko, Kazachstan, Azerbajdžan a pod., ktorí do Ruska takisto prichádzajú v obrovských množstvách.
Najviac imigrantov sa však vracia z Nemecka a Izraela. Rusi podobne ako ruskí Nemci usadení v Nemecku sa evidentne nedokážu stotožniť s dnešnou nemeckou politikou. Ako dôvod k návratu uvádzajú najmä obrovské množstvá imigrantov z moslimských krajín, ktoré menia charakter Nemecka a neschopnosť stotožniť sa s fakticky brutálnym presadzovaním homosexuálno-sexuálnej agendy v krajine. V Nemecku Rusi zarábajú síce veľa, no v Nemecku sú aj veľmi vysoké výdavky. Ruskí imigranti, ktorí sa vracajú domov uvádzajú aj čoraz častejšie problémy s moslimskými imigrantami, kedy polícia stojí na strane neeurópskych imigrantov.
Ruskí imigranti z Izraelu ako dôvod pre návrat uvádzajú zhoršenie bezpečnostnej situácie, vysoké výdavky na život, veľmi úzke prepojenie náboženstva s reálnou politikou. Rusi v Izraeli nechápu obrovský vplyv rabínov na spoločnosť, vadí im ochromenie života v Izraeli v sobotu a zlé vzťahy medzi etnickými Židmi, ruskými imigrantami a Palestínčanmi. Podľa ich slov množstvo ruských imigrantov v Izraeli už Izrael opustilo, okrem Ruska je obľúbenou destináciou pre ďalší život Cyprus, kde žije početne mohutná ruská komunita.
Rusi, ktorí sa vrátia domov z cudziny získajú štátnu podporu a viaceré výhody, návratom ruských imigrantov získava ekonomicky v prvom rade Rusko.