Prečo pápež František nie je so Západom v otázke Ukrajiny

Prečo pápež František nie je so Západom v otázke Ukrajiny

Bratislava 14. mája 2023 (HSP/Moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Domenico Stinellis)

 

Pápež František zaujal k vojne na Ukrajine postoj, ktorý ho stavia viac do jednej línie s Pekingom, Naí Dillí a Brazíliou než s Washingtonom, Londýnom alebo Bruselom: chce ukončiť vyzbrojovanie Ukrajiny Západom a rokovať o okamžitom prímerí. Začiatkom tohto týždňa František neurčito naznačil misiu, na ktorej pracuje s cieľom ukončiť konflikt. Zdá sa však, že si odcudzil mnohých aktérov, ktorých podporu by na to potreboval, píše “The Atlantic”

Rozhovor pápeža Františka
Na snímke pápež František

Napriek tomu Františkovo konanie nie je svojvoľné ani iracionálne. Je premyslenou reakciou na to, ako sa Katolícka cirkev mení – a bude meniť – v 21. storočí. Viac katolíkov ako kedykoľvek predtým žije mimo Západu a nevnímajú vojnu na Ukrajine za rovnakých podmienok ako Európa a Spojené štáty. Františkov postoj chápaný v tomto svetle je predzvesťou budúcnosti Cirkvi ako geopolitickej sily, ktorá bude oveľa menej ústretová voči Západu.

Reklama

Západní lídri majú množstvo dôvodov, prečo sú Františkovou reakciou na vojnu znepokojení. Okrem toho, že kritizoval úsilie Západu vyzbrojiť Ukrajinu, naznačil, že NATO si zaslúži vinu za inváziu, pričom často citoval nemenovaného diplomata, ktorý obvinil NATO, že “šteká na dvere Ruska”.

Hoci František odsúdil ruské vojnové zločiny a súcitil s utrpením Ukrajincov, neodsúdil Vladimíra Putina. František ho skôr chválil ako človeka kultúry a dokonca naznačil, že ruský prezident koná na základe oprávnených bezpečnostných obáv.

Reklama

To predstavuje dramatický rozchod s tradičnou filozofiou Vatikánu. V minulosti Svätá stolica praktizovala to, čo akademici nazývajú modelom diplomacie “veľkej mocnosti”, pričom sa pripútala k veľmoci danej doby. V priebehu storočí to de facto znamenalo spojenectvo so Svätou ríšou rímskou, francúzskou monarchiou a Rakúsko-Uhorskom. Väčšinu 20. storočia sa Rím pripútaval k západným mocnostiam do takej miery, že pápež Pius XII, pápež počas druhej svetovej vojny a zarytý antikomunista, bol prezývaný “kaplán NATO”.

Žiadny moderný pápež nepraktizoval veľmocenskú diplomaciu tak účinne ako Ján Pavol II. Bol jedným z najvplyvnejších vodcov na planéte – nielen duchovnou, ale aj politickou osobnosťou. Získanie takéhoto vplyvu by bolo nemysliteľné bez podpory Západu.

Kontrast medzi mimoriadnou úlohou Jána Pavla II. v globálnych záležitostiach a úlohou pápeža Františka v nich dnes je ťažké preceňovať.

Keď František v marci zavŕšil svoj desiaty rok vo funkcii pápeža, vo východnej Európe sa opäť odohrával súboj medzi Ruskom a Západom na zástupnom mieste. Teraz je však pápež v rozpore so západnými mocnosťami, namiesto toho, aby s nimi pôsobil v zhode, pokračuje The Atlantic.

František prijal niečo, čo možno považovať za prvú multipolárnu geopolitickú stratégiu Vatikánu. Namiesto toho, aby sa držal západného konsenzu, František pri hľadaní riešenia na Ukrajine hľadal netradičných spojencov, ako napríklad maďarského premiéra Viktora Orbána, sčasti preto, aby si neznepriatelil Rusko.

Reklama

V tomto duchu pápež a jeho najvyšší pomocníci vyzvali na verziu helsinského procesu 21. storočia, diplomatického úsilia na zníženie napätia počas studenej vojny, ktoré spojilo rôzne východné a západné krajiny.

Podľa The Atlantic, František ako prvý pápež z Latinskej Ameriky nastúpil do úradu s rovnakým pocitom rozpoltenosti voči Spojeným štátom a ďalším západným mocnostiam ako mnohí latinskoamerickí lídri vzhľadom na históriu amerického zasahovania do regiónu.

Hlavný dôvod je však demografický, myslí si The Atlantic. V roku 1900 bolo na svete približne 267 miliónov katolíkov, z toho viac ako 200 miliónov v Európe a Severnej Amerike. V roku 2000 bolo na svete takmer 1,1 miliardy katolíkov, ale z nich bolo len 350 miliónov Európanov a Severoameričanov.

Drvivá väčšina, 720 miliónov, žila v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii. Viac ako 400 miliónov žilo len v Latinskej Amerike. Do roku 2025 bude iba jeden z piatich katolíkov, ktorý nebude mať hispánsky pôvod.

Ide o najrýchlejšiu a najrozsiahlejšiu demografickú premenu rímskeho katolicizmu v jeho dvetisícročnej histórii…

Reklama

Vatikán na takéto zmeny vždy reaguje pomaly. Ako hovorí staré príslovie, ak počuješ, že sa blíži koniec sveta, zamier do Ríma, pretože tam dorazí ako posledný. Františkov pontifikát – a najmä jeho postoj k Ukrajine – predstavuje začiatok pastoračného a politického vyjadrenia Cirkvi k jej novej demografickej realite, uzatvára The Atlantic.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali