Prečo je Afrika ústredným bodom globálnej misie BRICS?

Prečo je Afrika ústredným bodom globálnej misie BRICS?

Bratislava 30. apríla 2023 (HSP/Moderndiplomacy/Foto:Facebook)

 

Južná Afrika v roku 2023 predsedá zoskupeniu BRICS a vyhlásila, že má v úmysle usilovať sa o užšie partnerstvo medzi BRICS a Afrikou. Ako člen jadra BRICS patrí Južná Afrika medzi najaktívnejších zástancov presadzovania BRICS ako otvorenej platformy, ktorá prostredníctvom formátu BRICS+ zasahuje Afriku a zvyšok rozvojového sveta. Dnes si už nemožno predstaviť zoskupenie BRICS na medzinárodnej scéne bez toho, aby Južná Afrika a Afrika neboli jednou z jeho kľúčových regionálnych agend. Afrika je v skutočnosti oveľa viac než len regionálna stopa v rozvojovej stratégii BRICS – Afrika je kľúčom k tomu, aby BRICS mohol plniť svoje skutočné globálne poslanie, píše Yaroslav Lissovolik pre Modern Dipolmacy

BRICS prezidenti
Na snímke zľava čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin, brazílsky prezident Jair Bolsonaro, indický prezident Rám Náth Kóvind a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa

Otázka, čo je skutočným poslaním BRICS, je dnes stále otvorená – ide o vytvorenie “klubu ťažkotonážnikov” alebo skôr širokej platformy, ktorá môže zahŕňať nielen gigantov rozvojového sveta, ale aj stredne veľké a malé ekonomiky globálneho Juhu? Inými slovami, má sa BRICS vyvíjať smerom k exkluzívnemu a introvertnému klubu alebo k otvorenej inkluzívnej platforme, ktorá ponúka celý rad spôsobov hospodárskej spolupráce? Mnohí odborníci vnímajú budúci vývoj BRICS cez prizmu veľkosti – preto sa diskutuje o ďalšom rozšírení bloku o najväčšie rozvojové krajiny zo skupiny G20. Zaradenie Južnej Afriky medzi členov BRICS však znamená odklon od tohto uprednostňovania váhy a veľkosti (existuje množstvo rozvojových ekonomík, ktoré sú z hľadiska HDP väčšie ako Južná Afrika) smerom k inkluzívnosti a zastúpeniu všetkých hlavných regiónov globálneho Juhu. Práve začlenenie Južnej Afriky do BRICS umožňuje premeniť túto platformu z elitárskeho klubu ťažkotonážnikov na blok, ktorý uprednostňuje rozmanitosť a dosah na širšiu rozvojovú komunitu.

Reklama

Tento vývoj smerom k väčšej inkluzívnosti a začlenenie africkej ekonomiky do platformy je to, čo BRICS odlišuje od skupiny G7 – zoskupenia, ktoré združuje najväčšie rozvinuté ekonomiky. Hoci G7 tiež pristúpila k formátom dosahu s účasťou rozvojových ekonomík, zostáva v podstate elitárskym klubom, ktorého jadro je obmedzené len na vyspelé ekonomiky s najväčšou veľkosťou HDP, bez jasnej perspektívy začlenenia rozvojových krajín do jadra. V prípade BRICS sa jadro už nielenže rozšírilo o Južnú Afriku, ale aktívne sa diskutuje aj o možnosti, aby sa do jadra BRICS začlenili ďalšie africké ekonomiky. Začlenenie Juhoafrickej republiky znamenalo odklon (v istom zmysle inováciu) od cesty, ktorú si vytýčil vyspelý svet pri vytváraní aliancií, ktoré majú slúžiť ako základ pre globálne riadenie.

Možno teda nie je náhoda, že práve počas predsedníctva Južnej Afriky v BRICS dostal formát dosahu rozhodujúce impulzy – najprv počas dosahových stretnutí na samite BRICS v Durbane v roku 2013 a potom počas samitu v roku 2018, keď Južná Afrika úspešne hostila stretnutia BRICS+, na ktorých sa po prvýkrát zúčastnili krajiny zastupujúce regionálne bloky a zoskupenia z rozvojového sveta. V tejto súvislosti si dovolím tvrdiť, že spomedzi všetkých ekonomík BRICS je Juhoafrická republika možno jednou z najmenej realpolitických (úzko zameraných na národné záujmy) a najviac odhodlaných presadzovať širšiu agendu “za hranicami” regionálneho rozvoja Afriky, rozvoja globálneho Juhu a vyváženejšieho rozvoja globálneho spoločenstva. Po príspevkoch, ktoré Juhoafrická republika poskytla k formátom dosahu počas svojho predsedníctva v BRICS, môže tohtoročný samit predstavovať ďalší odkaz pre vývoj bloku BRICS smerom k väčšej otvorenosti a inkluzívnosti – buď prostredníctvom diskusií o začlenení nových členov do jadra, alebo vytvorením platformy, ktorá by združovala regionálne usporiadania, v ktorých sú krajiny BRICS členmi.

Reklama

To všetko znamená, že Južná Afrika a Afrika v širšom zmysle sú kľúčovými vstupnými bránami pre BRICS, aby zvýšil svoj dosah na zvyšok rozvojového sveta. Vytvorenie platformy pre regionálne usporiadania, ktorá spája regionálne bloky rozvojového sveta, môže byť inováciou a trvalým prínosom nielen pre rozvoj BRICS ako taký, ale aj pre vytvorenie novej, regionálnej vrstvy globálneho riadenia. Afrika má silnú pozíciu na to, aby stála na čele takéhoto úsilia, keďže už vedie krajiny globálneho Juhu pri budovaní celokontinentálnej zóny voľného obchodu – Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu (AfCFTA), zatiaľ čo Africká únia je pravdepodobne jedným z najaktívnejších a najefektívnejších celokontinentálnych/regionálnych blokov, ktorý pravdepodobne získa plnohodnotné členstvo v skupine G20.

Vytvorenie platformy pre regionálne dohody by mohlo oživiť rozvoj BRICS viacerými spôsobmi. Vytvorenie platformy pre regionálne organizácie, ktorých členmi sú krajiny BRICS – vrátane takých organizácií, ako je AÚ, ASEAN, ŠOS a CELAC – by mohlo rozšíriť dosah BRICS+ na veľkú väčšinu krajín globálneho Juhu. Regionálna platforma, ktorá by spájala regionálne finančné mechanizmy krajín BRICS+ (vrátane EFSD, FLAR a BRICS CRA), by sa mohla stať základom pre účinnejšiu dohodu o pohotovostných rezervách BRICS (CRA) – doteraz, ako zdôraznil Marco Fernandes, “nedostatok silného vedenia od jej inaugurácie v roku 2015 a absencia pevnej stratégie zo strany piatich členských krajín bránili tomu, aby sa CRA rozbehla”. Najdôležitejšie je, že platforma pre regionálne obchodné dohody – ako je AfCFTA, ako aj MERCOSUR a Eurázijská hospodárska únia – by mohla slúžiť ako základ pre posilnenie obchodnej integrácie v rámci formátu BRICS+. Podobne ako v prípade CRA BRICS zostala obchodná integrácia v agende BRICS na vedľajšej koľaji, ale vzhľadom na väčší pokrok, ktorý dosiahli členovia BRICS vo svojich regionálnych obchodných blokoch, by teraz mohlo byť možné pokračovať v ceste “integrácie integrácií”.

Všetky uvedené príspevky z Južnej Afriky môžu slúžiť nielen na zvýšenie rozsahu a posilnenie solidarity v rámci širšieho okruhu BRICS plus – z hospodárskeho hľadiska môžu poskytnúť BRICS veľmi potrebný impulz pre vzájomný obchod a silný rastový impulz pochádzajúci z niektorých najrýchlejšie rastúcich regiónov na svete, ako je Afrika. Ako uviedol Jeffrey Sachs, obhajca cieľov trvalo udržateľného rozvoja generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa: “Afrika môže a bude v nasledujúcich desaťročiach neustále dosahovať rast na úrovni 7 % alebo viac ročne. To, čo uvidíme…, je skutočné zrýchlenie udržateľného rozvoja Afriky, takže Afrika bude rýchlo rastúcou časťou svetového hospodárstva. Afrika je miestom, kde treba investovať.”

V rámci BRICS je to napokon juhoafrické “S”, ktoré mu dáva zmysel pre pluralitu. BRICS potrebuje Afriku, aby sa blok vydal cestou väčšej otvorenosti, inkluzívnosti a rastu. Afrika zasa môže prostredníctvom BRICS+ hmatateľne prispieť k budovaniu spravodlivejšieho a férovejšieho globálneho riadenia. To je napokon presne ten scenár “win-win”, ktorý by mohol poslúžiť nielen BRICS a Afrike, ale aj globálnemu Juhu a celému medzinárodnému hospodárstvu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali