Obrovský počet médií na celom svete sa venuje tejto najnovšej fraške, ale drvivá väčšina z nich sa orientuje na takpovediac faktografickú stránku tejto kauzy. Na rozdiel od nich si posvietime na jej pozadie: čo to všetko znamená, kto to zinscenoval a prečo. Na začiatku však trochu tej „faktografie“.
Ukrajinské tajné služby inscenovali smrť ruského novinára Arkadija Babčenka a fakticky už o niekoľko hodín ho „oživili“ a slávnostne prezentovali na tlačovke, ako výsledok úspešnej protiteroristickej operácie. Riaditeľ Služby bezpečnosti Ukrajiny Vasyľ Hrycak prízvukoval, že smrť novinára nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť. Oznámil, že objednávateľa vraždy a údajného páchateľa chytili – teda operácia bola nanajvýš úspešná.
Drvivá väčšina ukrajinských médií, politikov a expertov však roztrhala túto „úspešnú operáciu“ na franforce. Žeby ukrajinskí politici a média odrazu stali proruskými?.. Samozrejme, že nie. Jednoducho na Ukrajine je veľa konkurujúcich politických skupín a pred blížiacimi sa voľbami sa boj neuveriteľne vyhrocuje. Operáciu „porošenkovskej“ SBU kritizujú všetci konkurenti a nepriatelia. Poukazujú na to, že úroveň degradácie ukrajinských tajných služieb v období vládnutia Petra Porošenka prerazila dno.
Ukrajinské médiá a analytici poukazujú na najväčší trapas: vďaka tupej iniciatívnosti vedenia SBU Ukrajina sa stala stredobodom medzinárodného škandálu, ktorý jej nikto a nikdy neodpustí. Prečo? Pretože z mnohých svetových politikov a veľavážených organizácií urobila hlupákov a pajácov. Predviedla trápnej šou v duchu kauzy Skripaľ, ale ešte v oveľa horšom prevedení. Autori „idey“, pochopiteľne, ani netušili, kam to všetko dotiahnu…
Kyjev na celý svet vyhlásil: ruskí agresori, krvilační vrahovia zabili kritika Kremľa! Včera ráno aj naša slávna RTVS ústami svojej moderátorky v ranných správach prevzala a použila kyjevskú tupú mainstreamovú rétoriku: „zabili kritika putinovského režimu“… Určite by na RTVS neodznelo niečo také, ako merkelovský alebo macronovský režim… Lenže sa zisťuje, že „putinovský režim“ novinára nezavraždil, ale bola to fraška kyjevského „demokratického slobodného a nezávislého štátu“.
A teraz to podstatné, čo si doposiaľ neuvedomili v Kyjeve. Súčasné ukrajinské vedenie mnohých svetových politikov dostalo do mimoriadne trápnej situácie. Na základe informácií Kyjeva o vražde novinára z tých najvyšších svetových pódií hromžili, nadávali, kritizovali Kremeľ a žiadali odpoveď a nové sankcie voči Moskve. A naraz sa zisťuje, že to bol iba taký žart „made in Ukrajina“. A čo teraz tí svetoví lídri, politici, analytici, média, ktorých Kyjev jednoducho oklamal a zosmiešnil? Hromženie na adresu Kremľa sa ozývalo dokonca aj na pôde OSN – a čo teraz, keď vysvitlo, že je to fraška? Vedenie Ukrajiny vykonštruovalo takú hlbokú a smradľavú pascu pre seba, že sa z nej ani nevyhrabe – ale o tom ešte nevie…
Väčšina ukrajinských médií poukazuje na neuveriteľnú podobu /svojou hlúposťou a amaterizmom/ kauzy Skripaľ a Babčenko. Novinári ironizujú, že sláva príslušníkov britských tajných služieb nedávala pokojne spávať ukrajinským kolegom a vyprodukovali ešte väčšiu somarinu. Mnohí analytici kladú podobnú otázku, ako aj v prípade Skripaľa: a načo by to potreboval Putin? Načo by dal odkrágľovať agenta vo Veľkej Británii, o ktorom nebolo počuť 8 rokov a na ktorého všetci už dávno zabudli? Načo by dal zabiť Babčenka, ktorého aj tak nenávidí celé Rusko a ktorého nik nepovažuje za aspoň trochu významnú osobu?
Treba si uvedomiť /pre začiatok/ dve veci. Po prvé, Babčenko je nebezpečný kritik Kremľa? Ale kdeže. Našim čitateľom netreba vysvetľovať rozdiel medzi skutočne investigatívnym novinárom, ktorý kritizuje politikov a rozkrádačov štátneho majetku a pritom uvádza fakty a dokumenty, hovorí pravdu a ide mu o prospech štátu a obyvateľov /a práve tým je nebezpečný pre oponentov/ a bežným škandalóznym bulvárnym novinárom, ktorý šíri falošné chýry, výmysly a nezmysly, len aby bol „slávny“ a „zviditeľnil sa“. Babčenko je ten druhý typ a vedia to všetci. Aké teda nebezpečenstvo predstavuje pre Kremeľ, Putina a bol najmenší dôvod dať ho odkrágľovať?..
A po druhé. Babčenko to je obohraná postavička /presne, ako Skripaľ/, odpad, neškodný tchor, ktorý síce smrdí, ale už nikoho neohrozuje. Je bezmocný a neškodný predovšetkým preto, že ho nenávidí drvivá väčšina obyvateľov Ruska – a to nezvratne a navždy. Prečo? No práve o tom by sa mohol zmieniť náš slávny mainstream.
Hneď po páde ruského vojenského lietadla, na palube ktorého boli slávni Alexandrovci, 25. decembra 2016 Babčenko mimoriadne cynicky vyhlásil, že vôbec necíti žiaden súcit ani s ľuďmi, ktorí zahynuli v tom lietadle, a nevyjadruje súcit ani ich príbuzným a blízkym. „Mám iba jeden pocit – je mi to jedno, kašlem na to.“ Všetkých, ktorí zahynuli v tom lietadle, prezentoval, ako svojich nepriateľov a preto ho tešilo, ako podčiarkol, že je ich odteraz menej.
Žeby to bol skrat, náhoda, minútová slabosť? Žeby Babčenko potom zmenil svoj názor, oľutoval? V žiadnom prípade. Vo svojich rozhovoroch pre rôzne svetové média neskôr veľakrát potvrdil, že svoju pozíciu nezmenil a zopakoval, že zastáva ten istý názor.
Čuduje sa niekto z našich čitateľov, že Babčenka nenávidí prakticky celé Rusko? A proti tejto „neškodnej zveri“, ako ho nazývajú mnohí komentátori v Rusku, mal zakročiť osobne Putin a nariadiť jeho vraždu? Mal dať zabiť vlastne živú mŕtvolu? Načo, prečo? A treba vysvetľovať, prečo Babčenka nenávidí celé Rusko? Tak potom iba jeden príklad.
Ak by si niekto na Slovensku dovolil podobné morbídne a neľudské výroky na margo pádu nášho vojenského lietadla v obci Hejce, keď zahynuli naši vojaci, – aká reakcia by nasledovala v priestore od Dunaja po Tatry? Bola to obrovská ľudská tragédia. Nejde tak konkrétne ani o Alexandrovcov alebo vojakov, ktorí zahynuli v nad obcou Hejce: keby takto zomreli bežní civilisti a niekto morbídne „tancoval“ na ich hrobe – ako by reagovala drvivá väčšina obyvateľov Slovenska? Čuduje sa potom niekto, že Babčenka skutočne nenávidí celé Rusko?
A teraz rétorická otázka: potreboval Kremeľ vraždu vyhodenej figúrky, ako je Babčenko? Mal Putin nariadiť vraždu takej živej mŕtvoly, ako Skripaľ alebo Babčenko? Treba potom vysvetľovať, kto a prečo zinscenoval „vraždu novinára“? Fakt, to sú už iba rétorické otázky a odpovede na ne nepoznajú iba tí, ktorí nechcú uznať ani pravdu, ktorá leží na povrchu. Keďže táto kauza má aj iné „podvodné kamene“, trochu si na ne posvietime v ďalšom článku.
Eugen Rusnák
Videá si môžete pozrieť tu: