Katastrofa na južnej Ukrajine

Katastrofa na južnej Ukrajine

Kyjev; Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto:Telegram, TASR-Martin Baumann, AP-Virginia Mayo)

Aktualizované 6. júna 2023

Vyhodenie vodnej elektrárne do vzduchu znemožňuje ukrajinským ozbrojeným silám prekročiť Dneper v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov, uviedol vojenský pozorovateľ BILD Julian Röpke

Nova Kachovka
Na Telegrame sa objavili videá s ďalšími explóziami na priehrade.

Röpke špekuluje o tom, aký prospech by z vyhodenia priehrady do vzduchu mala Ruská federácia. “Ak by to bolo Rusko, rozlúčilo by sa s Krymom, pretože jeho zásobovanie vodou teraz nie je zabezpečené. Vzdalo by sa aj jedinej jadrovej elektrárne, ktorú má pod kontrolou. Na druhej strane, výhodou (pre Rusko) by bolo, že v priebehu niekoľkých týždňov by Ukrajina už nemohla vytlačiť južnú časť Dnepra na protiofenzívu. Tento efekt by sa mal rozplynúť najneskôr v auguste,” zdôvodnil Röpke.

Reklama

Zničením hrádze by Rusko riskovalo aj nukleárnu katastrofu, jadrová elektráreň potrebuje vodu na chladenie reaktorov. Nedostatok vody na chladenie a nepriaznivá zhoda okolností by mohla viesť k havárii podobnej Černobyľu. Ukrajinské médiá v posledných dňoch zdôrazňovali strategickú úlohu, ktorú umelá hrádza Nova Kachovka pre Rusko má. Preto sa zdá nelogické, že by ju poškodili práve Rusi, ktorým to prinesie len problémy. Niektoré zdroje uvádzajú, že Kyjev neprestal s ostreľovaním hrádze ani po jej poškodení.

 

Reklama

Draxler: Uvidíme, čoho sú obe strany schopné

Situácii na Novej Kachovke sa vo svojom komentári venuje aj Juraj Draxler, ktorý v tom vidí príležitosť síce nie k mieru, ale aspoň k prímeriu: “Katastrofa na južnej Ukrajine: masívna povodeň v dôsledku pretrhnutej hrádze Nova Kachovka. Konflikt zažil dnes ráno významnú eskaláciu: obrovská, stovky metrov dlhá hrádza Nova Kachovka na obrej rieke Dneper sa pretrhla. Voda zaplaví územia popri spodnej časti rieky (50 km). Obe strany sa už dopredu obviňovali, že tá druhá sa pokúsi hrádzu vyhodiť do vzduchu a zvaliť to na nepriateľa. Rusom záplava pomôže v obrane ľavého brehu, na ktorý sa pred časom stiahli (a vzdali sa tak možného postupu na Odesu, ktorý sa im aj tak nedaril), na druhej strane im ale skomplikuje zásobovanie Krymu vodou, ktorá závisí aj od priehrady.

Medzitým iné hlasy varovali, že priehrada nie je v poriadku a môže sa pretrhnúť aj bez vonkajšieho pričinenia, zvlášť teraz, keď je v Dnepri obrovské množstvo vody. Toto zároveň bude test, čoho sú obe strany schopné: teoreticky by sa mohli dohodnúť na prímerí v okolí vodného diela a vyslaní sanačných tímov. Ale či má šancu k tomu dôjsť? Ukrajinci tento týždeň ohlásili, že prechádzajú do protiofenzívy. Z nervóznejúcej ruskej strany minimálne na strane významných médií čoraz častejšie zaznievajú vyhrážky použitia jadrových zbraní (napríklad práve včera v relácii Veľká hra na Prvom kanáli, ktorá inak máva ešte ako-tak príčetný tón.) Rozširujúca sa potopa medzi oboma stranami v tejto chvíli skôr symbolicky podčiarkuje, ako ďaleko už od seba oba štáty sú.”

Objavila sa reakcia OSN a Európskej únie na bombardovanie vodnej elektrárne Kachovka.

“Zničenie priehrady Kachovka ohrozuje tisíce civilistov, z ktorých mnohí sú bez domova a naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc. Civilisti a civilná infraštruktúra nie sú cieľom,” uviedla OSN.

Reklama

V mene Európskej únie vystúpil šéf Európskej rady Charles Michel. Z toho, čo sa stalo, obvinil Rusko.

“Sme šokovaní bezprecedentným útokom na Novokachovskú priehradu. Zničenie civilnej infraštruktúry sa jednoznačne kvalifikuje ako vojnový zločin a my budeme hnať Rusko a jeho zástupcov k zodpovednosti.

Túto otázku otvoríme na júnovom zasadnutí Európskej komisie a ponúkneme dodatočnú pomoc zaplaveným oblastiam. V myšlienkach som so všetkými rodinami na Ukrajine, ktoré táto katastrofa postihla,” napísal Michel.

 

Generálny tajomník NATO označil vyhodenie vodnej elektrárne do vzduchu za príklad “brutálnej vojny Ruska na Ukrajine”

“Zničenie priehrady Kachovka dnes ohrozuje tisíce civilistov a spôsobuje vážne škody na životnom prostredí. Je to poburujúci čin, ktorý opäť dokazuje brutalitu ruskej vojny na Ukrajine,” napísal Jens Stoltenberg.

Reklama

Predseda Európskej rady Charles Michel predtým tiež obvinil Rusko z toho, čo sa stalo.

Hladina vody v nádrži, ktorá sa používa na chladenie Záporožskej jadrovej elektrárne, vážne klesla v dôsledku zničenia priehrady vodnej elektrárne Kachovka, uviedol šéf MAAE Grossi. Uviedol, že dlhodobý nedostatok vody na chladenie v Záporožskej elektrárni by narušil prevádzku núdzových dieselových generátorov.

V súvislosti so situáciou v Chersonskej oblasti sa začalo zasadnutie Rady guvernérov MAAE.

Predtým nám expert na jadrovú energetiku povedal, že na prevádzku Záporožskej jadrovej elektrárne po pretrhnutí hrádze môžeme na niekoľko nasledujúcich rokov zabudnúť.

Rusi zatiaľ tvrdia, že hrádzu Kachovskej elektrárne vyhodili do vzduchu Ukrajinci.

“Dôrazne odmietame obvinenie zo zničenia vodnej elektrárne Kachovka. Zo strany Kyjeva išlo o zámerné odvrátenie pozornosti. Jedným z jeho cieľov je pripraviť Krym o vodu, znižuje sa prívod vody do Severokrymského kanála,” povedal Dmitrij Peskov.

USA pozorne sledujú situáciu okolo vodnej elektrárne Kachovka, ale nemôžu potvrdiť účasť Ruska na incidente.

Toto vyhlásenie odznelo na brífingu koordinátora pre strategickú komunikáciu v Rade pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Johna Kirbyho.

Zároveň uviedol, že USA sa domnievajú, že zničenie Kachovskej vodnej elektrárne by mohlo mať ničivé následky pre ukrajinský energetický sektor.

Washington sa zároveň nezaväzuje posúdiť, aké dôsledky by zničenie Kachovskej vodnej elektrárne malo na priebeh bojov.

Reklama

 

Situáciu okolo elektrárne hodnotí aj ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka

– Podľa mojich informácií bola priehrada zničená v dôsledku dlhodobého ostreľovania. Podľa ľudí na mieste nedošlo k žiadnym vážnym výbuchom.

– Dôsledky pre ZJE: nedeje sa nič kritické, elektráreň prevádzkuje dva bloky zo šiestich, nádrž je určená na chladenie šiestich. Chladiaca nádrž JE je vo všeobecnosti autonómna.

– Vzhľadom na to, že tesne nad ňou sa nachádza odbočka do Severokrymského kanála, ak hladina vody klesne, kanál sa pravdepodobne stane plytkým alebo vyschne. To bude závisieť od toho, či sa hrádza zrúti alebo nie. Teraz nie je zničená hlavná časť hrádze, zničená je len horná časť – voda preteká cez prepad, a ak, nedajbože, hrádzu podmyje a celá konštrukcia sa zrúti, bude to katastrofa, nádrž zanikne.

 

Zhorší sa situácia?

– Zhorší. Stavba sa môže kedykoľvek zrútiť. Okrem vodného toku sa všetky železobetónové konštrukcie budú rútiť po prúde Dnepra. Ale môže to vydržať.

Reklama

 

Mohlo by to byť súčasťou protiútoku?

– Mínové polia nie je ťažké obnoviť, ale pre tanky je ťažké prejsť cez močaristý terén. A nie je to súčasť protiofenzívy: bolo to rovnaké prekvapenie pre nepriateľa ako pre nás. Dnes bude AFU revidovať svoje plány – aj vďaka tomu, že deň predtým sa nepriateľ pokúsil prelomiť našu obranu medzi Ugledarom a Veľkou Novoselovkou, naši chlapci sa nevzdali Novodonecka, statočnosť niekoľkých desiatok mužov predurčila celkový úspech operácie. Je to dobrý príklad statočnosti našich vojakov, moderných Panfilovovcov, ktorých odpor prinútil nepriateľa stiahnuť sa z obývanej oblasti.

 

Môže nepriateľ oddialiť protiofenzívu?

– Ukrajina by ju nedokázala odložiť, ani s odvolaním sa na zničenú priehradu. Hlavný úder by sa ja tak nemohol uskutočniť na chersonskom smere. Celé dopoludnie Ukrajinci v núdzovom režime evakuovali predmostia z ostrovov.

Nemyslím si, že išlo o plánovanú operáciu. Všetky fakty naznačujú niečo iné.

Reklama

 

Moskva zo zničenia hrádze obviňuje Ukrajinu.

Ruský minister obrany Šojgu uviedol, že Kyjev sa tým údajne “snaží zabrániť ruskej armáde v postupe na tomto úseku frontu”.

Hovorca Kremľa Peskov predtým povedal, že Ukrajina údajne vyhodila do vzduchu hrádzu, aby voda prestala prúdiť na Krym.

Zelenskyj už ruské obvinenia odmietol a uviedol, že priehradu nebolo možné zničiť ostreľovaním. A podľa jeho názoru to mohla urobiť len Ruská federácia, ktorá elektráreň kontroluje.

Ruský minister obrany Šojgu o poškodení vodnej elektrárne Kachovka.

Včera večer spáchal kyjevský režim ďalší teroristický zločin: Vyhodil do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka, čo malo za následok zaplavenie rozsiahlych oblastí.

Reklama

Účel týchto akcií je nasledovný: po neúspechu ofenzívy má Kyjev v úmysle presunúť vojská z chersonského smeru do oblasti útočných operácií, čím oslabí svoje pozície v chersonskom smere.

Kyjev začal budovať obranné pozície aj na pravom brehu Dnepra, čo naznačuje zámer prejsť tam do defenzívy.

Výrazne sa zvýšilo vypúšťanie vody z Dnepropetrovskej vodnej elektrárne, čo viedlo k ešte väčšiemu zaplavovaniu územia, čo naznačuje, že Kyjev vopred plánoval rozsiahlu sabotáž.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí o zničení vodnej elektrárne Kachovka: ide o teroristický čin proti civilnej infraštruktúre, ktorý bol vopred a cielene naplánovaný kyjevským režimom na vojenské účely.

Kyjevský režim nielenže podrobil vodnú elektráreň Kachovka masívnemu ostreľovaniu, ale aj zámerne priviedol hladinu vody v nádrži Kachovka na kritickú úroveň otvorením stavidiel Dnepropetrovskej vodnej elektrárne.

Moskva vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo zločinecké konanie ukrajinských orgánov, ktoré je čoraz nehumánnejšie a predstavuje vážnu hrozbu pre regionálnu a globálnu bezpečnosť.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:17

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá ďalších troch rukojemníkov, ktoré odvliekli z juhu Izraela pri vlaňajšom vpáde palestínskych militantov.

10:41

Medzinárodné letisko v hlavnom meste Novej Kaledónie Nouméa zostane pre komerčné lety zatvorené najmenej do utorka 09.00 h miestneho času (do polnoci SELČ).

10:28

Bývalý predseda britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn potvrdil, že v júlových predčasných voľbách do Dolnej snemovne britského parlamentu bude kandidovať ako nezávislý.

10:27

Úrady v ostrovnom štáte Papua Nová Guinea vyslali do oblasti, kde došlo k mohutnému zosuvu pôdy, tím rýchlej reakcie zložený z lekárov, armády, polície a agentúr OSN, aby zhodnotil škody a pomohol zraneným.

09:57

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov počas 20. týždňa roku 2024 pokračovali v zlacňovaní a dosiahli najnižšie hodnoty za posledných deväť týždňov (od polovice marca). Pokles ceny zaznamenala aj nafta, ktorú motoristi nakupovali najvýhodnejšie za posledných 17 týždňov (od polovice januára).

09:56

Podľa maďarského premiéra Viktora Orbána je poburujúce, že niekto diktuje, koho má Maďarsko prijať na svoje územie. Povedal to v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió v súvislosti s migračnou politikou Európskej únie.

09:41

Hovoriť o ruskej hrozbe je skôr prípravou na vstup do vojny. To, čo sa deje teraz, je podobné ako pri burcovaní pred prvou a druhou svetovou vojnou, čo možno vidieť v médiách a vo vyjadreniach politikov, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

09:26

Japonsko a Južná Kórea oznámili balík sankcií zameraný voči jedincom, spoločnostiam a plavidlám, ktoré sú podozrivé z dodávok severokórejských zbraní Rusku pre použitie na Ukrajine.

08:53

Najmenej 14 obetí si vyžiadal rozsiahly požiar, ktorý zachvátil priestory v menšom obytnom bloku v centre vietnamskej metropoly Hanoj. Najmenej traja ďalší ľudia utrpeli zranenia.

Požiar vo Vietname
Na snímke materiálne škody, ktoré spôsobil rozsiahly požiar v priestoroch menšieho obytného bloku v centre vietnamskej metropoly Hanoj
08:52

Azerbajdžanská pohraničná služba prevzala kontrolu nad územím štyroch dedín v okrese Gazach na hraniciach s Arménskom.

08:40

Najmenej deväť ľudí prišlo o život a ďalších 64 utrpelo zranenia pri požiari v chemickej továrni na západe Indie. Oznámili to tamojšie úrady.

08:14

Riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby Alexandr Bortnikov tvrdí, že medzi nedávnym teroristickým útokom v komplexe Crocus City Hall pri Moskve a ukrajinskou vojenskou rozviedkou je priama súvislosť.

08:10

Poľsko a Grécko poslali Európskej komisii list, v ktorom vyzývajú na vytvorenie celoeurópskeho systému protivzdušnej obrany, oznámil poľský premiér Donald Tusk.

07:49

Životy dvoch ľudí si vyžiadal ukrajinský raketový útok na okupovaný Krymský polostrov blízko mesta Simferopol. Na platforme Telegram to napísal Ruskom dosadený krymský gubernátor Sergej Axionov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava s názvom Na hrade a pod hradom v priestoroch stredovekej dediny Paseka na Hrade Strečno

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Marek Brna

Peter Haršáni

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali