Poliaci obvinili ZSSR z rozpútania 2. svetovej vojny

Moskva/Varšava 13. augusta 2017 (HSP/RusVesna/Foto:Pixabay)

 

Ruský analytik Alexander Grišin na portáli RusVesna publikoval zaujímavý článok, v ktorom sa ostro pustil do poľského ministra Witolda Wasczykowského a poľských aktivít, namierených voči vojenským cintorínom Sovietskej armády, ktorej vojaci položili svoje životy pri oslobodzovaní Poľska.

Ilustračné foto

Je až zarážajúce, čo v poslednej dobe robia poľské politické elity, ktoré v servilnom predklone posluhujú Američanom a rovnako ako pred II. svetovou vojnou, sa silou-mocou pchajú medzi veľmoci, pretože dúfajú že aj oni sa tak stanú pánmi. Keď už nie v európskom meradle, tak s podporou amerického pánička aspoň v strednej Európe.

Samozrejme že Poliaci sa v Európe pánmi nikdy nestanú, pretože páni nikdy medzi seba Poliakov neprijmú, darmo sa Poliaci snažia silou mocou zapáčiť Američanom. Poliaci si to neuvedomujú, ale znova vsadili na nesprávneho koňa a prekvapia sa rovnako, ako sa prekvapili v roku 1939.

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski evidentne nevie stráviť skutočnosť, že sa stal ministrom a snaží sa zo všetkých síl preukázať svoje proamerické a protiruské cítenie, len aby medzi ďalšími poľskými politikmi rovnakej nízkej kategórie vynikol a získal pochvalu od amerických pánov.

Witold Wasczykowski v posledných dňoch v oficiálnom vyhlásení uviedol, že ZSSR sa podieľal na začatí II. svetovej vojny, pretože Sovieti napadli Poľsko spoločne s Nemeckom. Vystupoval nielen ako minister, ale aj ako “erudovaný poľský historik”, ktorý dokáže posúdiť vývoj rusko-poľských vzájomných vzťahov. Podľa jeho slov je nemožné začínať históriu poľsko-ruských/sovietskych vzťahov od roku 1945, kedy ZSSR oslobodil Poľsko spod nemeckej okupácie.

Witold Wasczykowski je slabý minister, slabý historik a slabý diplomat. Krátko po jeho trápnom vyhlásení adresoval Wasczykowskému tvrdé slová hovorca ruského prezidenta Alexej Puškov. Podľa Puškova treba začiatok II. svetovej vojny vidieť v Mníchove 1938, kedy Veľmoci odovzdali Československo Hitlerovi a Poľsko, si ako hyena zákerne odtrhlo kúsok na severných hraniciach bezbranného Československa (Tešínsko) a v roku 1939 aj Slovenska.

Netreba zabúdať ani na to, že do septembra 1939 boli bežnou záležitosťou vzájomné návštevy medzi nemeckými a poľskými štábnymi dôstojníkami, tí spoločne riešili projekty rozhodného boja proti boľševizmu, pretože Poliakom nestačilo to, že okupovali západnú časť Ukrajiny, snívali o tom, že podobne ako v 16. storočí v čase ruskej “Smuty” znova ovládnu Moskvu.

Rusko/sovietsko – poľské vzťahy sa naozaj nezačali v roku 1945, ale podstatne skôr. Možno sa tieto novodobé vzťahy začali v roku 1918, kedy Sovieti v čase občianskej vojny v Rusku priznali nezávislosť Poľska. Nasledovalo takmer okamžite vtrhnutie Poliakov na Ukrajinu, obsadenie Kyjeva a následne ich Sovietska armáda do roku 1920 vyhnala z väčšej časti Ukrajiny, pričom sami Poliaci hovoria, že Varšavu zachránil len zázrak v podobe ruskej porážky.

Takmer 100 000 sovietskych vojakov sa dostalo po tejto porážke do zajatia a v najbližších rokoch ich Poliaci v koncentračných táboroch buď priamo povraždili, alebo zahynuli na následky hladu a chorôb. O týchto faktoch Witold Wasczykowski samozrejme taktne mlčí a hystericky vykresľuje Rusko ako agresora. (Pre porovnanie V Katyni zahynulo cca 25 000 poľských dôstojníkov a vojakov)

Takisto evidentne Witold Wasczykowski nevie, kde sa nachádzala poľská vláda dňa 17.9.1939, teda v čase, kedy sovietske jednotky obsadili územia, získané Poliakmi nezákonne  po roku 1920 a vrátili sa tak na Curzonovú líniu, ktorá v roku 1918 vytýčila rusko/poľské východné hranice. Dňa 17.9.1939 už poľská vláda so stiahnutými chvostami utiekla do Británie a Poľsko ostalo bez vlády. Až vtedy sovietske jednotky postúpili na Curzonovú líniu.

Poľská vláda, ktorá pred vojnou plnila všetky príkazy “západných partnerov” a ktorá zostala nemilo prekvapená, keď jej Briti a Francúzi priamo v boji proti Nemecku vojensky nepomohli len vyhlásili vojnu Nemecku (1.9.1939 zaútočili Nemci na Poliakov – išlo o nemecko-poľský konflikt, 3.9.1939 Briti a Francúzi vyhlásili Nemecku vojnu – konflikt získal medzinárodný rozmer), sa už dňa 17.9.1939 sa poľská vláda nachádzala v exile.

Poliaci obviňujú Rusko z existencie Paktu Molotov – Ribbentrop, na druhej strane však takne zamlčujú fakt, že obdobný pakt uzavreli Poliaci s Nemcami a takisto zamlčujú skutočnosť, že Poliaci odmietli prechod jednotiek Červenej armády cez poľské územie (v oblasti Lvova na Zakarpatsku Ukrajinu, ktorá bola súčasťou ČSR), keď Stalin navrhol, že ZSSR môže pri Mníchovských udalostiach Československu pomôcť, rovnako ako pomáhali španielskym interbrigadistom v občianskej vojne voči španielskemu diktátorovi Francovi.

Alebo treba Witold Wasczykowskiemu pripomenúť históriu poľského generála Andersa, veliteľa poľského expedičného zboru v Rusku, zloženého z vojakov, ktorí v septembri 1939 utiekli pred Nemcami na územie pod kontrolou ZSSR?

Keď v roku 1941 Sovieti vyzbrojili Andersa a jeho poľský expedičný zbor podľa sovietskych noriem pechotnými a ťažkými zbraňami a ponúkli mu možnosť bojovať na jeseň 1941 proti Nemcom a zmyť poľskú hanbu, tak poľský generál zaševelil že nemôže svojích vojakov viesť na front, lebo tam ich Nemci zlikvidujú. Samozrejme sa vyhováral, že ZSSR nedôveroval, kvôli Katyni, v skutočnosti sa najmä obával že by Nemci Poliakov rovnako rozbili ako v septembri 1939.

Generál, ktorý už v tom čase poslúchal poľskú exilovú vládu v Londýne, v čase Stalingradskej bitky požadoval podľa exilových rozkazov z Veľkej Británie,  aby mu bolo umožnené previesť poľskú vojenskú skupinu do Iránu. V tom čase už I. Československý armádny zbor (veľkú časť zboru tvorili Slováci, ktorí prebehli zo slovenských divízii na Východnom fronte na sovietsku stranu) pod vedením Ludvíka Svobodu proti nemeckému nacizmu otvorene bojoval.

Po trapnom odchode veľkej časti Poliakov do Iránu, v ZSSR ostali len tí Poliaci, ktorí naozaj nenávideli nemeckých okupantov a záležalo im na oslobodení Poľska. Títo Poliaci bojujúci v Červenej armáde čoskoro vytvorili nový zbor a bojovali aj proti Poliakom, ktorí húfne po roku 1939 vstúpili do Wehrmachtu, alebo do SS. Keď sa dostali “nemeckí Poliaci” na Východnom fronte do sovietskeho zajatia, fňukali a vyhovárali sa na Katyň a nemeckú propagandu, ktorá im pomútila hlavy.

Poliaci sa radi stavajú do pozície obetí hitlerovského Nemecka. Neboli pritom len obeťou, ich protižidovská nenávisť bola známa v celej Európe.

Nie náhodou sa snažili židovské organizácie všetkých preživších Židov a židovské deti čo najrýchlejšie z Poľska dostať po II. svetovej vojne do Izraela. Židia vedeli, že Poliakov, ktorí pomáhali Židom nebolo až tak veľa, ako Poliakov, ktorí Židov, ukrývajúcich sa pred deportáciami vydierali, alebo kvôli zlatu a peniazom likvidovali.

Irena Sendlerová, vedúca detského oddelenia Żegoty (poľskej Rady na pomoc Židom), zachránila s hŕstkou spolupracovníkov asi 2500 detí z varšavského geta, ktoré umiestnili v kláštoroch, v sirotincoch alebo v poľských rodinách. Po vojne musela čeliť pohŕdaniu a zlobe: „Celý život sa o mne šepkalo – to je Židovka, pomáha Židom – mala som nálepku židovskej matky.“

Židia presne vedeli, že Nemci nevykonávali mobilizáciu Poliakov do Wehrmachtu, Poliaci, ktorí do Wehrmachtu vstupovali boli dobrovoľníkmi. Takisto všetci členovia SS boli dobrovoľníkmi.

Po vojne sa mnohým Poliakom z nemeckej armády podarilo vrátiť domov domov, antisemitizmu sa však nezbavili. Podľa informácii Židov, ktorí prežili nacistické vyhladzovacie tábory, najhoršími členmi SS boli ukrajinskí a poľskí esesáci. Poľskí a ukrajinskí esesáci vo veľkom množstve slúžili aj v SS divízii Dirlewanger, ktorá sa smutne preslávila svojími excesami a vraždením civilistov (podobne sa správajú ukrajinskí príslušníci nacistických bataliónov Azov, Pravý Sektor, Dneper, Tornádo, Ajdar a pod. aj dnes)

Nemci využívali služby poľských dobrovoľníkov naozaj hojne. Takisto medzi seba prijali celú “Brigádu Svätého Kríža”, ktorá vstúpila priamo do SS a  “Légiu Bieleho Orla”, ktorú sformovali Nemci z poľských dobrovoľníkov. Profesor Ryszard Kaczmarek, riaditeľ Inštitútu histórie Sliezskej univerzity je aj autorom knihy Poliaci vo Wehrmachte, kde je možné získať ďalšie informácie o poľských dobrovoľníkov, slúžiacich Hitlerovi.

Čo sa týka “Brigády Svätého Kríža”, sovietske jednotky túto bandu poľských hrdlorezov rozbili, zvyšky bandy sa zachránili útekom k Američanom a po roku 1945 “Američania týchto bývalých členov začali využívať v boji proti ľudovodemokratickému Poľsku.

Netreba zabúdať ani na čisto poľské oddiely železničnej ochrany či poľských členov pracovnej organizácie Todt, v tejto organizácii Nemci Poliakom plne dôverovali a poľská služba umožnila nasadiť ušetrených nemeckých vojakov na fronte. Len sovietske jednotky zajali na Východnom fronte 60 tisíc Poliakov, ktorí dobrovoľne slúžili v nemeckých ozbrojených silách – to je sila 6 divízii. Briti zajali 68 tisíc Poliakov. Takže minimálne len 130 tisíc zajatých Poliakov bojovalo na nemeckej strane.

Koľko Poliakov v uniformách Wehrmachtu padlo nie je presne známe, pretože po roku 1945 sa Poliaci samozrejme svojími aktivitami v radoch armády hitlerovského Nemecka nechvália a počet poľských vojakov bojujúcich na strane Hitlera aktívne znižujú, alebo zatajujú. Takisto Poliaci radšej takne zamlčujú počet Poliakov, ktorí dobrovoľne pracovali pre potreby nemeckého vojnového hospodárstva v nemeckých fabrikách, historická pravda sa však nedá zatajiť

Poľské politické elity sa teda rozhodli dnes útočiť na sovietske vojenské cintoríny. Protiruská hystéria formovala poľské elity v aj v minulosti, formuje ich aj dnes. V minulosti sa ich politické elity správali ako hyeny a takisto sa správajú aj dnes. A keď sa nakoniec nebudú správať ako hyeny, tak sa budú správať ako šakali, pretože svoj tieň nedokážu prekročiť.

Alexander Grišin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

NAKA obvinila zamestnankyne úradu práce v Pezinku za podvod pri vyplácaní pandemickej pomoci

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Polícia SR)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v stredu 8. decembra zamestnankyne Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Pezinok z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu, spáchaného spolupáchateľstvom. Obvinenie súvisí s podvodom pri vyplácaní pandemickej pomoci. Ako v tlačovej správe informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor…

Nemecko apeluje na dodržiavanie ľudských práv migrantov na bieloruskej hranici

0 icon

Brusel 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Nová nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová vo štvrtok apelovala na rešpektovanie právnych zásad a základných ľudských práv migrantov na bieloruských hraniciach. V Bruseli, kam pricestovala na svoje prvé zasadnutie ministrov vnútra EÚ, nazvala správanie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka nehumánnym. Informovala o tom agentúra…

Šéfka diplomacie Nemecka varovala Rusko pred eskaláciou konfliktu s Kyjevom

0 icon

Paríž 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa)   Nová nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas svojej prvej zahraničnej cesty vo štvrtok v Paríži zdôraznila odhodlaný postoj Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, čo sa týka prípadného vpádu ruských vojakov na Ukrajinu. EÚ i NATO by podľa jej slov zareagovali tvrdými politickými…

Provokácia zlyhala. Ruské stíhačky vytlačili francúzske lietadlá nad Čiernym morom

0 icon

Moskva 9. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Russian Defence Ministry)   Ruské stíhačky Su-27 odprevadili nad Čiernym morom francúzske vojenské lietadlá, informuje Sputnik s odvolaním sa na údaje ruského ministerstva obrany Podľa údajov rezortu obrany sa ruské lietadlá priblížili k francúzskym Dassault Rafale a Dassault Mirage na maximálne možnú vzdialenosť niekoľko desiatok metrov.…

Ohováranie a klamstvo, štandardné metódy denníka Sme. Tentokrát namierené proti Hlavným správam

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto: screenshot SME)   Hlavné správy vydali v lete tlačený špeciál. Bol to taký experiment internetového denníka s tlačou na papieri. U mnohých našich čitateľov sa to stretlo s pozitívnou odozvou a dostali sme od vás veľa ďakovných a podporných mailov. Pripravujeme preto pre vás aj…

Starosta Dolného Chotára František Dora opätovne odmietol svoju vinu

0 icon

Pezinok 9. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Starosta Dolného Chotára František D., ktorému prokurátor navrhuje doživotie, opätovne poprel svoju vinu. Uviedol to počas svojej záverečnej reči pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. František D. je spolu s ďalšou trojicou mužov obžalovaný z objednávok či vykonania…

Prezidentka účasť na ZOH v Pekingu neplánovala, s výhradami štátov sa stotožňuje

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)    Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stotožňuje s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia štátov rozhodli nezúčastniť sa na zimných olympijských hrách (ZOH) v Číne. Pre TASR to uviedol riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej v súvislosti s diplomatickým bojkotom olympiády, ktorý…

Neúspešný kandidát na GP sudca Kliment sa spojil s Tódovou a kvôli paragrafu 363 útočia na Žilinku, upozorňuje Šutaj Eštok

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Dezinformačný Denník N tvrdí, že Najvyšší súd SR karhá šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku za to, že neadekvátne využíva mimoriadny opravný prostriedok vo forme paragrafu 363 Trestného zákona. Týmto spôsobom Žilinka pustil na slobodu viacero obvinených a poukázal na nezákonnosť ich…

Ministerstvo za vyše 6 miliónov eur z eurofondov obnoví budovy akadémie ozbrojených síl

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánik)   Ministerstvo obrany (MO) SR získalo z eurofondov 6,38 milióna eur na na rekonštrukciu a modernizáciu budov Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Uspelo s piatimi projektami. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina…

Prezidentka pripravila videoseriál o sociálnych sieťach a kritickom myslení

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová pripravila videoseriál o sociálnych sieťach a kritickom myslení. Séria vzdelávacích videí s názvom Mysli s hlavou štátu je novým projektom prezidentskej kancelárie. Prezidentka Zuzana Čaputová ním reaguje na to, ako hlboko zasiahli sociálne siete do našich životov. TASR o…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

„Môžete sa sťažovať na lampárni!“ To boli posledné slová kuriéra GLS po 13-tich dňoch doručenia:

0icon

Na úvod chcem osloviť všetkých, ktorí si objednávajú tovar prostredníctvom internetu, aby nepodľahli najnižšej cene kuriérskej služby GLS. Ušetria niekoľko desiatok centov, ale dožijú sa čakania a čakania a ešte raz čakania na zásielku. Moja anabáza s touto kuriérskou službou sa začala objednávkou 25. novembra. Dodávateľ, u ktorého som si…

Boris Mesár

Prečo je v USA rozruch okolo „zmiznutia“ deviatich ruských ponoriek so Zirkónom

0icon

Putin: "Vojenské rozhodovacie centrá USA budú zasiahnuté. Tieto strediská sa nachádzajú pri pobreží. A keď sa z ponoriek odpália rakety m tak za 5 minút - "Zbohom!Najskôr sa dotknem podstaty súčasnej "vlny konfrontácie". O čo ide a čo je jeho konečným cieľom. Inak je ťažké pochopiť, prečo a za akým…

Ivan Lehotský st.

Plazením vpred (na očkovanie)

0icon

Lampasák Lengvarský by iste najradšej vydal takýto povel, ale musí si uvedomiť, že my nie sme jeho vojačikovia. Môže si to nechať pre amerických vojakov ako Naď, Klus, Valášek, zo záložníkov sa dá spomenúť Osuský či Pročko, zíde sa aj politruk, povedzme Korčok a môže to byť sprevádzané kotkod&a

Radovan Hrádek

HLASOVANIE POSLANCOV V NRSR

0icon

Veľa ľudí má problém s pochopením ako je to vlastne s hlasovaním poslancov v NRSR. Potom sa hádajú napr. v tom, že niekto sa hlasovania zdržal a preto je za prijatie návrhu zákona. Dovoľte mi, aby som vás informoval ako to vlastne je.

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Husté sneženie v Pezinku

Autor: TASR-Michal Svítok

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

NAKA obvinila zamestnankyne úradu práce v Pezinku za podvod pri vyplácaní pandemickej pomoci

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Polícia SR)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v stredu 8. decembra zamestnankyne Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Pezinok z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu, spáchaného spolupáchateľstvom. Obvinenie súvisí s podvodom pri vyplácaní pandemickej pomoci. Ako v tlačovej správe informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor…

Nemecko apeluje na dodržiavanie ľudských práv migrantov na bieloruskej hranici

0 icon

Brusel 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Nová nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová vo štvrtok apelovala na rešpektovanie právnych zásad a základných ľudských práv migrantov na bieloruských hraniciach. V Bruseli, kam pricestovala na svoje prvé zasadnutie ministrov vnútra EÚ, nazvala správanie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka nehumánnym. Informovala o tom agentúra…

Šéfka diplomacie Nemecka varovala Rusko pred eskaláciou konfliktu s Kyjevom

0 icon

Paríž 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa)   Nová nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas svojej prvej zahraničnej cesty vo štvrtok v Paríži zdôraznila odhodlaný postoj Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, čo sa týka prípadného vpádu ruských vojakov na Ukrajinu. EÚ i NATO by podľa jej slov zareagovali tvrdými politickými…

Provokácia zlyhala. Ruské stíhačky vytlačili francúzske lietadlá nad Čiernym morom

0 icon

Moskva 9. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Russian Defence Ministry)   Ruské stíhačky Su-27 odprevadili nad Čiernym morom francúzske vojenské lietadlá, informuje Sputnik s odvolaním sa na údaje ruského ministerstva obrany Podľa údajov rezortu obrany sa ruské lietadlá priblížili k francúzskym Dassault Rafale a Dassault Mirage na maximálne možnú vzdialenosť niekoľko desiatok metrov.…

Ohováranie a klamstvo, štandardné metódy denníka Sme. Tentokrát namierené proti Hlavným správam

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto: screenshot SME)   Hlavné správy vydali v lete tlačený špeciál. Bol to taký experiment internetového denníka s tlačou na papieri. U mnohých našich čitateľov sa to stretlo s pozitívnou odozvou a dostali sme od vás veľa ďakovných a podporných mailov. Pripravujeme preto pre vás aj…

Starosta Dolného Chotára František Dora opätovne odmietol svoju vinu

0 icon

Pezinok 9. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Starosta Dolného Chotára František D., ktorému prokurátor navrhuje doživotie, opätovne poprel svoju vinu. Uviedol to počas svojej záverečnej reči pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. František D. je spolu s ďalšou trojicou mužov obžalovaný z objednávok či vykonania…

Prezidentka účasť na ZOH v Pekingu neplánovala, s výhradami štátov sa stotožňuje

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)    Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stotožňuje s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia štátov rozhodli nezúčastniť sa na zimných olympijských hrách (ZOH) v Číne. Pre TASR to uviedol riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej v súvislosti s diplomatickým bojkotom olympiády, ktorý…

Neúspešný kandidát na GP sudca Kliment sa spojil s Tódovou a kvôli paragrafu 363 útočia na Žilinku, upozorňuje Šutaj Eštok

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Dezinformačný Denník N tvrdí, že Najvyšší súd SR karhá šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku za to, že neadekvátne využíva mimoriadny opravný prostriedok vo forme paragrafu 363 Trestného zákona. Týmto spôsobom Žilinka pustil na slobodu viacero obvinených a poukázal na nezákonnosť ich…

Ministerstvo za vyše 6 miliónov eur z eurofondov obnoví budovy akadémie ozbrojených síl

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánik)   Ministerstvo obrany (MO) SR získalo z eurofondov 6,38 milióna eur na na rekonštrukciu a modernizáciu budov Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Uspelo s piatimi projektami. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina…

Prezidentka pripravila videoseriál o sociálnych sieťach a kritickom myslení

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová pripravila videoseriál o sociálnych sieťach a kritickom myslení. Séria vzdelávacích videí s názvom Mysli s hlavou štátu je novým projektom prezidentskej kancelárie. Prezidentka Zuzana Čaputová ním reaguje na to, ako hlboko zasiahli sociálne siete do našich životov. TASR o…

Podkasty

„Hranice môže zmeniť len vojna. Želá si nejaký Slovák alebo Maďar na Slovensku vojnu?“ Pýta sa Anton Hrnko v podcaste HS.

icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook) Môžeme a máme výhrady k maďarskému premiérovi Orbánovi z hľadiska obáv ani nie tak z neho, ako z jeho schopnosti „oblafnúť“ našich terajších lídrov. Mnohí z nich mu totiž nesiahajú ani po členky. Na 26. zjazde svojej vládnej strany Fidesz ako znovuzvolený predseda slávnostne zdôraznil, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú. Tým len...

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Môžete sa sťažovať na lampárni!“ To boli posledné slová kuriéra GLS po 13-tich dňoch doručenia:

0icon

Na úvod chcem osloviť všetkých, ktorí si objednávajú tovar prostredníctvom internetu, aby nepodľahli najnižšej cene kuriérskej služby GLS. Ušetria niekoľko desiatok centov, ale dožijú sa čakania a čakania a ešte raz čakania na zásielku. Moja anabáza s touto kuriérskou službou sa začala objednávkou 25. novembra. Dodávateľ, u ktorého som si…

Boris Mesár

Prečo je v USA rozruch okolo „zmiznutia“ deviatich ruských ponoriek so Zirkónom

0icon

Putin: "Vojenské rozhodovacie centrá USA budú zasiahnuté. Tieto strediská sa nachádzajú pri pobreží. A keď sa z ponoriek odpália rakety m tak za 5 minút - "Zbohom!Najskôr sa dotknem podstaty súčasnej "vlny konfrontácie". O čo ide a čo je jeho konečným cieľom. Inak je ťažké pochopiť, prečo a za akým…

Ivan Lehotský st.

Plazením vpred (na očkovanie)

0icon

Lampasák Lengvarský by iste najradšej vydal takýto povel, ale musí si uvedomiť, že my nie sme jeho vojačikovia. Môže si to nechať pre amerických vojakov ako Naď, Klus, Valášek, zo záložníkov sa dá spomenúť Osuský či Pročko, zíde sa aj politruk, povedzme Korčok a môže to byť sprevádzané kotkod&a

Radovan Hrádek

HLASOVANIE POSLANCOV V NRSR

0icon

Veľa ľudí má problém s pochopením ako je to vlastne s hlasovaním poslancov v NRSR. Potom sa hádajú napr. v tom, že niekto sa hlasovania zdržal a preto je za prijatie návrhu zákona. Dovoľte mi, aby som vás informoval ako to vlastne je.

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

TopDesať

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by ste mali vedieť o spracovaní potravín

0 icon

Prinášame ďalší článok v súvislosti s tým, ako funguje jedlo. Oblasť o to dôležitejšia v tejto COVID-19 dobe. Pozrite sa s nami na to, čo je spracovanie potravín, aké sú ich skryté prísady, či napríklad aj to, čo je surové mlieko bezpečné. Slovo spracovaný sa v dnešnej kultúre pokladá za…

TOP10: Triky, ktoré budeš využívať celý život

0 icon

Zatiaľ čo celý svet zbožňuje superhrdinov, ktorí zachránia svet bez toho, aby si zničili účes, my ti odporúčame pozrieť sa na bežných ľudí, ktorí sú ešte zaujímavejší a ich triky ťa dostanú. Vedia, ako ťa zachrániť pred neočakávaným kýchnutím uprostred rodinnej večere a dokážu opraviť zlomený zips a navliecť ihlu rýchlejšie,…

10+ absurdných máp, ktoré sú také podivné, až sú vtipné

0 icon

Mapy miluje zrejme každý. Možno práve preto, že nám dávajú možnosť cestovať po celom svete, a pritom sa ani nemusieť postaviť zo svojej pohodlnej stoličky. A to platí najmä pre deti internetovej éry a Google Maps či Google Earth. V tomto príspevku však nájdeš pár inak pojatých máp, ktoré si zrejme ešte nevidel.…

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Armádny Magazín

Najrýchlejšia na svete. India úspešne odpálila nadzvukovú strelu BrahMos zo stíhačky Su-30. Video

0 icon

India, 9.december 2021 (AM) – Testy najdiskutovanejšej indickej rakety BrahMos sa uskutočnili na testovacej lokalite Chandipur pri pobreží Urísy. Uríša je bývalý štát vo východnej Indii s výhľadom na Bengálsky záliv.  

Strategická zmluva: Rusko povolí indickému námorníctvu vstup do Arktídy a jeho vojenských základní

0 icon

Rusko, 9.december 2021 (AM) – Počas rusko-indického summitu strany podpísali dohodu o vzájomnej výmene v oblasti logistiky (RELOS). Podľa zdroja News 18 bude mať táto dohoda veľký význam pre indické ozbrojené sily v kontexte ich nasadenia vo viacerých dôležitých strategických regiónoch.   Dohoda stanovuje osobitný režim využívania vojenských zariaden

Porazil by ZSSR v roku 1945 Spojené štáty?

0 icon

[caption id="attachment_41035" align="alignnone" width="797"] Georgij Žukov, Bernard Montgomery, Konstantin Rokossovskij a Vasilij Sokolovskij (zadný rad, medzi Montgomerym a Rokossovským) v Berlíne, Nemecko, 12. júla 1945, Brandenburská brána v poza

Ukrajincov nahnevala odhalená pravda o zošrotovaní nových bombardérov Tu-160 kvôli priazni západu

0 icon

Ukrajina, 9.december 2021 (AM) – "Ukrajina, ktorá začiatkom 90. rokov získala nezávislosť, sa okamžite vybrala cestou satelitu Západu a súhlasila so zničením strategických nadzvukových bombardérov Tu-160 zdedených po Sovietskom zväze." Táto informácia, ktorú vyjadril ukrajinský politológ Alexander Lazar

Čo je to "afganský tulipán", alebo prečo sovietski vojaci dávali granáty do pohára

0 icon

Rusko, 9.december 2021 (AM) – Ruský ľud sa vždy vyznačoval osobitnou vynaliezavosťou. Niekedy predstavuje úplne nečakané vynálezy. Fazetové sklo je jedným z najbežnejších predmetov sovietskeho života. Malo mnoho účelov: od priamych - na čaj a iné tekutiny až po skladovanie rôznych drobností. Sklo však našlo svoje uplatne

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Husté sneženie v Pezinku

Autor: TASR-Michal Svítok

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali