Pohľad z Číny: Korunovácia kráľa Karola sa konala v historicky zlomovom období

Pohľad z Číny: Korunovácia kráľa Karola sa konala v historicky zlomovom období

Bratislava 8. mája 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Petr David Josek,Toby Melville)

 

Spojené kráľovstvo potrebuje spoluprácu s Čínou, ale chýba mu trend “obnovovania väzieb.”

Korunovácia britského kráľa Karola III. a Kamily
Britský kráľ Karol III. a britská kráľovná Kamila sa rozprávajú na balkóne Buckinghamského paláca na záver korunovačných ceremónií v Londýne v sobotu 6. mája 2023

Keďže Spojené kráľovstvo bolo v sobotu svedkom ďalšej korunovácie, sedem desaťročí po korunovácii zosnulej kráľovnej Alžbety II., čínski pozorovatelia v nedeľu uviedli, že napriek dňu veľkej pompéznosti a ceremónií je novokorunovaný kráľ Karol III. monarchom výrazne odlišného kráľovstva, než bolo kráľovstvo, ktorému predsedala jeho matka, keď sa v roku 1952 stala kráľovnou.

Reklama

Čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho manželka Pcheng Li-jüan v sobotu poslali posolstvo, v ktorom zablahoželali kráľovi Karolovi a kráľovnej Kamile ku korunovácii na britský trón.

Čína a Británia, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, by mali mať dlhodobý a strategický pohľad na spoločnú podporu historického trendu mieru, rozvoja a obojstranne výhodnej spolupráce, uviedli Si a Pcheng v spoločnom posolstve.

Reklama

Hosťujúci čínsky viceprezident Han Zheng sa na pozvanie zúčastnil na slávnostnej korunovácii Charlesa a ďalších súvisiacich aktivitách od piatka do soboty, informovala tlačová agentúra Xinhua.

Počas návštevy Spojeného kráľovstva Han absolvoval krátke stretnutia s britským premiérom Rishom Sunakom, Williamom, princom z Walesu, a rokoval s podpredsedom vlády Oliverom Dowdenom.

Han uviedol, že v ére globalizácie sú ekonomiky rôznych krajín hlboko prepojené. “Čína pokračuje v podpore vysokokvalitného rozvoja a bude ďalej podporovať otváranie sa na vysokej úrovni a je ochotná posilniť spoluprácu s britskou stranou v záujme vzájomného prospechu a spoločného rozvoja,” uviedla tlačová agentúra Xinhua.

Kráľ Karol III, ktorý sa stal monarchom po smrti kráľovnej Alžbety II. v septembri, formálne prijal korunu svätého Eduarda počas náboženstvom prežiareného obradu, počas ktorého bol pomazaný svätým olejom za zástenou. Britský kráľ pred zaplnenou gotickou katedrálou povedal, že neprišiel, “aby si nechal slúžiť, ale aby slúžil”.

Približne 2000 hodnostárov, duchovných vodcov a známych osobností sledovalo priebeh obradu, tisíce ľudí sa zhromaždili v uliciach Londýna a ďalšie milióny ľudí si ho naladili po celom svete, informovali britské médiá.

Reklama

Korunovácia ponúkla modernému publiku kráľovské predstavenie, aké Británia stále predvádza: niekoľko hodín trvajúci sprievod, na ktorom nechýbali tradičné rúcha, výrazné čelenky a množstvo pestrých outfitov – mediálny sviatok, ktorý sledovala veľká časť sveta.

Táto korunovácia však zároveň uviedla Spojené kráľovstvo do novej éry, do bodu obratu, keď krajina zostúpila zo slávneho impéria, ktoré zdedila kráľovná Alžbeta II. do krajiny zápasiacej s krízou životných nákladov, čiastočne spôsobenou pretrvávajúcimi dôsledkami brexitu, prudko rastúcou infláciou a vplyvom rusko-ukrajinskej krízy, uviedli pozorovatelia.

Spojené kráľovstvo, ktoré sa v súčasnosti zmieta v hlbokej kríze životných nákladov a ktorého vplyv sa vytráca tak rýchlo, že mnohé národy v kráľovskej ríši sa s ním chcú rozlúčiť, sa stalo krajinou, ktorá sa snaží získať späť svoju bývalú slávu svetového lídra. Namiesto toho sa podľa pozorovateľov musí trápne uspokojiť s tým, že sa stane vazalom USA.

Poukázali tiež na to, že krízou zmietané Spojené kráľovstvo si uvedomilo, že rozviazanie vzťahov s Čínou nie je v súlade s národnými záujmami Spojeného kráľovstva, avšak britskej vláde stále chýba komplexná a objektívna politika voči Číne. Spojené kráľovstvo prichádza o vlnu obnovovania vzťahov medzi Čínou a európskymi krajinami, čo nemusí byť pre Spojené kráľovstvo dobré.

Korunovácia sa môže snažiť oživiť staré tradície krajiny a pozdvihnúť dôveru Britov tvárou v tvár súčasným problémom, ale účinok môže byť krátkodobý, povedal v nedeľu pre Global Times Cui Hongjian, riaditeľ oddelenia európskych štúdií na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií.

Reklama

Po dnešnom prebudení sa z veľkých fanfár môžu Briti a britskí politici čeliť chladným, krutým faktom pri rozuzlení, kde leží budúcnosť Spojeného kráľovstva, povedal Li Guanjie, výskumný pracovník Šanghajskej akadémie globálneho riadenia a územných štúdií, ktorá patrí pod Šanghajskú univerzitu medzinárodných štúdií. Li povedal, že Charles prevzal “impérium bez jeho štatútu”.

Keď sa ľudia v sobotu zhromaždili v centre Londýna, aby oslávili udalosť, ktorá sa opakuje raz za generáciu, demonštranti v žltých tričkách počas celého dopoludnia bučali a kričali “Nie môj kráľ”.

Podľa minulý týždeň zverejneného prieskumu spoločnosti YouGov, ktorého sa zúčastnilo 2 030 Britov, má zachovanie monarchie 62-percentnú podporu. Mladší Briti si však častejšie želajú volenú hlavu štátu, pričom len 36 percent ľudí vo veku 18 – 24 rokov si želá zachovanie kráľovskej rodiny.

Korunovácia britského kráľa Karola III. a Kamily
Britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila sedia v diamantovom koči a smerujú na korunovačný ceremoniál do Westminsterského opátstva v Londýne

Britská kráľovská rodina čelí čoraz väčším výzvam zvonka aj zvnútra, keďže výzvy na zrušenie kráľovskej rodiny zo strany republikánov v krajine pretrvávajú. V minulosti bola takáto opozícia čiastočne upokojená všeobecne rešpektovanou povesťou kráľovnej Alžbety II, povedal Cui.

V porovnaní s tým je Charles kontroverznejšou a menej populárnou osobnosťou medzi Britmi a inými národmi, čiastočne kvôli jeho chaotickému rozvodu s princeznou Dianou. “Nemusí sa vyrovnať svojej matke. Takže výzvy pre kráľovskú rodinu zvnútra aj zvonka sa budú len stupňovať.”

 

Chýba trend

Minulý mesiac britský minister zahraničných vecí James Cleverly pre médiá povedal, že Británia by nemala “zatiahnuť klapky” pred Čínou, pretože by to bolo kontraproduktívne z hľadiska národných záujmov.

Zdá sa, že britskí politici stále diskutujú o národnej politike voči Číne. Je najvyšší čas, aby Spojené kráľovstvo preukázalo komplexnejšie a objektívnejšie chápanie Číny a stabilizovalo bilaterálne vzťahy, inak Spojené kráľovstvo príde o trend “obnovovania vzťahov” medzi Čínou a európskymi krajinami, povedal Cui, pričom mal na mysli časté stretnutia čínskych a európskych predstaviteľov v poslednom čase.

Od nástupu Sunaka do funkcie v októbri minulého roka nenavštívil Čínu žiadny vysoký predstaviteľ Spojeného kráľovstva.

Experti uviedli, že hoci si Spojené kráľovstvo uvedomilo, že “odpojenie” od Číny nie je v súlade s jeho záujmami, krajina je stále ochotná pozorne sledovať protičínsku politiku USA.

Reklama

História však už Spojené kráľovstvo naučila, že držanie sa zastaraného scenára by krajinu len odpojilo od nových trendov, preto musí Spojené kráľovstvo upraviť svoju zahraničnú politiku a vyriešiť svoje domáce problémy skôr, ako klesne ešte viac, uviedli analytici.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Korunovácia britského kráľa Karola III. – veľkolepé divadlo

Jamajka bude od Británie žiadať odškodnenie

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali