Domáca redakcia TASR prosí odberateľov, aby si v správe "G.MURÍN: Prenájmom Domu spisovateľov chcú riešiť problémy, ktoré sami spôsobili", vydanej o 10:22 h, vymenili 6. odsek:
"Neviem, ako bude pokračovať nové vedenie, ale mali by sa očistiť od minulého obdobia tým, že by začali jasne preverovať, či mali zástupcovia AOSS mandát na to, aby podpísali zmluvu. Druhá vec je, či mali na to mandát členovia spolku, lebo sa zdá, že si umelo predĺžili mandát. A možno bez vedomia valného zhromaždenia zmenili stanovy. Predsedníctvo PEN klubu schválilo podanie trestného oznámenia, ktoré sme aj podali v polovici roku 2012. Valné zhromaždenie SSS by mohlo rozhodnúť o zmene vedenia a o preverení toho, čo sa stalo," uzavrel Murín."
Správne má byť:
"Neviem, ako bude pokračovať nové vedenie AOSS, ale mali by sa očistiť od minulého obdobia tým, že by začali jasne preverovať, či mali zástupcovia AOSS mandát na to, aby podpísali zmluvu. Druhá vec je, či malo na to mandát vedenie Spolku, lebo sa zdá, že si umelo predĺžili mandát a vraj dokonca bez súhlasu valného zhromaždenia zmenili stanovy. Valné zhromaždenie P.E.N. klubu schválilo podanie trestného oznámenia, čo sa aj stalo v polovici roku 2012. Valné zhromaždenie SSS by mohlo rozhodnúť o zmene vedenia a o preverení toho, čo sa stalo," uzavrel Murin."
Oprava je na žiadosť spisovateľa Gustáva Murína.
Nasleduje opravené znenie.
Bratislava 17. mája (TASR) – Lukratívnu budovu Spolku slovenských spisovateľov (SSS) na Laurinskej ulici v Bratislave prenajali vedenia spisovateľských organizácií správcovskej firme, aby vyriešili finančné problémy, ktoré v priebehu niekoľkých rokov sami spôsobili. Ale aj spôsob prenájmu budovy sa javí ako netransparentný a pre spisovateľov nevýhodný. Pre TASR to povedal spisovateľ Gustáv Murín.
Budovu vlastní Spolok slovenských spisovateľov (SSS) spolu s Asociáciou organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS), získali ju pred viac ako dvadsiatimi rokmi od štátu bezodplatne, aby prostredníctvom nej podporovali literárnu činnosť na Slovensku. Podľa informácií, ktoré zverejnila skupina členov SSS, ju mali vedenia týchto organizácií kompletne prenajať správcovskej firme na desať s rokov s opciou na ďalších 24.
Murín upozorňuje, že budova bola dlhé roky zisková a problémy nastali až keď nastúpilo nové vedenie AOSS, ktoré budovu spracovalo aj za SSS.
"Minimálne od roku 2009, kedy som sa stal opätovne členom Rady AOSS, už vtedy sme upozorňovali nielen my za PEN klub, ale aj ostatné organizácie, že nakladanie s peniazmi je málo transparentné, respektíve úplne netransparentné," vyhlásil Murín. "V niekoľkých zápisniciach je jasne povedané, že ich upozorňujeme na to ako ich netransparentné nakladanie s peniazmi ohrozuje existenciu tejto organizácie, čo sa aj stalo. Tým ohrozili budúcnosť Asociácie a napriek varovaniam pokračovali touto slepou uličkou. Dlhodobé niekoľkoročné upozorňovania, že takéto netransparentné hospodárenie môže viesť k finančnému krachu, odignorovali," podčiarkol Murín. "A dnes mlčia. Výzvy členov SSS na vysvetlenie ostali buď bez odozvy alebo sú vyjadrenia skôr zavádzajúce. Pôvodné vedenie sa tvári, akoby tu nikdy neboli. To je amorálne," vyhlásil Murín.
Dodal, že súhlasí s názorom predsedu kultúrneho výboru parlamentu Dušana Jarjabka (Smer-SD), že by spisovateľské organizácie mali zverejniť zmluvu, na základe ktorej budovu prenajali a ak si ich vedenia myslia, že to bolo výhodné, nech svoj postup pred verejnosťou obhája. "Otázka zmluvy je otázka transparentnosti. To, že sa so zmluvou boja ísť na verejnosť znamená, že sa pravdepodobne dopustili niečoho, čo nechcú, aby sa ľudia dozvedeli," povedal Murin. Zároveň upozornil, že v AOSS zvolili tento rok nové vedenie a voľby sa chystajú aj v SSS. "To, čo sa deje v Spolku je nádej pre celú budovu a na ďalšie fungovanie spisovateľských organizácií. Lebo tam rozhoduje členstvo a časť členstva už jasne dala najavo, že sa im to nepáči. V Asociácii je to zložitejšie, lebo Asociácia z nepochopiteľných dôvodov žiadne členské zhromaždenie nemá. Iba Radu a jej členovia niekedy zdvíhali ruky aj za niečo, o čom poriadne ani nevedeli, za čo ich zdvíhajú," povedal Murín.
"Neviem, ako bude pokračovať nové vedenie AOSS, ale mali by sa očistiť od minulého obdobia tým, že by začali jasne preverovať, či mali zástupcovia AOSS mandát na to, aby podpísali zmluvu. Druhá vec je, či malo na to mandát vedenie Spolku, lebo sa zdá, že si umelo predĺžili mandát a vraj dokonca bez súhlasu valného zhromaždenia zmenili stanovy. Valné zhromaždenie P.E.N. klubu schválilo podanie trestného oznámenia, čo sa aj stalo v polovici roku 2012. Valné zhromaždenie SSS by mohlo rozhodnúť o zmene vedenia a o preverení toho, čo sa stalo," uzavrel Murin.
Prenájom budovy dlhodobo kritizuje aj časť členov SSS. "Keď o to spisovatelia prídu, tak sa z nich stanú bezdomovci a rozpadne sa aj Spolok a už nikdy neprídu k budove v centre Bratislavy," povedal pre TASR 17. apríla Jaroslav Rezník st. Spolu s ďalšími členmi Spolku chce dosiahnu neplatnosť zmluvy. Podľa neho ju podpísal tajomník SSS Pavol Janík, na čo vraj nemal právo a bývalý šéf AOSS Igor Hochel. Rezník st. v apríli uviedol, že na manipuláciu s budovou potrebuje SSS súhlas členského zhromaždenia, ktorý však toto zhromaždenie nikdy nedalo.
TASR následne ponúkla možnosť reakcie druhej strane sporu. Možnosť hovoriť na tému budovy na Laurinskej predseda spolku Ján Tužinský, tajomník SSS Pavol Janík, ani predseda kontrolnej komisie SSS Pavol Stanislav Pius nevyužili. Na sekretariáte SSS TASR povedali, že menovaní nemajú záujem na tému budovy hovoriť a neodpovedali ani na otázky zaslané elektronickou poštou.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.