„Spoločnosti zaisťujúce štarty satelitov a vedeckých nástrojov pre NASA na komerčnej báze a tiež spoločnosti dodávajúce náklady na Medzinárodnú kozmickú stanicu odpovedajú za zaistenie štartovacieho systému, ktorý je nutný po vyplnení zmluvnej misie. Pokiaľ sú nejaké súčiastky z akéhokoľvek dôvodu nedostupné, spoločnosti sú zodpovedné za prijatie nutných opatrení k zaisteniu záväzkov,” oznámili Sputniku v NASA.
Vo Washingtone skôr informovali o príprave nového balíka sankcií proti Rusku kvôli incidentu v britskom Salisbury. Ruský senátor Sergej Rjabuchin reagoval, že Moskva môže obmedziť dodávky raketových motorov RD-180, ktoré využíva spoločnosť United Launch Alliance v prvom stupni nosnej rakety Atlas V.
V roku 1997 Moskva a Washington uzavreli dohodu v hodnote takmer miliardy dolárov na dodávku 101 motorov RD-180. Asi pred dvoma rokmi Kongres USA zakázal ich využívanie po roku 2019, ale neskôr bol zákaz presunutý do roku 2022. Následne konzorcium ULA na žiadosť Pentagonu objednalo ďalšie motory.
Na konci júla ruský Energomaš (výrobca motorov) oznámil uzavretie kontraktu na dodávku ďalších šiestich motorov RD-180, ktoré budú do USA dodané do roku 2020. Naviac NASA a americké letectvo certifikovali ruské raketové motory RD-180 pre lety amerických astronautov do vesmíru.