Zníženie počtu práceschopných ľudí je označované za demografickú bombu. Aby bolo možné predísť problémom, je potrebné, aby na jednu ženu pripadali najmenej 2,2 deti. Tento koeficient ale v mnohých krajinách klesol pod hranicu dvoch.
V USA koeficient klesol na rekordné minimum — 1,76, pričom priemerná dĺžka života dosiahla 78,7 rokov. Počet penzistov rastie, demografická bomba sa v tomto prípade rieši veľkým počtom migrantov.
V Španielsku je koeficient na jednu ženu 1,5 pričom úmrtnosť prevyšuje počet narodených detí. K zvyšovaniu počtu obyvateľov dochádza len vďaka imigrácii. Napriek tomu ale niektoré obce už prakticky vymreli. Podobné tendencie je možné pozorovať aj v Taliansku, kde ľudia nechcú mať veľa detí kvôli finančným problémom.
V Bulharsku je koeficient rodenia detí 1,46 a naďalej klesá rekordnou rýchlosťou. Očakáva sa, že k roku 2050 bude mať krajina len 5,4 milióna ľudí. V Lotyšsku vtedy bude už len 1,52 milióna ľudí.
Japonský koeficient je 1,44 detí na jednu ženu. V Južnej Kórei 1,26. V Číne konečne ľuďom dovolili mať dve deti namiesto jedného. I tak ale k roku 2030 dosiahne štvrtina obyvateľstva vek 60 rokov. V Singapure je koeficient detí na jednu ženu jeden z najnižších — 0,83.
Slovensko konkrétne sa v zozname nenachádza, ale aj u nás hoci demografi predpokladajú nárast plodnosti, úroveň už nedosiahne hodnotu dve deti na jednu ženu. Čísla sa majú pohybovať okolo 1,6 až 1,8 dieťaťa, teda ako národ vymierame.