NAŽIVO

Nová francúzska vláda sa opäť pokúša vyviesť Francúzsko z krízy a do konca roka schváliť naliehavo potrebný úsporný rozpočet. Návrh, ktorý vládnemu kabinetu v utorok predložil premiér Sébastien Lecornu, zahŕňa úspory vo výške približne 30 miliárd eur, oznámil francúzsky Dvor audítorov. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Na snímke francúzsky premiér Sébastien Lecornu / Foto: TASR/AP-Stephane Mahe/Pool via APň
16:43

Európska komisia (EK) v utorok zverejnila v poradí už piatu výročnú správu o preverovaní priamych zahraničných investícií (PZI) do členských krajín EÚ.

Komisia pripomenula, že k tejto správe je pripojený pracovný dokument jej pracovných útvarov. Správa uvádza, že počet oznámení v rámci mechanizmu spolupráce EÚ sa od roku 2021, rok po nadobudnutí účinnosti príslušného nariadenia, zvýšil o 15 %.

16:41

Izrael v utorok odovzdal do Násirovej nemocnice v palestínskom meste Chán Júnis telá 45 Palestínčanov, oznámila nemocnica. Informovala o tom správa agentúry AFP.

K odovzdaniu tiel došlo v rámci prímeria medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré vstúpilo do platnosti minulý piatok.

16:40

Ak by sa ukázalo, že výroky poslanca zvoleného za Motoristov sebe Filipa Turka, ktoré zverejnil český Deník N, sú autentické, tak by podľa českého prezidenta Petra Pavla nebol vhodným kandidátom na akúkoľvek ministerskú pozíciu. Povedal to v utorok počas cesty v Úsťanskom kraji. Ocenil, že šéf ANO Andrej Babiš začal s potenciálnymi koaličnými partnermi rokovať o programe.

Stretnutie prezidentov Slovenska, Slovinska, Rakúska a Česka pri príležitosti otvorenia výstavy "Josip Plečnik, stredoeurópsky architekt" na Bratislavskom hrade
Na snímke prezident ČR Petr Pavel / FOTO TASR – Jaroslav Novák
16:39

Súd v Iráne v utorok vyniesol dlhoročné tresty väzenia v prípade dvoch francúzskych občanov, ktorých uznal za vinných zo špionáže pre Francúzsko a Izrael. Jeden z obžalovaných bol odsúdený na šesť rokov väzenia a druhý na desať rokov, doplnil web Mízán, ktorý citovala agentúra AFP.

16:33

Úrad OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA) a Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v utorok vyzvali na otvorenie všetkých hraničných priechodov do Pásma Gazy, aby sa na vojnou zničené palestínske územie mohla dostať potrebná humanitárna pomoc. MVČK v utorok tiež uviedol, že odovzdanie tiel zosnulých rukojemníkov môže trvať dni alebo týždne. Informovali o tom správy agentúr AFP a DPA.

16:05

Rusko musí zaplatiť Gruzínsku viac ako 250 miliónov eur ako odškodné za porušenia ľudských práv spáchané po vojne medzi oboma krajinami v roku 2008. Uviedol to v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Moskva však dlhodobo odmieta rešpektovať rozhodnutia štrasburského súdu. Informovala o tom správa agentúry AFP.

14:26

Madagaskarský prezident Andry Rajoelina v utorok rozpustil parlament. Zabránil tým plánovanému hlasovaniu opozície, ktorého cieľom bolo donútiť ho odstúpiť z funkcie v dôsledku eskalujúcej politickej krízy. Informovala o tom agentúra AFP.

Prezidentom Madagaskaru bude ďalších päť rokov Andry Rajeolina
Na snímke prezident Madagaskaru Andry Rajoelina počas predvolebného zhromaždenia v meste Antananarivo / TASR/AP-Alexander Joe
14:24

Kremeľ v utorok privítal odhodlanie amerického prezidenta Donalda Trumpa zamerať sa na hľadanie mierovej dohody, ktorá by po dosiahnutí prímeria v Pásme Gazy ukončila vojnu na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

„… najprv musíme vyriešiť Rusko. Musíme to vyriešiť. Ak ti to nevadí, Steve, zameriame sa najprv na Rusko,“ povedal Trump v prejave s odkazom na svojho osobitného vyslanca Stevea Witkoffa.

 

14:22

Európska komisia navrhla rozšíriť iniciatívu vybudovania takzvaného múru proti dronom na východnej hranici Európskej únie tak, aby chránila celý kontinent. Uviedli to v utorok pre agentúru Reuters tri zdroje z prostredia EÚ.

14:21

Lídri Európskej únie plánujú odobriť nový klimatický cieľ pre rok 2040, ktorý Európska komisia (EK) navrhla začiatkom júla. Pri jeho dosahovaní však požadujú väčšiu podporu pre odvetvia ako oceliarstvo a automobilový priemysel, vyplýva z návrhu záverov nadchádzajúceho summitu v Bruseli. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

14:19

Výskumníci spoločnosti Eset odhalili dve špionážne kampane zamerané na používateľov Androidu, ktorí sa zaujímajú o aplikácie na bezpečnú komunikáciu, konkrétne Signal a ToTok. Tieto kampane šíria malvér (škodlivý softvér určený na krádež citlivých údajov zo zariadení), prostredníctvom podvodných webových stránok a sociálneho inžinierstva. Zdá sa, že sú zamerané na obyvateľov Spojených arabských emirátov.

13:30

Ceny potravín v rokoch po pandémii stúpli najmä vďaka nárastu cien v strednej časti vertikály, teda u spracovateľov a výrobcov, ktorým sa však medziročne odvtedy objektívne zvýšili náklady, či už na energie alebo suroviny. Vyplýva to z výsledkov analýzy Protimonopolného úradu SR, analytici ktorého analyzovali faktory ovplyvňujúce ceny potravín.

13:26

Ruské sily zasiahli humanitárny konvoj OSN v Chersonskej oblasti na Ukrajine, ktorú čiastočne spravuje Moskva, uviedli ukrajinské úrady. Podľa ich vyjadrení nedošlo k stratám na životoch.

13:25

Mužovi, ktorý začiatkom septembra napadol barlou predsedu hnutia ANO Andreja Babiša na predvolebnom stretnutí, hrozí až päť rokov väzenia. Ako zistila Česká televízia, štátny zástupca Miroslav Nogol už podal návrh na jeho potrestanie. Polícia pôvodne hovorila o nižšom treste.

13:25

Zo strany viacerých krajín, vrátane USA, arabských aj európskych štátov, existujú sľubné prvé náznaky o ochote prispieť na obnovu Pásma Gazy, uviedol predstaviteľ Rozvojového programu OSN. Podľa neho budú náklady dosahovať hodnotu 70 miliárd dolárov.

13:20

Americký prezident Donald Trump sa stretne so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským v Bielom dome.

12:54
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kmec z Pellegriniho skupiny konflikt so Smerom-SD nevidí. Blaha tvrdí, že Smer-SD je ľavicovejší

Súboj medzi stranou Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a vznikajúcou stranou Hlas – sociálna demokracia s blížiacimi sa voľbami bude podľa politológa Jozefa Lenča čoraz ostrejší. Poslanec Peter Kmec zo vznikajúcej strany expremiéra Petra Pellegrigniho povedal, že žiadne otvorené konflikty so Smerom-SD nevidí

❚❚
.

Nový podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha označil svoju materskú stranu za ľavicovejšiu a vlasteneckejšiu ako Hlas – sociálna demokracia. Zároveň pripustil, že obidva subjekty by mohli spolupracovať, bude to záležať od toho, ako sa Pellegriniho strana programovo vyprofiluje.

Podľa politológa Lenča sa môže súboj Smeru-SD a odídencov zostrovať aj v prípade, ak sa jednej zo strán bude menej dariť. V tomto volebnom období predpokladá, že obidve strany budú pragmaticky spolupracovať. „Prispieva k tomu faktor premiéra Igora Matoviča, ktorý vlastnými chybami tlači tieto dve strany do spolupráce. Druhým faktorom je Marian Kotleba. Ak chce byť opozícia viditeľná a niečo dosiahnuť, musia Smer a Hlas spolupracovať, pretože v opozícii sú už len kotlebovci,“ mienil Lenč.

Návrh odvolať premiéra Matoviča pre kauzu jeho diplomovky priniesol spoluprácu Smeru-SD a Pellegriniho rodiacej sa strany. Poslanci obidvoch subjektov sa spoločne podpísali pod návrh na Matovičovo odvolanie. Ani jedna zo strán nemala potrebných 30 hlasov na zvolanie schôdze a zároveň sa nechceli spoliehať na opozičnú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

.

Robert Fico sa o Pellegriniho skupine vyjadroval ako o odídencoch či zradcoch. Pred týždňom Fico povedal, že pellegriniovci sú „liberálnejší“ a „všetko po Smere-SD opakujú“.

Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha povedal, že jeho strana sa orientuje na tradičných sociálnodemokratických voličov a prioritou je národný volič. Budúcu stranu Hlas – sociálna demokracia považuje za stredovú, ktorú podľa neho tvoria liberálnejší a centristickí politici z podnikateľského prostredia.

„Očakávam, že program Hlasu nebude ľavicový, ani vlastenecký, ale skôr sa bude orientovať na pragmatickú politiku a postmoderné témy, typické pre sociálno-liberálne strany na Západe. Ich voliči budú skôr mestské liberálne vrstvy. Bohatší ľudia a vyššie stredné triedy,“ priblížil Blaha a pokračoval, že kým Smer-SD bude tlačiť na zvyšovanie minimálnej mzdy, Pellegriniho strana bude tlačiť na pomoc podnikateľom. Preto si nemyslí, že si navzájom musia konkurovať. „Platí však, že ľavicové a stredové strany v Európe bežne spolupracujú, takže nie je vylúčené, že nájdeme obsahové prieniky. Všetko záleží od toho, ako sa Hlas bude správať a ako sa programovo vyprofiluje. Zatiaľ o jeho programe veľa nevieme, v tejto chvíli vychádzame z centristického politického profilu jeho lídrov,“ povedal pre agentúru SITA Blaha.

Podľa poslanca Kmeca v strane Hlas-sociálna demokracia vzťahy so Smerom-SD neriešia a zameriavajú sa na pôsobenie súčasnej vlády. „Budeme štandardnou sociálnodemokratickou stranou so silnými sociálnymi témami. Zatiaľ nevidím veľké otvorené konflikty. Hlavný dôraz chceme dať na opozičnú politiku vo vzťahu vláde Igora Matoviča,“ uviedol pre agentúru SITA Kmec. Nechcel priamo reagovať na tvrdenie, že novovznikajúca strana je liberálnejšia. „My nehľadáme prívlastky, stále sa prezentujeme ako sociálna demokracia. Volič bude vidieť náš výkon, ktorým smerom sa pohybujeme. Budeme si plniť sociálnodemokratické úlohy,“ dodal Kmec.

Otázkou je, či môžu dlhodobejšie prežiť v parlamente dve strany, ktoré sa považujú za sociálno-demokratické. Politológ Lenč si myslí, že to je možné. Poukázal na ostatný prieskum agentúry AKO, ktorá namerala strane Hlas – sociálna demokracia takmer 17 percent a strane Smer-SD takmer 11 percent. „Existencia dvoch sociálnodemokratických strán bude závisieť do toho, ako budú životaschopné. To sa bude odvíjať najmä od pozície lídra strany, pretože na Slovensku tak strany fungujú. Kým je populárny líder, politická strana je úspešná. Keď prestane byť populárny, strana sa dostane do mimoparlamentnej či okrajovej pozície alebo zanikne,“ uzavrel Lenč.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

Jozef Bugár

.
.
.

Ukrajina by mohla byť ďalšia na rade

Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že po úspechu na Blízkom východe sa teraz chce zamerať na Rusko a…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

600 kusov protivzdušného systému Skyranger pre nemeckú armádu? Prečo nie

Do roku 2030 má byť do Nemecka dodaných 600 protivzdušných systémov Skyranger. Tieto „veže“ na obranu proti dronom je možné…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Pomoc Ukrajine zo strany EÚ je „výnimočne“ slabá

Napriek veľkolepým sľubom vojenská pomoc Ukrajine zo strany Európy dramaticky poklesla – upozornil na to denník Mandiner s odvolaním na správy…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa chystá udeliť Charliemu Kirkovi Prezidentskú medailu slobody – in memoriam

Americký prezident Donald Trump by mal v utorok udeliť konzervatívnemu aktivistovi Charliemu Kirkovi najvyššie civilné ocenenie krajiny, Prezidentskú medailu slobody…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pravda o bratskom podaní rúk – slovná vojna medzi Macronom a Trumpom

Americký prezident využil tých pár minút, ktoré mal Donald Trump k dispozícii, na fotenie s každým šéfom vlády. Niekedy na…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Len za 31,55€ získate doživotnú licenciu pre 8 základných aplikácií! MS Office 2021 Pro sa prakticky zaplatí sám – vďaka zníženiu ceny o 200€!

Rovnako ako väčšina softvéru, aj produkty spoločnosti Microsoft sa postupom času stávajú čoraz výkonnejšie a inteligentnejšie. Naopak, stará verzia softvéru…

07. 10. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 10. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Štát nešetrí. Viac zamestnancov, vyššie mzdy a nové náklady. Klub 500 bije na poplach

Hoci vláda opakovane deklaruje, že konsolidácia verejných financií je jej prioritou a že „šetriť treba aj na sebe“, najnovšia analýza…

14. 10. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tomu neuveríte: Z Matoviča sa stal kajúcnik

Líder niekdajšieho hnutia Oľano si sype popol na hlavu. Naozaj mu to ešte niekto verí?

14. 10. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Po železničnej nehode zadržala polícia jedného z rušňovodičov

Rožňavský policajný vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony s rušňovodičom jedného z vlakov, ktoré sa zrazili pri pondelkovej železničnej nehode v katastri…

14. 10. 2025 | Aktualizované 14. 10. 2025 | Regióny | 7 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Aktualizované 14. 10. 2025 | Regióny | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Vojnoví štváči sa prekonávajú: Začalo Rusko „Fázu Nula” vojny s NATO?

Globalistickí aktivisti v nedeľu spustili novú kampaň na strašenie občanov

14. 10. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Otras na trhu s kryptomenami: Bankrot a samovražda

Náhly pokles hodnoty kryptomien, ako sú Bitcoin a Ethereum, otriasol finančnými trhmi a podľa správ priviedol do bankrotu tisíce krypto…

14. 10. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vidlák pre HS o neúspechu vo voľbách: Hnutie Stačilo! pokračuje, nie je to projekt na jedno použitie

Daniel Sterzik – alias bloger Vidlák – je predsedom a jedným zo zakladateľov ľavicového hnutia Stačilo!, ktoré sa v nedávnych…

14. 10. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Google žaluje muža za podvod a obchod so šteniatkami

Podvod a podvodné obchody na internete sú nielen mimoriadne rozšírené v digitálnej ére, ale zdá sa, že s každým rokom…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

Aj o toto ide Druckerovi, aby vaše deti museli chodiť do “rómskej” školy, ak pri nej žijú, tvrdí Krajniak

Rezort školstva pod vedením ministra Tomáša Druckera zavádza jednu novinku za druhou. Ďalšia z reforiem školského zákona má rodičom určovať, …

14. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dôchodkyňa neprežila zrážku s cúvajúcou dodávkou na parkovisku v Žiline

Tragické následky mala minulotýždňová dopravná nehoda na jednom zo žilinských parkovísk. Ako informovala žilinská krajská polícia na sociálnej sieti, zrážku…

14. 10. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Americký výrobca motoriek sa sťahuje do Európy! Je to dobrá správa, alebo len útek pred problémami?

14.10.2025, Redakcia Auto trendy . Americký výrobca elektrických jednostopových vozidiel Zero Motorcycles prijal techniku ostrého rezu. Balí svoju centrálu v…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

Zákaz spaľovacích motorov nie je zďaleka najväčší problém nemeckých automobiliek

Nemecký automobilový sektor zrušil 52 000 pracovných miest. V Nemecku prežíva automobilový priemysel vážnu krízu, píše nemecký portál Focus. Dôvodmi sú…

14. 10. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Opaľovanie bez opaľovacieho krému? Zlý nápad!

Opaľovanie: Niektorí ľudia podcenili dôležitosť opaľovacieho krému - a doplatili na to. Nezabúdajte preto chrániť svoju pokožku, používajte opaľovací krém,…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

ETS2 klope na dvere. Ako sme k európskej uhlíkovej dani prišli? Môžeme sa jej ešte vyhnúť?

ETS2 nie je rozhodnutie Bruselu proti Slovensku, ale výsledok dlhoročného súhlasu, ktorý mu slovenské vlády samy dávali. Systém uhlíkových povoleniek…

14. 10. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Medzi žoldniermi ktorých zlikvidoval ruský raketový útok v Charkovskej oblasti boli aj Američania

Ukrajina, 14. októbra 2025 - V dôsledku útoku rakety Iskander na miesto dočasného nasadenia ozbrojených síl Ukrajiny v Charkovskej oblasti boli…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

Prevalilo sa to, čo sme aj tak dávno vedeli

Priznám sa, že keď sa objavili informácie o tom, že Boris Johnson – bývalý anglický premiér- dostal “dar” v podobe…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Predstavenie novej odpaľovacej rampy pre rakety Tomahawk v predvečer stretnutia Trumpa a Zelenského nebude náhoda

USA, 14. októbra 2025 - V USA bola prekvapivo včas predstavená mobilná odpaľovacia rampa pre rakety Tomahawk s názvom X-MAV.…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

EÚ sa chystá predstaviť nový plán obrany. Prvé detaily

Európska komisia sa chystá vo štvrtok 16. októbra predstaviť komplexný „plán“ na implementáciu programu rozvoja obranných spôsobilostí Európskej únie, informuje…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Z európskej zelenej vízie sa stala ekonomická samovražda

V rámci zelených politík Green Dealu chce Európska únia do roku 2035 zakázať výrobu a predaj spaľovacích motorov. Pre niektoré…

14. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dušek: Čo bude ďalej? Možno nám prikážu aj menej dýchať

Jaroslav Dušek odpovedal na časté citáty, ktoré povedal Sokrates, prípadne sú mu pripisované. Je zaujímavé, že Sokrates bol tak pravdivý.…

14. 10. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
Blaha o vojne

09. 10. 2025


Macron ťahá Francúzsko ku dnu a nemieni sa vzdať

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že neodstúpi z funkcie napriek hrozbe rozpadu štvrtej menšinovej vlády za posledných 16 mesiacov, píše…

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 10. 2025 | Aktualizované 14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Aktualizované 14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Horor troch impérií

Americký prezident, Donald Trump podľa Bogára už vo svojej inauguračnej reči zdôraznil, že na rozdiel od svojho predchodcu má dobré…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

Hrnko: Občianska vojna je forma politického zápasu, kde končia argumenty a začínajú päste. Je to jav, ktorý sa v Európe periodicky opakoval

Aj keď médiá „hlavného prúdu“ u nás o tom informujú iba sporadicky, čoraz viac ľudí v Európe je nespokojných so svojimi politickými reprezentáciami.…

14. 10. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nová francúzska vláda sa opäť pokúša vyviesť Francúzsko z krízy a do konca roka schváliť naliehavo potrebný úsporný rozpočet. Návrh, ktorý vládnemu kabinetu v utorok predložil premiér Sébastien Lecornu, zahŕňa úspory vo výške približne 30 miliárd eur, oznámil francúzsky Dvor audítorov. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Na snímke francúzsky premiér Sébastien Lecornu / Foto: TASR/AP-Stephane Mahe/Pool via APň
16:43

Európska komisia (EK) v utorok zverejnila v poradí už piatu výročnú správu o preverovaní priamych zahraničných investícií (PZI) do členských krajín EÚ.

Komisia pripomenula, že k tejto správe je pripojený pracovný dokument jej pracovných útvarov. Správa uvádza, že počet oznámení v rámci mechanizmu spolupráce EÚ sa od roku 2021, rok po nadobudnutí účinnosti príslušného nariadenia, zvýšil o 15 %.

16:41

Izrael v utorok odovzdal do Násirovej nemocnice v palestínskom meste Chán Júnis telá 45 Palestínčanov, oznámila nemocnica. Informovala o tom správa agentúry AFP.

K odovzdaniu tiel došlo v rámci prímeria medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré vstúpilo do platnosti minulý piatok.

16:40

Ak by sa ukázalo, že výroky poslanca zvoleného za Motoristov sebe Filipa Turka, ktoré zverejnil český Deník N, sú autentické, tak by podľa českého prezidenta Petra Pavla nebol vhodným kandidátom na akúkoľvek ministerskú pozíciu. Povedal to v utorok počas cesty v Úsťanskom kraji. Ocenil, že šéf ANO Andrej Babiš začal s potenciálnymi koaličnými partnermi rokovať o programe.

Stretnutie prezidentov Slovenska, Slovinska, Rakúska a Česka pri príležitosti otvorenia výstavy "Josip Plečnik, stredoeurópsky architekt" na Bratislavskom hrade
Na snímke prezident ČR Petr Pavel / FOTO TASR – Jaroslav Novák
16:39

Súd v Iráne v utorok vyniesol dlhoročné tresty väzenia v prípade dvoch francúzskych občanov, ktorých uznal za vinných zo špionáže pre Francúzsko a Izrael. Jeden z obžalovaných bol odsúdený na šesť rokov väzenia a druhý na desať rokov, doplnil web Mízán, ktorý citovala agentúra AFP.

16:33

.

Čína vyvracia mýtus, že cudzinci sú potrební na zabezpečenie ekonomickej budúcnosti Západu

Čína pre Európu „je“ obed, ale ako je to možné, keď si Čína zvolila cestu extrémneho obmedzenia imigrácie?

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov

Mediální impérium vrací úder…

Máme týden po volbách, ale mediálně to vlastně vůbec nevypadá jako by vyhrálo hnutí ANO a vládní strany prohrály. Na…

14. 10. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zasielanie potratových piluliek poštou? Amerika je proti

Súčasný minister zdravotníctva USA a desiatky senátorov sú proti potratovým tabletkám, píše Live Action

14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 10. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ už naozaj nemá na vojnu peniaze. Preto sa rozhodli siahnuť na ruské

Európska únia má v úmysle do apríla budúceho roka dohodnúť mechanizmus uvoľnenia 140 miliárd eur pre Ukrajinu z mrazených ruských…

13. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 10. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Keď premeníte úsilie a zručnosť na krásu a pohodlie

Mnohým ľuďom chýba v živote úsilie. Niekedy stačí naozaj málo, aby sa veci pohli vpred a udiali sa tak obrovské…

14. 10. 2025 | 0 komentárov

V nemeckom parlamente vypukla hádka o deportačných centrách

Minister vnútra Dobrindt a strana CDU/CSU presadzujú vytvorenie deportačných centier, podľa strany AfD ich strana SPD blokuje. Strana Zelených a…

13. 10. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 10. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

Jozef Bugár

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov