Je nakoniec pravda o Novičoku ukrytá „medzi riadkami“ vyjadrení nemeckých politikov?

Bratislava/Berlín 21. septembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny Instagram via AP)

 

Priznali samotní Nemci, že Navaľnyj nebol otrávený Novičokom? Otvorene nie, ale kto si spojí, čo bolo povedané, môže dospieť k jednoduchému vysvetleniu

Alexej Navaľnyj
Na snímke Alexej Navaľnyj

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zrušil plánovanú cestu do Nemecka. Hoci cesta bola pripravovaná už pred rokom, nemecká strana na poslednú chvíľu zmenila jej program a skrátila čas na  rozhovor medzi Lavrovom a nemeckým ministrom zahraničia Heikom Maasom. Vzhľadom na postoj nemeckej strany, ktorý zjavne súvisí s kauzou Navaľnyj, Lavrov cestu úplne nakoniec zrušil. Vystúpil namiesto toho s ostrou kritikou Západu v ruskej televízii.

V súvislosti s obvineniami z pokusu o vraždu Navaľného Rusko poslalo Európskemu parlamentu list s viacerými otázkami. Pýtajú sa, prečo nemecká strana nechce spolupracovať, prečo nezverejňuje výsledky toxikologických analýz, prečo odmietajú vytvorenie spoločnej komisie, ktorá by prípad prešetrila, atď.

A okrem iného je tam aj otázka, ktorú si kladie každý rozmýšľajúci človek: akú logiku vidí druhá strana v tom, že Rusko, ako predpokladajú, by sa snažilo otráviť Navaľného desivým vojenským jedom v polmiliónovom meste a potom urobiť všetko preto, aby bol zachránený a odvezený do Nemecka, kde môžu Novičok identifikovať.

Z absurdnosti tejto konštrukcie sa vysmievajú mnohí, napríklad bývalý šéf českej rozviedky generál Andor Šándor (píšeme o tom tu). Hovorí o tom aj známy komentátor s pseudonymom The Saker: „Nielen že použili presne rovnaký ,novičok‘ (lebo tak to tvrdia nemecké médiá), ale oni dokonca umožnili lietadlu, v ktorom Navaľnyj letel, núdzovo pristáť a ruská federálna bezpečnostná služba FSB neurobila nič pre to, aby zabránila prevozu Navaľného sanitkou do nemocnice. Ukazuje sa, že FSB nemá ani takú právomoc, aby zabránila urgentnej záchrane človeka, ktorého chce zabiť… Kurník-šopa, veď mohli nejako vytvoriť aspoň dopravnú zápchu, aby sa Navaľnyj nedostal do nemocnice včas.“

 

Podivné nemecké tajnostkárstvo

Nemci odmietajú dať Rusom informácie o vyšetrení Navaľného. Vraj je to tajné. Prečo? Čo potrebujú utajovať o vyšetrení ruského občana pred orgánmi Ruskej federácie? Poslali tie informácie laboratóriám vo Francúzsku a Švédsku, vtedy to tajné nebolo, ale keď chcela urobiť rovnaké testy aj ruská strana, tak to zrazu tajné je.

Ruskí lekári z Omska tvrdia, že oni v Navaľného moči ani v krvi žiadny „Novičok“ nenašli a sú ochotní svoje vzorky so západnými odborníkmi preskúmať spoločne. To však Nemci odmietajú. Vraj Rusi majú dôverovať výsledkom „medzinárodného“ testovania. Ktovie, či by nemecké orgány verili nezávislému medzinárodnému vyšetrovaniu, ktoré by Moskva dala vykonať (napríklad v Kazachstane a Bielorusku) a ukázalo by sa, že tam žiadny Novičok nebol…

Ruský vojenský expert, bývalý člen komisie OSN pre chemické a biologické zbrane Igor Nikulin má úplne jasno, pokiaľ ide o dôvod podivného nemeckého tajnostkárstva: „Nám nemôžu poskytnúť tie údaje, lebo by sa okamžite odhalila ich falzifikácia.“

Pred dvomi rokmi Západ tvrdil, že Skripaľovcov v Británii (tri dni pred ruskými voľbami, v ktorých Putin drvivo zvíťazil) museli otráviť Rusi, lebo Novičok vyrábajú ako jediní na svete. Moskva vtedy poukázala na celý rad verejne dostupných dôkazov, že tieto látky vyvíjajú aj západné štáty, samozrejme, vrátane USA, ktoré si v tomto smere nechali zaregistrovať okolo 150 patentov.

Švédi údajne tiež zistili, že to bol Novičok. Ale ako to zistili? Ešte pred dvomi rokmi sa na Rusov oborili, že Švédsko nemajú uvádzať v zozname krajín, ktoré pracovali s látkami skupiny Novičok, pretože s ním nikdy nepracovali. A zrazu s Novičokom pracovať vedia… toto tiež Lavrov uviedol, spolu s konštatovaním, že švédske neúmyselné „priznanie“ by mohlo potenciálne indikovať porušenie Dohovoru o zákaze chemických zbraní.

 

Novičok? Zabije celé mesto!

Navaľného spolupracovníci najnovšie tvrdia, že v hoteli, kde Navaľnyj so sprievodom spali, našli fľašu, na ktorej nemeckí experti našli stopy Novičoku. Len si predstavme tú situáciu: ráno odišiel Navaľnyj z hotela v Tomsku na letisko. Pri čakaní si na letisku stihol dať ešte čaj. Počas letu mu prišlo zle, takže lietadlo núdzovo pristálo v cca 800 kilometrov vzdialenom Omsku. Upratovačka medzitým čakala s upratovaním izby, pre istotu, veď viete, keby sa náhodou objavil nejaký Novičok.

Navaľného sprievod, samozrejme, hneď mal jasno v tom, odkiaľ vietor fúka. Z Omska niekto z nich hneď zavolal do Tomska, aby miestni Navaľného fanúšikovia hneď nabehli do hotela pre fľašu s Novičokom. Hotel im samozrejme prehliadku izby okamžite umožnil a hoci sa už musel blížiť čas obeda, upratovačka, samozrejme, stále s upratovaním izby čakala, aby neznehodnotila dôkazy. A o dva dni už bola fľaša aj s Navaľným v špeciálnom lietadle na ceste do Nemecka, aby tam miestni experti zistili: áno, bol to Novičok. No povedzte, kto by o tom zapochyboval?

Jeden z vynálezcov bojovej látky, ktorú na Západe nazvali Novičok, Leonid Rink hovorí, že keby niekto natrel na fľašu Novičok, tak by bol mŕtvy každý, kto by sa tej fľaše dotkol. V médiách sa spomína iba jediný prípad človeka, ktorý prežil otravu Novičokom, aj to iba mikroskopickou kvapôčkou. Bol to ruský vedec, ktorý okamžite po kontakte dostal protilátku. Lenže aj on na to nakoniec po piatich rokoch zomrel na postupné zlyhanie nervovej sústavy. Podľa odborníkov aj pri otrave menšou ako smrteľnou dávkou by sa otrávená osoba nachádzala dlhodobo vo fyziologicky rozvrátenom stave.

A Navaľnyj? Jeho stav sa od prevozu do Nemecka rapídne zlepšil, už nemusí byť na pľúcnej ventilácii a môže dokonca trochu chodiť. Pri otrave skutočným Novičokom by takýto rýchly progres bol nemysliteľný, hovorí Nikulin.

„Ak osoba otrávená Novičokom nedostane do piatich minút injekciu s protijedom, zomrie,“ hovorí Nikulin. Spomeňme si, ako to bolo v prípade bývalého agenta Sergeja Skripaľa. Potom, ako bol údajne otrávený, ho prijali v bežnej britskej nemocnici. A vraj mu tam v čase rádovo hodiny od údajnej otravy podali protijed, ktorý mu údajne zachránil život – taká bola vtedy oficiálna verzia. Odborníci už vtedy poukazovali nielen na absurdnosť tvrdenia, že by v okresnej nemocnici v Británii dokázali určiť otravu Novičokom a mali pripravený špecifický protijed, ale tiež na to, že ak by išlo naozaj o Novičok, tak by Skripaľovi po hodine od otravy už nič nepomohlo.

„Keby šlo o Novičok, Navaľnyj by dopadol podobne ako brat Kim Čong-una,“ hovorí Nikulin, „mal by zúžené zreničky, penu v ústach, mykanie, kŕče. U Alexeja sme nič také nepozorovali, pritom lekársku pomoc dostal až po štyridsiatich minútach. Preto je záver jednoznačný: nebol tam žiadny Novičok,“ uviedol. To isté tvrdí aj Rink a mnohí ďalší odborníci.

 

Kľúč k vyriešeniu záhady?

Ale ak to nebol Novičok, tak potom aká látka to bola (ak teda pripustíme verziu, že Navaľnyj bol otrávený)? Je tu jedno možné vysvetlenie, ktoré vyzerá celkom zaujímavo. Nemecké orgány totiž nehovoria o Novičoku, ale hovoria o látke „zo skupiny Novičok“. Lenže to je niečo iné ako bojová látka Novičok. Nikulin upozorňuje: „Prekurzory Novičoku sa od samotného Novičoku líšia tým, že sú buď málo toxické, alebo vôbec nie sú toxické. Ak človeku zamiešajú takúto látku do nápoja, táto začne pôsobiť po niekoľkých hodinách. Nie je to smrteľné, ale zanechá to v tele stopy.“

Zdá sa, že v podstate tu môže ísť o nepekné zavádzanie. Verejnosť nemá čas, aby si detailne zisťovala odborné detaily a tak sa dozvedela, že „látky zo skupiny Novičok“ sú zložky, ktoré má k dispozícii mnoho vlád a inštitúcií všelikde vo svete – verejnosť si z korporátnych mediálnych výstupov vezme len tú skreslenú informáciu, že Navaľnyj bol otrávený Novičokom, teda ruským jedom, ktorý má k dispozícii iba Rusko…

Navaľnému mohol v podstate ktokoľvek dať relatívne málo smrtiacu „látku zo skupiny Novičok“, ktorá ho nezabila, ale ktorá bola dostatočne „ruská“, aby vzbudila vlnu medzinárodného pohoršenia. V tom prípade by tiež dávalo väčší zmysel, prečo Západ tak hystericky odmieta dať Rusom výsledky testov: tým by totiž celá mediálna a politická bublina mohla dostať vážne trhliny, resp. by sa mohla obrátiť proti samotným páchateľom. Rusi čoraz nástojčivejšie tie dáta žiadajú – a druhá, nemecká strana stále zapiera. Prečo? Nie je to náhodou preto, aby sa tým celá hra nepokazila?

Lekári v Rusku pred prevozom Navaľného do Nemecka u neho žiadnu podobnú látku nezistili. A preto otázka, či sa „látka zo skupiny Novičok“ do jeho tela dostala v Rusku, v lietadle do Nemecka, v Nemecku, alebo či vôbec nejaká bola, je naozaj otvorená.

Alexej Navaľnyj po pár dňoch v umelo navodenom spánku zázračne ožil: na fotografii z berlínskej nemocnice vyzerá výborne a psychicky je údajne už v úplnom poriadku. Čo je však zvláštne, odmietol vypovedať pred nemeckým prokurátorom. Ale prečo? Akú to má logiku? Ak ho v Rusku chceli zabiť tí, proti ktorým tam vedie svoj politický boj, prečo nevyužil absolútne unikátnu príležitosť dostať svoju pravdu na titulné stránky novín celého sveta?

Ba čo viac, vyhlásil, že sa chce čím skôr vrátiť do Ruska. Do toho Ruska, v ktorom ho, podľa jednotnej mienky oficiálneho Západu, chcela vládna moc zahubiť najstrašnejším jedom na planéte. Zaujímavé, čo poviete?

 

Záhadná žena

Bez ohľadu na skutočný spôsob a objednávateľa údajnej otravy Navaľného ostáva otázna aj osoba bezprostredného realizátora tohto činu. A aj tu je niekoľko zaujímavostí. Ruské úrady vypočuli všetkých, ktorí sa okolo Navaľného v tých dňoch pohybovali. Všetkých, až na jednu osobu – práve tú, ktorá mu počas jeho výjazdu do Tomska bola najbližšie, a ktorá špeciálne pre tento Navaľného výjazd priletela z Londýna.

Zaujímavé je, že Marína Pevčich sa od Navaľného počas celej cesty ani nepohla, ale akurát v lietadle, v ktorom Navaľnému prišlo zle, neletela spolu s celou skupinou, ale cestovala zvlášť. Ale potom odletela v tom špeciálnom lietadle do Nemecka spolu s Navaľným (údajne ako tlmočníčka) bez toho, aby sa ruským úradom podarilo ju vypočuť. Po prílete do Berlína bola dokonca namiesto Navaľného manželky v sanitke, ktorá viezla Navaľného do nemocnice. Okamžite potom odletela do Londýna.

Ruský prokurátor žiada, aby bola aj Marína Pevčich vypočutá, ale Západ, ktorého komunikácia s Ruskom sa obmedzuje iba na drzú požiadavku, „aby sa priznalo“, na to vôbec nereaguje. Zvláštne je už to, že ako ruskú občianku ju do Nemecka vôbec vpustili – vzhľadom na platné opatrenia proti koronavírusu jej ani nemalo byť povolené vstúpiť na nemeckú pôdu.

Kto vlastne je Maria (Marína) Pevčich? Podľa mediálnych informácií trvalo žije v Londýne, kedysi pracovala pre britského poslanca a je v spojení s Chodorkovským, a tiež s biznismenom Vladimirom Ašurkovom, ukrývajúcim sa pred ruskými úradmi tiež v Londýne, s ktorým mal Navaľnyj vážny konflikt. Najzaujímavejšie na tom je, že Marína Pevčich je dcérou biokybernetika Konstantina Pevčich, ktorý prevádzkuje dve biolaboratóriá, a sama Marína Pevčich pracovala so startupom „Skinport“, ktorý vyvinul mikroihly pre bezbolestné injekcie – je teda jasné, že má bezproblémový prístup k ľubovoľnej chemickej látke.

 

Ako ho zabijú nabudúce?

Navaľnyj sa teda nechce baviť s nemeckými orgánmi a chce sa (podobne ako Skripaľovci) čím skôr vrátiť do Ruska, kde vládne Putin. Mimochodom, ten Putin, ktorého Navaľnyj verejne podporil, keď Rusko ,anektovalo‘ Krym, alebo keď podporovalo bojovníkov na Donbase. O tom, že Navaľnyj nie je taký milovník západnej demokracie, ako býva vykreslený korporátnymi médiami, a že v minulosti bol dokonca označovaný za nacionalistu a fašistu, hovorí aj generál Andor (viď link vyššie). A hovorí tam aj o tom, že Navaľnyj nie je pre Putinovu vládu nebezpečenstvom, ale je naopak dosť užitočný ako umiernená opozícia, ktorá zaberá miesto prípadnej horšej a agresívnejšej.

Akými spôsobmi by ruská vládna moc mohla zabiť Navaľného, keby naozaj chcela? Tých základných spôsobov likvidácie je presne 2584, námatkovo spomeňme len tie najbežnejšie: autohavária, infarkt, inzulínový šok (Navaľnyj je údajne diabetik), pošmyknutie a následná fraktúra lebky, porážka, poštípanie podráždenými obyvateľmi sršnieho hniezda, zavalenie padajúcim stromom, vražda sadistickým spoluväzňom, prosté zmiznutie, pád z výšky, utopenie pri kúpaní, otrava nevystopovateľnou látkou, letecké nešťastie, následok zinscenovanej bitky, úraz elektrickým prúdom napríklad v kúpeľni, zlyhanie prístroja v nemocnici, požitie nesprávneho lieku, pohryzenie jedovatým hadom… A to sme ešte nerátali 666 najbežnejších spôsobov „samovraždy“.

Prečo teda Putin siahol práve po ľahko identifikovateľnom Novičoku, ktorý, ak by náhodou pri manipulácii došlo k nejakej chybe, by mohol zabiť celú štvrť, desaťtisíce ľudí? (A ktorý, ešte k tomu všetkému, ak teda je pravda, čo hovorí oficiálna západná verzia, v predchádzajúcom prípade Skripaľ hanebne zlyhal?) Pravdepodobná odpoveď je každému rozmýšľajúcemu čitateľovi už dávno jasná…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Líder Náhorného Karabachu: Azerbajdžanské sily sa blížia k mestu Šuša

0 icon

Jerevan/Baku 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Prezident medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky Arajik Harutjunjan vo štvrtok uviedol, že azerbajdžanské sily postupujú ďalej, pričom sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od kľúčového mesta Šuša. Informovala o tom agentúra Reuters "Nepriateľ je niekoľko kilometrov od Šuši, najviac päť kilometrov," povedal vo videu na Facebooku…

Zdravé a bezpečné bývanie pomáha znížiť novorodeneckú úmrtnosť, tvrdí Kusá

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván )   Zdravé a bezpečné bývanie je dôležitým základom aj pre úsilie o znižovanie novorodeneckej úmrtnosti. Preto by v tejto súvislosti bolo potrebné zamerať sa na cielené riešenie bývania tam, kde sa rómske susedstvo nachádza v blízkosti skládok, háld toxického odpadu či priamo kontaminovanej…

Premiér Morawiecki sa bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné

0 icon

Varšava 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa podľa vlastných slov bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné Aj napriek nárastu infekcií v krajine sa tak vyjadril v priestoroch novej poľnej nemocnice, ktorú pripravujú na Národnom štadióne vo Varšave. Zariadenie s…

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Pre potreby celoplošného testovania populácie na ochorenie COVID-19 budú môcť zubní lekári robiť odbery z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po štvrtkovej kritike Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Minister víta záujem zubných lekárov o zapojenie sa…

Ústavný súd súhlasil s väzbou dvoch sudcov, nesúhlasil pri sudcovi Najvyššieho súdu

0 icon

Košice 29. októbra 2020 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. Naopak nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa K. Všetkých troch zadržala…

Trump vyjadril Francúzsku solidaritu po vražednom útoku v Nice

0 icon

Washington 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyjadril solidaritu Francúzsku po tom, čo útočník zabil v Bazilike Matky Božej v Nice nožom troch ľudí. Trump zároveň vyzýva na zastavenie teroristických útokov. Informáciu priniesla agentúra AFP "Naše srdcia sú s francúzskym ľudom. Spojené štáty v…

Ronaldo má za sebou údajne až 18 testov na koronavírus a všetky boli pozitívne. „Štandardné PCR testy na koronavírus sú ‚hovadina'“

0 icon

Turín 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: Cristiano Ronaldo Twitter)   Portugalský kanonier Cristiano Ronaldo nemohol nastúpiť v drese Juventusu Turín proti FC Barcelona v Lige majstrov a taliansky šampión prehral 0:2. Celý svet vie, že je za tým niekoľko pozitívnych testov na koronavírus. Aktuálne vyšlo najavo, že ich bolo údajne až…

Krajčí: Slovensko by malo mať 180.000 vakcín na COVID-19 začiatkom budúceho roka. Očkovanie vraj bude dobrovoľné

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prvá dávka vakcín proti novému koronavírusu v počte 180.000 kusov by mala na Slovensko doraziť začiatkom budúceho roka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) to povedal vo štvrtok v relácii TV Markíza Na telo Plus, pričom doplnil, že vakcinácia určite nebude povinná, ale dobrovoľná…

Prezidentka: Situácia v nemocniciach je zlá, prejavuje sa nedostatok personálu

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Zuzana Čaputová Facebook)   Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy Prezidentka SR Zuzana…

Nový český minister Blatný: Zmeňme strach na rešpekt, tak môžeme získať silu

0 icon

Praha 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Peter Fischer Twitter)   Nový český minister zdravotníctva Jan Blatný vo štvrtok uviedol, že je teraz potrebné zmeniť strach, ktorý spoločnosť rozdeľuje, na rešpekt. Ak sa to podarí, česká verejnosť môže získať silu, povedal krátko po tom, ako ho premiér Andrej Babiš uviedol do funkcie, v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Apartheid na Slovensku: ja zrejme budem občanom II. kategórie, akými boli donedávna černosi v Južnej Afrike

0icon

Vláda Igora Matoviča 28. októbra, zhodou okolností (?) v deň 102. výročia vzniku Česko-Slovenska, prijala uznesením č. 693/2020 rozšírenie opatrení v rámci núdzového stavu. A TERAZ SA PODRŽTE: odporúča hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom (zamestnávateľom, prevádzkovateľom, atď.) vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný…

Marián Tkáč

OĽaNO. Sekta s prejavmi obscénneho fašizmu už prekročila Rubikon. Vzoprieme sa.

0icon

Vážení spolutrpiaci, už je más mnoho veľmi, veľmi nespokojných. Mužov, žien i trpiacich detí - o našich starých rodičoch, onáhubkovaných pod zámkami starobincov ani nehovoriac. Ustráchaní, skutoční "obyčajní ľudia"  - nie tí v "strane" už stratili reč, hovoria za nich len vyplašené oči, smútok, či paradoxne hnev a zlosť. Veď…

Ivan Štubňa

Ďalší chaotický krok Igora Matoviča a jeho vlády

0icon

Vláda SR nám pripravila ďalšie diktátorské uznesenie č. 693 z 28. októbra 2020 na 102. výročie vzniku Československa. Uznesenie je k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a…

Peter Švec

Nepremyslené úradnícke opatrenia a politická zaťatosť: cesta do pekla. Pôsobenie proti prevahe. 10. časť

0icon

Už v predchádzajúcej časti som argumentoval o totálnej zvrátenosti stratégie, ktorá pri akejkoľvek vojne vedie k sebazničeniu obrancu. Vychádzam zo známeho postulátu, ktorý ovláda každý stratég aj špičkový politický vodca, že neexistuje vojna bez obetí, ako to chcú politické bábovky. Ak túto vojnu s vírusom nemúdri a zbabelí politici prehrajú z dôvodu neschopnosti myslieť strategicky a správať…

Peter Kohút

Násilie páchané na mužoch

0icon

Asi feministky a „emancipované“ ženy sa pohoršia na mojím vyhlásením, že vo vzájomných vzťahoch medzi mužmi a ženami oveľa viac násilia, aj keď hlavne psychického, je páchaného na mužoch než na ženách. Tým nechcem povedať, že sú tomu viac na vine ženy. Vôbec nie. Na vine je predovšetkým zvrátená liberálna progresivistická ideológia,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu…

Záhadný hrdzavejúci asteroid 16 Psyche, by mohol byť jadrom nevyformovanej planéty

0 icon

V asteroidovom páse, ktorý leží medzi Marsom a Jupiterom sa nachádza vesmírny objekt s názvom 16 Psyche. Ide o veľký asteroid plný kovov, ktorý sa radí k  najväčším objektom v tomto priestore. Vďaka svojej veľkosti sa dokonca radí medzi drobné planétky, píše portál Live Science. Astronómovia si myslia, že by…

Technologických gigantov v Európskej únii čakajú výrazne zmeny, ktoré sa im nebudú páčiť

0 icon

Technologickí giganti, akými sú napríklad Facebook, Google, Apple, a ďalší, sú dlhodobo pod kritikou lokálnych autorít. Dôvodom je, že spoločnostiam tohto typu sa mnohokrát kladie za vinu, že potláčajú konkurenciu. Nie tak dávno sme vás napríklad upozorňovali na začatie najväčšieho súdneho sporu vedeného proti Google v USA, kde je spoločnosť…

Pozrite sa, ako môžete pomocou smartfónu odomykať váš počítač

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli návod, ako si môžete uložiť do vášho zariadenia miesto, kde ste zaparkoval auto, a nechať sa neskôr pomocou aplikácie navigovať k danému miestu. Ide o skvelú funkciu, ktorá si nájde využitie hlavne v prípade lokalít, ktoré sú pre vás neznámymi. Dnes sme si pre vás pripravili ďalší tip…

Samsung zaznamenal v 3. štvrťroku 2020 doposiaľ najvyššie príjmy z predaja svojich produktov

0 icon

Po nedávnom odhalení príjmov spoločnosti Huawei za 3. kvartál tohto roku sa svojimi príjmami pochválila aj spoločnosť Samsung, ktorá taktiež pomerne neočakávane ohlasuje naozaj výborné čísla. V 3. štvrťroku 2020 zaznamenal juhokórejský technologický gigant rekordne vysoké konsolidované príjmy, ktoré oproti predošlým obdobiam doslova poskočili. Skvelé výsledky ohlasuje spoločnosť aj v…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA