Ján Kuric: Mám rád ľudí, ktorí sa usmievajú

Bratislava 25. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR) 

 

 

Vidiečan, Nie je to ľahké, Nechajte si ju, Rudy a Hilda, Či oči či sombreros, Námornícka, Film, Keď je sedem ráno zapnem rádio alebo Fajčenie škodí zdraviu sú piesne, ktoré dnes patria k zlatým hitom slovenskej hudobnej scény. Ich „majiteľmi“ je skupina Vidiek, v prípade piesne Fajčenie škodí zdraviu ešte skupina Ventil RG. V oboch kapelách je spevákom a lídrom Ján Kuric.

Ján Kuric

Skupina Vidiek vznikla v roku 1987 práve na základoch skupiny Ventil RG. V roku 1988 vydali prvý album Nechajte si ju, ďalšími boli Vidiek v roku 1994, Tri štyry (1997), Výber live (2000) a Nové časy (2003). V roku 2007 na chvíľu oživili aj skupinu Ventil RG, výsledkom bol live album Randal 2007. V závere roka 2009 vydala skupina Vidiek pod názvom Best Of kompiláciu hitov z ich doterajšej viac ako dvadsaťročnej dráhy.

Ján Kuric má rád pozitívne naladených ľudí. Ľudí, ktorí sa usmievajú. A jeho úsmev sprevádzal aj rozhovor pre TASR, v ktorom bola hlavnou témou spevácka a muzikantská dráha tohto speváka s osobitým štýlom a pódiovým šarmom.

 

-Najprv pre poriadok, aké krstné meno máte napísané v rodnom liste – Ján či Janko?-

Ján, ja som vždy Ján, mňa ani Janko nevolali, buď som bol Janči alebo Jano. Pamätám si, že na strednej škole ma volali Jožko, takže počúvnem aj na meno Jožko (smiech). Ján je dnes v kalendári 24. júna. Ja som zimný Ján, to bolo kedysi v kalendári 27. decembra. U nás to bolo tak, že mená sa dávali v blízkosti dátumu narodenia.

 

-Miestom narodenia je Rovinka pri Bratislave?-

Nie, Bratislava, u Kocha. Lebo v Rovinke v roku 1963 ešte nebola pôrodnica a myslím, že ani nie je. Takže všetci spádoví z okresu Bratislava vidiek sa rodili v bratislavskej nemocnici u Kocha.

 

-Bol Janko tým veselým chlapčekom, ktorý spieval návštevám?-

Ani nie. Čo si ja pamätám, aj mama hovorila, že som sa stále v kuse usmieval. Ľudia majú podľa mňa radšej usmievavých ako zamračených ľudí. Aj ja mám rád usmiatych ľudí, tá „usmievavá energia“ na ľudí preskakuje.

 

-Akým žiakom bol Janko z Rovinky, mal rád hudobnú výchovu či matematiku?-

Pamätám si, keď som bol prvák, tak na polroku sa dostávala iba jedna známka. A ja som dostal krásnu trojku. Potom som to postupne vylepšoval. Za kreslenie som mal jednotku, za slovenčinu dvojku. Mal som rád čítanie, mama nás k tomu viedla. Prvá knižka bola Osmijanko, hneď, keď som sa naučil písmenká. Ale mal som rád aj matematiku, aj fyziku a chémiu. Učila nás pani učiteľka Fašková, ktorá nás viedla k folklórnemu tancu a spevu, čo som mal veľmi rád.

 

-Na aké hudobné nástroje hráte?-

Väčšinou hrám na nervy mojej manželke (smiech). Keď moja sestra odišla do Austrálie v roku 1976, tak mi nechala akustickú gitaru. Prvé, čo som urobil, utekal som do Bratislavy do Prioru, kde som si kúpil knižku Na gitaru bez nôt, jednu sadu strún a ladičku. A už som sa učil podľa nej hrať akordy. Potom som počúval rádio a do tých pesničiek som už hľadal harmonické postupy. Bolo to krásne obdobie. Potom vo Ventile RG som hral na basgitaru. Pochádzam z pomerne chudobnej rodiny, nemali sme na hudobné nástroje. Keď som bol na strednej škole, tak som cez prázdniny pracoval dva mesiace na družstve, pásol som jalovice a robil u závlahárov. Zarobil som 1800 korún aj niečo a hneď som si išiel kúpiť basgitaru. A keď som sa stretol s otcom – akurát išiel na nočnú – a ja som prichádzal domov, tak prvá reakcia bola „ťahaj to vrátiť“. Nešiel som a ráno sa už na to zabudlo.

 

-Kupovali ste si platne? Ktorá bola prvá?-

Pravdaže. Pre mňa prvá bola od Davida Bowieho Station To Station. Bol som z nej hotový. To keď mama bola v Budapešti, kde mala štyroch súrodencov, tak som jej nakázal, aby mi doniesla niečo z gramofónového obchodu.

 

-A prvú LP skupiny Vidiek?-

To bolo tiež zaujímavé. Spolu s Oňom Tomčalom (bubeník) sme mali skúsenosti z Ventilu RG, kde sme však nemohli urobiť platňu. Boli sme na indexe. Bolo to krásne, keď sme ju nahrali s Vidiekom. Nechajte si ju, Tisíc divov, Vidiečan, Návšteva u strýka. Keď sme prišli v Bratislave do nahrávacieho štúdia Opusu, tak Oňo zažal skladať bicie. Zvukár Ivan Jombík cez komando zahlásil do štúdia – „chlapci, kým si nedonesiete naozajstné bubny, nenahrávame“. Mali sme trému aj bez toho, tak sme šli hľadať po kamarátoch bicie. Platňu sme nahrali. Pamätám si presne, keď nás prvýkrát v rádiu zahrali. Akurát sme boli u Oňa na zabíjačke, miešali sme oškvarky vo veľkom kotly a zo Slovenského rozhlasu zaznela skladba Vidiečan. Bol to krásny pocit.

 

-Takže prvý krok ku sláve?-

Keď sme sa stali známymi, tak sa ma mnohí pýtali, ako prežívam slávu. Každému som odpovedal, že to, že sme boli slávni, viem až spätne. Vtedy sme to nevedeli. V montérkach sme chodili do roboty a necítili sme sa ako slávni. Iba sme vedeli, že nás dávajú v rádiu.

 

-Každý chalan sníva o kapele, ktorá bude mať úspech. Kedy sa ten váš sen zhmotnil prvýkrát?-

To sme sa stretli kamaráti na jednej ulici, Oňo Tomčala, jeho bratranec Milan Tomčala, s ktorým sme až do deviatej triedy mali v škole úplne rovnaké známky, a potom ešte Jojo Stolárik. Bývali sme na jednej ulici, ja som mal 16, Oňo 13. Nemali sme nástroje, hrali sme „na playback“, na vyrezaných gitarách. Oňov starý otec bol hlásnikom na dedine a po ňom mal bubon, takže automaticky bol bubeníkom. Jojo mal gitaru, aj Milan, ja som nemal nič. Preto som brigádoval na družstve. Nevolali sme sa nijako, hrali sme iba v šope a suseda povedala, že sme jej vyhnali myši. Raz sme sa prihlásili v Bratislave na jednu prezentáciu a tam nám povedali, že sa musíme nejako volať. Tesne predtým sme si dali meno Krach, čo nebol dobrý socialistický názov. Milan chodil na učňovku a sťažoval sa, že musí pucovať ventily na lokomotíve. Tak sme si dali názov Ventil. RG bol potom dodatok, ktorý vymyslel textár Dano Mikletič, čo znamenalo Rovinka Gentlemans.

 

-Pamätáte si na svoj prvý honorár?

Áno, to sme hrali v kultúrnom dome, bolo to naše prvé verejné vystúpenie na výročnej schôdzi miestnych záhradkárov. Hrali sme za dva litre bieleho vína. Akurát predtým sme skúšali v sklade, kde to víno mali uskladnené. Tak sme si z neho trocha potiahli.

 

-K vám patrí na pódiu imidž fešáka v tmavom obleku. Ten váš oblek má však zaujímavú históriu.-

Má, aj keď už nemám ten pôvodný. Keď sme sa začali volať Ventil a potom Ventil RG, tak sme špekulovali, že nemôžeme vyzerať tak, v čom chodíme. Musíme mať nejaký imidž, museli sme sa nejako na vystúpenie obliecť. Pozerali sme rakúsku televíziu a vtedy šiel do popredia punk-rock. Išli sme k nám a prehrabávali skrine, našiel som otcov oblek, v ktorom sa ženil. Bol slivkovo-modrý, so skrátenými manžetami, dole zúžený, strih z 50. rokov. Úzka kravata k tomu, biela košeľa, páčilo sa nám to. Potom sme šli k Milanovi, aj on našiel otcov oblek, hnedý, podobne aj Oňo. Tak sme začali obliekať staré otcovské obleky. O tej doby máme takýto imidž. Veľa ľudí nás upodozrieva, že sme kopírovali anglické ska kapely. Ale my sme vtedy o nich nevedeli, keď sme vymysleli „tú našu módu“.

 

-Viete zabaviť publikum aj upriamiť pozornosť na seba. Je to dar, alebo ste sa to museli učiť?-

Toto sa naučiť nedá, musíte to mať v sebe. A musíte mať nejaký základ, z ktorého ja vychádzam. Pochádzam z vidieka, z Rovinky, kde boli kvalitné zábavy, hrala tam skupina Vlada Praženicu, ktorá sa nám veľmi páčila. Pozerali sme na zábavách, ako sa ľudia zabávajú, ako tancujú, ako sú pozitívne naladení. Keď muzikant hrá, tak má aj povinnosť zabávať publikum. To mi nejako ostalo pod kožou, stále to mám v podvedomí.

 

-Zastavíme sa pri štyroch pesničkách, ich autorom ste vy. Keď je sedem ráno, zapnem rádio. Ste ranné vtáča, obslúžite manželku napríklad pri raňajkách?-

Som. Mám to šťastie alebo aj smolu, že sa zobúdzam s brieždením. Takže už keď je päť ráno, zapínam rádio. Zobudím sa, prečítam noviny na internete, pozriem, čo sa deje vo svete, pozriem poštu, facebook. Medzitým si uvarím kávu. Keď to všetko urobím, tak začnem robiť raňajky a očakávam, kedy sa moje dievčatá zobudia. Keď bola dcéra Lujza menšia, tak som robil aj desiatu do školy.

 

-Druhá, Fajčenie škodí zdraviu – ste fajčiar?-

Je to moja úplne prvá pesnička, ešte s Ventilom. Keď sme založili úplne prvú kapelu, tak sme hrali prevzaté pesničky, od Katapultu a podobne. Keď som mal gitaru a začal si pobrnkávať na podstienku, tak ma napadla melódia Fajčenie škodí zdraviu, ale nemalo to refrén. Pozrel som na stôl, kde mal otec pohodené cigarety, na ktorých bolo napísané Fajčenie škodí zdraviu. A bol refrén, tak vznikla táto pesnička. Bol som v tom čase dosť veľkým odporcom fajčenia a na potvoru fajčili obaja – otec aj mama – ako Turci. U nás sa fajčilo v kuchyni, dokonca aj v spálni.

 

-Nie je to ľahké – dá sa na Slovensku vyžiť z hudby?-

Teraz sa už dá. My sme doteraz amatérska skupina. Vždy sme popri tom zarábali aj ináč než muzikou, lebo by sme sa neuživili. Keď sme boli vo Ventile, mali sme koncert za 40 korún na hlavu, neskôr za 60. A keď sme už boli Vidiek, tak za 80 korún. Boli sme vtedy ešte slobodní a obyčajne sme tie peniaze na mieste činu aj prepili. Našťastie iba tak málo. Ale teraz sa už dá. Mám kopec kolegov muzikantov, ktorí v pohode žijú, dokonca aj ja. Zaklopem na drevo, máme to šťastie, že nás ľudia volajú, máme dosť koncertov. Zatiaľ nás ešte nikto nevypískal. Vždy nás chválili, že – dobre, dobre – príďte zas.

A vrátim sa ešte k textu – on znie presne Nie je to ľahké dnes tuná žiť, tváriť sa veselo a mať pritom holú riť (úsmev).

 

-Či oči či sombreros – sú vám blízke latinsko-americké rytmy?-

Mne je všetko blízke, čo počúvam a čo sa mi páči. To latino, keď vznikla táto pesnička, tak to sa mi veľmi páčilo. Málokto vie, že keď som vymyslel pesničku Vidiečan, tak to – ó ó vidiečan v refréne – nie je slovenská melodika. Je to melodika Západnej Samoy, to sú ostrovy v Tichomorí. Bol som fanúšikom cudzokrajného folklóru, počúval som to na rakúskom rádiu Ö3, kde dávali každý týždeň folklórnu hudbu z rôznych svetových regiónov. Vtedy sa to ešte nenazývalo world music. Dlho som si pamätal, že tie skladby zo Samoy majú veľa spoločné slovenskými ľudovkami.

 

-Pridáme ešte jednu, zložili ju Peter Dobrota a Kamil Grebeň – Tisíc divov, možno aj viac. Aké divy vás zatiaľ postretli vo vašom živote?-

U mňa je divom každý deň. Div je už to, že sa ráno zobudíme, alebo že si večer môžeme ísť ľahnúť, však kopec našich priateľov už nie je medzi nami.

 

-Predsa spomenieme ešte jednu – Ó Maňo. Ako ste sa zoznámili s Věrou Bílou?-

Bol som pozvaný do jedného šou programu v Českej televízii, kde som mal spievať árie. Tešil som sa, že si zaspievam s opernou speváčkou. Tá, ktorej som mal byť partnerom, však odišla do New Yorku. Tak prizvali Věru Bílú. V tej dobe bola na vrchole slávy, vypredávala koncerty v Čechách aj v zahraničí. Prišla do štúdia a nahrali sme árie z Predanej nevesty. Ja som bol Jeník, Bílá bola Mařenka, Kecala spieval Jiří Lábus. Robili sme to v Karlínskom divadle a malo to veľký úspech. Keď sme potom nahrávali naše cédečko Výber naživo (2000), tak ma napadlo mať hosťa. Zavolal som jej, vybrali sme pesničku Mamy Blue a chcel som po nej, aby vymyslela text, ale cigánsky. Počas cesty z Prahy ten text aj napísala. Dvakrát sme to skúsili a na tretíkrát sme to už nahrávali. Neskôr sme vytvorili aj celý projekt, ktorý vyšiel v roku 2002 na albume Cigánsky plač.

 

-Už keď sme pri pesničkách, album Nové časy má rok vydania 2003. Nechcelo by to už nový album?-

My ho už máme nahraný, len ja ho stále nemám naspievaný. Už som to niekoľkokrát hovoril, tie pesničky sú tak dobré, že som dostal komplex, aby neboli pokazené horšími textami. Na každú z nich sú dva aj tri texty pripravené. Hudba aj aranžmány sú fakt dobré, texty robím ja aj gitarista Richard Jajcay. Jednu pesničku máme s Katkou Knechtovou, je veľmi dobrá. Jednu sme nahrali s detskou speváckou skupinou, ale nemáme ešte všetko. Dúfam, že to tento rok dokončíme.

 

-Beží leto, stretli sme sa na viacerých festivaloch, medzi nimi Bažant Pohoda či Žákovic Open. Ste festivalovou kapelou?-

Vidiek je aj festivalovou kapelou. Máme za sebou Pohodu, kde sa pri nás zabávalo asi 15-tisíc ľudí. Z Pohody sme sa ešte v ten istý deň ponáhľali do Zákamenného na Oravu, kde sme mali ďalší koncert. Ďalší deň sme hrali v Demandiciach. Stále sme na nejakom festivale či slávnostiach.

 

-Vidiek má úspech, pesničky si spievajú všetci, aj tí, ktorí sa narodili neskôr ako „vidiecke“ hity. Aký je pohľad z pódia do zaplneného hľadiska na zabávajúcich sa ľudí?-

Už som povedal, že mám rád ľudí, ktorí sa usmievajú. Od nich na pódiu čerpám. Ale úplne rovnako cítim, keď som pred množstvom ľudí, čo je veľká energia ako napríklad na štadióne vo Svrčinovci, kde sme hrali. Pre mňa je dôležité, že s kapelou rozdávame radosť, že ľudia tancujú, že je to kúsok života, kedy je nám fajn.

 

-V januári ste oslávili abrahámoviny, takže, ako sa hovorí – ste dospelý aj plnoletý. Na scéne ste už viac ako tri desiatky rokov. Čo vám hudba dala?-

Bol som ešte malý, keď otec doma počúval na starom elektrónkovom rádiu rádio Brno, kde bola každú nedeľu od 14. dychovka. Počúval som s ním a páčilo sa mi to. Na birmovke som dostal tranzistor, kde som mohol počúvať Slobodnú Európu a tam dávali každý piatok novú platňu rôznych rockových kapiel. Tam som poznal napríklad Black Sabbath. Potom sme začali pozerať rakúsku televíziu, tam sme videli Suzi Quatro, Garryho Glittera. Neskôr som bol nadšený, keď som videl prvýkrát opäť na rakúskej televízii pankáčov Sex Pistols. Muzika mi od začiatku niečo dáva. Nie som hluchý, môžem počúvať a vnímať hudbu. Hudba nielen pre mňa, ale pre všetkých je jedným z divov života. Je to prirodzená a legálna droga.

 

-Keď sa spätne pozeráte na svoju muzikantskú dráhu, zmenili by ste dnes niečo, ak by ste mohli?-

Ja viem, že by som nemohol, takže nič by som nemenil (úsmev).

 

-Je prvým kritikom vašich vystúpení vaša manželka alebo dcéra?-

Áno, ale ja si z kritiky až tak veľa nerobím (úsmev).

 

-Vaša manželka je rovnako z umeleckej sféry. Beriete na vedomie jej kreatívne pripomienky?-

Samozrejme že beriem. Niekedy však iba naoko (opäť úsmev – už po koľkýkrát?). My sme v kapele takí dosť tvrdohlaví, nechceme ani podliezať, ani nadbiehať, nechceme byť trendoví, lebo my chceme robiť trend.

 

-A naopak, dávate vy manželke podnety či inšpiráciu v kreatívnej oblasti?-

Ja ju chcem iba dotlačiť k tomu, aby začala zase maľovať. Prestala, a to je podľa mňa škoda, začala sa venovať biznisu. Áno, aj na nájomné treba, ale už je ten čas, že by sa mala vrátiť k maľovaniu. Nemyslím si, že treba umelca nejakým spôsobom riadiť alebo mu radiť, lebo to už potom nebude umelcom.

 

-S kým by ste si chceli zahrať na jednom pódiu?-

Už som si zahral, s Hexákmi, s Pudingom pani Elvisovej, s Michalom Kaščákom a jeho celou kapelou Bez ladu a skladu a mnohými ďalšími. Zahral som si už s každým, s kým som chcel. Obdivujem Tomáša Slobodu, ale neviem, či by si chcel s nami zahrať. A vôbec, na Slovensku máme kopec dobrých muzikantov.

 

-A čo zahraničie?-

To by som mal ostych a veľkú pokoru. Viem, že tí moji hrdinovia – Rolling Stones alebo Clash, nesiaham im ani po členky, pre nich by to bolo trápenie a pre mňa trapas, takže radšej nie (ďalší úsmev).

 

-Aké máte želanie do najbližších dní?-

Aby som bol aspoň tak zdravý ako doteraz, aby sa to nezhoršovalo, to isté mojej rodine a všetkým blízkym.

 

-Máte porekadlo, príslovie alebo životnú múdrosť, ktorou sa riadite?-

Celkom sa mi páči múdrosť – Nič nestojí zato, aby sa porušovala ľudská dôstojnosť toho druhého. Myslím, že to povedal Einstein.

 

as

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

05:34

V roku 2018 bolo v Spojenom kráľovstve za svoje názory na internete zatknutých 8-krát viac ľudí ako v Rusku

Bývalý podpredseda austrálskej vlády John Anderson je týmito údajmi šokovaný. Nemôže uveriť, že dievča bolo odsúdené za trestný čin na 500 hodín verejnoprospešných prác za zverejnenie textu piesne so slovom „neger“.

03:53

Obaja českí prezidentskí kandidáti sa v poslednej televíznej debate pred voľbami zhodli na tom, že sa už konfrontovali dostatočne a budú sa baviť pokojne. Andrej Babiš vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, navrhol by Petra Pavla za náčelníka generálneho štábu. Pavel v úvode pripomenul dezinformáciu o svojej smrti, ktorá sa šírila v reťazových e-mailoch a na jeho falošnej webovej stránke.

Na snímke kandidáti na českého prezidenta Petr Pavel (vľavo) a Andrej Babiš

01:39

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu oznámil pozastavenie rozhovorov so Švédskom a Fínskom o členstve v NATO.

Včera 17:55

Joe Biden plánuje pricestovať do Európy v deň výročia začiatku vojny na Ukrajine.

Včera 17:54

našla spôsob, ako použiť časť zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny.

Včera 17:50

Washington je pripravený zmierniť sankcie voči Moskve v záujme serióznych rokovaní o Ukrajine a stiahnutí ruských vojsk.

Včera 17:48

USA nebudú schopné poslať tanky Abrams na Ukrajinu na jar.

Včera 15:40

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó tvrdí, že zakarpatskí Maďari „sú tvrdo mobilizovaní do ukrajinskej armády, mnohí z nich sú zabití“.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka: Aj dianie v NR SR potvrdzuje nevyhnutnosť predčasných volieb

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák )   Aj to, že sa o termíne predčasných volieb bude rozhodovať v samom závere lehoty, v ktorej mali o tejto veci poslanci Národnej rady (NR) SR rozhodnúť, je potvrdením toho, že Slovensko potrebuje predčasné voľby. V piatok to uviedla prezidentka SR…

Viktor Orbán: „Sme vo vojne s Ruskom”

0 icon

Budapešť 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak, screenshot)   Zápisky z otvoreného stretnutia s protivojnovým maďarským premiérom, ktorý varuje, že tento konflikt sa môže ľahko zhoršiť Stalo sa to znova, píše legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Včera večer som sa už tretíkrát zúčastnil na stretnutí v malej skupine s maďarským premiérom…

Bilčík odpovedá Chmelárovi, na ospravedlnenie to nevyzerá. Do sporu sa zaplietla tretia osobnosť

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Vo štvrtok sme vás informovali o tom, ako sa europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu - občianska demokracia) nestotožňuje s výberom publicistu Eduarda Chmelára ako hosťa polemickej relácie Do kríža. Dokonca to označuje ako ďalšie fatálne zlyhanie televízie pri výbere hostí, pričom Chmelára považuje…

Boje o Ugledar ukazujú zmenenú stratégiu ruského vojenského vedenia

0 icon

Moskva 27. januára 2023 (HSP/vz.ru/Foto:Twitter)   Ruská námorná pechota vstúpila do mesta Ugledar a zakotvila sa na jeho juhovýchodnom okraji. Jednotky ruských ozbrojených síl zároveň vedú úspešné ofenzívy na viacerých smeroch pozdĺž kontaktnej línie. Strategický plán pre zimnú kampaň v roku 2023 sa tak už dá pozorovať a odhadnúť. Píšu…

Bober: Nech vymizne nenávisť, ktorá podnietila hrôzy holokaustu

0 icon

Bratislava 27. januára 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup, metropolita Bernard Bober, pozval všetkých ľudí, aby sa pridali k slovám Svätého Otca k piatkovému Medzinárodnému dňu holokaustu. Poukazuje na to, nech vymizne nenávisť, ktorá podnietila hrôzy holokaustu. TASR o tom informovali z Tlačovej kancelárie KBS…

Je Bratislava sci-fi mesto? CNN tvrdí, že áno

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Americká CNN priniesla o Bratislave reportáž. CNN si všíma hlavne architektúru mesta. Podľa nej Bratislava v sebe skĺbila rôzne druhy architektúry, kde sa strieda socialistický štýl s architektúrou z Habsburskej éry a výškovými modernými budovami, ktoré vyrástli v poslednej dobe. Američanov ohúrili hlavne…

USA vedia, kedy Rusi spustia ofenzívu na Kyjev a ako sa skončí

0 icon

Washington 27. januára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Libkos)   Ruské noviny Svobodnaja Pressa analyzujú vývoj situácie na frontoch s predĺžením na možné scénare pričom berú do úvahy americké kanály Zelenského dve armády: osobná - na obranu hlavného mesta, zvyšok - "kanónenfutr" pre Wagnerovcov Generálplukovník Ozbrojených síl Ukrajiny Sergej Popko, náčelník Kyjevskej mestskej vojenskej…

Svet už načisto blázni aj blúzni… Všetko je hore nohami. Sranda už pominula

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Facebook/Top War/Foto:TASR/AP)   Bývalý poslanec Karol Farkašovský (Slovenská národná strana) prostredníctvom sociálnej siete zhodnotil aktuálnu situáciu či už na Slovensku alebo prebiehajúci vojenský konflikt. Tvrdí, že aj tí najslabší lídri si osvojili ofenzívnu emocionálnu rétoriku a z ich úst znejú svalnaté reči o dodávkach ťažkých zbraní…

Predpoveď počasia pre Slovensko na piatok 27. januára

0 icon

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno, miestami hmla.

Nezašli už priďaleko? Ukrajina žiada vylúčenie Djokovičovho otca z turnaja

0 icon

Na platforme YouTube bolo neskôr zverejnené video, na ktorom vidno Srdjana Djokoviča vedľa muža držiaceho ruskú vlajku s podobizňou Putina.

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Termín volieb.

0icon

Od rána sa poslanci dohadujú o termíne predčasných volieb. Neprekročili svoj tieň. Niekto rečnil, takmer nikto nepočúval. Rozhodne to nevyzeralo ako pracovné stretnutie na ktorom 150 zákonodarcov hľadá najlepšie riešenie pre svojich voličov. Stručne povedané, koalícia v demisii sa snažila posunúť termín na september oproti tomu opozícia, tiež v demisii,…

Ľubomír Lipták

Sme národ politických analfabetov III.

0icon

V predchádzajúcom príspevku „Sme národ politických analfabetov II.“ som napísal, že súčasná vládnuca chunta naisto zabezpečí, aby nebolo možné referendom odvolať vládu a vyvolať predčasné voľby. Tak sa aj stalo. Iba sa potvrdilo, čo som dal do nad

Marek Brna

Krviprelievanie by sa už mohlo skončiť

0icon

Na ťahu sú Ukrajinci. Musia pochopiť, že byť zadobre s Rusmi je rozumné. Napokon, sú si veľmi blízki, podobní náturou. Aj Putin sa k Ukrajincom prihováral ako k bratskému národu.  Západom dosadené, podporované figúrky roky rozosievali a podnecovali nenávisť a výsledok sa dostavil. Slovania sa navzájom kántria. Už vyše stotisíc…

Erik Majercak

Varovanie o rizikách vkladov v bankách

0icon

Ak si aspoň trošku vážite svoju prácu a ňou zarobené peniaze bolo by fajn do nasledujúceho krízového obdobia urobiť pár opatrení. Viac vo videu tu Alebo https://www.youtube.com/watch?v=hjtsN_NzSAE Na našej ISOP YT stránke

Pavel Jacz

Kto zmaril úspešné?, či neúspešné? referendum a kto by ho mal zaplatiť?

0icon

Aj jedna aj druhá strana hovoria o víťazstvách v referende, pričom vládna koalícia hovorí o vyhodených 10 miliónov Euro (Heger a ďalší), ale aj o najzbytočnejšom referende v histórii (Sulík), „super-premiér“ Heger pridal foto s manželkou a veril, že voliči využijú sobotu zmysluplnejšie, ako ísť na referendum!!! Režisér Bebjak ako prav&yacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Farmár zbiera ručne avokádo v sade v Santa Ana Zirosto, v mexickom štáte Michoacán

Autor: TASR/AP-Armando Solis

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka: Aj dianie v NR SR potvrdzuje nevyhnutnosť predčasných volieb

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák )   Aj to, že sa o termíne predčasných volieb bude rozhodovať v samom závere lehoty, v ktorej mali o tejto veci poslanci Národnej rady (NR) SR rozhodnúť, je potvrdením toho, že Slovensko potrebuje predčasné voľby. V piatok to uviedla prezidentka SR…

Viktor Orbán: „Sme vo vojne s Ruskom”

0 icon

Budapešť 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak, screenshot)   Zápisky z otvoreného stretnutia s protivojnovým maďarským premiérom, ktorý varuje, že tento konflikt sa môže ľahko zhoršiť Stalo sa to znova, píše legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Včera večer som sa už tretíkrát zúčastnil na stretnutí v malej skupine s maďarským premiérom…

Bilčík odpovedá Chmelárovi, na ospravedlnenie to nevyzerá. Do sporu sa zaplietla tretia osobnosť

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Vo štvrtok sme vás informovali o tom, ako sa europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu - občianska demokracia) nestotožňuje s výberom publicistu Eduarda Chmelára ako hosťa polemickej relácie Do kríža. Dokonca to označuje ako ďalšie fatálne zlyhanie televízie pri výbere hostí, pričom Chmelára považuje…

Boje o Ugledar ukazujú zmenenú stratégiu ruského vojenského vedenia

0 icon

Moskva 27. januára 2023 (HSP/vz.ru/Foto:Twitter)   Ruská námorná pechota vstúpila do mesta Ugledar a zakotvila sa na jeho juhovýchodnom okraji. Jednotky ruských ozbrojených síl zároveň vedú úspešné ofenzívy na viacerých smeroch pozdĺž kontaktnej línie. Strategický plán pre zimnú kampaň v roku 2023 sa tak už dá pozorovať a odhadnúť. Píšu…

Bober: Nech vymizne nenávisť, ktorá podnietila hrôzy holokaustu

0 icon

Bratislava 27. januára 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup, metropolita Bernard Bober, pozval všetkých ľudí, aby sa pridali k slovám Svätého Otca k piatkovému Medzinárodnému dňu holokaustu. Poukazuje na to, nech vymizne nenávisť, ktorá podnietila hrôzy holokaustu. TASR o tom informovali z Tlačovej kancelárie KBS…

Je Bratislava sci-fi mesto? CNN tvrdí, že áno

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Americká CNN priniesla o Bratislave reportáž. CNN si všíma hlavne architektúru mesta. Podľa nej Bratislava v sebe skĺbila rôzne druhy architektúry, kde sa strieda socialistický štýl s architektúrou z Habsburskej éry a výškovými modernými budovami, ktoré vyrástli v poslednej dobe. Američanov ohúrili hlavne…

USA vedia, kedy Rusi spustia ofenzívu na Kyjev a ako sa skončí

0 icon

Washington 27. januára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Libkos)   Ruské noviny Svobodnaja Pressa analyzujú vývoj situácie na frontoch s predĺžením na možné scénare pričom berú do úvahy americké kanály Zelenského dve armády: osobná - na obranu hlavného mesta, zvyšok - "kanónenfutr" pre Wagnerovcov Generálplukovník Ozbrojených síl Ukrajiny Sergej Popko, náčelník Kyjevskej mestskej vojenskej…

Svet už načisto blázni aj blúzni… Všetko je hore nohami. Sranda už pominula

0 icon

Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Facebook/Top War/Foto:TASR/AP)   Bývalý poslanec Karol Farkašovský (Slovenská národná strana) prostredníctvom sociálnej siete zhodnotil aktuálnu situáciu či už na Slovensku alebo prebiehajúci vojenský konflikt. Tvrdí, že aj tí najslabší lídri si osvojili ofenzívnu emocionálnu rétoriku a z ich úst znejú svalnaté reči o dodávkach ťažkých zbraní…

Predpoveď počasia pre Slovensko na piatok 27. januára

0 icon

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno, miestami hmla.

Nezašli už priďaleko? Ukrajina žiada vylúčenie Djokovičovho otca z turnaja

0 icon

Na platforme YouTube bolo neskôr zverejnené video, na ktorom vidno Srdjana Djokoviča vedľa muža držiaceho ruskú vlajku s podobizňou Putina.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Termín volieb.

0icon

Od rána sa poslanci dohadujú o termíne predčasných volieb. Neprekročili svoj tieň. Niekto rečnil, takmer nikto nepočúval. Rozhodne to nevyzeralo ako pracovné stretnutie na ktorom 150 zákonodarcov hľadá najlepšie riešenie pre svojich voličov. Stručne povedané, koalícia v demisii sa snažila posunúť termín na september oproti tomu opozícia, tiež v demisii,…

Ľubomír Lipták

Sme národ politických analfabetov III.

0icon

V predchádzajúcom príspevku „Sme národ politických analfabetov II.“ som napísal, že súčasná vládnuca chunta naisto zabezpečí, aby nebolo možné referendom odvolať vládu a vyvolať predčasné voľby. Tak sa aj stalo. Iba sa potvrdilo, čo som dal do nad

Marek Brna

Krviprelievanie by sa už mohlo skončiť

0icon

Na ťahu sú Ukrajinci. Musia pochopiť, že byť zadobre s Rusmi je rozumné. Napokon, sú si veľmi blízki, podobní náturou. Aj Putin sa k Ukrajincom prihováral ako k bratskému národu.  Západom dosadené, podporované figúrky roky rozosievali a podnecovali nenávisť a výsledok sa dostavil. Slovania sa navzájom kántria. Už vyše stotisíc…

Erik Majercak

Varovanie o rizikách vkladov v bankách

0icon

Ak si aspoň trošku vážite svoju prácu a ňou zarobené peniaze bolo by fajn do nasledujúceho krízového obdobia urobiť pár opatrení. Viac vo videu tu Alebo https://www.youtube.com/watch?v=hjtsN_NzSAE Na našej ISOP YT stránke

Pavel Jacz

Kto zmaril úspešné?, či neúspešné? referendum a kto by ho mal zaplatiť?

0icon

Aj jedna aj druhá strana hovoria o víťazstvách v referende, pričom vládna koalícia hovorí o vyhodených 10 miliónov Euro (Heger a ďalší), ale aj o najzbytočnejšom referende v histórii (Sulík), „super-premiér“ Heger pridal foto s manželkou a veril, že voliči využijú sobotu zmysluplnejšie, ako ísť na referendum!!! Režisér Bebjak ako prav&yacu

Vášeň v Tebe

Prečo nestačí umyť ovocie a zeleninu čistou vodou? Ako ich zbaviť chémie?

0 icon

Ako sa správne umýva ovocie a zelenina? V mnohých prípadoch nestačí tečúca voda. Portál LoveNatura uvádza, že väčšina používaných pesticídov má olejovitú štruktúru. Konzistencia oleja je nevyhnutná na to, aby sa prípravok nezmýval na poli počas nepriaznivého počasia.

S kým by nešla na večeru Zdena Studenková?

0 icon

Do českej Ordinácie v ružovej záhrade 2 prichádza nová postava. Je ňou slovenská herecká hviezda Zdena Studenková. Naša herečka bude hrať mamu zdrvenú stratou syna, ktorá sa rozhodla vziať spravodlivosť do svojich rúk. Postavy Zita a Radka by sa preto mali mať na pozore. „Do Kamenice prichádzam ako Lívia. Je to žena…

Dobré manželstvo nie je samozrejmosť...

0 icon

Národný týždeň manželstva (NTM) propaguje manželstvo ako vzácnu hodnotu, ktorá obohacuje jednotlivcov aj celú spoločnosť. Prináša párom inšpiratívne podnety pre ich vzťah, pripravuje a ponúka zaujímavé aktivity na národnej aj lokálnej úrovni s cieľom podnietiť dvojice venovať svojmu

Brat Diany zverejnil portrét svojej matky. Spustil vlnu komentárov

0 icon

Charles Spencer zverejnil na Instagrame úžasný portrét svojej matky a matky princeznej Diany, informuje portál Hello. Značná podobnosť matky a dcéry je viditeľná na prvý pohľad. Portrét Frances Spencer so svojimi upra

Ukladáte poháre hore dnom? Môže to vytiahnuť peniaze z vášho vrecka

0 icon

Ako máte doma v skrinke poukladané sklenené poháre? Hore dnom alebo dnom nadol? Ukladanie hore dnom je praktické, keďže sa do pohárov nedostane prach. Je to však správne? TikTokový kanál

Armádny Magazín

Americké raketomety HIMARS už stratili svoj efekt. Vzdušné obranné sily zostrelili naraz rekordných 12 rakiet. Video

0 icon

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – V súčasnosti hrajú veľmi dôležitú úlohu pri ostreľovaní Ozbrojenými silamil Ukrajiny americké raketomety HIMARS, tak na pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie a tylových objektoch, ako aj v obytných oblastiach a civilnej infraštruktúry na oslobodených územiach. R

List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

0 icon

Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tomuto prekliatemu prevozu v auguste 1942 pokazili…

Kto je zodpovedný za útlak Maďarov na ukrajinskom Zakarpatsku?

0 icon

Maďarsko, 27. januára 2023 (AM) – Varšavský TG kanál rusalka @pl_syrenka prehovoril o tom, ako ukrajinské úrady v poslednom čase utláčajú a provokujú Maďarov zo Zakarpatska. Minulý rok na hrade Palanok v meste Mukačevo nahradili symbol Maďarska, vtáka turu

CNN: Ukrajina - laboratórium západných zbraní

0 icon

USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzov

Ako ovplyvnia európske a americké dodávky tankov boje na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.   [caption id="attachment_51038" align="alignn

TopDesať

Sny, ktoré sa snívali určite už aj tebe. Aký je ich význam?

0 icon

Ľudstvo sa pokúša objasniť tajomstvo snov už od nepamäti. Mnoho ľudí verí, že sny sa dajú interpretovať a dokážu predpovedať budúcnosť. Psychológovia zase veria, že sny nám ukazujú náš aktuálny stav a snažia sa nám niečo naznačiť. Existujú však sny, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve vyskytujú takmer u…

TOP10: Najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane sveta

0 icon

V dnešnom článku si ukážeme najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane na svete, ktoré boli kedy vyrobené. Vývoj zbraní, ktoré spôsobujú hromadné ničenie, sa začal až v minulom storočí. Vojna bola vždy tak trocha významnou hnacou silou technologického pokroku. Vojna by nemala byť nikdy v žiadnom prípade podporovaná ani ospravedlňovaná, no tieto…

Čo sa stane, keď si hneď potom, ako si dáš jedlo, zdriemneš?

0 icon

Ľudia majú tendenciu byť hneď po jedle ospalí a nechcú nič iné ako si zdriemnuť. Ako sa však ukazuje, je to presne to, čomu by si sa mal vyhnúť. Spánok alebo len ležanie hneď po jedle môže mať skutočne nepríjemné následky. Možno dokonca poznáš niektoré príznaky, ale nikdy si si neuvedomil, že ich spôsobilo jedlo tesne…

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina 0

TOP10 podivných návykov Číňanov, ktoré zrejme Európan nikdy nepochopí

0 icon

V každej krajine sú špecifické kultúrne prvky. Ale čím viac sa naša mentalita líši, tým sa objavujú čudnejšie a nepochopiteľnejšie tradície, vkus či móda. Čína je iba jedným zo štátov kde je možné, že ich zvyky vás zarazia a ostanete v šoku. Pekingské bikiny Keď sa v Číne začína leto, Číňania nehanebne odhaľujú žalúdky. Neexistujú…

FOTO DŇA

Farmár zbiera ručne avokádo v sade v Santa Ana Zirosto, v mexickom štáte Michoacán

Autor: TASR/AP-Armando Solis

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali