Hrnko k 101. výročiu vzniku Česko-Slovenska: Z prejavu Čaputovej bolo zjavné, že nevedela, čo vlastne oslavuje

Hrnko k 101. výročiu vzniku Česko-Slovenska: Z prejavu Čaputovej bolo zjavné, že nevedela, čo vlastne oslavuje

Bratislava 29. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)

 

Včera, 28. októbra, sme si pripomínali 101. výročie vytvorenia Česko-Slovenska. Tento deň si uctila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanec Anton Hrnko hovorí, že mu nevadí, že prezidentka tento deň slávila. Prekáža mu však, že z jej prejavu bolo zjavné, že nevedela, čo vlastne oslavuje. Tento deň totiž nepovažuje za deň vzniku nového spoločného štátu Čechov a Slovákov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) počas kladenie vencov k pamätníku M. R. Štefánika v rámci spomienky na 101. výročie od vzniku prvej Československej republiky (ČSR)

Z Čaputovej vyjadrenia malo byť cítiť, že dejiny nášho národa sú pre ňu “španielskou dedinou”. Čo bolo viac než zjavné keď povedala, “že vznik Československej republiky by mal byť sviatkom aj na Slovensku.”

Reklama

Hrnko ale upozorňuje, že 28. 10. 1918 žiadna “Československá republika” nevznikla. V tento deň len pražský Národný výbor vo svojom vyhlásení konštatoval, že “československý štát sa stal skutočnosťou”.  “To, že Slováci spolu s Čechmi bojovali za vytvorenia česko-slovenského štátu, akosi pražský Národný výbor nezaujímalo. To, že to podpísal Živnobankou platený agent vplyvu V. Šrobár, nemá žiadnu relevanciu pre Slovensko, pretože od legitímnych orgánov slovenského národa (SNR a SNS) bol upozornený, že sa nemá k ničomu zaväzovať.”

Skutočný vznik česko-slovenského štátu bol, ako píše Hrnko, zavŕšený až 30. októbra 1918, keď sa k nemu prihlásili legitímny zástupcovia slovenského národa v Deklarácii slovenského národa. Práve tento deň, by mal byť skutočný štátny sviatok pre Slovensko.

Reklama

“Nie vyhlásenie z Prahy, ktoré bolo pošliapaním všetkých slovensko-českých programových dokumentov (Clevelandskej dohody, Kyjevského protokolu i Pittsburskej dohody). Vo všetkých týchto dokumentoch sa hovorilo o prihlásení sa k spoločnému česko-slovenskému štátu a rovnako o česko-slovenskom štáte sa hovorí v Deklarácii slovenského národa. o Tom, že Česko-Slovensko vzniklo ako spoločný štát svedčí aj preambula tzv. Malej Saintgermainskej dohody z 11. septembra 1919, kde sa hovorí, že nový česko-slovenský štát vznikol z národa Čiech, Moravy a Sliezska a z národa Slovenska. Preto je vo všetkých mierových zmluvách písané Česko-Slovensko a nie Československo,” vysvetľuje Hrnko a dodáva, že je Slovensko asi jediným národom na svete, ktorý si nechá zo svojho národného mena urobiť gramatickú koncovku iného národného mena.

Na základe týchto informácií teda môžme povedať, že 28. 10. 1918 nevznikol nový štát Čechov a Slovákov, ale bola obnovená česká štátnosť po 300 rokoch habsburskej nadvlády.

Hrnko preto vyzval prezidentku, aby si rovnako ako obnovenie českého štátu, pripomenula aj zajtra deklarantov, ktorí obkľúčení maďarským vojskom v dvorane Tatrabanky vyhlásili Deklaráciu slovenského národa v dobrej viere, že podporujú vznik česko-slovenského štátu, nie českého štátu rozšíreného o Slovensko.

“Inak v mojich očiach, a som presvedčený, že aj v očiach väčšiny príslušníkov slovenského národa, budete vyzerať ako niekto, kto si nevie uctiť zásluhy svojich predkov,” dodal na záver Hrnko.

 

Reklama

28. október ako štátny sviatok

O to, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom, usiloval pred pár rokmi aj poslanec Ľudovít Kaník a Peter Osuský, ktorí chceli túto zmenu dosiahnuť novelou zákona o štátnych sviatkoch.

Nový štátny sviatok mal niesť názov Deň úcty k dielu M. R. Štefánika Deň vzniku prvej Československej republiky. “Bez Štefánika by Československo nevzniklo. Zároveň Československo otvorilo cestu k súčasnej slovenskej štátnosti. Bez toho, aby sa Slovensko dokázalo postaviť na vlastné nohy v rámci Československa, asi by dnes neexistovalo. Bol to dejinný zlom a Štefánik v ňom zohral obrovskú a nenahraditeľnú úlohu,” zdôraznil vtedy poslanec.

Parlament ale nakoniec odmietol novelu zákona o štátnych sviatkoch z dielne opozičných poslancov Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) a Petra Osuského (SaS).

Neskôr sa o uznanie tohto dňa, ako štátneho sviatku, pokúsili aj poslanci opozičnej SaS. Poslanci vtedy ako argument uviedli, že ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska.

“Vznik Československa znamenal pre slovenský národ po prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,” argumentovali v roku 2017 liberáli.

Reklama

Ich návrh ale nakoniec neprešiel. O 30. október ako štátny sviatok, kedy vyhlásili Deklaráciu slovenského národa, sa neusilovali.

Tatiana Stará

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali