NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.

Včera 19:20

Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).

Včera 19:12

Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.

Útok nožom vo Fínsku
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via AP
Včera 19:10

Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.

Včera 19:06

USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.

Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.

Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.

Včera 18:56

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.

Včera 18:52

Ukončenie dodávok zbraní Ukrajine zo strany USA je signálom na zvýšenie dodávok zo strany EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová.

Včera 18:33

Rozhovor Putina a Trumpa trval viac ako hodinu, informoval Kremľ. Už sa skončil.

Včera 18:18

Svet potrebuje stretnutie na úrovni lídrov Ukrajiny a Ruskej federácie, vyhlásil Zelenskyj.

„V Rusku rozhoduje len Putin, preto je na dosiahnutie mieru potrebné stretnutie na úrovni lídrov,“ povedal.

Včera 18:03

Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.

Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.

Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.

Včera 17:49

V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.

Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.

Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.

Včera 17:40

Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.

Včera 17:32

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vo štvrtok na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave stretol s prezidentom Maďarska Tamásom Sulyokom. Obaja počas rokovania potvrdili výbornú úroveň slovensko-maďarských vzťahov.

Fico Sulyok
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | Včera 17:19

Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.

Včera 17:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Horúci zemiak Európskej únie – podarí sa ho schladiť alebo zapáli Európu?

Moskva 16. júla 2015 (HSP/odnako/Foto:Facebook)

 

Dňa 9. mája 1950 vystúpil Robert Schuman, v tom čase už trojnásobný minister financií a predtým dvojnásobný premiér 4. francúzskej republiky v mene francúzskej vlády s návrhom zjednotiť francúzsky a nemecký uhoľný, železnorudný a hutnícky priemysel s cieľom odstrániť príčiny potenciálnych nových vojen medzi týmito štátmi. V súčasnosti sa 9. mája 2015 oslavuje Deň Európy a Robert Schuman je považovaný za zakladateľov Európskej únie. Medzi „otcov Európy“ patrí aj samotný autor myšlienky zverejnenej Robertom Schumanom – Jean Monnet – prvý predseda Európskeho združenia uhlia a ocele – EZUO –  (okrem toho aktívny účastník mnohých medzinárodných štruktúr, dokonca aj zakladateľ niektorých z nich a v mladosti aj úspešný riaditeľ veľkej továrne na výrobu koňaku).

Odvtedy európska integrácia neustále napreduje. Permanentné vojenské konflikty medzi krajinami európskeho kontinentu sú minulosťou a dnes sa všetko rieši mierovou cestou. Azda okrem rozpadu Juhoslávie, sprevádzaného takmer dekádou vojen a dokonca priamou vojenskou intervenciou NATO, kam patria takmer všetky krajiny EÚ, ktoré z EZUO vzniklo. Táto intervencia bola nazvaná ako „humanitárne bombardovanie“ podľa autora jej názvu – Václava Havla – prezidenta Česka a predtým ČSFR, dramaturga, spisovateľa, disidenta a člena jednej z najbohatších českých rodín z predkolektivizačných čias. Lenže Juhoslávia bola v tom čase za hranicami EÚ, takže tie udalosti sa ani nepriečili úmyslom Monneta a Schumana. Navyše – krajiny bývalej Juhoslávie – Slovinsko (od 1.5.2004) a Chorvátsko (od 1.7.2013) medzi sebou ani neskúšajú bojovať alebo nebodaj súperiť ekonomicky.

Lenže dejiny nikdy nespia. Jej kľukaté cesty sú ovešané úlomkami večných dohôd, nerozbitných zväzov a dokonalých plánov. Ešte aj manželstvo z rozumu je večné ak je kalkul správne spracovaný, no môže sa rozpadnúť ak sa v určitú chvíľu objaví výhodnejšia kalkulácia.

Kalkul zakladateľov EZUO vychádzal z porovnateľnej ekonomickej úrovne členov – berúc do úvahy zjavné rozdiely v absolútnych rozmeroch ich ekonomík (Belgicka, Holandska, Luxemburska, Nemecka, Talianska, Francúzska) a z potenciálu ekonomického rastu – povojnová obnova svetového trhu ľahko absorbovala zvýšenú produkciu nového, spojeného hospodárstva, znásobenú úsporami z rozsahu takéhoto združenia. Následne sa vypracovali mechanizmy konvergencie novo prijímaných krajín do hospodárskej únie tak, aby dosahovali priemer únie, a súčasne jednotný trh stíhal absorbovať väčšinu produkcie, ktorú únia produkovala.

.

Postupne sa do EÚ dostávalo stále viac krajín, zjavne bez záujmu (a asi aj bez schopnosti) dodržiavať spoločné výrobné normy a spotrebiteľský apetít. Zásadne sa však zmenil spôsob zarábania starých členov EÚ na vstupe tých nových. Od nových kandidátov sa požaduje zatvorenie vlastných výrobných kapacít, ktoré konkurujú s už existujúcimi v rámci EÚ. Týmto spôsobom starí členovia EÚ získavajú dodatočný trh pre svoju produkciu. Nováčik má formálne právo budovať nové odvetvia a dokonca dostáva úvery na jeho budovanie, ako aj dotácie na podporu životnej úrovne občanov, ktorí o prácu prišli do vzniku nových pracovných miest, pričom splátky úverov majú plynúť zo ziskov týchto novovybudovaných odvetví. Neformálne sa nováčikovia EÚ snažia kompenzovať svoje straty v ďalšej etape rozšírenia EÚ, pričom prejedajú úvery a všetky formy dotácií z únijného rozpočtu v očakávaní šťastného momentu prijatia nových členov.

Ako sa volá štruktúra, v ktorej každý nováčik platí za vstup a potom dostáva podiel zo vstupného od neskorších nováčkov ? Finančná pyramída. Takúto vlnu pyramíd prežila väčšina krajín bývalej Varšavskej zmluvy v 90-tych rokoch. Osvietený Západ si podobné zemetrasenia zažil oveľa skôr – Carlo Ponzi založil jednu z najznámejších finančných pyramíd v 20-tych rokoch 20. storočia v USA. Podľa výsledkov vyšetrovania jeho činnosti boli v mnohých krajinách prijaté zákony proti vytváraniu takýchto pyramíd – no skúsenosti odkrývania finančných pyramíd sa časom vytratili, a to natoľko úspešne, že Bernard Madoff – jeden z najväčších hráčov na trhu investícií, zakladajúci člen (8.2.1971) a predseda predstavenstva (začiatkom 90-tych rokov) burzy akcií hi-tech podnikov NASDAQ bez akýchkoľvek zábran pretransformoval svoju firmu „Bernard L. Madoff Investment Securities LLC“, založenú v 1960, do finančnej pyramídy, čo sa zistilo až v 1999 tom roku (členovia – investori, ktorí stratili celkovo 18 miliárd USD neutešil ani rozsudok 150 rokov basy pre Madoffa v roku 2009. Vyzerá to tak, že kandidáti na členstvo v EÚ tiež nezistili včas kam vstupujú. Alebo uvažovali tak ako mnohí spoluzakladatelia pyramídy – svoje straty zo vstupu sanujú zo vstupného ďalších smoliarov (do Madoffovej pyramídy bolo investovaných 36 miliárd, čiže prvotní investori, ktorí vystúpili včas zarobili 18 miliárd USD).

Dnes so záujmom sledujeme následky príliš neskorého vstupu do pyramídy. V čase vstupu Grécka do EÚ mali jej starí členovia výkonné všetky tie odvetvia, ktoré Grécko do únie prinášalo. Grécku sa nepodarilo rozvinúť žiadne nové odvetvie ako kompenzáciu za zatvorený lodný priemysel (naplno fungujúci v Nemecku, Holandsku, Fínsku a Francúzsku), vinárenstvo (aj keď v Grécku sú najsladšie vína v Stredozemí, no trhu už bol obsadený Španielskom a Talianskom), či výrobu olív a lisovania oleja (olivovník sa z Grécka ešte v antických časoch rozšíril do Španielska a Talianska). No a členovia EÚ, ktorí do pyramídy vstúpili neskôr nemali odvetvia, ktorých zatvorenie v prospech starších členov by umožnili Grécku zaplniť vzniknuté trhové medzery v týchto krajinách. Preto nemá Grécko prostriedky na splácanie úverov, ktoré prejedli v nádeji na lepšiu budúcnosť vďaka ďalšiemu rozširovaniu EÚ – a toto vyústilo do súčasnej dlhovej krízy. O osude nových členov EÚ z bývalého sovietskeho bloku ani nechcem písať, veď je to smutný príbeh – rozpredali takmer všetko čo vybudovali v sovietskych časoch, vrátane veľkej časti nehnuteľností a dnes sa živia v podstate prácou v zahraniční.

Uvedené protirečenia neboli povšimnutiahodné kým svetový trh rástol a spoločné zisky EÚ postačovali na transfery ekonomicky slabším členom – podľa pravidiel EÚ má členská krajina s nižším príjmom ako ¾ priemeru EÚ na hlavu automaticky nárok na dotácie zo spoločného rozpočtu (vďaka čomu sa daná slabšia krajina nemusí trápiť kvôli strate príjmov pri vstupe do EÚ a v rámci EÚ nemusí vyvíjať mimoriadne ekonomické úsilie, veď straty jej budú nahradené dotáciami). Lenže v súčasnosti svetový trh klesá. A rozpočet EÚ má výrazné deficity. V takýchto podmienkach je myšlienka formulovaná ministrom financií a podpredsedom vlády Ruskej federácie Alexandra Livšiča (1996-1997) „neškoďte a podeľte sa!“ zjavným posmeškom, lebo sa už netýka len majstrov daňových únikov ale aj čestne (v rámci trhových podmienok) zarábajúcich a platiacich dane starých členov EÚ podľa zákonov z čias pokoja a hojnosti.

Hlasovací mechanizmus v EÚ dáva malým krajinám možnosti neúmerné ich veľkosti. To však nijako neudivuje. Ešte pred sto rokmi sa projekt Spojených štátov európskych konštruoval podľa projektu Spojených štátov amerických (pre zaujímavosť v článku V. I. Uľjanova z 23.8.1915 „O hesle Spojených štátov Európy“ sa poukazuje na to, že v podmienkach kapitalizmu spojenie krajín do únie neodstráni nerovnomernosť ekonomickej úrovne jej členov a limity trhu, a to ani pri zmene pomeru síl jej členov).

.

13 britských kolónií v Severnej Amerike vyhlásilo nezávislosť od koruny 4.7.1776, no spájali sa s veľkými ťažkosťami. V ústave z 1787 bolo nutné dať každému štátu formálne záruky rovnakých práv. Konkrétne – v dolnej komore parlamentu (Kongrese) je vždy jeden poslanec zvolený 300.000 voličmi a v hornej (Senáte) komore má každý štát dvoch senátorov, a to bez ohľadu na počet obyvateľov. V kolégiu voliteľov prezidenta má každý štát toľko voliteľov, koľko poslancov za daný štát má je v obidvoch komorách parlamentu (a všetci sú povinní podporiť toho kandidáta, ktorý v danom štáte nazbieral najviac hlasov, aj keď ústava teoreticky neobmedzuje ich hlasovacie práva), čo už nie raz priviedlo do Bieleho domu kandidáta, ktorý celkovo nazbieral menej hlasov ako konkurent. Zoznam právomocí federálnej vlády je presne vymenovaný v ústave, no tieto právomoci si vláda neustále rozširuje sofistikovaným umením dopĺňania nových politických úloh do nemenného zoznamu. Akákoľvek zmena ústavy nadobúda účinnosť len po ratifikovaní ¾ štátov USA. Trestné činy, ktoré nie sú taxatívne vymenované vo federálnych zákonoch spadajú pod federálnu jurisdikciu len v prípade, že sa dotýkajú viacerých štátov naraz. A tak ďalej.

Prvotná etapa formovania EÚ bola tiež sprevádzaná vážnymi (a podľa súčasného stavu aj opodstatnenými) obavami o suverenitu členov únie. Preto aj zákony EÚ obsahujú značný objem taxatívne menovaných práv každého štátu bez ohľadu na ekonomickú silu alebo počet obyvateľov. Ekonomickým tlakom je možné dosiahnuť vzdania sa určitých záujmov určitej členskej krajiny v konkrétnej oblasti. Ale ak sa vláda takéhoto tlaku nebojí (alebo predpokladá kompenzovať následné straty napríklad cez horeuvedený mechanizmus automatických dotácií), takýto členský štát môže aj samostatne vážnym spôsobom vplývať na celkovú politiku EÚ.

Zoberme si konkrétne 5 členov tzv. Novej Európy – Poľsko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko – spoločne majú v spoločných orgánoch EÚ viac hlasov ako hlavní ťahúni európskej ekonomiky – Nemecka a Francúzska. Vlády všetkých týchto štátov nehája spoločné záujmy EÚ, dokonca ani tie svoje, ale záujmy USA. V týchto krajinách je každý, pre ktorého Slnko nevychádza na ďalekom Západe považovaný za irelevantnú menšinu bez možnosti vplývať na politiku štátu. A tí, ktorí sú v poli zvoliteľnosti sú podriadení USA viac ako úplne – nielenže plnia akúkoľvek zaoceánsku túžbičku, ale skúšajú si ich domýšľať aby ich potom splnili aj bez priameho príkazu. Uvedený mechanizmus umožňuje, aby bola spoločná politika EÚ skôr pro-americkou ako pro-európskou.

V súčasnej dlhovej Gréckej kríze Nemecko ako hlavný veriteľ už kompenzovalo svojím bankám značnú časť ich strát prostredníctvom spoločných finančných mechanizmov a teraz, v snahe nevytvárať nové straty, je výrazne zainteresované vylúčiť Grécko z Eurozóny (čo však nie je ošetrené v Maastrichtskej zmluve z roku 1992, takže 12.7.2015 Nemecko navrhlo dočasne vylúčiť Grécko z menovej únie – do doby, kedy pominú predpoklady pre pokračovanie rastu rozpočtového deficitu Grécka, teda do „gréckych kalend – ktoré nikdy nenastanú“ a možno vylúčiť Grécko z Európskej únie ako takej. Lenže väčšina hlasov členov EÚ tento návrh zamietla. A nielen preto, že Írsko, Španielsko, Taliansko a Portugalsko sú v porovnateľnej situácii ako Grécko, takže sa tiež spoliehajú dorovnať svoje rozpočtové deficity zo spoločnej peňaženky EÚ. Dôležitým dôvodom je to, že pre USA je dosť dôležité oslabiť spoločnú ekonomiku EÚ – zbankrotované krajiny sa kupujú ľahšie.

O tom prečo sa USA usilujú pokoriť EÚ nielen politicky ale aj ekonomicky, nech aj za cenu úplného bankrotu, už bolo napísaného pomerne dosť. Preto len pripomenieme formálne proti-ruské, no v podstate proti-európske sankcie, na ktoré USA donútili EÚ, pričom samotné USA len minimálne obmedzili obchodnú spoluprácu s Ruskou federáciou. Dovolím si len malú poznámku – v súčasnosti sa možnosti USA podriadiť si EÚ výrazne vzrástli.

.

Ešte na prelome tisícročí USA ponúkli Európe projekt Transatlantickej zóny voľného obchodu (TAFTA), vo všeobecnosti výhodný pre európskych obchodníkov (veď im je jedno ktorým smerom idú ich obchody) ale zjavne likvidačný pre európskych výrobcov (USA by ich nutne zlikvidovali, pretože slobodný obchod sa oplatí tomu, kto môže dlhšie držať znížené ceny a možnosti úverovania v USA (ktorých mena sa používa na celom svete a je celým svetom podporovaná na rozdiel od eura, ktoré je podporované len lokálne) výrazne prevyšujú možnosti úverovania v EÚ. V čase rastu svetového trhu boli pozície výrobcov EÚ silnejšie ako pozície jej obchodníkov. Po niekoľkých rokoch posudzovania návrhu TAFTA, EÚ projekt odmietla. Dnes však svetový trh padá a americké príslovie „dolár za nápad, desať pre výrobcu a sto dolárov predajcovi“ začína byť vnímané veľmi vážne. Pozície obchodníkov v rámci EÚ výrazne posilnili a výrobcovia si držia pozície akurát v Nemecku, Francúzsku a Taliansku, kde si udržali vlastný priemysel a vlastné poľnohospodárstvo. Nový projekt – zmluva TTIP – by fakticky zrušil ekonomickú jurisdikciu EÚ tým, že by sa na EÚ vzťahovali hospodárske zákony USA, tento projekt má dnes dobré výhliadky na schválenie v EÚ. V snahe skrotiť tie málopočetné, no vplyvné výrobné podniky v rámci EÚ, ktoré sa vzpierajú americkej expanzii, USA ich nútia obmedzovať trhy odbytu a míňať zvyšky zdrojov na vnútroeurópsku solidárnosť či dobročinnosť (mnohé sankcie voči Rusku boli pripravované dávno pred štátnym prevratom v Kyjeve).

Mimochodom – predchádzajúci 4 z 5 gréckych premiérov za sebou pokračovali v politike navyšovania zadlženosti voči EÚ (a MMF, v ktorom sumárne vklady krajín EÚ a teda aj sumárne pôžičky tohto fondu výrazne prevyšujú vklady USA, napriek tomu, že platné pravidlá hlasovania MMF dovoľujú USA jednohlasne vetovať ľubovoľné riešenie a tým pádom presadzovať záujmy USA, a to aj pri zjavne stratových riešeniach pre samotný MMF). Všetci uvedení 4 grécki expremiéri študovali na amerických univerzitách:

1.     Konstantinos Karamanlis – najprv Aténska univerzita, potom Tufts University

2.     Georgios Papandreu – Amherst College, Stockholm University, London school of Economics and Politics, Harvard University

3.     Lucas Papadimos – MIT (Massachusetts Institute of Technology)

4.     Antonis Samaras – Amherst College, Harvard University

Iba súčasný premiér Alexis Tsipras, ktorý žiada nielen úvery ale aj právo obnoviť vlastný grécky priemysel aby generovalo zisky na splácanie dlhov, ukončil Aténsku technickú univerzitu a v zahraničí neštudoval.

Ako autor si nedovolím odhadnúť do akej miery sú poradcovia z USA angažovaní v príprave pravidiel EÚ. Neviem, či myšlienka automatických dotácií krajín s priemerným príjmom ¾ európskeho priemeru na hlavu je od týchto poradcov. Avšak v odmietnutí vylúčenia Grécka z EÚ a Eurozóny vidím stopu tých krajín EÚ, ktoré sú závislé od USA. Preto predpokladám – USA sa spoliehajú na to, že Grécko bude aj naďalej čiernou dierou rozpočtu EÚ, čím úniu oslabí natoľko aby neexistovalo iné politické riešenie ako plné podriadenie sa USA, vrátane schválenia TTIP.

Súčasne však USA rozhodne nepotrebujú otvorenú vojnu medzi členmi EÚ – korisť musí ostať celá. A ani samotní Európania nevidia dôvod bojovať medzi sebou. Povedzme, že Poľsko, Rumunsko spolu s tromi pobaltskými štátmi ani spoločnými silami nedokážu odhryznúť kus Nemecka, alebo aspoň Rakúska (pôvodne oddeleného od Nemecka od 1866 – 1938 a následne od 1945 dodnes). A keby aj, čo by s takou trofejou robili ? Rozpredali za zlomok tak ako celé dedičstvo zo sovietskych čias ? Ešte nezmyselnejšie je pre malých dravcov bojovať medzi sebou – korisť je chudá a vlastných nezamestnaných namiesto ozbrojenia a popudenia proti sebe  je lepšie vyzbrojiť rukavicami a poslať na zárobky na „starý Západ“ – hlavne do Nemecka, keďže samotní Nemci sú zamestnaní v zásade na vážnych pozíciách, vyžadujúcich výraznú pedanciu, takže pracovní migranti sa im hodia aj v čase klesajúcich trhov. Pre samotné Nemecko je oveľa jednoduchšie vypoklonkovať takéto krajiny ako čierne diery za hranice EÚ (ihneď ako USA na chvíľu zadrieme) ako podriaďovať si ich silou vo väčšej miere ako je tomu v súčasnosti.

Avšak proti besnote nie je očkovanie. Rozpad Juhoslávie a potom ZSSR dokázal, že pre vytvorenie kritickej masy ľudí schopných zabíjať (a zomierať) sa vyžadujú desaťročia propagandy a presvedčivé návnady. Po dvadsaťpäťročnej agitácii za nacizmus a európsku cestu v jednom sa Amerike na Ukrajine predsa len podarilo sformovať dostatočnú skupinu masových vrahov, a aj to schopnú strieľať do neozbrojených ľudí na bezpečnú vzdialenosť, a to len do času skončenia beztrestnosti. Na vytvorenie takejto skupiny kriminálnikov USA minuli, podľa ich vlastných údajov, 2 mld. USD pred prvým štátnym prevratom v roku 2004 a 3 mld. USD pred druhým prevratom v roku 2014. V EÚ sú príjmy obyvateľov oveľa vyššie ako na Ukrajine, takže zopakovať ukrajinský scenár by vyšlo USA podstatne viac. Je nepravdepodobné, že by sa USA vážne zaoberali hromadnou výrobou rozbušiek v hlavách občanov EÚ – zatiaľ považujú za dostatočný tlak zvonku – aj cez prinútenie k ukončeniu hospodárskych vzťahov s Ruskou federáciou, rozširovanie afgánskeho heroínu z prekladiska na základni BondSteel v Kosove a cez hrozbu prechodu albánskych a ukrajinských bojovníkov cez hranicu EÚ a tlak zvnútra cez privatizáciou manažmentu EÚ.

.

V blízkej budúcnosti nie je možné očakávať prechod konfliktov v rámci EÚ do silovej formy. No ekonomický tlak bude pokračovať. Predpokladám, že akonáhle Grécko začne z dlhovej jamy vyliezať vďaka odmietnutiu zákazov rozvíjania vlastného hospodárstva a spolupráce s Ruskom, dlhová kríza sa rozrastie do krajín, ktoré sú pod silnejším vplyvom USA, a ktoré si zachovali menej možnosti pre budovanie vlastného hospodárstva. Akonáhle prestaneme sledovať zasadnutia ohľadom dlhov Grécka, prídu debaty o problémoch dlhov minimálne Poľska, Rumunska a možno troch pobaltských nasledovníkov ZSSR. Možno sa objavia aj iné horúce témy – veď ústupok malého veľkému znamená na trhu stratu pre menšieho a EÚ bude chudobnieť podľa miery svojej podriadenosti USA, tak ako schudobneli krajiny bývalého socialistického bloku podriadením sa EÚ a ako chudobnejú tie z nich, ktorým sa podarilo vstúpiť do menovej únie a niekoľko rokov konzumovať syr zdarma zabudnúc pritom, že syr zdarma býva len v pasci – ako upozorňovala Margaret Hilda Roberts Thatcher.

Anatolij Wasserman

Publicista, politický konzultant, vzdelanec. Narodený v 1952 v Odese. Vzdelaním inžinier so špecializáciou v termodynamike. Pracoval vyše 20 rokov ako programátor. Mnohonásobný víťaz vedomostných súťaží.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.

Bombastická správa. „Ideme odvolávať Leyenovú“ a progresívci sú z toho v panike

Vďaka spolupráci našej frakcie Európy suverénnych národov a frakcii Patriotov v Európskom parlamente, sme „dokázali iniciovať historické odvolávanie“ Ursuly von…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump hovoril s Putinom. Obsah rozhovoru

Podľa slov Putinovho poradcu Ušakova bola hlavnou témou rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina situácia na Ukrajine

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Iskandery zabili celé velenie 110. útočnej brigády Ukrajiny

Zahynul nielen veliteľ 110. brigády, ale aj jeho zástupca Dmitrij Romanjuk a náčelník štábu brigády Valerij Mirzaev

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď prišiel konečne vypovedať na políciu

Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko a skupina ďalších členských štátov je proti reforme rozpočtu EÚ

Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, skupina členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo signalizuje zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

Signál Zelenskému a Jermakovi: splnenie Putinových podmienok alebo zmena priorít. Čo znamená zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oheň na streche: Tendenčnej novinárke museli ukázať, kde je jej miesto

Robert Fico s ministrom Richardom Takáčom poskytli po výročnej tlačovke pri žatve aj priestor pre novinárske otázky. Jedna osoba sa…

03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dôjde na psa mráz? Von der Leyenová bude čeliť hlasovaniu o nedôvere

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude 10. júla čeliť hlasovaniu o nedôvere, ktoré iniciovali krajne pravicoví poslanci Európskeho…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V záporožskom TCK za rok a pol vybrali úplatky vo výške 2 milióny dolárov

GBR informuje o likvidácii schémy v mestskom TCK. Podľa vyšetrovania len za roky 2024-2025 tam prijali úplatky za vyhýbanie sa…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú

Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú. To vyplýva z prieskumu Agentúry SCIO na reprezentatívnej vzorke…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Z krvavého masakru v Gaze najviac profitujú nadnárodné spoločnosti

Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Zakladateľ organizácie Pride odsúdený za znásilnenie 12-ročného chlapca

Muža odsúdili na 24 rokov za znásilnenie „mimoriadne zraniteľného“ 12-ročného chlapca po tom, ako sa spoznali cez zoznamovaciu aplikáciu, uvádza…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Policajta, ktorý za Matovičových vlád chcel riešiť nepohodlných prokurátorov prepustili na slobodu. Jeho známy advokát prehovoril

Policajta obvineného zo sabotáže M. V. prepustili na slobodu. Informoval o tom jeho právny zástupca Peter Kubina na sociálnej sieti.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského diktát? Ruský vyslanec pri OSN nikoho nešetril

Mandát ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského skončil – a predsa pokračuje ďalej v úrade. Argument, že kvôli vojne nemožno vyhlásiť voľby,…

03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Ako vyzerá boj slovenských progresívcov proti imigrácii“

Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…

03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, ktorý politik zarobil na štáte najviac?

HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur.  Strana…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusku sa neodpúšťa? Znepokojivé postoje politikov strany HLAS

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozvíril verejnú debatu vyjadrením, že možno je načase v záujme mieru odpustiť Ruskej federácii. Je…

03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európu čakajú „dánske časy“. Europoslankyňa priblížila plán dánskeho predsedníctva v Rade EÚ a snahy o obmedzenie práva veta

Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu, povedal predstaviteľ Bieleho domu pre CBS News

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela hviezda Liverpoolu. Tragická autonehoda zobrala život 28-ročného futbalistu, ktorý mal len nedávno svadbu

Dvadsaťosemročný portugalský útočník Diogo Jota zomrel vo štvrtok skoro ráno pri dopravnej nehode v španielskej provincii Zamora, píše web marca.com.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Nezamestnanosť klesá, problémy rastú: Ilúzia stability na trhu práce

Stav Slovenska podľa najnovšej správy Európskej komisie zo začiatku júna o stave veľa pozitívneho neukazuje. Síce vykazuje rast HDP a…

03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

USA pozastavili dodávky zbraní Ukrajine

USA pozastavili dodávky Ukrajine aj tých zbraní, ktoré už boli v Poľsku, informuje Wall Street Journal

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Suja o tom ako demokrati často hovoria, ako „rozviazali ruky polícii“ a „nezasahovali do rozhodovania súdov“

Miroslav Suja z hnutia Republika vo svojom príspevku informuje ako Juraj Šeliga v relácii v televízii TA3 „rozprával o tom,…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Schengen si prechádza „krízou stredného veku“. Pôvodne mal priniesť slobodu, mier a prosperitu, priniesol však len chaos

Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nárast vojenských výdavkov „nemusí podporiť hospodársky rast“ krajín EÚ

Európa vynakladá na obranu najviac prostriedkov za posledné desaťročia, napriek tomu však väčšina týchto peňazí pravdepodobne opustí kontinent. To je…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škandál multiverza: Ako akademická obec redefiniuje vedu, aby spochybnila existenciu Boha

Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…

03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krádež dokladov v zahraničí? Poisťovňa radí, ako postupovať krok za krokom

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko

03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

.

Nový nástroj umelej inteligencie je v diagnostike zdravotných problémov lepší ako lekári, tvrdí Microsoft

Spoločnosť Microsoft uvádza, že je o krok bližšie k „lekárskej superinteligencii“ po tom, ako v rámci výskumu otestovala nový nástroj…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: apoštol Tomáš

Apoštol viery a odvahy

03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vystrieľala vojenské zásoby USA

USA, 3. júla 2025 - Pentagón pozastavil dodávky niektorých typov protilietadlových rakiet a inej presnej munície na Ukrajinu. Spravodajský a…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

V dôsledku lesného požiaru na gréckom ostrove Kréta došlo k evakuácii hotelov a domov

Lesný požiar na gréckom ostrove Kréta spôsobil, že skoro ráno došlo k evakuácii viac ako 1 500 ľudí z hotelov…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tipy a triky, ktoré by sa raz mohli hodiť

Ako človek, ktorý vždy hľadá spôsoby, čo by sa mi mohli hodiť pri plnení každodenných úloh, som vždy v strehu,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump hrozí Japonsku clom až do výšky 35 %

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že ak sa do budúceho týždňa obe krajiny nedohodnú, uvalí na Japonsko „30 % alebo…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov