Európa ukradne ruské peniaze. Rusko sa po ne bude musieť vrátiť

Európa ukradne ruské peniaze. Rusko sa po ne bude musieť vrátiť

Bratislava 29. decembra 2023 (HSP/Ria/Foto:Pixabay)

 

Západ pokračuje prehodnocovať tému konfiškácie zmrazených ruských aktív. Na jednej strane médiá šíria poznatky o aktívnej práci Bieleho domu so spojencami na uskutočnení tohto kroku. Azda najzaujímavejší únik zverejnil denník Financial Times, podľa ktorého Washington presadzuje medzi členmi G7 koncepciu, že peniaze by mohli byť vyvlastnené ako “legitímne protiopatrenie pre tie štáty, ktoré boli obzvlášť postihnuté porušovaním medzinárodných práv zo strany Ruska”. Na druhej strane sa v tých istých médiách čoraz hlasnejšie ozývajú hlasy expertov, ktorí varujú, že ukradnutie ruských devízových rezerv je zlý, veľmi zlý nápad. Medzi skeptikov patria publicisti agentúry Bloomberg aj nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Robert Shiller. Ten dokonca povedal, že ak ku konfiškácii naozaj dôjde, bude to kataklizma, píše Irina Alksnis pre Ria Novosti

európska komisia
Ilustračné foto

Hlavné argumenty kritikov konfiškácie sú dobre známe: podkopanie dôvery celého sveta v dolárový systém a Západ ako celok, pokles vplyvu Spojených štátov a Európy na medzinárodnej scéne, urýchlená dedolarizácia finančného systému planéty a podobne. Existuje však mimoriadne dôležitý aspekt diania, ktorý však zostáva v tieni: udalosti okolo dobrovoľne či nedobrovoľne zmrazených ruských zlatých rezerv vytvárajú dojem, že Západ s ich konfiškáciou otáľa, pretože ide o bezprecedentný krok, ktorý je v rozpore s platnou medzinárodnou legislatívou.

Reklama

V skutočnosti je tento názor mylný, pretože Západ má skúsenosti – a to aj v modernej histórii – s konfiškáciou zmrazených zahraničných aktív. “Roscongress” pripravil správu “Zmrazovanie aktív: tradície a nové princípy práce Západu s rezervami tretích krajín”, v ktorej pripomenul, že Spojené štáty už opakovane prijali rozhodnutia o konfiškácii zahraničných finančných prostriedkov zmrazených v amerických bankách – najmä Iraku, Iránu, Afganistanu a Kuby. Mimochodom, na jar tohto roku Washington prehral na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu spor proti Teheránu o konfiškáciu iránskych aktív.

Takže všetky vysvetlenia otáľania s konfiškáciou ruských aktív kvôli bezprecedentne potrebným rozhodnutiam a s nimi spojeným právnym konfliktom nie sú ničím iným ako pokrytectvom. Keby bola príležitosť, Američania a Európania by už dávno a bez problémov uskutočnili potrebný postup. Problém je práve v tom, že narazili na množstvo vážnych a prehlbujúcich sa ťažkostí.

Reklama

Samozrejme, súčasťou príčiny ich bezmocnosti je politická a hospodárska sila Ruska – ale len čiastočne. Ak sú Afganistan alebo Kuba skutočne malé, chudobné krajiny na okraji geografie, ku ktorým sa Západ nezvykne správať ceremoniálne, Irán je silná regionálna mocnosť, ktorá však padla pod ťarchu sankcií. Teherán odolal, ale nebolo to ľahké.

Hlavným dôvodom nerozhodnosti Američanov a Európanov nie je sila Ruska, ale slabosť samotného Západu (k čomu však Rusko priložilo svoju ťažkú ruku). Na vrchole svojej globálnej dominancie mohli Spojené štáty a ich spojenci skutočne ak nie zničiť, tak premeniť úplne akúkoľvek, aj veľmi silnú mocnosť na skutočného vyvrheľa: silný, bohatý a rozvinutý Irán je len najjasnejším príkladom. Stačilo by si predstaviť, že by Rusko vstúpilo do stretu so Západom so súčasnou mierou zatrpknutosti v roku 2014…. Je zrejmé, že vtedy, pred desiatimi rokmi, by to malo v rámci súčasného režimu sankcií oveľa, oveľa ťažšie.

Svet sa však za posledných desať rokov radikálne zmenil: Západ oslabil a zmieta sa vo vnútorných problémoch, jeho konkurenti rýchlo naberajú na sile vo všetkých regiónoch, rýchlo sa budujú alternatívne medzinárodné štruktúry a procesy mimo kontroly Washingtonu a dedolarizácia je v plnom prúde a zrýchľuje sa. Ak by sa Rusko, ako sa plánovalo, rozbilo o Ukrajinu, mnohé by sa mohlo uskutočniť, ale ani toto sa nepodarilo.

V tejto situácii je myšlienka ukradnúť 300 miliárd ruských štátnych rezerv oveľa menej lákavá, ako sa pôvodne predpokladalo. Moskva sa s týmito peniazmi už rozlúčila – a v žiadnom prípade pre ňu nie sú rozhodujúce. Zároveň je týchto 300 miliárd z veľkej časti virtuálnych a v skutočnosti bude možné získať oveľa menšie sumy. Môžeme si však byť istí, že konfiškácia len urýchli proces dedolarizácie a dewesternizácie planéty, pretože všetky krajiny, ktoré majú aspoň minimálnu možnosť voľby, začnú ešte razantnejšie zo Západu odčerpávať svoj majetok. Preto neprekvapuje, že hlavné svetové médiá sa čoraz hlasnejšie snažia osloviť svojich mocných.

Natíska sa však otázka: nechápu všetky tieto zjavné okolnosti predstavitelia Washingtonu, Berlína, Paríža, Bruselu a ďalších krajín? Existuje podozrenie, že áno, ale za súčasných okolností to považujú za najlepšie zo zlých riešení.

Reklama

Po prvé, zhoršujúca sa hospodárska situácia núti Západ hľadať všetky možné zdroje financovania napríklad Kyjeva.

Skonfiškovaný ruský majetok, na ktorý reálne môžu dosiahnuť, umožní uzavrieť túto výdavkovú položku na rok alebo dva. To je v týchto časoch značný časový úsek.

Po druhé – a to je najdôležitejšie, udalosti posledných dvoch rokov ukazujú, že USA, ktorým sa nepodarilo podriadiť si väčšinu sveta, úspešne zorganizovali obetovanie Európy v mene vlastnej záchrany. Zdá sa, že vôbec nie je náhoda, že všetci spomínaní zasvätenci v západných publikáciách uvádzajú, že Američania aktívne spolupracujú so svojimi spojencami na otázke konfiškácie ruského majetku. Existuje podozrenie, že podobne ako v mnohých iných otázkach chce Washington “poslať Európanov do boja”, pričom sám zostáva bokom.

Na argument, že “Európa predsa nie je šialená, aby sa takto strelila do nohy”, treba pripomenúť, že Rusko bolo v otázke svojich plynovodov presvedčené presne o tom istom. Život ukázal, ako veľmi sa mýlilo. Pred týždňom nemecká prokuratúra začala proces konfiškácie zmrazeného ruského majetku vo výške 720 miliónov eur – nie však štátneho, ale súkromného. Podľa odborníkov súd takmer určite vyhovie žiadosti prokurátora. Je teda veľmi pravdepodobné, že budeme musieť sledovať, ako sa starý svet naďalej pochováva v prospech nového sveta.

 

Reklama

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:24

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril na sociálnej sieti X sústrasť v súvislosti s nedeľňajším úmrtím iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána.

20:17

Pohrebný sprievod za iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, sa uskutoční v stredu v Teheráne. Oznámil to iránsky predstaviteľ.

20:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsúdil rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana požiadať o vydanie zatykača proti jeho osobe. Podľa Netanjahua ide o absurdný krok a útok na izraelskú armádu a celý Izrael. 

20:12

Spojené štáty Iránu oficiálne vyjadrili sústrasť po smrti iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího a ďalších predstaviteľov, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

19:47

Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

19:42

Kontajnerovú loď, ktorá pred takmer dvoma mesiacmi narazila do piliera mosta v americkom meste Baltimore v štáte Maryland, čo spôsobilo jeho zrútenie a smrť šiestich obetí, začali odťahovať do prístavu.

19:39

Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok za deň hanby pre krajinu. Dôvodom je zverejnenie výsledkov rozsiahlej správy, ktorá odhalila dlhoročný škandál s podávaním infikovanej krvi počas transfúzií.

19:38

Automobilky Bayerische Motoren Werke (BMW), Jaguar Land Rover (JLR) a Volkswagen (VW) nakupovali automobilové diely od nelegálneho dodávateľa so sídlom v čínskom Sin-ťiangu, ktorý bol spojený s nútenými prácami. 

19:36

Nezamestnanosť naráža na mantinely, na jar klesala už len pod vplyvom sezónnych faktorov. Zhodnotil aktuálny vývoj nezamestnanosti na Slovensku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Priblížil, že miera nezamestnanosti rátaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v apríli znížila o 0,08 percentuálneho bodu (p. b.) na 4,99 % alebo 139.000.

19:33

Poľský prezident Andrzej Duda čelí vo svojej vlasti kritike za to, že prirovnal smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího k smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyňského pri nehode lietadla pred 14 rokmi. Iránsky prezident zomrel v nedeľu pri nehode vrtuľníka.

19:31

Návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny, vyhlásil prezident USA Joe Biden.

19:28

Švajčiarska výletná loď MS Heidelberg, ktorú po tragickej zrážke s motorovým člnom na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce zadržala polícia pri Komárome, už opustila územie Maďarska. 

19:27

Viac ako tretina talianskych tínedžerov chce v budúcnosti emigrovať z krajiny. Vyplýva to z prieskumu talianskeho národného štatistického inštitútu Istat. Podľa prieskumu sa tiež mladí Taliani viac obávajú o svoju budúcnosť.

19:23

Ronald Plasterk sa sám vylúčil z postu premiéra v budúcej holandskej vláde. Stalo sa tak po tom, čo sa objavili otázky etického charakteru spojené s vlastníctvom patentu na vakcínu proti rakovine, ktorý zobchodoval za 32 miliónov eur. 

18:25

Ukrajina oznámila, že jej vojaci zadržiavajú útok ruských síl v blízkosti obce Bilohorivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Rusko pritom tvrdí, že má obec pod kontrolou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali