Dvojica “podivných kamarátov”

Dvojica “podivných kamarátov”

Bratislava 8. mája 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Jung Yeon-je,Kiyoshi Ota)

 

Keď sa šéfovia vlád Južnej Kórey a Japonska stretli v nedeľu na svojom druhom samite za menej ako dva mesiace, čínski analytici uviedli, že tento druh častých výmen svedčí o tom, že Tokio pod tlakom USA využíva funkčné obdobie juhokórejského lídra, ktorý je extrémne proamerický a zároveň projaponský, ako “časové okno” na ďalšie presadzovanie blokovej konfrontácie v regióne, aby poslúžilo strategickým potrebám USA na zadržiavanie Číny

Fumio Kišida Jun Sok-jol
Na snímke japonský premiér Fumio Kišida (vľavo) a juhokórejský prezident Jun Sok-jol

Japonský premiér Fumio Kišida pricestoval do Južnej Kórey a v nedeľu začal rokovať s juhokórejským prezidentom Yoon Suk-yeol. Kišidova dvojdňová návšteva je odpoveďou na Yoonovu cestu do Tokia v polovici marca. Podľa správ médií išlo o prvú výmenu návštev medzi lídrami dvoch východoázijských krajín s komplikovanými vzťahmi za posledných 12 rokov.

Reklama

Kišida pozve Yoona ako hosťa na samit skupiny siedmich krajín, ktorý sa bude konať koncom tohto mesiaca v Japonsku, takže ak juhokórejský líder navštívi Japonsko dvakrát v priebehu jedného mesiaca a bez odpovedajúcej návštevy japonského lídra, bolo by to pre bilaterálne vzťahy nezvyčajné a nevyvážené, uviedli experti. Tokio prejavuje podporu Yoonovej administratíve pre jej prevažne proamerickú a projaponskú politiku a Washington aj Tokio vedia, že akonáhle Yoon stratí moc, stratia “časové okno” na spojenie Južnej Kórey so svojou nepriateľskou stratégiou voči Číne, Rusku a Severnej Kórei.

 

Reklama

Krehké zmierenie

V prvý deň svojej návštevy sa Kišida hneď poklonil pamiatke na Národnom cintoríne v Soule v okrese Dongjak na juhu Soulu, kde si pripomínajú kórejských občanov vrátane bojovníkov za nezávislosť a veteránov kórejskej vojny (1950 – 1953). Išlo o prvú takúto návštevu cintorína od poslednej návštevy japonského premiéra Jošihika Nodu v Soule v októbri 2011, keď sa stretol s vtedajším juhokórejským prezidentom Lee Myung-bakom, informovali juhokórejské médiá Joongang Daily.

Han Xiandong, odborník na kórejské štúdie a profesor na Čínskej univerzite politických vied a práva pre Global Times povedal, že hoci návšteva Národného cintorína v Soule je pre väčšinu zahraničných lídrov, ktorí navštívia krajinu, akýmsi rutinným programom, Kišidova návšteva je výnimočná.

“Yoon aj Kishida sú lídrami pravicových politických strán svojich krajín a zdieľajú podobnú konzervatívnu ideológiu. A Národný cintorín v Soule sa v súčasnosti stáva symbolom pre pravicové strany, aby zverejnili svoj protikomunistický alebo protipchjongjangský postoj,” povedal Han.

Progresívne strany v Južnej Kórei, ktoré sú teraz opozičnými stranami, sa domnievajú, že Kórejská republika (Dočasná vláda Kórejskej republiky) bola založená v roku 1919 v čínskom Šanghaji a mala tradíciu bojovať proti japonskej invázii a kolonizácii za nezávislosť kórejského národa; ale konzervatívne skupiny vrátane Yoonovej strany sa domnievajú, že ich krajina bola založená v roku 1948 a majú zjavnú protikomunistickú a projaponskú tradíciu, poznamenal Han.

“Kišidova návšteva tohto miesta je preto signálom – súčasné úzke väzby medzi oboma krajinami sú založené na ideológii, ktorú zdieľajú obe pravicové strany,” poznamenal Han. “Inými slovami, Japonsko je priateľské len k projaponským pravicovým stranám, nie ku všetkým Juhokórejčanom.”

Reklama

Aj preto sa mnohí pozorovatelia domnievajú, že súčasné “zmierenie” medzi oboma krajinami je krehké a neudržateľné a zmení sa hneď, ako Yoonova vláda a konzervatívny tábor stratia v Južnej Kórei moc.

Podľa China Global Television Network zástupcovia viacerých občianskych skupín z Južnej Kórey v sobotu zorganizovali zhromaždenie so sviečkami na protest proti nadchádzajúcej návšteve japonského premiéra. Protestujúci uviedli, že “Japonsko sa musí vyrovnať so svojou históriou, úprimne sa ospravedlniť za nútené práce a utešené ženy a odškodniť obete a ich rodiny”.

Hlavná juhokórejská opozičná Demokratická strana tiež kritizovala Yoonovu marcovú návštevu Japonska ako návštevu “s prázdnymi rukami”. Demokratická strana a občianske skupiny sa zúčastnili na masových zhromaždeniach v Soule, na ktorých protestovali proti nadchádzajúcemu stretnutiu Kišida – Yoon ako proti “hanebnej diplomacii”, informoval v denník Diplomat.

Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí pre Global Times povedal, že “dramatické “zmierenie” medzi Japonskom a Južnou Kóreou je vynútené tlakom zo strany USA”.

Okrem historických problémov majú Japonsko a Južná Kórea aj spor o zvrchovanosť. Podľa médií Jeon Yong-gi, zákonodarca hlavnej opozičnej Demokratickej strany, v utorok odcestoval na ostrovy, ktoré Juhokórejčania nazývajú ostrovčeky Dokdo a ktoré Japonsko nazýva Takešima. Ostrovy sa nachádzajú na polceste medzi Kórejským polostrovom a Japonskom. Japonské ministerstvo zahraničných vecí v ten istý deň telefonicky doručilo juhokórejskému veľvyslanectvu v Tokiu oficiálny protest.

Reklama
Premiér Kišida navštívi Južnú Kóreu
Na snímke japonský premiér Fumio Kišida (vpravo) a juhokórejský prezidentom Jun Suk-Jol

Nátlak USA nevyriešil ani historický problém, ani spor o zvrchovanosť medzi Japonskom a Južnou Kóreou, a keď Yoon ukončí svoje funkčné obdobie, hrozí, že súčasný pokrok v zmierení sa zvráti, uviedli analytici.

Hoci Tokio a Soul využívajú súčasnú príležitosť na podporu spolupráce, je ešte priskoro hovoriť o tom, že USA vytvorili trojstrannú alianciu s Južnou Kóreou a Japonskom, povedal pre Global Times Liou Ťiang-jong, prodekan Ústavu moderných medzinárodných vzťahov na univerzite Tsinghua.

Okrem historických problémov a sporov o suverenitu sú gigantické spoločnosti týchto dvoch východoázijských krajín v skutočnosti rivalmi v mnohých oblastiach v celosvetovom meradle a majú veľmi nízku vzájomnú dôveru, a keď navzájom spolupracujú, nachádzajú si aj spôsob, ako si konkurovať, takže úzke spojenectvo medzi nimi je nepravdepodobné napriek tomu, že obe sú spojencami USA, poznamenali odborníci.

Li povedal, že “oni [Japonsko a Južná Kórea] sú skôr ako dvojica podivných kamarátov. Spia na jednej posteli pod tlakom alebo poháňaní nejakými záujmami, ale nikdy nebudú úprimne spolupracovať, pretože majú štrukturálne rozpory.”

 

Možná spolupráca

Na summite Kišidu s Yoonom v Soule sa pravdepodobne dohodnú na prehĺbení bezpečnostných vzťahov medzi Tokiom a Soulom s cieľom riešiť “raketový a jadrový vývoj Severnej Kórey”, uviedol predstaviteľ japonskej vlády, ktorého citovali japonské médiá Kyodo News.

Liu povedal, že USA, Japonsko a Južná Kórea pri presadzovaní vzájomnej spolupráce v skutočnosti uvažujú o rôznych témach. USA a Japonsko chcú využiť Južnú Kóreu nielen na zadržiavanie Severnej Kórey, ale aj na pomoc pri zadržiavaní Číny a Ruska, ale Soul chce využiť silu USA a Japonska najmä na zameranie sa na Pchjongjang.

Kjódó v sobotu tiež informovala, že lídri Japonska a Južnej Kórey využijú svoje stretnutie na to, aby potvrdili nevyhnutnosť a dôležitosť čo najskoršieho obnovenia trojstranných rozhovorov medzi Čínou, Japonskom a Južnou Kóreou.

Trojstranné rozhovory medzi tromi kľúčovými ázijskými ekonomikami boli zastavené pre napätie medzi Južnou Kóreou a Japonskom počas funkčného obdobia Yoonovho predchodcu Moon Jae-ina; nové prekážky pridala aj pandémia COVID-19. Ako informovali médiá, hostiteľom ďalšieho kola trojstranných rozhovorov má byť Južná Kórea.

Han uviedol, že USA budú najväčšou prekážkou pre tri východoázijské krajiny, aby sa pokúsili obnoviť trojstranné rozhovory a podporiť regionálnu integráciu, pretože Washington svojím konaním, ktorým presadzuje blokovú konfrontáciu v regióne, vážne zničil atmosféru pre integráciu v tomto regióne.

Reklama

Odborníci uviedli, že Japonsko aj Južná Kórea sa v poslednom čase správajú voči Číne provokatívne, najmä pokiaľ ide o kľúčový záujem Číny, otázku Taiwanu, takže kým Tokio a Soul neprejavia jasný postoj, aby svoje provokatívne vyhlásenia korigovali alebo vysvetlili, alebo aspoň preukázali úprimnosť pred prijatím konkrétnych opatrení, bude ťažké obnoviť trojstranné rokovania, uviedli čínski odborníci. Pre Kišidu a Yoona to bude skúška, pretože musia nájsť spôsob, ako byť pragmatickí a slúžiť záujmom obchodných kruhov svojich krajín a zároveň vyhovieť indo-pacifickej stratégii USA, ktorej cieľom je zadržať Čínu, uviedli analytici.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Slepé nasledovanie USA a Japonska urobí z Južnej Kórey len šachovú figúrku v hre veľmocí

Vstup NATO do Ázie predstavuje riziko zbližovania Číny a Ruska

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

19:10

Všetky členské štáty EÚ si uvedomujú, že v Európe je preukázateľný vplyv Ruska a je potrebné mu aktívne čeliť. Vedie sa debata o tom, či posilniť právomoci európskej prokuratúry alebo inštitúcií, ktoré by mohli účinne brániť pokusom o ovplyvňovanie európskej politiky. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ to povedal český premiér Petr Fiala.

19:09

Vojenský vrtuľník na palube s čelnými predstaviteľmi kenskej armády vrátane jej hlavného veliteľa generála Francisa Omondiho Ogollu sa zrútil vo štvrtok na západe Kene, uviedla tamojšia polícia.

19:04

Vďaka spolupráci úradov činných v trestnom konaní v 19 európskych krajinách sa podarilo ukončiť činnosť jednej z najväčších phishingových platforiem na svete LabHost. Prostredníctvom nej bolo odcudzených viac ako milión hesiel a údajov o kreditných kartách. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskeho policajného úradu (Europol).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali