Draxler vysvetľuje, že problémom v tejto oblasti býva, že máme veľmi nestabilnú politiku a tým pádom býva nestabilné aj všetko, čo rámcuje prácu jednotlivých častí štátneho aparátu.
“Niekde sa každú chvíľu menia ministri (to bol práve príklad školstva), inde možno menej, ale v snahe zapáčiť sa napríklad médiám šéfovia rezortov rozvíjajú všelijaké iniciatívy, ktoré sú buď zbytočné, alebo si vo svojich cieľoch dokonca odporujú. Pretože u nás sa zďaleka nie vždy stáva, že má rezort pár rokov nejakú jasnú víziu a súbor pravidiel, podľa ktorých funguje. A hlavne sa málokedy stáva, že sa veci robia s plným sústredením a po dokončení majú všetci okolo pocit dobre vykonanej práce,” ozrejmil v svojom príspevku.
“Naopak, často si takmer náhodne niekto vymyslí nejakú rozsiahlu novelizáciu zákona, mesiace sa na tom robí, s rôznymi konfliktmi, ktoré nikto nevie uspokojivo riešiť, potom to prejde v parlamente a potom sa príde na to, že tá právna úprava má kopu chýb, alebo že vôbec nerieši to, čo údajne mala riešiť. V takejto atmosfére sa celkom prirodzene aj tí najschopnejší ľudia stiahnu do akýchsi ulít a starajú sa hlavne o to, aby nejako prežili,” pokračoval.
Ešte horšie podľa neho ale pôsobí, ak má rezort zlú personálnu politiku a na miesta sa dosadzujú tí, ktorí majú hlavne stranícke či osobné konexie.
Exminister zhodnotil, že za predchádzajúcich vlád, vlád Smeru, bol situácia rôzna a niektoré rezorty mali relatívne jasný plán práce a cenila sa tam najmä profesionalita, ministri mali dobré vystupovanie a cit pre riadenie ľudí. Inde to zase bývalo tak, že už na prvý pohľad tam niečo nesedelo a rokovania či porady boli bez zjavného cieľa.
Súčasná situácia podľa neho vyzerá ale oveľa horšie.
“Špeciálne u ministrov za OĽaNO je to tak, že sa schovávajú vo svojich kanceláriách, takže s nimi aj dosť vysoko postavení úradníci ešte nehovorili. Prakticky žiaden nie je vo svojej agende úplne doma. Pritom pozor, oni neprišli ako úplní nováčikovia, veď boli členmi príslušných parlamentných výborov. Ale nikdy sa neunúvali naštudovať si, ako tie rezorty naozaj fungujú – a je naozaj obrovský rozdiel medzi tým, občas do tlače šplechnúť, ako zdravotníctvo či školstvo nefunguje, a potom ten kolos s desiatkami tisíc ľudí riadiť,” upozorňuje.
Podľa Draxlera je ťažké nájsť kvalitných ľudí na vyššie posty štátnej správy, a preto ak sa nájdu, mali by byť motivovaní a mali by mať možnosť rozvoja.
“Nič z toho teraz nemajú. A ešte mnohým týmto ľuďom, ktorí si poctivým štúdiom nahromadili nejaké expertné vedomosti, vláda posiela odkazy, že na tom vôbec nezáleží, víťazí ten, kto ostatných nejako prechytráči. Ako hovorím, ostane po nich zvlášť demoralizovaná štátna správa. A tým pádom štát,” konštatuje exminister Juraj Draxler v závere.
Tatiana Stará