Podpísanie dohovoru bude “ústrednou udalosťou” stretnutia prezidentov Azerbajdžanu, Iránu, Kazachstanu, Ruska a Turkménska. Diskusia o tom, či ide o Kaspické more alebo jazero, trvá od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991; dovtedy sa o kaspické pobrežie delili iba dva štáty – ZSSR a Irán, informuje stanica Slobodná Európa (RFE/RL).
Pätica krajín pracuje na dohode, ktorá by vyriešila zmienenú záležitosť, od roku 1996, tvrdí Moskva. V hre sú prírodné zdroje vrátane uhľovodíkov za bilióny dolárov; pod kaspickým morským dnom sa nachádzajú preukázané alebo predpokladané rezervy približne 50 miliárd barelov ropy a takmer deviatich biliónov kubických metrov zemného plynu.
Pracovná verzia dohody, ktorá bola krátko zverejnená na webovej stránke ruského premiéra Dmitrija Medvedeva a ktorú získala RFE/RL, navrhuje, aby sa na summite v Aktau dohodlo, že ide o Kaspické more.
Ak sa tak stane, dôjde k vytýčeniu námorných hraníc všetkých kaspických štátov, kým klasifikácia tohto vodného útvaru ako jazera by znamenala, že prírodné zdroje by sa rovnomerne rozdelili medzi päticu krajín. Pracovná verzia dohody tu zároveň zakazuje prítomnosť námorných síl okrem tých, ktoré patria týmto krajinám.