Patriarcha Kirill tiež sľúbil, že ruská cirkev nikdy nebude slúžiť záujmom žiadnej politickej strany. “Diskutujeme o rôznych otázkach, ktoré sa týkajú nášho ľudu, našej spoločnosti a samozrejme našej Cirkvi,” povedal patriarcha.
“A dokonca by som sa odvážil povedať, že prvýkrát v ruských dejinách sa vzťah cirkvi a štátu dostal na rovnakú úroveň, pretože ani v časoch Ruského impéria nemala Cirkev rovnocenného partnera a bola podriadená niektorým vládnym inštitútom,” dodal.
Podľa ruského patriarchu je dnešný dialóg medzi cirkvou a štátom “dialógom jednotlivcov a inštitúcií, ktoré sa zaujímajú o prosperitu vlasti a Cirkvi”.
Patriarcha poďakoval ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, ktorý bol prítomný na ceremónii, ako aj ruskej vláde a ruským predstaviteľom za úspešné nadviazanie dialógu medzi cirkvou a štátom “v priateľskom a otvorenom prostredí”.
1. februára 2009 sa patriarcha Kirill oficiálne stal patriarchom Moskvy a všetkých Rusov a hlavným predstaviteľom Pravoslávnej cirkvi. Oslavy desiateho výročia tohto dátumu sa konali v Moskve za účasti zástupcov miestnych Pravoslávnych cirkví a členov Rímskokatolíckej cirkvi, protestantských denominácii a moslimských organizácii.
Spencerová: Nejde náhodou o prevrat?
Česká analytička vo svojom komentári uvádza, že patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill na ceremónii v Kremli a za Putinovej účasti pred pár dňami vyhlásil, že jeho cirkev je rovná ruskému štátu a on sám je rovný prezidentovi.
“Prvýkrát v ruských dejinách vznikol medzi štátom a cirkvou taký vzťah. Ani v časoch Ruského impéria nebola cirkev rovnocenným partnerom tvárou v tvár vláde. Vždy bola podriadená určitým vládnym inštitúciám”.
Ruskí ústavní právnici teraz podľa Terezy Spencerovej bádajú, či Putin s Kirillom náhodou nespáchali ústavný prevrat… “Ako že asi áno… fascinujúce… a čože bude ďalej?” pýta sa novinárka.