„Pripomínam tento príklad, pretože sme v súčasnosti závislí predovšetkým na spravodajských informáciách. A to nebolo tak dávno, čo britské a americké vlády a tajné služby klamali celému svetu. Zámerne klamali, aby ospravedlnili inváziu do Iraku,“ pripomenul bývalý európsky komisár.
„Názor, podľa ktorého sú Putin a Rusi zodpovední za všetko bez pochybností, je otravou myšlienok, ktorá sa musí zastaviť,“ podčiarkol Günter Verheugen. K nemu sa pridal aj tiež už bývalý (prečo týmto spôsobom argumentujú iba tí bývalí a nie súčasní?) minister zahraničia Sigmar Gabriel, ktorý na Twitteri napísal, že Günter Verheugen preukázal odvahu a chladnú hlavu.
„Sociálno-demokratická strana Nemecka (SPD) stále viac kritizuje Berlín za nové protiruské sankcie prijaté po otrávení bývalého špióna Sergeja Skripaľa,“ uvádza Bild. Podpredseda SPD Ralph Stegner odsúdil vyhostenie ruských diplomatov. Podľa neho, to nie je zďaleka najvhodnejšie rozhodnutie. „Politik sa obáva, že po ňom začne „kaskáda eskalácií“, ktorá nám môže ublížiť,“ prízvukuje Bild.
Aj keď Ralph Stegner chápe úsilie o solidaritu s Britániou v EÚ a NATO, predsa by chcel vidieť na stole „konečne konkrétne dôkazy o ruskej vine, ak ozaj existujú.“ Bild uvádza, že západné hodnoty vyznávajú zásadu, že samotné vystúpenie a vierohodnosť nestačí k usvedčeniu. Hlavným musí byť vynaloženie úsilia na objasnenie prípadu a zachovanie schopnosti rozprávať sa a dohodnúť sa s Putinom.
Eugen Rusnák