Bude pád egyptského lietadla začiatkom novej vlny arabskej jari?

Káhira 20. mája 2016 (HSP/rusvesna.ru/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

 

V dnešných dňoch otriasla svetom letecká katastrofa egyptského lietadla, ktoré sa zrútilo na linke Paríž – Káhira. Tejto katastrofe a vysvetleniu hlbších súvislostí sa venovali ruskí novinári Konstantin Zelenov a Eduard Česnokov. Obaja publikovali zaujímavý materiál o tom, čo môže so sebou priniesť najnovší pád egyptského lietadla. Záujemci si môžu ich materiál v plnom znení prečítať tu

Na snímke lietadlo Airbus A330-300 leteckej spoločnosti EgyptAir
Na snímke lietadlo Airbus A330-300 leteckej spoločnosti EgyptAir

Po páde egyptského lietadla, ktoré letelo z Francúzska do Egypta sa objavilo množstvo dohadov, ktoré sa postupne upresňujú a kategorizujú. Je zaujímavé, že k nehodám egyptských lietadiel prichádza vždy vtedy, keď sa už zdá, že egyptské úrady a bezpečnostné služby začali zvládať situáciu a znovu sa objavuje možnosť návratu turistov na egyptské pláže pri Červenom mori a známe turistické destinácie.

Podobných scenárov s útokom na egyptské lietadlá sa uskutočnilo viacero. Mediálne známy teroristický útok a pád ruského lietadla v Egypte minulý rok, ktorý zastavil prílev ruských turistov do Egypta, egyptský pasažier z Káhiry, ktorý uniesol egyptské lietadlo a bezpečnostným orgánom sa vzdal až na Cypre, sú najmarkantnejšími prejavmi súvisiacimi s bezpečnostnou krízou v Egypte.

Pripomeňme si ale, že Egypt je závislý od turistického ruchu. Podľa mienky viacerých odborníkov cieľom týchto útokov je vystrašiť turistov a odradiť ich od návštevy Egypta. Strata financií z turistického ruchu, ktoré podľa odhadov tvoria až 50% egyptských finančných zdrojov, môže viesť k vnútorným problémom a radikalizácii pomerov aj v Egypte a následnej destabilizácii, ktorá môže mať podobné rozmery ako destabilizácia v Sýrii, Iraku či Lýbii.

Je viacero adeptov, ktorí môžu mať záujem na destabilizácii Egypta. Svoj vlastný záujem na ovplyvňovaní vývoja v Egypte môže mať Turecko, Saudská Arábia, Katar, ISIL, Irán, Rusko, Izrael, Čína, USA. Ak by sme mali rozdeliť tieto štáty podľa toho, aké ciele sledujú a čo ich spája, objavia sa nám tieto základné tábory: USA, Turecko, Saudská Arábia, Katar (Saudská Arábia a Katar ale medzi sebou majú silné rozpory), – ISIL – Izrael – Rusko, Čína, Irán Tieto zoskupenia veľmi pružne reagujú na politické a bezpečnostné zmeny, pričom sa nevylučuje spolupráca každého s každým.

Čo sa týka záujmu na destabilizácii Egypta zo strany ISIL, členovia ISILU sa už dávno chcú výraznejšie etablovať v Egypte a dostať ho pod svoj vplyv a postupne ho začleniť do svojho Kalifátu, ktorý by zahŕňal pás moslimských krajín severnej Afriky a Ázie.

A keďže s jedlom rastie chuť a Brusel s mnohými európskymi lídrami sa chová nepríčetne, možno ISIL zvažuje aj možnosť, že súčasťou tohto kalifátu sa stanú aj niektoré európske krajiny.

Izrael má momentálne náročnú pozíciu. Jej vysvetlenie však presahuje možnosti tohto článku, takže zjednodušene povedané, podpora USA Izraelu slabne. Vzťahy s Ruskom a Čínou majú tiež svoje úskalia, zdá sa, že Izrael sa musí spoliehať čoraz viac sám na seba. Podčiarkujem ale, že ide o moje veľmi silne zjednodušené tvrdenie a  v politike „nikdy nehovor nikdy“.

Čo sa týka ISIL – pri jeho formovaní zohrali podľa viacerých ruských odborníkov významnú úlohu niektoré štruktúry USA, blízke neoconom. ISIL sa využíva ako zástupná armáda v hybridnej vojne 21. storočia. Ak však prijmeme túto argumentáciu, tak ISIL môžeme považovať za bábku, skutočným bábkovodičom sú neoconi a odborníci tajných služieb USA.

Podľa ruských zdrojov sú hlavným záujemcom o destabilizáciu Egypta obligátne USA. Túto tézu pertraktuje ruský bezpečnostný analytik, vystupujúci pod menom El Murid.

Podľa El Murida USA,s nevôľou sledovali pokusy Egypta počas Mubarakovej vlády a uskutočňovať samostatnú politiku, opierajúc sa o pomoc Ruska a Číny. Tieto snahy rástli pomerne s tým, ako sa oslabovali pozície USA vo svete.
Problematické sa ukázali byť aj vzťahy Egypta so Saudskou Arábiou či Katarom, čo tiež narúšalo plány USA.

Neokonzervatívci v USA sa rozhodli odstrániť v roku 2011 sekulárneho egyptského prezidenta Husní Mubaraka, podobne ako sa rozhodli odstrániť sekulárnych vodcov Kaddáfiho, Hussajna či Asada, ktorí udržiavali svoje krajiny v bezpečí a mimo chaosu. Predpokladali, že vďaka rozpútanému chaosu ľahšie dostanú tieto krajiny pod svoj vplyv, prípadne sťažia pozície Rusom a Číňanom vstúpiť úspešne do týchto krajín.

USA skryte podporovali Muslimské bratstvo. Pritom je zrejmé že radikálnu moslimskú opozíciu USA podporovali a podporujú aj v Sýrii, Turecku (Erdogan má úzke kontakty s muslimskými a nacionalistickými náboženskými organizáciami, sám z týchto kruhov pochádza) či Iraku. V Egypte sa však situácia USA aj po odstránení Mubaraka v roku 2011 akosi vymkla z rúk, v roku 2013 sa v Egypte uskutočnil vojenský prevrat a moci sa chopili vojaci.

Novou hlavou Egypta sa stal maršál Abdul Fattah As-Siri. Podobné nebezpečenstvo vojenského prevratu silnie po neúspechoch tureckej armády aj Erdoganovi v Turecku. Keď si potom čitateľ uvedomí, že v Lýbii sa do popredia takisto dostáva vojenská klika, mozaika sa mu začne postupne dopĺňať.

USA v rámci teórie riadeného chaosu, zásad hybridnej vojny, destabilizácie Lýbie, Sýrie, prípadne Egypta sledujú cieľ brzdenia Ruska a Číny, vytesňovania ich geopolitických záujmov v regióne ako aj zlepšenie svojej nepríjemnej finančnej situácie pomocou predaja zbraní všetkým zúčastneným exponentom konfliktu. Samozrejmosťou je snaha ovládnuť exploatáciu existujúcich prírodných zdrojov týchto krajín americkýcm kapitálom.

Čitateľ by si mal uvedomiť, že pri sledovaní svojich plánov si USA nezvolia len jednu stranu konfliktu, ale presadzujú svoje záujmy cez všetky skupiny, ktoré sa konfliktu zúčastňujú. To môže svetovú verejnosť samozrejme pliesť, pretože ľudia sú zvyknutí uvažovať bipolárne (dobrý – zlý, svetlý – tmavý, múdry – hlúpy…) a mnohí nechápu dôsledne v praxi metodiku „Rozdeľuj a panuj“.

Momentálne majú USA lepší vplyv na radikálne moslimské kruhy a ich vplyv na vojenské kruhy v uvedených krajinách je o niečo slabší. U Rusov a Číňanov je to naopak. Rusi a Číňania su nepríjemne determinovaní skutočnosťou, že na ich území sa nachádzajú početne silné moslimské komunity, s množstvom prípadných radikálov. Tieto skupiny sa môžu v rámci zásad fungovania zástupnej vojny s určitosťou spoľahnúť na pomoc USA.

Rusom sa síce podarilo uhasiť požiar v Čečensku, situácia je stále napätá na Kaukaze, v Dagestane, Azerbajdžane, Arménsku, sovietskych stredoázijských republikách (Tadžikistan, Uzbekistan, Turkmenistan či Kirgizsko). Ruská rozviedka pracuje dobre a zdá sa, že situáciu má pod kontrolou. Situácia v Spoločenstve Nezávislých štátov si však vyžaduje neustálu kontrolu zo strany ruských tajných služieb a armády. Pripomeňme len, že destabilizácia Ukrajiny sa vykonala zo strany USA rovnakou metodikou ako destabilizácia Sýrie, Lýbie, Iraku a pod.

Na rozdiel od Bruselu, ktorý plní rozkazy Washingtonu a umožňuje nekontrolovateľnú migráciu moslimských imigrantov, čo sa v budúcnosti Európe určite vypomstí (USA vítajú oslabovanie Európy, môžu tak posilniť svoju kontrolu nad Európou) Rusi komunikujú s teroristami rýchlo, účinne, bez sentimentu a dôsledne. Preto je ich pozícia podstatne pevnejšia.

Číňania majú svoje vlastné problémy s moslimskými Ujgurmi, ktorí takisto získavajú pomoc z rôznych „neziskových organizácii“ napojených na USA. Kvôli nebezpečenstvu zo strany radikálneho islamu Rusi a Číňania nájdu skôr spoločnú reč so sekulárnymi vojakmi, ako s moslimskými náboženskými lídrami. Preto majú Rusi, Číňania a Irán lepšie vzťahy s armádnymi štruktúrami v uvedených krajinách, zmietaných chaosom. Využívajú pritom aj osobné kontakty, väčšina vojenských veliteľov týchto krajín totiž študovala v mladosti na vojenských školách v bývalom ZSSR.

Zatiaľ situácia vyzerá tak, že vplyv USA v Sýrii, Iraku, Egypte, Lýbii cez rôzne moslimské organizácie slabne. Svoju úlohu pri oslabovaní vplyvu USA zohrala aj úspešná likvidácia veľkého množstva rôznych umiernených a neumiernených teroristov, zo strany Iránu či Ruska.

Či sa USA podarí momentálne úspešne aktivizovať svoj destabilizačný vplyv aj medzi vysokými dôstojníkmi krajín , ležiacich v centre ich záujmu už nezávisí len od nich, ale už aj od Ruska, Číny a Iránu, ktoré sledujú v regióne svoje vlastné záujmy.

Vyzerá to tak, že pád egyptského lietadla môže byť vážnym pokusom destabilizovať Egypt v intenciách vyššie spomenutej teórie riadeného chaosu a hybridnej vojny. Dúfajme, že Rusi a Číňania Egyptu pomôžu a aj tento destabilizačný plán „Impéria Chaosu“ sa skončí opätovne neúspechom.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blinken: USA chcú posilniť energetickú bezpečnosť Európy. Nemajú lepšieho priateľa, ako je Nemecko

0 icon

Berlín 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   USA a Nemecko budú stáť bok po boku, aby zabránili akýmkoľvek "nebezpečným a provokačným akciám" Ruska voči Ukrajine, uviedol v stredu v Berlíne americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. V tejto súvislosti spomenul aj kauzu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a "šírenie…

Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložili policajti v minulom týždni 21 pokút

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook Polície SR)   Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložila polícia v uplynulom týždni 21 pokút v hodnote 1020 eur. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, policajti v období od 14. do 20. júna v rámci kontroly takmer 30 000 osôb zaznamenali 53 prípadov porušenia…

Vakcinácia už v Anglicku zachránila 14-tisíc životov

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Britský program vakcinácie proti koronavírusu už zachránil viac ako 14-tisíc životov len v samotnom Anglicku. Povedal to v stredu minister zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi, ktorý zároveň uviedol, že vakcinácia v Anglicku predišla 44 500 hospitalizáciám, vrátane 2 500 hospitalizáciám v uplynulých dvoch týždňoch.…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch na obmedzenie interrupcií

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Michal Svítok)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere stredajšieho rokovania aktuálnej 32. schôdze rokovali o návrhoch noviel na sprísnenie vykonávania interrupcií Poslanci rokovali o návrhu poslanca Martina Čepčeka (OĽANO), ako aj o návrhu poslancov za ĽSNS. Oba návrhy hovoria o tom, aby sa…

Orbán pre DPA: Maďarsko záujmy homosexuálov aktívne chráni. Maďarský prezident Áder podpísal ostro kritizovaný zákon

0 icon

Budapešť 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Laszlo Balogh, Francisco Seco, TASR/AP-Michael Kappeler)   Za osvetu detí v každom prípade zodpovedajú rodičia, avšak boj proti pedofílii je úlohou štátu. Vyhlásil to v stredu v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý na margo kritiky zákona o pedofílii tiež…

Pápež František sa na týždennej audiencii stretol so Spidermanom

0 icon

Vatikán 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Pápež František mal na stredajšej audiencii nezvyčajné stretnutie – s imitátorom Spidermana, ktorý sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil choré deti. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Talian Mattia Villardita (28) vystupuje posledné štyri roky v detských nemocniciach oblečený ako tento…

Bučková: Pre Rómov je ospravedlnenie sa vlády za zásah v Moldave silným symbolickým gestom

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Pre Rómky a Rómov je ospravedlnenie sa vlády SR za zásah ozbrojených zložiek v Moldave nad Bodvou silným symbolickým gestom. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Šľachta z kancelárie splnomocnenkyne. Reagovala tak na dnešné…

Poslanci pôsobiaci v Hlase chcú odvolávať Matoviča, kritizujú ho za Sputnik

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel, Alexandra Čunderlíková)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Dôvodom sú podľa nezaradeného poslanca Richarda Rašiho okolnosti využitia ruskej vakcíny Sputnik…

Grécko deportuje aj registrovaných žiadateľov o azyl, tvrdí Amnesty International

0 icon

Brusel 23. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodná mimovládna organizácia presadzujúca dodržiavanie ľudských práv Amnesty International uviedla, že praktiky Grécka na potláčanie prichádzajúcich migrantov sú mimoriadne zlé. Medzi zadržiavanými a deportovanými sú údajne aj také osoby, ktoré požiadali o azyl a v Grécku už nejaký čas žijú Charitatívne organizácie i médiá…

Nemecko, USA a OSN žiadajú odchod zahraničných vojakov z Líbye a nerušené voľby

0 icon

Berlín 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke, Martial Trezzini/Keystone)   Nemecko a ďalší účastníci druhej mierovej konferencie o Líbyi v stredu zdôraznili význam plánovaných decembrových volieb v mierovom procese v tejto severoafrickej krajine. Informovala o tom agentúra DPA Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a jeho americký náprotivok Antony Blinken žiadali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

iPhone 13 je údajne na ceste! Začalo sa hovoriť o dátume jeho predstavenia. Kedy sa tak stane?

0 icon

Rok čo rok spoločnosť Apple predstavuje novú generáciu smartfónov iPhone. Naposledy bolo tomu tak ešte v októbri minulého roka, kedy americký technologický gigant, predstavil produktovú radu zariadení iPhone 12. K samotnému predstaveniu zariadení došlo neskôr, ako bolo doposiaľ zvykom. Dôvodom bola pandémia, ktorá dnes je už v mnohých regiónoch sveta…

Mikročipová kríza sa ešte viac prehlbuje. Čakacie doby na dodávky procesorov sa opäť predlžujú

0 icon

Pred niekoľkými týždňami sa vravelo o ustupujúcej polovodičovej kríze, no opak je pravdou. Nedostatok mikročipov sa v posledných mesiacoch stále rapídne zhoršuje, pričom v máji sa čakacie doby natiahli až na neuveriteľných 18 týždňov. Agentúra Bloomberg informuje, že objednávok mikročipov stále pribúda, no skrátenie dodacích lehôt je v nedohľadne. Dodacie…

Poznáme rebríček najhodnotnejších značiek na svete. Takto dopadli známy výrobcovia smartfónov

0 icon

Ktoré značky sú najcennejšími na svete? Pravdepodobne každý z nás bude mať na túto tému iný názor. Ako taký ucelený odhad o cene značiek nám najnovšie prináša spoločnosť Kantar BrandZ, ktorá  vyhodnotilo hodnotu značiek na základe približne 4-miliónov spotrebiteľských rozhovorov naprieč 512 kategóriami a 51 trhmi. Výsledkom ich práce je…

Armádny Magazín

NATO provokuje. Ruské lode a stíhačky museli zahájiť paľbu na britský torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Izrael nariadil urýchliť prípravy na vojnu s Iránom. Problémom je nový prezident islamskej republiky

0 icon

Izrael, 23. júna 2021 (AM) – Nový iránsky prezident, ktorý je považovaný za tvrdého konzervatívca, vyprovokoval u náčelníka štábu izraelských obranných síl generálporučíka Aviva Kohaviho urýchlenie prípravy možného ozbrojeného konfliktu s Iránom.   Jedným z f

NATO pritiahne k ruským hraniciam 40 vojnových lodí

0 icon

Ukrajina, 23.jún 2021 (AM) – Tlačová služba šiestej flotily amerického námorníctva oznámila svoju účasť na cvičeniach Sea Breeze-2021 organizovaných spoločne s Ukrajinou, ktoré sa začnú budúci týždeň v čiernomorskom regióne. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí USA, účelom cvičení je zvýšiť

Putin schválil vypracovanie štátneho programu implantácie mikročipov do mozgu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Ruská vláda vyčlení 54 miliárd rubľov na vývoj programu na implantáciu mikročipov do mozgu. Návrh federálneho programu „Mozog, zdravie, inteligencia, inovácie“ sa začal pripravovať na ministerstve školstva a vedy. Schválil to prezident Putin a s projektom môže mať niečo spoločné aj jeho dcéra.   Pra

USA dodajú cez svoje nastrčené firmy sýrskym teroristom zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov

0 icon

Sýria, 23. júna 2021 (AM) – Bulharskí novinári magazínu Armswatch skúmali dodávky zbraní Pentagónom do celého sveta. Ukázalo sa, že USA nakupujú zbrane z celého sveta, aby zásoboval

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali