Pritom Assange žil na ekvádorskom veľvyslanectve naozaj v katastrofálnych podmienkach. Obýval miestnosť 6×3 metre a Američania vyvíjali na Ekvádor obrovský tlak takmer 7 rokov. Ekvádor nakoniec po politických zmenách v krajine, kedy sa do popredia dostali proamerické figúrky, kapituloval. Pritom Američania trvali na tom, aby bol Assange bez pripojenia k internetu, približne pred rokom americkí sympatizanti v Ekvádore túto americkú požiadavku aj presadili.
Assange po 7 rokoch pobytu v miestnosti 6×3 metre nie je na tom zdravotne dobre. Zo strestov dostal cukrovku, musel ho v minulosti navštevovať aj psychiater. To však určite nezabráni Američanom podrobiť ho prísnemu výsluchu.
Dúfajme, že ho Američania nebudú vypočúvať, ako napríklad Iračanov v Abú Ghraib. O zverstvách amerických vyšetrovateľov v Abu Ghraib otvorene hovorí aj wikipedia, v slovenčine vyšiel článok Peklo vo väznici Abu Ghraib: Liatie kyseliny fosforečnej na intímne partie, znásilňovanie detí pred ich matkami či potieranie výkalmi.
Podľa Clintonovej a spol. Assange zohral kľúčovú úlohu pri posledných amerických prezidentských voľbách, kedy jeho server WikiLeaks publikoval emaily politikov Demokratickej strany. Clintonová a protitrumpovská opozícia tvrdila, že tieto dokumenty ukradli hackeri napojení na ruskú vládu. Vyšetrovania amerického špeciálneho prokuratúra Mullera však tieto útoky nepotvrdili.
Nikto nepochybuje o tom, že Američania z Assangeho potrebné informácie vydolujú. Vyšetrovatelia CIA sú rovnakí majstri ako v minulosti vyšetrovatelia NKVD či Gestapa. Navyše Assange môže byť nebezpečný aj v budúcnosti, pretože vie toho príliš veľa.
Takže ani pobyt v americkej cele o rozmeroch 4×3 metre, podobnej miestnosti na ekvádorskom veľvyslanectve, nemusí byť dostačujúci. Skutočnosť, že pri uväznení Assangeho pôjde jednoznačne o morálnu prehru Washingtonu je Američanom ľahostajná. Ak budú potrebovať, aby Assangeho tajomstvá ostali ukryté, Assange nebude ani prvý a ani posledný, kto by mohol so zdravotných dôvodov zahynúť.
Assange má vo svete množstvo sympatizantov, Austrálski občania protestujú proti tomu, aby dostal Assange trest smrti – čo je takisto jedna z možností, ktorá sa môže v USA presadiť. Austrálsky premiér Scott Morrison však uviedol, že ak Assange porušil zákony, musí niesť aj následky. To Briti už aspoň vyhlásili, že Assangeho do USA nevydajú, ak by do úvahy pre neho pripadal trest smrti.
Demonštranti v Sydney však požadovali prepustenie Assangeho pred britským konzulátom v Sydney. Assange je podľa nich symbolom slobody slova. Austrálsky premiér Morrison však vyhlásil, že Assange dostane len bežnú konzulárnu pomoc a Austrália sa v jeho prípade nebude výraznejšie angažovať.