Ako fungujú maďarské médiá

Budapešť 5. februára 2023 (HSP/The American Conservative/Foto:Screenshot Youtube )

 

Väčšinu z vás to nebude zaujímať, ale musím to zverejniť pre záznam, píše žijúca legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Bulvár uverejnil článok protiorbánovského Maďara, ktorý sa zameriava na údajný “medzinárodný škandál”, ktorý som spôsobil svojou reportážou o stretnutí s premiérom Viktorom Orbánom. Je pravda, že moja reportáž vyvolala v opozičných médiách zdesenie. Ale to hovorí len málo o mne a všetko o tom, ako pracujú. Bolo to pre mňa poučenie, to je isté

Rod Dreher
Na snímke Rod Dreher

Autor ma obviňuje, že som svoj príspevok na blogu zmenil pod tlakom vlády:

Dreher sa však rýchlo prispôsobil požiadavkám Orbánovho režimu, keď deň po vyjdení jeho článku z neho začali citovať maďarské a ukrajinské spravodajské médiá. Maďarskú verejnosť šokovali najmä Orbánove vyjadrenia týkajúce sa EÚ a náznak, že na obzore môže byť Huxit – odchod Maďarska z únie. Pre Ukrajincov, ktorých v súčasnosti oblieha ruská armáda, boli za najhoršie považované Orbánove sympatie k Putinovi namiesto kamarátstva a solidarity s Ukrajinou.

Dobre. Pravdou je, že som nezmenil to, čo som napísal, ale postupoval som podľa štandardnej americkej novinárskej praxe, keď som objasnil svoj význam, keď mohol byť nesprávne interpretovaný. Na stretnutí s Orbánom nebolo vôbec cítiť, že by mal v úmysle vyviesť Maďarsko z EÚ. Naopak, na otázku, či chce byť v EÚ, Orbán odpovedal: “Určite nie! Ale musíme.”

Pokračoval som vo vysvetľovaní, že tento známy protieurópsky premiér ďalej povedal, že je v hospodárskom a národnom záujme Maďarska zostať v EÚ a že sa jednoducho musí zmieriť s tým, že ho Brusel považuje za “bastarda” (jeho slovo), pre dobro svojej krajiny. Každý v Maďarsku vie, že medzi Viktorom Orbánom a byrokraciou Európskej únie nie je žiadna láska.

Nikto však nikdy vážne nenaznačil, že Orbánova vláda sa bude usilovať o vystúpenie Maďarska z EÚ, ktorej členstvo je medzi Maďarmi populárne.

Napriek tomu sa opozičné médiá chopili Orbánových výrokov, ako som ich uviedol, aby vyvolali strach medzi svojimi čitateľmi. Keď mi maďarskí priatelia dali vedieť, že sa to deje, urobil som zodpovednú vec, normálnu americkú vec, a prepísal som túto časť článku, aby bolo úplne jasné, čo Orbán povedal – a čo nepovedal. To je normálne – ale v Maďarsku je zjavne pre opozičné médiá prepracovanie príspevku na blogu, aby bol presnejší, keď si uvedomia, že niektorí ľudia by to mohli zle pochopiť, to isté ako byť vládnym poskokom. Dodal som, že Orbán žartoval (usmial sa, keď povedal: “Určite nie!”), pretože som chcel objasniť, v akom duchu povedal svoje poznámky – poznámky, ktoré vyslovil pred miestnosťou plnou spisovateľov, z ktorých každý mi mohol oponovať, keby chcel.

Maďarský autor článku Bulwark píše:

Rod teda použil riešenie, ktoré nie je v autokratických krajinách bežné, a prepísal článok, aby zmenil jeho význam. Pôvodný nadpis: “Viktor Orbán: “Sme vo vojne s Ruskom”” bol zmenený na “Viktor Orbán: Západ je “vo vojne s Ruskom”

Citoval som Orbána, ktorý povedal: “Sme vo vojne s Ruskom.” Keď som si však neskôr uvedomil, že niekto by si mohol myslieť, že maďarský líder hovorí, že samotné Maďarsko je vo vojne s Ruskom, mierne som zmenil titulok, aby bolo jasné, že premiér hovoril o faktickom stave aliancie NATO – pred ktorým varuje od začiatku vojny.

Bulwark píše:

Dreher ponechal nezmenené Orbánove znevažujúce poznámky o Ukrajine, krajine, ktorá statočne bojuje proti ruskej agresii – a ako sa dalo očakávať, vyvolalo to diplomatický spor. (Skutočnosť, že Orbán skutočne vyslovil znevažujúce poznámky o Ukrajine, o ktorých informoval Dreher, potvrdzuje iná správa účastníka stretnutia, uverejnená v nemčine).

Človek by si myslel, že ak by som bol rozhodnutý plniť Orbánove príkazy, tak by som tieto poznámky vymazal. Nie – povedal ich premiér. No a čo?

Povedal pravdu. Vždy odsudzoval ruskú inváziu, ale jeho širším zmyslom v ten večer bolo, že Rusko nechce nechať Ukrajinu vstúpiť do NATO, nech sa deje čokoľvek, a je odhodlané zničiť Ukrajinu, aby jej zabránilo vstúpiť na Západ. Orbán to povedal v rámci všeobecnej diskusie o tom, že pokračovanie vo vojne zaručuje len zánik Ukrajiny. Je, samozrejme, úplne pochopiteľné, že neokonzervatívny Bulvár, ktorý sa nikdy nestretol s vojnou, ktorú by neprijal, na to skočí a prekrúti to v rámci masívnej provojnovej propagandistickej kampane. Napriek tomu, aj keď to Zelenského vládu šteklí, zostáva pravdou, že Ukrajinu divorí ruská armáda, o ktorej Orbán dôvodne verí, že ju nevyženie bez toho, aby sa stala neovládateľnou.

Bol tam aj nemecký novinár Roland Tichy, ktorý o tom napísal. Tu je niečo z (hrubého) prekladu jeho reportáže na Googli:

Orbán ničí nádej, že Putin sa skôr či neskôr vzdá vojny. Veď sa blížia prezidentské voľby a porazení vo vojne nevyhrávajú voľby, dokonca ani tie zmanipulované. Rusku je ľahostajná aj izolácia na Západe, skôr ho utvrdzuje v pocite, že svet Rusku nerozumie a že krajina stojí na vlastných nohách. A Rusko teraz premenilo svoju ekonomiku na vojnovú ekonomiku. Beží dopĺňanie zbraní a munície, vojnová mašinéria sa rozbehla. Maďarský premiér nie je proruský človek, ako sa rád vykresľuje. Hovorí, že pozná ich krutosť, veď v roku 1956 Rusi obesili vtedajšieho premiéra a jeho predchodcu Imreho Nagya. Ale znalosť protivníka je užitočnejšia ako nereflektované sebavedomie.

Súčasťou analýzy je, že neexistuje žiadny náznak ruskej slabosti. História sa len opakuje. Vo vojnách je Rusko spočiatku slabé – výsledok korupcie, lajdáctva, neschopných veliteľov, obludných taktických chýb. Ale veľmi skoro sa obráti, zmobilizuje svoje sily a rýchlo sa poučí. Takúto skúsenosť musel urobiť aj nemecký Wehrmacht po senzačných počiatočných úspechoch. Aj Ukrajina dokázala spočiatku spôsobiť Rusku obrovské porážky. Teraz však Rusko vstupuje do druhej fázy, podporené svojou priemyselnou vojnovou mašinériou a schopným obyvateľstvom. Teraz môže a bude mobilizovať množstvo vojakov – násobok toho, čoho Ukrajina nie je schopná len z hľadiska počtu. Rusko vždy hrá o čas a čas vidí na svojej strane aj v tejto vojne.  Samozrejme, high-tech zbrane sú cenné – ale nakoniec vojnu rozhodnú topánky na zemi.

Orbán z tejto analýzy vyvodzuje svoje závery. Ani USA, a už vôbec nie EÚ, nemali žiadnu zreteľnú stratégiu okrem posilnenia legitímneho odporu Ukrajiny. “Najprv to bolo 5 000 prilieb, teraz sú to tanky,” vysmieva sa postupnej eskalácii Scholzovej vlády. Už sa žiadajú stíhačky. Logicky, ak Ukrajine skôr ako neskôr dôjdu muži, pozemné vojská budú nakoniec nevyhnutné.

Aký je však vojnový plán Ruska? Dobytie Ukrajiny nie je – a tu je slovo, ktoré Kyjev rozzúri: Po dobytí Ukrajiny by okamžite nasledovala nemilosrdná partizánska vojna. Hrôzy vojny zničili akúkoľvek ochotu Ukrajiny akceptovať bábkový režim závislý od Ruska. “A potom Ukrajina nepatrí nikomu. Nastáva afganizácia.” Práve po obsadení Afganistanu ruskými vojskami zažilo Rusko najtrpkejšiu porážku v brutálnej, sebazničujúcej partizánskej vojne – ktorá trvala proti sovietskej okupácii už v 50. rokoch. Vojnové ciele, hovorí Orbán, sa vyvíjajú vo vojne. Rusko sa muselo vzdať svojich pôvodných cieľov.

Rusko sa teraz usiluje o vytvorenie nárazníkovej zóny približne pozdĺž kontaktnej línie Donbasu, ktorá je teraz sporná. Totálna deštrukcia, doslova spálená zem, brutálne pustošenie a ničenie spolu so zakopávaním a opevňovaním ruskej armády tomu nasvedčujú. Akási “zóna smrti” medzi západnou Ukrajinou a NATO na jednej strane a Ruskom na strane druhej?

Orbán v tom vidí príležitosť a vyzýva na okamžité prímerie. Potom sa veci zdĺhavo rozbiehajú, prípravné skupiny, OSN a mudrci vedú rokovania. Bolo by potrebné vymedziť oblasti, sformulovať a vyjednať podmienky, sľúbiť záruky – proces trvajúci viac ako mesiace.

Takéto prímerie však Kyjev vylučuje, keďže deklaroval cieľ získať späť územia okupované Ruskom – rovnako ako v súčasnosti USA, ktoré sú od nepriateľských akcií ďaleko. Na druhej strane, v Európe je trpkým porazeným Nemecko: Namiesto lacného plynu z plynovodov musí kupovať drahý skvapalnený zemný plyn z USA; stratilo svoje výsadné postavenie partnera USA voči Poľsku. Tamojšie hospodárstvo je na vzostupe, zatiaľ čo v Nemecku sa rúca. Nemecko trpí. Jeho národný záujem je jasný, ale nemôže ho sledovať. Aj preto, že Zelení sa ukázali ako “najlepší priatelia Ameriky v nemeckých dejinách”.

Vidíte? Viktor Orbán je zahraničnopolitický realista. Hovorí veci, ktoré provojnová strana v Kyjeve, Bruseli a Washingtone nechce počuť – ale ktoré Američania a európske národy naozaj potrebujú počuť. Naše médiá v USA – vrátane jingoes na Bulvári – chcú, aby si Američania mysleli, že túto vojnu môže Kyjev vyhrať. Nepochybne je to aj tak, ako hovorí Orbán, že Európa bezvýhradne poslúchajúca vojnové plány vypracované vo Washingtone poškodzuje svoje vlastné záujmy. Ako povedal Orbán na stretnutí, tragédia Nemecka spočíva v tom, že jeho lídri dokonale vedia, že pokračovanie v podpore vojny nie je v jeho národnom záujme – ale jeho lídri to nepovedia, ani na základe tohto poznania nekonajú.

Je tiež pochopiteľné, prečo kyjevskú vládu premiérove výroky rozrušili. Závisí od udržiavania falošnej nádeje, že dokáže rozhodne poraziť Rusko a dokonca ho vyhnať z Ukrajiny. Orbán jasne povedal, že si nerobí ilúzie o údajnej dobrej vôli Ruska. Jednoducho sa snaží sústrediť na to, čo sa tam skutočne deje a pravdepodobne bude diať, a nie na ilúzie, ktorými sa zabávajú politici vo Washingtone a v európskych hlavných mestách.

Možno sa Viktor Orbán vo svojom úsudku mýli. Ja si to nemyslím, ale možno áno. Napriek tomu si Američania a európske národy musia vypočuť jeho pohľad, aby pochopili potenciálne dôsledky tejto vojny, ktorú presadzujú ich lídri a trieda mainstreamových médií. Vy, americkí čitatelia, by ste si však mali uvedomiť, že v Budapešti a vo Washingtone je veľa ľudí – vrátane spisovateľov a redaktorov, ako sú bulvaristi -, ktorí považujú za svoj záujem prekrúcať Orbánove slová v snahe rozdúchať vášne proti nemu. Títo ľudia sa s vami zahrávajú.

Musím povedať, že to bola pre mňa lekcia. V USA, ak novinár zistí, že jeho správa z nejakého dôvodu spôsobila u čitateľov zmätok, je štandardným postupom aktualizovať ju a vysvetliť. Nie je na tom nič škandalózne. Takto však u nás opozičná tlač nefunguje. Čo je ťažšie predvídať ako cudzinec v tejto krajine, je to, ako budú aktuálne slová verejnej osobnosti, akou je Orbán, zámerne vytrhnuté z kontextu, aby vyzerali zle, a potom sa pokus nie o zmenu spravodajstva, ale o objasnenie širšieho kontextuálneho významu Orbánových výrokov bude interpretovať ako nejaké podlizovanie sa vláde. Teda, pozrite, nikdy som neskrýval, že mám Orbána rád, ale nebudem písať to, čo on chce, aby som písal, len aby som sa mu zapáčil. A nikto z jeho vlády ma o to nežiadal!

Poučenie. Títo ľudia sú šakali, opozičná tlač. Maďarský spisovateľ, ktorý bol na voľnej nohe a napísal tento článok pre Bulvár, si našiel svoj kmeň vo Washingtone.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

07:36

Spojené štáty oznámili, že plánujú otvoriť veľvyslanectvo na Vanuatu. Pôjde o najnovší krok v ich úsilí posilniť prítomnosť v južnom Tichomorí, kde sa svoj vplyv snaží rozširovať Čína.

07:35

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz označil najnovšie obvinenia svojho bývalého spojenca a pracovníka ministerstva financií Thomasa Schmida za “fiktívne”. 

07:34

Závažné škody spôsobilo veľké tornádo, ktoré sa prehnalo americkým štátom Arkansas. Úrady a nemocnice hlásili najmenej dve desiatky zranených.

07:33

Štyria ľudia vrátane zahraničných turistov zahynuli pri lavínach na ďalekom severe Nórska. Jedna z lavín podľa polície strhla dom a ďalšiu budovu do mora.

07:30

Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita.

07:08

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku. Prepustia ich z väzby v Bukurešti a umiestnia do domáceho väzenia. 

07:01

Pred 150 rokmi sa narodil ruský skladateľ Sergej Rachmaninov, autor svetoznámych klavírnych koncertov, v ktorých sa v symbióze stretáva vášeň s vycibrenou klavírnou technikou, nnarodil sa 1. apríla 1873 v Semionove.

06:34

Grécka polícia oznámila, že zadržala viac ako 40 ľudí podozrivých z členstva v pašeráckom gangu, ktorí sa podieľal na nelegálnej preprave viac ako 2300 migrantov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Austrálska kvalifikácia pre Verstappena, najlepšiu trojku doplnili Mercedesy

0 icon

Melbourne 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Asanka Brendon Ratnayake) Aktualizované 1. apríla 2023 o 9:04 h. Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle bol najrýchlejší v sobotňajšej kvalifikácii na VC Austrálie seriálu formuly 1. Na okruhu Albert Park v Melbourne dosiahol čas 1:16,732 minúty. Na druhom mieste skončil Brit George Russell na…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine? Vedenie českých dráh napísalo ŽSR list

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Halák nezabránil prehre v Buffale, Kelemen odohral ôsmy zápas za Arizonu

0 icon

New York 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rhona Wise) Aktualizované 1. apríla 2023 o 8:55 h. Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov V drese domácich absolvoval debut v NHL…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Bývalý vyšetrovateľ spochybnil novú posilu PS a Šimečkov výrok: Len silné reči

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda hnutia Michal Šimečka v stredu informoval, že do mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vstúpil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Na túto správu reaguje bývalý vyšetrovateľ, ktorému sa nepozdáva jeden výrok   Jozef Šátek sa zameral na výrok Šimečku: „Do Progresívneho Slovenska prináša (J. Spišiak) 30…

De-dolarizácia je nevyhnutná, keďže sa zrýchľuje používanie iných mien

0 icon

Peking 1. apríla 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   Čína a Brazília dosiahli dohodu o obchodovaní vo svojich menách, informovala v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na brazílsku vládu Dohoda umožní Číne a Brazílii uskutočňovať obchodné a finančné transakcie priamo v čínskom jüane alebo brazílskom reaise namiesto toho, aby ako sprostredkovateľ slúžil…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Orbán uviedol, či vidí reálne riziko tretej svetovej vojny

0 icon

Budapešť 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že vidí reálne riziko tretej svetovej vojny "Som si istý, že hrozba svetovej vojny nie je prehnaná," citoval Orbána denník Hungary Today. Podľa neho sa Maďarsku zdá prirodzené, že ak sa vojna stane krvavejšou a brutálnejšou, s viac ako…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Úbohé Mexiko: "...Tak ďaleko od Boha a tak blízko USA"

0 icon

Mexico, 1. apríl 2023 (AM) – \"Úbohé Mexiko! Tak ďaleko od Boha a tak blízko k USA!\" Tieto slová mexického prezidenta Porfiria Diaza (1830 - 1915) budú pravdivé dovtedy, kým bude pretrvávať veľká politická a hospodárska nerovnováha moci medzi Mexikom a Washingtonom v prospech druhého menovaného a vernosť amerických politikov anglosaskému…

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali