Všetci sme migranti: Pápež František si z návštevy gréckeho ostrova priniesol 12 moslimských utečencov

Všetci sme migranti: Pápež František si z návštevy gréckeho ostrova priniesol 12 moslimských utečencov

Vatikán/Lesbos 18. apríla 2016 (HSP/radiovaticana,theLocal/Foto: TASR/AP-Filippo Monteforte/EPA)

 

“Všetci sme migranti”. Pápež na znak solidarity prijal 3 rodiny, spolu 12 moslimských utečencov, pod svoj patronát vo Vatikáne

Na snímke pápež František na gréckom ostrove Lesbos, kde sa stretol s čakateľmi na azyl
Na snímke pápež František na gréckom ostrove Lesbos, kde sa stretol s čakateľmi na azyl

Jednodňová cesta pápeža Františka do Grécka na ostrov Lesbos, ktorý sa stal hot-spotom európskej migrácie, vyvrcholila návratom do Vatikánu, kam si so sebou priniesol 12 moslimských utečencov, pričom zdôraznil, že on sám je dieťaťom talianskych migrantov, ktorí prišli do Argentíny.

Reklama

Pápež povedal reportérom, že toto gesto prijatia má byť kvapkou oceánu, vďaka ktorej, ako dúfa, oceán už nikdy nebude rovnaký. Na otázku reportéra, prečo uprednostnil moslimov, František odpovedal, že si nevyberal medzi kresťanmi či moslimami. “Títo dvanásti mali hotové dokumenty a mohli byť prijatí.” Medzi utečencami, s ktorými strávil čas, boli aj dve kresťanské rodiny, ale tieto nemali papiere ešte v poriadku. “Nie je to uprednostňovanie, títo 12 sú Božími deťmi, a to je jediné privilégium.”. Rodiny budú ubytované priamo vo Vatikáne a starostlivosť o ne bude zabezpečená komunitou sv. Egídia. “Sú hosťami Vatikánu a pridávajú sa k dvom sýrskym rodinám, ktoré už boli prijaté v dvoch vatikánskych farnostiach.” Utečenci údajne pochádzajú z Damasku a Deir Azzoru – oblasti, ktorá je v súčasnosti okupovaná džihádistami.

Integrovať, nestavať getá

Reklama

Na tému integrácie pápež František pripomenul, že je to slovo, na ktoré v našej súčasnej kultúre často zabúdame. “Dnes existujú getá. Niektorí teroristi sú synmi a vnukmi osôb, ktoré sa narodili v Európe. Čo sa stalo? Nebola uplatnená integračná politika, a tá je podstatou. Dnes sa musí Európa pozbierať a znovu nabrať schopnosť, ktorú mala odjakživa – schopnosť integrovať. Potrebujeme výchovu k integrácii”, povedal na margo integrácie moslimov do spoločnosti.

Stavať mosty, nie múry

Iný novinár sa zasa spýtal, či posilňovanie hraníc v Európe bude znamenať koniec európskeho sna. “Neviem”, odpovedal pápež František, “ale rozumiem, že vlády a národy majú istý strach. Musíme mať veľkú zodpovednosť pri prijímaní a jednou z vecí, za ktorú tiež musíme prevziať zodpovednosť, je otázka, ako integrovať týchto ľudí medzi nás. Vždy som hovoril, že stavať múry nie je riešením. Musíme stavať mosty, ale tie sa stavajú s inteligenciou, dialógom a integráciou. Chápem istý strach, ale zatvorenie hraníc nevyrieši nič. Pretože dlhodobé zatvorenie len poškodí národu samotnému. Európa musí urgentne prijať politiky prijatia, integrácie, práce a rastu, reformu ekonómie a všetky tieto veci sú mostami, vďaka ktorým nebudeme musieť stavať múry. To, čo sme videli v utečeneckom tábore, je na zaplakanie.” Následne František ukázal obrázky, ktoré nakreslili deti utečencov na Lesbose: “deti chcú mier, pretože trpia.” Ukázal obrázok, na ktorom sa topí dieťa. “Deti videli toto. Je to v ich srdciach, a bude potrebný istý čas, kým na to zabudnú. Na obrázku je znázornené slnko, ktoré plače: aj slnko môže plakať… nezaškodilo by nám, keby sme aj my vyronili slzu.”

Obrázok dieťaťa utečencov, na ktorý pápež počas interview poukázal
Obrázok dieťaťa utečencov, na ktorý pápež počas interview poukázal

 

Pomáhať nielen vojnovým utečencom ale aj tým, ktorí utekajú pred chudobou

Reklama

Ďalšia novinárka sa spýtala: “Prečo nerozlišujete medzi tými, ktorí utekajú pred vojnou a tými, ktorí utekajú pred hladom? Môže sa Európa postarať o všetku chudobu sveta?” Svätý otec na to odpovedal: “Je pravdou, že niektorí utekajú pred vojnou, iní pred hladom. A to preto, lebo sa zle využívajú zdroje a predávajú sa zbrane. Musíme pomáhať aj tým, ktorí utekajú pred vojnou, aj tým, ktorí utekajú pred hladom. Pozval by som obchodníkov so zbraňami, aby strávili deň v utečeneckom tábore a verím, že by im to prospelo. V Sýrii, napríklad, kto dáva zbrane rozličným skupinám?” Pápež František touto svojou návštevou chce zvýšiť povedomie o “najhoršej humanitárnej katastrofe od II. svetovej vojny” a viackrát povedal, že neakceptuje rozlišovanie EÚ na tých, ktorí utekajú pred vojnovými konfliktmi (ako v Sýrii) a tými, ktorí utekajú pred chudobou a hladom, ktoré sa stali výsledkom globálnej hospodárskej nerovnosti.

Gesto svätého otca nebolo v Taliansku prijaté s nadšením

Taliansko samo čelí významnej vlne migrantov zo severnej Afriky. Podľa Mattea Salviniho, vodcu parlamentnej strany Liga Severu, sa Svätý Otec mýli a jeho omyl bude pre Európu fatálny.

Salvini tiež pripomenul, že kým pápež letel za utečencami na grécky ostrov, v skutočnosti sa v súčasnosti hlavná katastrofa odohráva za oknami jeho vatikánskeho paláca v Taliansku. Udialo sa “300 000 trestných činov spáchaných imigrantmi (podľa údajov z roku 2014), z toho 40% znásilnení,” vypočítava politik. Pripomína, že taliansky štát v súčasnosti živí dvadsaťtisíc imigrantov vo väzniciach a ďalších 120 tisíc v domácnostiach a ubytovacích zariadeniach (často sa jedná o veľmi pekné hotely), zatiaľ čo takmer jeden a pol milióna detí žije v Taliansku pod hranicou chudoby.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali