Nech je to akokoľvek, slová počítačového génia sa v Európe široko posudzujú, Bill Gates vyvoláva u ľudí dôveru. A ak so strachom o budúcnosť kontinentu hovorí: “Európa musí urobiť všetko, aby bolo pre ľudí z Afriky zložitejšie dostať sa na tento kontinent po vyšliapaných cestách,” tak ho poslúchajú.
Štatistika tohto roku ukazuje, že polemika o zmiernení prílevu utečencov bola predčasná. Po šesťmiliardovej platbe tureckému prezidentovi Erdoganovi za nevpustenie sýrskych (a tiež k nim patriacim irackých, afganských a pakistanských) migrantov do Európy sa miera ich prenikania značne zmenšila.
A tak líbyjský prúd spoločne s ďalšími štrbinami zo Severnej Afriky do Európy zabezpečuje, že je na kontinente každý týždeň nárast obyvateľstva približne o 15 tisíc ľudí. Prítok týmito trasami sa v porovnaní s minulým rokom len zväčšuje. Na začiatku roka sa hovorilo o desiatke tisíc prisťahovalcov z Afriky každý týždeň, ale nakoniec sa ukázalo, že čísla neľútostne rastú.
Keď pred mesiacom vystupoval pred zástupcami Európskej únie prezident Európskeho parlamentu Antonio Tajani, tak priamo povedal, že milióny utečencov z Afriky hľadajú cesty pre presťahovanie. Vyzval (po niekoľkýkrát, div nie po dvadsiaty) k “rýchlemu rokovaniu”, ale konkrétnych plánov na záchranu Európy sa od neho nikto nedočkal.
Bez škodoradosti nemožno nespomenúť to, ako sa krajiny Západu a USA spoločne s arabskými partnermi aktívne zúčastňovali zlikvidovania a rozpadu Líbye. Táto krajina nikdy nebola vzorom medzinárodnej cnosti, ale odlišovala so stabilitou. Obyvatelia Líbye premýšľali o svojom blahobyte u seba doma a nesnažili sa presťahovať do EÚ, hranice a námorné cesty držali pod kontrolou. Teraz sa však Líbya stala hlavným migrantským uzlom medzi Afrikou a Európou.
A tu je potrebné poukázať na priamu súvislosť medzi európskou migračnou krízou a protiruskou politikou EÚ. Nepripravenosť USA a Európy okamžite sa zaoberať rekonštrukciou Líbye je iracionálna politická fóbia, ktorá je v rozpore so životnými záujmami Európy. Je známe, že ešte počas predvolebnej kampane v USA vytvoril generál Flynn podrobný plán na obnovenie Líbye, ktorý mal byť plnený spoločne s Ruskom. Avšak Flynna, sice nie jednoducho, ale poslali do dôchodku hneď po vymenovaní do funkcie Poradcu pre národnú bezpečnosť, a pochovali tak oblasť prác, za ktoré zodpovedal. Všetky plány, ktoré predpokladali spoluprácu s Ruskom, boli pozastavené. Z toho vyplýva, že v dôsledku odmietnutia spoločnej práce s Ruskom ohľadom Líbye stoná Európa kvôli novým vlnám imigrantov.
Je potrebné povedať, že samotné Rusko bolo ešte pred piatimi rokmi považované za krajinu s obrovským množstvom imigrantov. Často sa v tejto súvislosti hovorilo o sociálnych a kultúrnych problémoch. Avšak Rusko vedelo nájsť zlatú strednú cestu medzi pripravenosťou pomáhať susedom a zachovaním svojho spôsobu života. Počet nelegálnych migrantov bol rýchlo znížený. Ruská vláda ukázala v tejto otázke efektivitu, ktorú by jej mohli mnohí Európania závidieť.
Nech je to akýkoľvek paradoxom, kľúč k riešeniu problém prítoku imigrantov do Európy nie je len v rukách Ruska, ale je v nich v značnej miere. Iba rýchle ukončenie vojenských aktivít v Sýrii, likvidácia Islamského štátu a tiež rekonštrukcia Sýrie, Líbye a Iraku môžu Európu zachrániť. Druhou vecou je, že to musí chcieť sama Európa. A preto, aby napravila situáciu, musí európska byrokracia pre začiatok urobiť z psychologického hľadiska nemožné, teda priznať nielen trestnosť, ale chybu vo svojom konaní.
Zatiaľ nie je jasné, či to Európa môže urobiť alebo či sa bude ďalej snažiť kupovať susedov vrátane bánd, ktoré kontrolujú líbyjské pobrežie, aby za nich robili všetku špinavú prácu potrebnú na zastavenie migrantov.
Bill Gates hovoril o prvých krokoch pre záchranu hraníc. Tým sa nepochybne musí začať. Ale potom sa musí spoločne s Ruskom utíšiť streľba na Blízkom východe. A to je dnes životným záujmom Európy.