Voľný pád cien ropy dostáva rozpočet Ruska pod značný tlak. Krajina sa musí ekonomicky pripraviť na najhoršie, povedal premiér Dmitrij Medvedev v stredu. Minister financií Anton Siluanov povedal, že rozpočet bude vyrovnaný nanajvýš pri cene 82 dolárov za barel. Krajina však počíta s cenou 50 dolárov – avšak aktuálne ceny sa držia pod 30-timi dolármi za barel. Už teraz je možné predvídať, že deficit štátneho rozpočtu bude viac ako tri percentá. Ministri by preto mali priniesť návrhy až na desaťpercentné škrty vo svojich odboroch. To však neplatí pre výplaty dôchodkov a platov zamestnancov vo verejnej službe.
Rusko podľa ministra hospodárstva Alexeja Uľukajeva počíta s tým, že cena ropy sa z dlhodobého hľadiska nezotaví: “Je potrebné sa obávať, že ceny poklesnú na 15 až 20 dolárov.” Pretrvávajúce nízke ceny ropy a plynu stavajú prezidenta Ruska Vladimira Putina do náročnej úlohy, pričom tomu nenapomáhajú ani sankcie Západu kvôli krymskej kríze. Prírodné zdroje tvoria najväčší podiel na výnosoch z celkového vývozu.
Rusko má z ropy polovicu svojich príjmov. Cena ropy padla na najnižšiu úroveň za posledných približne dvanásť rokov. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, krajiny OPEC nereagovali znižovaním výroby. Naopak, ťažili viac ropy, aby sa presadili na trhu. Za spúšťač poklesu cien je považovaný boom bridlicovej ropy v USA, čo viedlo k nadbytku ropy. Okrem toho energetické potreby rozvíjajúcich sa ekonomík, ako je Čína, sa po ukončení rastu znížili.
V posledných mesiacoch prevláda na trhoch komodít šok: všetky suroviny sú viac alebo menej vo voľnom páde. Postihuje to najmä rozvíjajúce sa ekonomiky a štáty OPEC. Na rozvíjajúcich sa trhoch Medzinárodný menový fond očakáva výrazné úverové problémy. Saudská Arábia sa snaží podnietiť nové vojny na Strednom východe, ale je samozrejme už tak oslabená, že trhy veľmi citlivo reagujú na saudské provokácie.
Väčšina štátov má naplnené zásoby až po okraj, čo je dôvod, prečo ani apokalyptické scenáre výrazne nedvihnú cenu ropy. Rusku sa v posledných rokoch nepodarilo diverzifikovať svoju ekonomiku, a preto je na mieste strach zo silnej závislosti od komoditných trhov, ktoré sú v súčasnosti pod výrazným tlakom.