Portál Politico prišiel s naozaj “obdivuhodným” článkom. Ľudia sa nemajú obávať terorizmu, lebo počet jeho obetí je úplne mizivý v porovnaní s inými príčinami ľudských úmrtí. Článok prebral aj Slovenský portál etrend.sk.
“Teroristické útoky sú navrhnuté tak, aby vniesli strach a celé mestá podliehali virtuálnemu obliehaniu. V Európe sa zdá, že táto stratégia funguje. Vlády reagujú na sériu teroristických útokov citlivo a vynaložili miliardy eur na vytváranie obrany kontinentu. Budovy sú odolné proti výbuchu, na preplnené pešie promenády boli postavené barikády. Už nie je neobvyklé vidieť vojakov, ktorí hliadkujú v centre mesta,”píše v úvode server Politico.
Autor článku síce priznáva, že hrozba je reálna a môžeme počítať s ďalšími teroristickými útokmi, no “je však dôležité mať na pamäti, že riziko smrti v dôsledku teroristického útoku je v Európe oveľa nižšie ako kdekoľvek inde na planéte.”
V článku sa ďalej píše, že teroristické útoky sú páchané s cieľom vyvolať paniku u ľudí a zastaviť “život”. A to sa teroristom údajne do určitej miery darí.
Portál Politico preto porovnal podiel obetí, ktoré zomreli pri teroristickom útoku, s nehodami pri športe, s horúčavami, dopravnými nehodami, samovraždami, so srdcovými chorobami, respiračnými ochoreniami či rakovinou.
Podľa zverejnenej štatistiky najviac ľudí zomiera na rakovinu – 265 úmrtí na 100 000 obyvateľov, na druhom mieste v počte 132 úmrtí sú kardiovaskulárne ochorenia, nasledujú respiračné ochorenia, samovraždy, dopravné nehody, smrť z tepla, športové nehody, smrť na priechode pre chodcov, vraždy a až na predposlednom mieste s 0,027 úmrtiami na 100 tisíc obyvateľov sa umiestnili teroristické útoky. Úplne najmenej úmrtí je v dôsledku zasiahnutia blesku, a to v 0,005 prípadoch na 100 tisíc obyvateľov.
Sú však takéto štatistiky relevantné? Porovnávať prirodzenú smrť či nehody s úmyselnými teroristickými útokmi a teda zľahčovať tieto otrasné činy islamských fanatikov je minimálne neadekvátne. Mainstreamové médiá takýmto zľahčovaním chcú zrejme ospravedlniť svoje vítanie imigrantov a naďalej propagovať multikultúrnu spoločnosť, ktorá zlyháva.
Samuel Gdovin