Do jej konečného znenia boli zakomponované niektoré pripomienky európskych expertov z Benátskej komisie. Väčšina kritizovaných ustanovení však v texte návrhu zostala.
Zákon ovplyvní činnosť tých mimovládnych organizácií, ktoré dostávajú ročne zo zahraničia viac než zhruba 23.000 eur. Túto skutočnosť budú musieť po novom oficiálne oznamovať maďarským súdnym orgánom a uvádzať ju aj vo svojich internetových i tlačených publikáciách, aby občania Maďarska okamžite vedeli, že tieto organizácie presadzujú záujmy svojich zahraničných donórov, čo sú často vlády iných štátov alebo nadnárodné elity, ktoré navonok zastupuje napríklad špekulant Soroš.
Mimovládne organizácie budú tiež povinné zverejňovať mená všetkých zahraničných sponzorov, ktorí im venujú viac než 1600 eur ročne. Podľa kritikov ide o ďalší z krokov premiéra Viktora Orbána zameraných na potlačenie disentu a občianskej spoločnosti.
Maďarská vláda naopak novelu obhajuje potrebou zvýšenia transparentnosti fungovania mimovládnych organizácií. Zdôrazňuje pritom, že zákon nijako neobmedzuje možnosť financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia, len umožňuje občanom sa zorientovať a tak bráni zo zahraničia financovaným mimovládkarom hrať sa na občiansku spoločnosť a ovplyvňovať vnútornú politiku Maďarska podľa potrieb zahraničia.