Ceny ropy prvýkrát za päť rokov klesli zase pod 50 dolárov za barel. Index Dow Jones v USA na to reagoval tak, že stratil 300 bodov. Oficiálny postoj Washingtonu je taký, že nízke ceny ropy sú výhodné pre ekonomiku USA. Hovorca bieleho domu Josh Ernst sa k tomu vyslovil takto: “Neustále sledujeme vplyvy, ktoré má takáto alebo iná politika na ekonomiku. Ja si myslím, že pokles cien ropy je výhodný pre ekonomiku USA”. Ale podľa expertov, skôr alebo neskôr, nízke ceny ropy sa začnú negatívne odrážať v hospodárení najväčších spoločností a na trhu tvorby pracovných miest ako v USA tak v celom svete.
Podľa šéfa jedného z najväčších európskych finančno-analytických serverov ADVFN Clema Chambersa, ceny ropy klesajú kvôli tomu, že USA ukončili svoju dovtedy aplikovanú politiku kvantitatívneho uvoľňovania. Politiká kvantitatívneho uvoľňovania znamená masívne tlačenie dolárov a uvádzanie ich do ekonomiky cez štátnych regulátorov.
Expert si myslí, že akcie majú momentálne vysokú hodnotu, pretože zmena finančnej politiky mala za dôsledok, že kurz dolára narástol a to podporuje aktívne vklady do cenných papierov a do americkej meny. A to dvíha ceny akcií. “A teraz počas sviatkov cena ropy klesla v dôsledku silného dolára, nakótované množstvá na trhu sú tiež vysoké a niektorí už kvôli tomu utrpeli straty. Preto sa kótované množstvá začínajú znižovať a cena ropy tiež pokračuje v poklese v dôsledku čoho sa trh ešte viac “prehýba”. Tak vznikne situácia “začarovaného kruhu”, keď sa trh nachádza na úplnom vrchole – a americký trh je momentálne na vrchole – a v dôsledku toho klesne a to poriadne”, povedal Chambers.
Pripomenul, že v priebehu posledných piatich rokov sa Európa, Japonsko, Amerika a ďalšie krajiny snažili zachrániť svetovú ekonomiku pred krachom, ktorý vyvolala kríza v 2008 roku. Prvé kolo tejto politiky skončilo, keď amerika prestala tlačiť bilión dolárov ročne. “Podeľte bilión dolárov počtom obyvateľov hociktorej krajiny sveta a potom pochopíte, aká to je obrovská suma. A teraz už tejto emisie niet,” vysvetlil expert.
Chambers si myslí, že vysoké ceny ropy sa držali v dôsledku toho, že bolo možné robiť to, čo sa nazýva “carry trade” – teda zarobiť peniaze na rozdieloch úrokových sadzieb v rôznych krajinách. Podľa jeho slov sa tento biznis praktizoval na trhoch s ropou v obrovských objemoch.
“Teraz sa už nedá nakúpiť naftu, naplniť ňou tanker, postaviť ho do prístavu, predať ropu cez forwardovú zmluvu s deväťmesačným odkladom a päť percentnou maržou a potom počkať tých deväť mesiacov a skasírovať svoj 5 %-pecentný zisk, pretože sa už nedá požičať si od americkej vlády peniaze za nulový úrok. Toto ťahá dole ceny ropy,” povedal expert.
Podľa jeho slov však ani kurz dolára nemôže rásť večne. “Momentálne sme na konci tejto periódy. A je celkom možné, že americké a s nimi aj európske trhy čaká v priebehu niekoľkých týždňov pád cien. Takže nás možno v prebehu mesiaca dvoch čakajú poriadne otrasy,” varoval Chambers.
ad