Podľa francúzskych novinárov podceňovanie možností Ruska je spojené s hospodárskym a sociálnym rozvratom v 90. rokoch. USA a Rusko vyčleňujú na obranu okolo 4 – 5 % HDP. V prepočte na doláre je vojenský rozpočet Ruska 10-krát menší ako USA. Toto je však nekorektné porovnanie, nakoľko ruský vojensko-priemyselný komplex prakticky nezávisí na importe a zmeny výmenného kurzu valút ho neovplyvňujú.
Rusko, okrem toho, šetrne pristupuje k míňaniu obranného rozpočtu. Kým USA míňajú prostriedky na rozmiestňovanie síl po celom svete, Rusko sa orientuje na blízke zahraničie. USA majú 11 lietadlových lodí a Rusko má len jeden lietadlový krížnik. I ten zriedka opúšťa materskú základňu. Okrem toho, v rámci reakcie na produkciu mimoriadne drahých vojenských programov USA, napr. THAAD, Rusko začalo produkovať nie drahé rakety a torpéda novej generácie, ktoré dokážu obísť americkú obranu.
Francúzsky portál poznamenáva, že Rusko má veľa špecialistov na vývoj zbraní, nakoľko veda bola vždy silnou stránkou štátu už v sovietskych časoch. No v USA študenti idú hlavne na prestížne fakulty práva a medicíny. Francúzski novinári sa nazdávajú, že západné protiruské sankcie umožnili Rusku znížiť závislosť jeho hospodárstva na západnom neoliberálnom kapitalizme, a „jeho armáda sa stala nebezpečnou silou, ktorá sa v najbližších rokoch len upevní“.
List hovorí o prelome Ruska pri hyperzvukovej výzbroji, pri elektronickej vojne, pri balistickej atómovej výzbroji (rakety Sarmat), pri pozemných, vzdušných i ponorkových riadených aparátoch, pri prostriedkoch PVO a PRO, pri neviditeľnosti ponoriek ostatných generácií, pri laseroch a ďalších druhoch výzbroje v oblastiach klasickej i atómovej výzbroje.
Podľa francúzskych novinárov v priebehu najbližších desiatich rokov sa vo svete udejú zmeny svetového poriadku, v ktorom si EÚ bude ťažko hľadať miesto kvôli vlastnej vojenskej slabosti a závislosti na NATO, zatiaľ čo Rusko kráča správnym smerom a vstúpilo do počtu veľkých svetových mocností.
Podľa vz.ru, srspol.sk