Bratislava 29. júna 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Krištof Kolumbus, americkí prezidenti Andrew Jackson a Theodore Rooswelt, či generál Grant a sochy mnohých ďalších sa stali terčom útokov radikálnych skupín ako Antifa a Black Lives Matter. Podobné incidenty sa vyskytli aj v Európe a aj na Slovensku
Ako však píše redaktor denníka SME Peter Getting, kým na Západe sa dnes rúcajú a odstraňujú sochy rasistov, zločincov a rozmanitých gaunerov, u nás sa ešte aj v 21. storočí stavajú. Getting hneď aj na jedného takého „gaunera“ poukazuje.
„Okupácia verejného priestoru sa u nás neskončila ani v 21. storočí. Jedným z jej vrcholov bolo postavenie sochy Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu, ktoré sa udialo počas vlády Smeru v roku 2010. Socha bola výrazne zaťažená ideológiami: za jej postavenie sa zasadzoval vtedajší premiér Róbert Fico a predseda Národnej rady Pavol Paška, ktorí si v snahe získať hlasy voličov SNS osvojili ideu donášača ŠtB a mečiarovského publicistu Drahoslava Machalu. Socha vznikla bez verejnej súťaže a akejkoľvek diskusie, pochádzala z dielne prominentného normalizačného sochára Jána Kulicha. Dopĺňal ju ahistorický nápis o kráľovi Slovákov a gardistický dvojkríž – autor sochu zobrazil presne tak, ako vyzerala v časoch jeho mladosti počas vojnového režimu na učebniciach.“
„Vyslúžila si protesty umelcov, po výmene vlády sa zvažoval jej prevoz pred sídlo strany Smer a špeciálna komisia historikov v posudku zhrnula, že inštalácia akéhokoľvek pomníka na podobnom mieste by mala byť výsledkom širšieho konsenzu, a nie rozhodnutím úzkej straníckej-politickej špičky navyše v období pred voľbami. Hoci gardistický znak a nacionalistické bludy v nápise odstránili, socha na hrade ďalej stojí.“
Autor ďalej pripomína , že tak ako sa sochy stavali, tak sa aj búrali, či už ľudskou silou, alebo dynamitom. „Po nežnej revolúcií pyrotechnici odpálili aj Gottwaldovu sochu na rovnomennom námestí. Zmizol betónový kolos z dielne sochárov Tibora Bártfaya, Juraja Hovorku a Karla Lacka.“
Autor už pomlčal o soche Stalina z dielne starého otca dnešného mimovládneho aktivistu Andreja Bána, no nezabudol spomenúť počin dvoch aktivistov, ktorý 25 rokov po páde komunizmu postriekali farbou bustu Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajnej Bystréj.
Útok zažil aj Tisov hrob na Martinskom cintoríne, keď ho neznámy páchatelia postriekali žltou farbou. Židovská hviezda lemovala aj ukrižovaného Krista a náhrobok niesol nápisy: „Stop fašizmu“ a „Za 70 000 obetí“.
Minulý týždeň sa dočkal aj Andrej Hlinka, kde na podstavci zastriekali nápis Za boha, za národ a pred sochu na zem nastriekali nápis „Roma Lives Matter“. Akcia sa páčila aj slovensko-židovským internetovým novinám Delet, ktoré zdieľali príspevok s textom: „Na chvíľu sa tam dá opäť chodiť.“
Ivan Blaho