Zadržanie vyšetrovateľov NAKA a šéfa Inšpekčenej služby vyvolalo medzi politikmi rôzne reakcie. Čo na to hovoria Kaliňák, Draxler, Remišová, Matovič či Taraba?

Bratislava 16. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Lukáš Grinaj, Martin Baumann, Jakub Kotian, Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel)

 

V uplynulých dňoch sme boli svedkami zadržania troch elitných vyšetrovateľov z NAKA – Čurillu, Ďurku a Sabotu, a tiež šéfa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Scholtza. Súčasná koalícia v tom vidí nezákonné postupy príslušníkov Úradu inšpekčnej služby a tiež kroky generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Opozícia hovorí o očiste. K zatýkaniu vyšetrovateľov sa vyjadrili viacerí politici

Na snímke Juraj Draxler, Erika Kaliňík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Tomáš Taraba
Na snímke Juraj Draxler, Erika Kaliňík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Tomáš Taraba

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler sa na sociálnej sieti vyjadril, že to, čo sa teraz na NAKA deje, sa nijako nepodobá na obranu spravodlivosti.

Prepisy odposluchov príslušníkov NAKA ukazujú, ako sa tí (veľmi vulgárne) bavia o tom, ako si vyrovnávať účty s ľuďmi z inšpekcie, ako čo najlepšie prispôsobiť uznesenia tomu, čo im vyhovuje, a podobne. Nijako sa to nepodobá na skupinu ľudí pracujúcich na obrane spravodlivosti, je to skôr obraz veľmi hrubého mocenského boja,“ myslí si exminister.

Juraj Draxler
Na snímke z mája 2016 bývalý minister školstva SR Juraj Draxler

To, či sa ich vina aj preukáže, si netrúfa odhadnúť. Isté však je, že na základe týchto informácií o príslušníkoch NAKY sa narušil obraz o čistých obrancoch spravodlivosti a bezpečia občanov.

Bohužiaľ, NAKA je už niekoľko mesiacov súčasťou mocenských bojov. Hrnie sa do prípadov, ktoré súvisia s oligarchami a inými ľuďmi viazanými čisto na Smer a jeho odnož, iné, aj mimoriadne veľké prípady pravdepodobného kradnutia, necháva tak. Nemohlo to viesť nikam inam, ako k tomu, že sa tu rozhoria naozaj veľké boje vnútri bezpečnostných zložiek a že zároveň aj naivnejšia časť verejnosť začne strácať vieru, že tu ide o nejakú prinicpiálnu očistu,“ tvrdí Draxler.

„A ono to vôbec ešte neskončilo, naopak, najdramatickejšie momenty sú ešte pred nami,“ myslí si Draxler.

 

Erik Kaliňák

Aj zástupca mladej generácie v strane Smer-SD Erik Kaliňák tvrdí, že činnosť NAKY bola zameraná čisto na Smer a menovite na pošpinenie Roberta Fica. Vidí za tým politickú objednávku súčasnej koalície, je to totiž ich spôsob vedenia politiky

Erik Kaliňák
Na snímke Erik Kaliňák

„Lenže aj politika musí mať svoje hranice a svoj koniec. To, čo sa dnes deje v bezpečnostných zložkách štátu je už natoľko kritické, že politika musí ísť bokom. Ak chceme, aby Slovensko bolo právny a spravodlivý štát, musí súboj inšpekcie s NAKou prebehnúť čisto v medziach zákona a hlavne, na podklade dôkazov – objektívnych, nespochybniteľných dôkazov,“ apeluje Kaliňák.

Preto vyzval všetkých, ktorí toto dianie sledujú, aby dali svoje politické názory bokom a začali sa dožadovať skutočných faktov a dôkazov a neuspokojili sa pri tak vážnych obvineniach s názormi.

Za subjektívne názory označuje mediálne výstupy ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý s postupom inšpekcie nesúhlasí a označuje praktiky inšpekcie za nekalé. Rovnako aj vyjadrenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o účelovosti postupu inšpekcie, či jeho dlhoročného kolegu a zároveň advokáta obvinených Petra Kubinu, ktorý tvrdí, že obvinenia vyšetrovateľov sú postavené na vode.

Svoje názory ako skutočné fakty šíria podľa neho aj médiá. Napríklad denník N podľa Kaliňáka už kolabuje v priamom prenose a Úrad inšpekčnej služby označuje za mafiu. Spolu s inými mainstreamovými denníkmi označujú za vinníkov zatýkania Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a najnovšie už aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. To podľa Erika Kaliňáka svedčí o čistom zúfalstve, v ktorom sa spomínaní nachádzajú.

 

Veronika Remišová

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová vidí za zatýkaním vyšetrovateľov zástupcov opozície.

Veronika Remišová
Na snímke Veronika Remišová

„Po mesiacoch správ o zatýkaní vysokopostavených ľudí, ktorí začali ukazovať aj na Roberta Fica či Petra Petra Pellegriniho sme sa dozvedeli, že existuje aj policajná inšpekcia. Tá inšpekcia, o ktorej sme 12 rokov vlády Roberta Fica nepočuli, pretože veľkú korupciu nestíhala. Namiesto toho sa podnety zametali pod koberec,“ tvrdí Remišová.

Taktiež nepovažuje za náhodu, že teraz práve táto Inšpekcia zatkla vyšetrovateľov, ktorí podľa jej názoru túto korupciu na najvyšších miestach vyšetrovať začala. Argumentuje pri tom nedostatkom dôkazov a zaujatosťou vyšetrovateľov, čiže presne tými istými argumentami, na ktoré poukazuje celý čas opozícia pri stíhaní jej nominantov.

Pokladám za zvláštne, ak okresný súd rozhoduje o väzbe bez dostatočného odôvodnenia, najmä ak ide o prípad, ktorý otriasa základnou dôverou občanov v spravodlivosť. Rovnako je otázkou zaujatosť vyšetrovateľov inšpekcie. Postupy inšpekcie, ako aj prokurátorov v Bratislave pokladám za neštandardné, rovnako aj verejné komentovanie živej trestnej veci zo strany Slovenskej informačnej služby,“ vyjadrila sa ministerka.

„Ak by korupčná chobotnica chcela zastrašiť tých, ktorí sa po rokoch odvážili stíhať korupciu, nevyzeralo by to inak. Ak by niekto chcel pomôcť Petrovi Pellegrinimu a Robertovi Ficovi vyhnúť sa zodpovednosti za korupčný systém počas ich vlád, začal by práve spochybňovaním tých, ktorý tento systém vyšetrujú,“ zdôraznila Remišová.

 

Igor Matovič

Na stranu vyšetrovateľov z NAKA sa jednoznačne postavil aj bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič, ktorý na téme boja proti korupcii a proti nominantom bývalej vlády postavil svoju politiku.

Matovič
Na snímke minister financií SR Igor Matovič

Ten tvrdí, že zadržanie príslušníkov NAKA je len trestom za to, že títo chceli vyčistiť kľúčové orgány spravodlivosti od mafie. Hovorí o odvahe skupinky mužov a žien, ktorí prišli vyčistiť „chliev“ od „Zla.“

„Viem, že dnes mnohí statoční vyšetrovatelia stratili nádej, že Dobro ešte môže zvíťaziť. Vedia, že Zlo je mimoriadne silné, disponuje nekonečnými zdrojmi … a má naďalej k dispozícii stovky úplatných poskokov “v službách štátu”. Napriek tomu VÁS PROSÍM – NEVZDÁVAJTE TO! Dobro zvíťazí, hoci cesta k víťazstvu bude ešte veľmi ťažká,“ vyzval ich Matovič.

Ten zároveň na svojom profile zverejnil list skupinky vyšetrovateľov z NAKA, ktorí veria v nevinu svojich kolegov. Snažia sa ubezpečiť verejnosť, že svoje povolanie považujú za službu verejnosti, ktorú vykonávajú s citom pre spravodlivosť, riadne a zákonne. Sú presvedčení o tom, že ak by existovalo reálne podozrenie na nezákonné postupy ich kolegov, boli by prví, ktorí by túto ich činnosť odhalili a riešili.

„Nič také sa ale v tomto prípade nestalo a v súčasnosti dochádza buď omylom alebo úmyselne k tomu, že niektoré orgány činné v trestnom konaní (pričom veľmi dobre chápeme zákonné možnosti, postupy a vyhodnocovanie dôkazov) svoju činnosť, z nášho pohľadu a hlavne na základe našej znalosti informácií, vykonávajú tak, že to v nás vzbudzuje dôvodnú obavu, že tieto kroky nesledujú zákonné účely, na ktoré sami zásadne a výhradne dbáme pri našej činnosti ako orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedli vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry z 1. a 2. oddelenia vyšetrovania odboru Bratislava.

Igor Matovič označil tieto vyjadrenia o zaujatosti orgánov činných v trestnom konaní za „bod zlomu“.

 

Tomáš Taraba

Na tieto slová zareagoval aj opozičný poslanec a predseda strany Život Tomáš Taraba. Tvrdí, že je dobré vedieť, že príslušníci NAKA sa takto rázne postavili za svojich kolegov, pričom garantujú správnosť využívania vyšetrovacích metód a postupov. Keďže došlo k „bodu zlomu,“ vyzval súčasného premiéra Eduarda Hegera, aby vo verejnoprávnej televízii prečítal celé obvinenie, ktoré sa kladie za vinu obvineným vyšetrovateľom.

Tomáš Taraba
Na snímke poslanec NR SR a predseda ŽIVOT NS Tomáš Taraba

Touto cestou by som chcel požiadať Eduarda Hegera, aby požiadal advokátov Čurillu a spol. či by súhlasili, že by večer na RTVS pán Heger, ktorý úplne správne hovorí, že mafia a korupcia musia byť porazené, že by toto obvinenie prečítal v celistvosti, aby sme sa my ako poslanci a ľudia ako verejnosť, mohli správne rozhodnúť pri hlasovaní o dôvere pánovi Romanovi Mikulcovi,“ vyjadril sa na záver Tomáš Taraba.

 

Vicepremiér Richard Sulík (SaS)

Vicepremiér Richard Sulík (SaS) sa stotožňuje s tvrdením, že situácia je vážna a že je potrebné prijať razantné rozhodnutie, zároveň ho prenecháva na premiéra, aby o tom informoval po zasadnutí bezpečnostnej rady.

Richard Sulík
Na snímke podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS)

„Všetci máme obavu vo vláde, že závažné kauzy môžu ostať nedoriešené, aj preto zasadá bezpečnostná rada,“ povedal Sulík.

Za SaS opätovne deklaroval podporu ministrovi vnútra

 

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si myslí, že by sa mali pozrieť na právny systém, či nevytvára príliš veľa priestoru na konflikt inštitúcií v rámci trestného konania.

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková

„Treba sa rozprávať o tom, ako by mala vyzerať naozaj nezávislá inšpekcia. Myslím si, že je na mieste rozprávať sa o vytvorení nezávislej inštitúcie, ktorá by mala na starosti inšpekciu,“ povedala šéfka rezortu.

Vie si predstaviť, že by takáto inštitúcia bola pod vládou a jej šéfa by volil parlament.

„Odborná debata k tomu neprebehla, ale zbežne sme sa rozprávali s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a vieme si predstaviť takúto cestu,“ poznamenala Kolíková.

Súd v stredu rozhodol o vzatí do väzby trojice vyšetrovateľov NAKA Jána Č., Pavla Ď. a Milana S., rovnako bude väzobne stíhaní dočasne poverený šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Peter Sch. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanec Benčík chcel, aby Národná rada odsúdila správanie poslanca Tarabu voči dcére prezidentky Čaputovej. Predseda parlamentu zaujal rázny postoj

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ján Benčík z poslaneckého klubu SaS v stredu navrhol, aby parlament prijal uznesenie k včerajšiemu internetovému incidentu, keď opozičný poslanec Tomáš Taraba zverejnil status o mladej modelke - dcére prezidentky Zuzany Čaputovej - za čo si vyslúžil vlnu negatívnych reakcií Poslanec Benčík, ktorý…

Európska komisia smeruje k oslabeniu bezpečnostných pravidiel pre nové GMO, občania a organizácie reagujú v prebiehajúcej konzultácii

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Napriek snahám rôznych organizácií a verejnosti, Európska komisia naznačila jasný zámer oslabiť legislatívu v prospech novej generácie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) vytvorených novými genetickými technikami Takouto dereguláciou a oslabením bezpečnostných GMO pravidiel hrozí, že nové GMO nebudú podliehať bezpečnostným kontrolám, monitorovaniu a označovaniu. Môžeme…

Atentátnik z Viedne konal sám; predtým však mal pomocníkov

0 icon

Viedeň 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   V prípade teroristického útoku v rakúskej metropole Viedeň z 2. novembra 2020 išlo o osamelého útočníka; pred atentátom však dostával psychickú podporu a pomoc pri nákupe zbraní. Uviedli to v stredu na tlačovej konferencii hovorkyňa viedenskej prokuratúry Nina Buseková a hlavný policajný vyšetrovateľ…

Gyimesi: Koalícia sa dohodla na podpore pre Csemadok vo výške 300-tisíc eur ročne

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koalícia sa dohodla na podpore pre Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku – Csemadok vo výške 300-tisíc eur ročne. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil poslanec Národnej rady SR (NR SR) György Gyimesi (OĽaNO). Návrh, ktorý podmienečne schválila koaličná rada, do Národnej…

Na Čaputovej rodinu nikto neútočil, to na Tarabu sa zniesol „slniečkarsky lynč,“ myslí si Blaha. „A ospravedlnenie? To by sa žiadalo v prvom rade od členov vlády za plagiátorstvo, rozvrat krajiny a zbedačenie státisícov ľudí,“ zdôraznil Chmelár

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook, SITA-Ľudovít Vaniher, TASR-Michal Svítok)   Včera na seba opozičný poslanec a predseda strany Život Tomáš Taraba pritiahol mediálnu pozornosť tým, že zverejnil fotografiu dcéry prezidentky SR Zuzany Čaputovej z módnej prehliadky s komentárom, že na Slovensku máme novú topmodelku. Nasledovalo osočovanie, vyhrážanie, útoky z každej…

Lekárka prezradila, aké potraviny pomáhajú zmierniť stres

0 icon

Moskva 20. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Radovan Stoklasa, Svätopluk Písecký)   Endokrinologička a odborníčka na výživu Alena Barredová v rozhovore pre Sputnik vymenovala potraviny, ktoré ľuďom pomáhajú vyrovnať sa so stresom a zlepšiť spánok Podľa jej slov je v prvom rade potrebné konzumovať potraviny bohaté na horčík. Medzi ne sa…

Minister obrany podporuje spoluprácu slovenských a českých zbrojárov

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Možnosti spolupráce českých a slovenských zbrojárskych podnikov boli témou dnešného stretnutia predstaviteľov obranného a bezpečnostného priemyslu SR a ČR, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Ako v tlačovej správe informovalo ministerstvo obrany, na stretnutí sa zúčastnil aj minister Jaroslav Naď (OĽaNO) a zástupcovia Ozbrojených…

Ministerstvo vnútra nevie čo so Santusovou, ktorá dvakrát prešla cez detektor lži a tak ju spochybňujú. Santusová sa bráni: „Nešlo o moju iniciatívu, ani o môj výber“

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Diana Santusová, ktorá vyšetrovala ovplyvňovanie vyšetrovaní a výpovedí kajúcnikov príslušníkmi NAKA a ktorá bola neskôr z prípadov odstavená, absolvovala dve vyšetrenia na detektore lži. Ani po ich úspešnom zvládnutí však Santusová nezískala dôveru vedenia Ministerstva vnútra SR…

Zníženie exekučných zrážok pomôže státisícom ľudí, tvrdí Kollár

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Dano Veselský, Pixabay)   Vládou schválené zníženie exekučných zrážok z príjmov dlžníkov pomôže v situácii, keď narastajú životné náklady státisícom ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Členovia vlády dnes totiž odobrili návrh ministerstva spravodlivosti, ktorý upravuje rozsah…

Od pondelka bude desať okresov v čiernej farbe

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Od pondelka 25. októbra bude na Slovensku v čiernej farbe desať okresov. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, bude 30 okresov. Červených okresov bude 27, oranžových 12. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Vidíte rozdiely medzi statusom poslanca Tarabu a reláciou Smotánka v Markíze?

0icon

Slovensko ovládla jedna veľká aféra ohľadom dcéry našej prezidentky, ktorá začala svoju éru modelky, vehementne podporovanú svojou matkou prezidentkou Čaputovou, čo je pochopiteľné. Niektoré média Emmu pohanili, ale i ocenili, a ocenil ju aj poslanec Taraba, keď napísal vo svojom príspevku: „"Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú…

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali