Vojna v Sýrii. Časť I. Pozadie a predohra takzvanej arabskej jari

Bratislava 9. decembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

V nasledujúcich štyroch častiach vám priblížime príčiny vzniku vojnu v Sýrii, jej priebeh a perspektívy vývoja po jej skončení očami politika a prekladateľa sýrskeho pôvodu Jalala Suleimana.

Ing. Jalal Suleiman, PhD. sa narodil v roku 1965 v Sýrii v kresťanskej komunite. Na Slovensku žije od roku 1985. Je absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Je orientalistom, súdnym prekladateľom a tlmočníkom. Je tiež autorom publikácie Slovensko-arabská konverzácia.

Po takmer siedmych rokov od začiatku Sýrskej vojny je správny čas  rekapitulovať a analyzovať to, čo sa stalo, čo sa deje a čo sa môže udiať. Dnes síce ešte vojna neskončila, ale jej koniec je už na dosah. Kto sú tí, ktorí to všetko začali, prečo a s akým zámerom? Kto je pravdepodobný  víťaz a kto je porazený? Pokúsim sa o to prostredníctvom tohto portálu, nezdráhajúceho sa priblížiť  k sledovaniu geopolitickej situácie v oblasti Blízkeho východu a Severnej Afriky.

 

Časť I. pozadie a predohra takzvanej arabskej jari

Aby sme hlbšie pochopili súvislosti, je nevyhnutné sa späť vrátiť k poslednému veľkému geopolitickému zlomu, ktorý sa stal v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy sa politická mapa vplyvu a ekonomického užívania zmenila na nepoznanie. Tu nastal čas počatia semienok nestability v ťažko skúšanom regióne na Blízkom východe a v Severnej Afrike. Teda násilie, utrpenie a vojna na Blízkom východe a v Severnej Afrike sú výsledkom stretu navzájom negujúcich sa troch veľkých a ambicióznych vízií:

Prvá sa dá nazvať transatlantická neokoloniálna vízia. Tempo presadzovania tejto vízie  záviselo od intenzity celosvetovej hospodárskej krízy, záujmov globalizovaného kapitalizmu a žalostného stavu, v ktorom sa nachádzajú medzinárodne inštitúcie. Vedúcou silou tejto vízie sú USA a jej súčasťou sú aj štáty EÚ, najmä tie, so zločinnou koloniálnou minulosťou v  spojení so sionistickým izraelským štátom.

Do sveta unikla mapa rôznych alternatív rozdrobenia regiónu na etnickej a náboženskej báze s dôrazom na rozdelenie sfér vplyvu nad zásobami plynu a plynovodov. Verejnosti je známy v tomto smere takzvaný projekt Nový Blízky východ, na území ktorého vznikne dvojnásobný počet štátov závislých na kontrole západných krajín, čo je stavom, reflektujúcim súčasnosť. Dosiaľ aktéri tohto projektu vnášali a podporovali spory medzi krajiny na Blízkom východe, ako aj medzi vlády týchto krajín. Dnes je snaha posunúť spor do inej dimenzie – vyhrotiť situáciu medzi jednotlivými spoločenskými skupinami, akými sú napr. šíti a sunniti!

Druhá vízia je národno-oslobodzovacieho charakteru. Tá je v protiklade s neokoloniálnou transatlantickou víziou. Jej cieľom je oslobodenie okupovaného územia a odvrátenie hrozby novej vlny kolonializmu. Aktéri tejto vízie úspešne rozvíjali svoj dosah za spolupráce krajín bývalého východného bloku pomocou výdatnej technickej a rozvojovej stránky, prebiehajúcej v rámci globalizácie socialistického spôsobu výroby. Vedúcou silou tejto vízie je dnes Sýria, Alžírsko, Irak po odchode Američanov s nevídanou podporou Iránu a Ruska s otvorenou sympatiou krajín BRICS-u a mnohých vlád v Latinskej Amerike. Súčasťou týchto síl je najmä národné hnutie odporu v Libanone, ako i organizácie na palestínskych okupovaných územiach.

Tretia vízia má náboženský charakter. Ten nabral na sile po tom, ako sa v kľúčových krajinách regiónu dostali k moci strany so silným religióznym programom, ako napríklad Strana rozvoja a spravodlivosti v Turecku, Neowahabizmu v Saudskej Arábii a Moslimské bratstvo v Líbyi,  donedávna i v Egypte a Tunisku.

Tieto tri  vízie sú všeobecne vo vzájomnom protiklade, ale treba povedať, že záujmy aktérov jednotlivých projektov niekedy kolidujú.

 

Kolonializmus je späť a hospodárska kríza je jeho hnacím motorom!

Takzvanú Arabskú jar v Tunisku a v Egypte sprevádzal pozitívny politický vplyv vo vzťahu k Sýrii a sýrskemu táboru odporu. Krajiny, dlhodobo vyhýbajúce sa izraelsko-arabskému konfliktu vďaka ich mierovým zmluvám s Izraelom, začali meniť svoj postoj. Dovtedy prozápadný Libanon začal meniť svoj postoj v prospech Sýrie. Americké vojenské velenie bolo pod tlakom okolností nútené prijať holý fakt zlyhania v Iraku a koncom roku 2010 takmer do jedného muža opustili jeho územie.

Zlomový moment v priebehu revolty v niektorých arabských krajinách nastal v čase, keď sa imperialistické mocnosti rozhodli zasahovať do priebehu tohto odporu a udržať si svoj vplyv v regióne. Západ, oslabený ekonomickou a hospodárskou krízou sa nemohol len tak nečinne prizerať súčasnému dianiu. Dôvod je ohromujúci. Jeho spojenci v arabskom svete, ktorých nazýval “umiernení” strácajú na sile a jeho odporcovia pomenovaní ako “radikálni darebáci” posilňujú.

 

Ochranu obyvateľstva vystriedalo poverenie s mandátom

Zneužitie medzinárodných inštitúcií imperialistickými silami odvolávajúcimi sa na doteraz medzinárodne neuznaný koncept „povinnosti chrániť“ (v medzinárodnom spoločenstve známy pod názvom „responsibility to protect“) nie je v ich správaní žiadnou novinkou.  Ide tu o obdobný prístup ku kolonializmu ako v minulom storočí, keď na základe Sykes-Picotovej dohody z roku 1916 bola zneužitá novo vzniknutá “Organizácia  Spoločnosti národov”, založená v roku 1919. Toto zneužitie, ktoré malo, a aj dnes má za cieľ poslúžiť ich záujmom, je nemorálny a nelegitímny akt. Je to pravou skúškou medzinárodného práva a medzinárodnému systému ako celku.  Dnešný bič s názvom “povinnosť chrániť” je aj z pohľadu medzinárodného práva odmietnutý, nakoľko stále platí štatút suverenity. Je zrejmé, že medzinárodné spoločenstvo (imperialistické veľmoci) v rámci globalizácie výrobných cyklov priam potrebuje potlačiť princíp suverenity a tunelovať ho novým princípom ochrany civilného obyvateľstva za účelom ochrany svojich ekonomických záujmov, za ktorými sa schovávajú záujmy ešte užšej skupiny nadnárodných spoločností.

Povinnosť chrániť sa objavila v dokumente pripravenom v roku 2001 Medzinárodnou komisiou pre intervenciu a suverenitu.  Právom sa musíme pýtať, kde bol Západ a medzinárodne spoločenstvo počas rôznych prípadov ľudského utrpenia? Prečo práve tento “morálny” Západ nevystupoval na ochranu civilného obyvateľstva pri genocíde vo Rwande, kde v priebehu 100 dní bolo vyvraždených viac ako 800.000 obyvateľov pred očami civilizovaného sveta? Kde bol morálny kódex ochrany civilného obyvateľstva   počas bombardovania Libanonu v roku 2006, pásma Gazy v roku 2009 a genocídnom vyčíňaní Izraela na bezbrannom arabskom obyvateľstve? Súbežne s protestom obyvateľstva Líbye bola opozícia v Bahrajne bez mihnutia oka a bez protestov civilizovaného sveta krvavo potlačená a priamo na hlavnom námestí v Manáme cielene vyvraždená armádami krajín Perzského zálivu. Pripomínam, že v týchto krajinách, Západom považovaných za demokratické a slobodné, sú totálne monarchistické zriadenia s absenciou minimálneho prejavu demokracie. V Saudskej Arábii je parlament len snom, rovnako ako je tam snom žien mať možnosť získať vodičský preukaz na riadenie motorového vozidla.

Delenie vplyvu na Strednom východe dnes prebieha iným, nebezpečnejším spôsobom. Teda právom môžeme povedať, že ide o novú Sykes – Picotovú dohodu. Doteraz veľmoci vnášali a podporovali spory navzájom medzi krajiny na Blízkom východe, ako aj medzi vládami týchto krajín. Počas arabskej jari sa začala snaha posunúť spor do inej dimenzie, a to medzi jednotlivé spoločenské skupiny, akými sú napr. šíti a sunniti!

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Symptómy ako búšenie srdca, dýchavičnosť či poruchy spánku sa vyskytujú u 60 až 80 % pacientov po hospitalizácii pre COVID-19

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Svetové štatistiky ukazujú, že 60 až 80 percent hospitalizovaných pacientov má po prekonaní ochorenia COVID-19 minimálne jeden zo symptómov, ako sú búšenie srdca, dýchavičnosť či poruchy spánku. Tieto ťažkosti navyše pretrvávajú aj 50 dní po prekonaní ochorenia, uviedla to kardiologička z Národného ústavu srdcových…

Máme ďalšieho vinníka. Ľudskoprávne organizácie. Podľa Krčméryho by nemali v čase pandémie poúčať ľudí o ich právach

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Sme na začiatku tretej vlny pandémie. Nálady v spoločnosti sú rôzne, medzi odborníkmi však začalo prevládať ukazovanie prstom na neočkovaných ľudí, ktorí podľa nich najviac ochorenie šíria. Najnovšie začínajú odborníkom vadiť aj ľudskoprávne organizácie. Prečo? Na túto tému diskutovali v televízii TA3 dvaja odborníci,…

Prieskum: Nad solidaritou s najzraniteľnejšími prevláda u Slovákov strach z očkovania

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nad solidaritou s najzraniteľnejšími prevláda u Slovákov strach z očkovania a bezmocnosť pri hodnotení jeho bezpečnosti. Naznačujú to výsledky najnovšej štúdie kolektívu vedkýň z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV (CSPV SAV) Výsledky výskumu ukázali, že očkovacie kampane postavené na solidarite…

Je to iba kačica, alebo naozajstná bomba? Predá Sulík Slovenské elektrárne skupine J&T?

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   V uplynulých dňoch sa na verejnosť dostala informácia o tom, že minister hospodárstva Richard Sulík sa chystá urobiť zatiaľ najväčší privatizačný krok tejto vládnej junty: predať štátny podiel v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. podnikateľskej skupine J&T Ministra Sulíka sme pred niekoľkými…

Hviezdu sociálnych sietí Zuzanu Plačkovú zadržala NAKA

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:Instagram)   Kontroverznú slovenskú playmate, hviezdu reality show a populárnu influencerku na sociálnych sieťach Zuzanu Plačkovú dnes spoločne s jej manželom zadržali policajti. Informoval o tom portál tvnoviny.sk s tým, že polícia dnes v súvislosti s drogami zasahuje na viacerých miestach Zuzana Strausz Plačková a jej…

Občania z členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva môžu opätovne vstúpiť do Nórska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nórska vláda umožnila od soboty 25. septembra vstup na svoje územie všetkým občanom členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a tiež Švajčiarska a Spojeného kráľovstva. Nové nariadenie sa vzťahuje aj na cudzincov s povolením na pobyt v týchto krajinách. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych…

Nedeľná diskusia v RTVS vyvolala emócie. Moderátora kritizujú v OĽaNO i v Smere-SD

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)   V diskusnej relácii verejnoprávnej RTVS O 5 minút 12 sa stretli predseda strany Smer-SD Robert Fico a šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. Reč bola o súčasných kauzách vyšetrovateľov NAKA, situácii v parlamente i o očkovaní. Výkon moderátora Mareka Makaru už stihli…

Voľby v Nemecku: Sociálni demokrati tesne zvíťazili nad konzervatívcami. Strana Merkelovej prepadla

0 icon

Berlín 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Wolfgang Kumm, Sven Hoppe, Jens BĂĽttner)   Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7…

Pellegrini v súčasnosti nechce užšiu spoluprácu s Ficom. Tvrdí, že návrh na spájanie síl bolo “vypočítavé gesto”

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Predseda opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini odmieta predvolebné spájanie so Smerom-SD z ktorého pred časom odišiel. Pellegrini v rozhovore pre portál pluska.sk definitívne potvrdil, že jeho strana pôjde či už do riadnych alebo predčasných parlamentných volieb samostatne. “Je našou spoločnou povinnosťou…

Rumunsko zaradilo Slovensko z hľadiska pandémie medzi rizikové krajiny

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rumunsko zaradilo Slovenskú republiku medzi takzvane žlté, teda rizikové krajiny z pohľadu šírenia pandémie ochorenia COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke Pre osoby vstupujúce zo Slovenska to znamená povinnosť 14-dňovej karantény po príchode do krajiny.…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Podpora operácií vo vzdialených a drsných prostrediach. Pentagon začal vyvíjať mobilné jadrové reaktory

0 icon

USA, 26.september 2021 (AM) – Program na výrobu mobilných jadrových reaktorov pre armádu, ktorý bol spustený v USA, naberá na obrátkach. Podľa Miltary.com bude väčšina prác vykonaná v jadrovom laboratóriu v Idahu.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali