Vojenský analytik: Poľsko a pobaltské štáty sú priekopníkmi mýtu o ruskej hrozbe. USA to len využíva

Varšava 5. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP – Leonid Shcheglov/BelTA via AP, TASR – Martin Baumann, SITA/AP-Vesa Moilanen/Lehtikuva via AP)

 

Koncom novembra poľský prezident Duda apeloval na zvýšenie bojovej pohotovosti vojsk NATO na východe. Na to, že zahraničná politika Poľska, ktorá sa vyznačuje euroskepticizmom a rusofóbiou, nenachádza vždy podporu doma a ani v USA, poukázal bezpečnostný analytik František Škvrnda

plot ostnaný
Na snímke ostnatý drôt na bielorusko-poľskej hranici

Podľa neho je cieľom posilnenie štátu ako stredoeurópskej veľmoci a budovanie predstavy o RF ako o pretrvávajúcej „hrozbe“. Uvedené slová Dudu zazneli po jeho rokovaní s generálnym tajomníkom NATO. Svoj cieľ odôvodnil „posilnením ruských síl v blízkosti západných hraníc Ruskej federácie, predovšetkým v blízkosti Ukrajiny“.

V tejto súvislosti navrhol, aby sa začalo uvažovať o rozmiestnení dodatočných vojenských jednotiek v oblasti „východného krídla“. Skutky zodpovedajú sľubom: vo štvrtok Duda schválil prítomnosť britských a estónskych vojakov pri hraniciach s Bieloruskom s cieľom posilniť národnú armádu.

 

Kroky Poľska k svojmu spojencovi

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok (25. 11.) navrhol, aby NATO zvýšilo bojovú pohotovosť svojich síl v strednej Európe. Podľa jeho názoru by sa malo posilniť strategické pozorovanie, letecké hliadky a zhromažďovanie spravodajských informácii pozdĺž východného krídla aliancie. Sú jeho obavy opodstatnené?

František Škvrnda: Politika Varšavy je dlhodobo orientovaná príliš jednostranne – proamericky a „pronatovsky“. Poľsko v koalícii ochotných sa zúčastnilo brutálneho útoku na základe vykonštruovaných obvinení na Irak v marci 2003. V tomto storočí sa prejavujú silné nacionalistické tendencie, ktoré presadzuje strana Právo a spravodlivosť. Strana bola založená na jar 2001 a už v parlamentných voľbách v septembri 2001 sa dostala do Sejmu, kde je odvtedy stále zastúpená.

Vo voľbách v októbri 2015 a októbri 2019 získala nadpolovičnú väčšinu kresiel v Sejme. V prezidentských voľbách zvíťazili kandidáti strany Lech Kaczyński (v druhom kole v októbri 2005) a Andrzej Duda (v druhom kole v máji 2015 a znovu v druhom kole v júli 2020). L. Kaczyński tragicky zahynul pri leteckej havárii pri Smolensku v Rusku v apríli 2010. Havária sa odvtedy viackrát stala dôvodom pre rôzne konšpiračné teórie, pri ktorých je za ňu z nezmyselných dôvodov obviňované Rusko.

Rusofóbia v Poľsku podobne ako na Západe zosilnela po pripojení Krymu k Rusku po referende v marci 2014. Poľsko sa s pobaltskými republikami stalo priekopníkom v šírení mýtu o ruskej hrozbe. Volá pri tom na pomoc USA i NATO, pričom táto hrozba sa opiera len o vymyslené a sfalšované argumenty.

Proamerické lokajstvo Poľska má viaceré podoby. Pri návšteve vo Washingtone v septembri 2018 A. Duda ponúkol D. Trumpovi 2 miliardy dolárov za vybudovanie základne USA v Poľsku s názvom Fort Trump. Základňa sa nepostavila, ale prítomnosť vojsk USA v Poľsku sa zvyšuje. Poľsko prejavilo záujem rozmiestniť na svojom území vojská, ktoré chcel prezident USA D. Trump v roku 2019 stiahnuť z Nemecka za trest, že má nízke vojenské výdavky.

Poľsko patrí k postsocialistickým štátom, ktoré vydávajú najviac na zbrojenie. Podľa údajov v databáze SIPRI v roku 2018 a 2019 to bolo 2,0 % HDP a v roku 2020 to stúplo až na 2,2 %, čo predstavovalo vyše 13 miliárd dolárov. Momentálne je tam viac ako 5 500 vojakov USA, ktorí sú vyňatí spod poľskej jurisdikcie. Ide o 9 základní USA a 5 ďalších, ktoré patria NATO.

Niektoré kruhy v Poľsku majú záujem aj o jadrové zbrane. Kontroverzný prvý postkomunistický prezident Poľska L. Walesa sa pre médiá v septembri 2014 vyjadril, že si želá, aby Poľsko pre hrozby z Ruska disponovalo jadrovými zbraňami a navrhol, aby si ich niekde „vypožičalo“. Spomenieme aj starý príbeh z 15. júla 2009, keď bývalí (poniektorí už aj zabudnutí) politici (o. i. štyria z Poľska a dvaja zo Slovenska) zverejnili na webovej stránke Wyborcza.pl Otvorený list Obamovej administratíve zo strednej a východnej Európy, ktorého leitmotív znel „nenechávajte nás napospas ruským raketám“.

O poľskej amerikanofílii a rusofóbii, by sa dala napísať objemná kniha, ale na vašu otázku odpoviem stručne – obavy pána Dudu sú len nepodloženým alarmizmom a ide o snahu nadmieru sa zapojiť do veľkej iracionálnej kampane, ktorá začala po hesle J. Bidena „America is back“ (Amerika je späť). Kampaň však nič nové v medzinárodnej politike nepriniesla (ani priniesť nemôže), ale využíva sa na nové nezmyselné tvrdenia pri strašení ruskou hrozbou. Prispieva aj k šíreniu proamerického chaosu.

 

Spornú politiku odsudzujú aj v Poľsku

S ohľadom na súčasné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom môžeme tvrdiť, že Poľsko v tomto prípade vystupuje ako iniciátor vyostrenia vzťahov, čo posilňuje tradičný kurz Severoatlantickej aliancie? Prečo to Varšava potrebuje?

Súhlasím s tvrdením, že Poľsko vystupuje ako iniciátor vyostrovania vzťahov s RF. NATO nezostáva nič iné ako strašiť ruskou hrozbou, ktorá sa neustále „inovuje“. Bez zdôrazňovania tejto hrozby nedokáže v Európe zdôvodniť svoju ďalšiu existenciu, ani rozširovanie. NATO preto víta aktivity akéhokoľvek charakteru, ktoré majú protiruský náboj. Vidieť to aj na výrokoch slovenských politikov najmä ministrov I. Korčoka a J. Naďa.

Naď Korčok
Na snímke vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok

Poľská politika v zahraničnej a bezpečnostnej oblasti má prvky schizofrénie. Varšava velikášsky a namyslene ale bez patričného potenciálu chce dokázať, že je regionálnou veľmocou v priestore strednej a východnej Európy. Nejasný formát V-4 jej nestačí, rada by „dirigovala“ aj pobaltské republiky, ale tie sa tomu bránia. Veľkopanské maniere Poľsko prezentuje aj voči Ukrajine, s ktorou má aj rôzne spory. A Kyjev pokiaľ nedostane peniaze či aspoň zbrane (hoci aj „hrdzavé“) o poľskú „regionálno-veľmocenskú“ pomoc nestojí.

Ďalším „veľkým“ projektom, na ktorom Poľsko horlivo participuje je Iniciatíva troch morí (niekedy sa nazýva aj Baltsko-jadransko-čiernomorskou iniciatívou) – asi aj tu by chcelo ukázať svoju „regionálno-veľmocenskú“ pozíciu. Niekedy sa kriticky poukazuje na to, že Iniciatíva troch morí z poľského pohľadu v niektorých smeroch pripomína neúspešný projekt z čias po prvej svetovej vojne Intermarium (Medzimorie, poľsky Międzymorze). Malo ísť o federáciu stredoeurópskych a východoeurópskych štátov, ktorú presadzoval autoritársky poľský politik J. Piłsudski.

Samozrejme dnes sú celkom iné pomery a na iniciatíve sa podieľa 12 štátov EÚ. Jej cieľom je spolupráca v rôznych oblastiach a infraštruktúrne prepojenie území v severno-južnom smere. Na druhom samite iniciatívy v júli 2017 vo Varšave sa zúčastnil aj D. Trump. Možno doplniť, že Poľsko sa so zjavne protiruskými cieľmi snaží rozvíjať aj vzťahy s Tureckom.

Varšava uvedené aktivity nepotrebuje kvôli riešeniu svojich sociálno-ekonomických problémov, ale ide o politické velikášstvo. Je za tým aj presvedčenie niektorých poľských politických kruhov o ich spasiteľskej roli v dnešnej Európe. Poľsko sa cíti byť predurčeným na „spásu“ Európy, ale v protiklade s tým, okrem rusofóbie, prezentuje aj silný euroskepticizmus a má rôzne spory s EÚ (nebudeme ich rozoberať, aby sme obsah rozhovoru príliš nerozširovali). Iste EU možno vytýkať mnoho vecí, ale túto poľskú politiku veľmi vítajú v USA, ktoré rôznym spôsobom usilujú o oslabenie EÚ.

Nakoniec dodám, že ani v Poľsku nie je jednoznačne prijímaná jeho súčasná bezpečnostno-politická orientácia a vidí sa jej krátkozrakosť. H. Kramerová v Dzienniku politycznom 8. novembra v článku Silny sojusz polsko-amerykański trzeszczy w szwach. Czy nadal jesteśmy sojusznikami? (Silná poľsko-americká aliancia praská vo švíkoch. Sme ešte spojenci?). Poukázala na to, že J. Biden si nemyslí, že Poľsko je priateľom USA. Uviedla, že v Kongrese USA sa rokovalo dokonca o erózii demokracie v Poľsku. Pochybuje o tom, či sa strane Právo a spravodlivosť podarí „uchlácholiť“ súčasnú moc vo Washingtone nákupom nových zbraní v USA či prijímaním ďalších vojakov NATO na poľské územie. Svoj článok zakončila ostrými slovami, že žiadny americký vojak nebude zomierať za Poľsko, lebo ho nepovažujú za priateľa, ale len kolóniu Spojených štátov.

 

Kroky USA a Británie po odchode z EÚ

Behom ministerskej schôdzky v Rumunsku Kathleen Hicksová, námestníčka ministra obrany, prebrala s kolegami zo strednej Európy „nedávnu aktivitu Ruska v okolí Ukrajiny“. Znovu potvrdila záväzok USA voči východnému krídlu NATO a zdôraznila, že „obranné iniciatívy EU musia zostať koherentnými, vzájomne posilňujúcimi … a dostupnými pre NATO“. Podľa vášho názoru sú také uistenia určené na koordináciu politiky a sú plánované, načasované do konca roku? Alebo ide skôr o rad novo vzniknutých „úloh“, ktorým Európa čelí v podobe novej ruskej „hrozby“, vyžadujúcej si priamu účasť aliancie?

Ako som už naznačil, USA nechcú silnú a samostatnú EÚ. V ekonomickej oblasti Washington nemá dosť pák na to, aby dotlačil Brusel k podriadeniu sa. EÚ však stále aj na svoju škodu mnohými krokmi podporuje USA. Vidieť to najmä na pridávaní sa k rôznym sankciám. Samostatnú kapitolu predstavuje tlak USA na EÚ a najmä Nemecko, aby sa zabránilo uvedeniu plynovodu Severný prúd 2 do prevádzky. Aj tu sa angažuje Poľsko a pobaltské štáty ako aj Ukrajina.

Čo sa týka vojenskej (bezpečnostnej) oblasti, USA vyžadujú napriek rečiam o rovnosti členov NATO (každý člen má rovnaký hlas a rozhodnutia sa prijímajú konsenzuálne – rozumej na pokyn Washington) bezpodmienečné podriadenie sa aktivít EÚ predstavám USA. Vidieť to aj na nevôli, ktorú vyvoláva projekt EÚ PESCO (Permanent Structured Cooperation – Stále štruktúrovaná spolupráca), fungujúci od konca roku 2017. EÚ môže vyvíjať len také iniciatívy, ktoré nedublujú NATO, ani sa nesmú snažiť niekde ho nahradiť. V skutočnosti to môže byť teda len taká činnosť, ktorá posilní pôsobenie NATO (rozumej USA), alebo výnimočne také čosi, čo NATO nerobí, lebo to nepovažuje za potrebné.

Ani v prípade Ukrajiny nejde o koordináciu politiky USA a EÚ voči nej. Záväzok USA voči východnému krídlu NATO znamená, že všetky európske členské štáty paktu sa budú v bezpečnostnej oblasti podriaďovať pokynom z Washingtonu. Ak chce EÚ podporovať Ukrajinu, finančnej ani materiálnej (vojenskej) či ďalšej pomoci sa medze nekladú. Situácia vo vzťahu k Ukrajine sa v USA po nástupe J. Bidena do kresla prezidenta zmenila a jej úloha v protiruskej politike zosilnela. To isté sa očakáva aj od EÚ. A na Ukrajine sa nič nelepší. Dramaticky sa zhoršuje sociálno-ekonomická a bezpečnostná situácia a narastajú aj spory vo vedení štátu, pričom v protiruskej propagande sa to využíva na nové útoky proti Moskve.

 

Britské noviny The Times v stredu (24.11.) zverejnili materiál o hrozbe ruskej invázie na Ukrajinu. Nejde o prvý materiál tohoto druhu. Čo je podľa Vás cieľom autorov podobných publikácií? Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil publikáciu za cielenú kampaň na budovanie napätia, aby Rusko vyzeralo ako strana ohrozujúca riešenie konfliktu na Donbase. Ako by ste jeho slová okomentovali?

Veľká Británia sa po brexite ocitla v mnohých ťažkostiach. Zatiaľ to vôbec nie je krok, ktorý by prispel k zlepšeniu jej sociálno-ekonomickej situácie ani k posilneniu jej postavenia vo svete. Aktuálne tieto ťažkosti zhoršuje aj energetická kríza.

Existuje fenomén britskej (anglickej) politickej lži, na ktorý sa v Európe už viackrát v dejinách doplatilo. V tomto duchu by som kriticky posudzoval to, čo dnes uvádzajú britské médiá. Veľká Británia svoje nepriateľstvo voči Rusku preukázala tiež viackrát. Za jeden z najhorších prejavov tohto nepriateľstva možno považovať operáciu Unthinkable (Nemysliteľná), ktorú navrhol na konci druhej svetovej vojny britský predseda vlády W. Churchill s cieľom využiť vojnové vyčerpanie ZSSR a bezohľadne na neho zaútočiť…

Pre Angličanov nie je problémom vymyslieť si na Rusko čokoľvek. D. Peskov má pravdu v tom, že z britskej strany nejde o nič iné ako o cielenú kampaň. Možno doplniť aj to, že Veľká Británia vyslala do Poľska v súvislosti s migračným problémom skupinu ženistov.
No a opäť jedna z periel angloamerického uvažovania.

Generál N. Carter (do konca novembra bol náčelníkom štábu obrany, čo je špecifická britská vojenská funkcia na ministerstve obrany) v rozhovore pre The Telegraph povedal, že Rusko je väčšou hrozbou ako extrémizmus – vraj kvôli kyberútokom a jeho konaniu v súvislosti s migračným problémom na bielorusko-poľskej hranici). Hovoril však aj o potrebe viesť s Ruskom dialóg v záujme lepšieho vzájomného pochopenia. Časť odborníkov takéto výroky považuje za prejav pokračujúcej frustrácie Veľkej Británie z úpadku jej geopolitickej pozície vo svete. Podobne ako Poliaci sa cítia veľmi veľkými a ak nič nevedia urobiť, majú o to silnejšie a agresívnejšie reči.

 

Nevyhnutná úloha Ruska pre vývoj NATO

Tiberio Graziani, politológ a predseda think-tanku Vision & Global Trends, obvinil alianciu, že sa v očiach západných médií snaží ospravedlniť svoje snahy o rast vojenskej prítomnosti v strednej Európe. K čomu to slúži? Pokiaľ s týmto názorom súhlasíte, na akú perspektívu tento trend mieri?

Osobne aj s názorom tohto talianskeho odborníka na medzinárodné vzťahy súhlasím. Podľa mňa nie je nijaký dôvod na to, aby sa v strednej Európe zvyšoval počet vojakov ich premiestňovaním z iných štátov NATO. Aj takéto kroky možno považovať len za prejav pokračujúcej frustrácie NATO z bezpečnostno-politického vývoja.

Na NATO tiež padla hanba z nepodarenej takmer 20-ročnej vojny v Afganistane a veľa toho nenarobilo ani v misii v Iraku, odkiaľ to tiež vyzerá skôr či neskôr na odchod bez pocty. Na „dokázanie“ opodstatnenosti svojej existencie musí vyvíjať rôzne aktivity. Nepostačujú len rôzne nezmyselné výroky, ale sú potrebné aj reálne aktivity. Po cestách a železniciach Slovenska je každý týždeň napriek koronakríze niekoľko presunov cudzích vojsk (okrem vojsk zo štátov NATO to iné nemôžu byť).

V regióne strednej a východnej Európy NATO uskutočňuje mnoho cvičení. Ponecháme bokom ich vojensko-technickú a organizačnú stránku, ale spájajú sa so všelijakými bizarnými scénami, ako sú potýčky s civilistami, „nešťastné“ zranenia, havárie techniky pri presunoch a pod. Tento trend smeruje opäť len k nezmyselnému dokazovaniu o nenahraditeľnosti pôsobenia NATO. Vyvoláva to však aj mnohé odmietavé reakcie – od politickej, mediálnej a odbornej kritiky až po šírenie ironických poznámok na sociálnych sieťach.

 

Putin už skôr označil ďalšiu expanziu NATO na východ, plány Ukrajiny na vstup do aliancie a vyhliadky na úderné komplexy blízko samotnej ruskej strany za červenú čiaru, ktorú by Západ nemal prekročiť. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg však nedávno prehlásil, že Rusko by sa vstupu Ukrajiny do NATO nemalo báť, lebo nemôže tento proces nijak ovplyvniť. Ako by ste okomentovali prehlásenie Stoltenberga?

O J. Stoltenbergovi len stručne. Vo funkcii generálneho tajomníka NATO zavŕšil smutný politický vývoj. Ako veľmi mladý protestoval proti vietnamskej vojne USA a podľa niektorých zdrojov bol aj za vystúpenie Nórska z NATO. V tomto storočí sa dvakrát stal predsedom nórskej vlády (spolu vyše 9 rokov). V roku 2014 bol na návrh A. Merkelovej vybraný za generálneho tajomníka NATO. Vo funkcii už presluhuje viac ako 2 roky, lebo v tomto storočí jeho predchodcovia ju vykonávali 5 rokov. Po nástupe prezidenta USA D. Trumpa prežíval v súvislosti s kritikou NATO krušné chvíle. Vtedy sa stal propagátorom zvyšovania vojenských výdavkov členských štátov, o čom hovoril stále dookola, ale príliš sa mu nedarilo. Napriek omieľaniu tejto témy mystickú hranicu 2 % HDP na vojenské výdavky mnoho štátov neplní a v najbližších rokoch ju tiež nedosiahne.

Jens Stoltenberg
Na snímke šéf Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg

Urobím trochu zjednodušený záver, že pán Stoltenberg je vo funkcii už asi aj unavený a „vyhorený“ a najradšej opakuje staré známe a osvedčené frázy – o význame NATO ako pevnej hrádze proti veľkým a zlým hrozbám. Je iste pravdu, že o vstupe Ukrajiny do NATO môže rozhodnúť len NATO samotné. Otázka je však, či zváži následky a súvislosti takéhoto rozhodnutia. A v roku 2021 NATO napriek mohutnej mediálno-politickej podpore, nie je to, čím bolo na konci 90. rokov, keď barbarsky bombardovalo Juhosláviu a jeho prestíž neustále upadá. Pomaly ale nezadržateľne sa v rôznych podobách začínajú pochybnosti aj medzi politikmi vládnucich strán v členských štátoch o zmysle existencie NATO. Samozrejme takýto kolos, ktorý zamestnáva tisíce ľudí a napomáha ziskom ekonomicky silných subjektov sa tak ľahko nerozpadne, ale nič nie je večné.

Osobne patrím k tým, ktorí sú presvedčení, že historická úloha NATO sa už dávno vyčerpala. Dnes funguje už značne zotrvačne a v medzinárodnej bezpečnosti je v prvom rade reliktom minulosti, ktorý problémy nerieši, ale ich vie skomplikovať. Žiaľ to jeho hrozbu pre súčasný svet, zmietajúci sa v krízach a chaose zvyšuje, na čo treba kriticky poukazovať.

doc. PhDr. František Škvrnda, CSc je vojenským analytikom, publicistom a vysokoškolským pedagógom na Slovensku. Odborne sa zameriava na vojenskú sociológiu, súčasnú svetovú politiku a hospodárstvo. Je dlhodobým členom redakčnej rady odborných časopisov na Slovensku a v zahraničí.

Tatjana Naronskaja

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Posudok o zneužívaní odhalil i pochybenia bývalého pápeža Benedikta XVI.

0 icon

Mníchov 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Nový znalecký posudok o prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými, ktorý predstavili vo štvrtok v Nemecku, vyčíta emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., že v čase, keď pôsobil ako arcibiskup v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze, sa v štyroch prípadoch dopustil zlyhaní a nečinnosti. Informovala o tom agentúra DPA s…

Poslankyňa Monika Kavecká považuje svoje obvinenie za absurdné

0 icon

  Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Starostka obce Kunerad a poslankyňa Národnej rady (NR) SR Monika Kavecká (OĽANO) považuje svoje obvinenie pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe za absurdné. Uviedla to v reakcii pre TASR "Ak by takéto obvinenie malo byť právne v poriadku, musela…

Robert Fico: Prezidentka opäť zradila. Doložka je len figový list

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Prezidentka Čaputová sa dnes vyjadrila k toľko diskutovanej a medializovanej zmluve medzi vládou SR a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany. Samozrejme, ako inak, vyjadrila jej plnú podporu. To nie je žiadne prekvapenie, pretože jednostranná orientácia pani prezidentky na americké záujmy je…

Blinken: Hrozbami voči Ukrajine riskuje Rusko oživenie studenej vojny

0 icon

Berlín 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok upozornil, že Rusko hrozbami voči Ukrajine a jej právam robiť suverénne rozhodnutia riskuje oživenie nebezpečnej éry studenej vojny a rozkolu v Európe. Informovala o tom agentúra AFP "Dovoliť Rusku beztrestné porušovanie…

SNS kritizuje, že prezidentka nepodala dohodu s USA na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd SR. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť…

Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová. Fiala: Povinné očkovanie by bol skôr sociálny experiment

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová "V priebehu štvrtka analýzu odovzdáme príslušným subjektom a následne po oboznámení všetkých zainteresovaných, vrátane…

Na diaľnici D5 sa zrazilo 40 vozidiel, hlásia päť zranených

0 icon

Praha 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Na diaľnici D5 v Českej republike došlo pri obci Žebrák v Stredočeskom kraji smerom na Prahu k hromadnej dopravnej nehode - zrazili sa desiatky áut. Polícia ČR na obed na Twitteri spresnila, že ide o zrážku 40 vozidiel Hovorkyňa hasičov v Stredočeskom kraji…

Heger k Sulíkovým vyjadreniam: Odsúdenie anexie Krymu je oficiálna línia našej zahraničnej politiky. SaS vysvetľuje

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) potvrdzuje postoj Slovenskej republiky v súvislosti s anexiou Krymu a uvalením sankcií na Ruskú federáciu. Odsúdenie anexie je podľa jeho slov oficiálna línia našej zahraničnej politiky, na ktorej sa nič nezmenilo. Označil ju zároveň za zaväzujúcu pre členov…

Obžalovaného expolicajta Jozefa Reháka usvedčuje bývalý člen gangu sýkorovcov

0 icon

Banská Bystrica 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval vo štvrtok proces, v ktorom bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností Jozef Rehák známy z kauzy Judáš čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvom skutkom prijímania úplatku Na…

Heger a Korčok vítajú podporu prezidentky Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian, Martin Baumann)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA. Podľa neho je to správny signál verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Predseda vlády to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Holek

Odhalenie okultného pozadia svetovej moci

0icon

Ateizmus a materializmus širokých más obyvateľstva je vedomým bludom. Masy sú v ňom umelo udržiavané svetovými mocenskými elitami, ktoré vlastnia úplne iné, tajné poznanie. Ono im dáva moc. Moc znalých nad neznalými a moc vedomejších nad nevedomými.

Peter Lipták

Pochválen buď Matovič "omicron očkuje"

0icon

Toto tzv. očkovanie musíme okamžite zastaviť!Vakcína proti koronavírusu nie je vakcína. Je to ten istý nebezpečný toxín=S-protein, ktorý je hlavnou zbraňou koronavíru

Pavel Jacz

Scestný argument Naďa, Korčoka, a Krúpu: 23 krajín má dohodu s USA a my nie!!!

0icon

(Zdroj SputnikNews) Nasledujúce porekadlo určite poznáte: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté! A z tohto by som sa chcel v nasledujúcich riadkoch odpichnúť. V nedeľu sme unisono v diskusných reláciách v televíziách TA3, STV a Markiza od zástupcov OĽaNO Naďa a Krúpu i diplomata nominovaného…

Boris Mesár

Sprisahanie proti ľudskosti. Plán ,,aristokracie" pre XXI STOROČIE.

0icon

Vo svojej podstate je svetová špička západného sveta alianciou mocných, chamtivých, amorálnych ľudí, ktorých spája jediný záujem - vytvoriť pre seba a svojich blízkych privilegovaný spôsob života na večné časy na úkor drancovania a vykorisťovania národov.... Dvadsiate prvé storočie však, žiaľ, nie je  "zlatým vekom

Ivan Lehotský st.

Ujo, ja mám vši!

0icon

Tak sa popýšil môj malý syn môjmu priateľovi, lekárovi, keď v istej africkej krajine ich dostal od domorodých detí. Myslel si, že je to čosi dobré, keď o tom hovoria aj „dospeláci“. Táto historka mi prichádza na rozum, keď počujem, ako sa vládna hegeromatovičovská chrapač pýši nejakými úspechmi.  Napríklad keď…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lamy huanako počas konzumácie nepredaných vianočných stromčekov v košickej zoologickej

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Posudok o zneužívaní odhalil i pochybenia bývalého pápeža Benedikta XVI.

0 icon

Mníchov 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Nový znalecký posudok o prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými, ktorý predstavili vo štvrtok v Nemecku, vyčíta emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., že v čase, keď pôsobil ako arcibiskup v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze, sa v štyroch prípadoch dopustil zlyhaní a nečinnosti. Informovala o tom agentúra DPA s…

Poslankyňa Monika Kavecká považuje svoje obvinenie za absurdné

0 icon

  Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Starostka obce Kunerad a poslankyňa Národnej rady (NR) SR Monika Kavecká (OĽANO) považuje svoje obvinenie pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe za absurdné. Uviedla to v reakcii pre TASR "Ak by takéto obvinenie malo byť právne v poriadku, musela…

Robert Fico: Prezidentka opäť zradila. Doložka je len figový list

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Prezidentka Čaputová sa dnes vyjadrila k toľko diskutovanej a medializovanej zmluve medzi vládou SR a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany. Samozrejme, ako inak, vyjadrila jej plnú podporu. To nie je žiadne prekvapenie, pretože jednostranná orientácia pani prezidentky na americké záujmy je…

Blinken: Hrozbami voči Ukrajine riskuje Rusko oživenie studenej vojny

0 icon

Berlín 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok upozornil, že Rusko hrozbami voči Ukrajine a jej právam robiť suverénne rozhodnutia riskuje oživenie nebezpečnej éry studenej vojny a rozkolu v Európe. Informovala o tom agentúra AFP "Dovoliť Rusku beztrestné porušovanie…

SNS kritizuje, že prezidentka nepodala dohodu s USA na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd SR. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť…

Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová. Fiala: Povinné očkovanie by bol skôr sociálny experiment

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová "V priebehu štvrtka analýzu odovzdáme príslušným subjektom a následne po oboznámení všetkých zainteresovaných, vrátane…

Na diaľnici D5 sa zrazilo 40 vozidiel, hlásia päť zranených

0 icon

Praha 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Na diaľnici D5 v Českej republike došlo pri obci Žebrák v Stredočeskom kraji smerom na Prahu k hromadnej dopravnej nehode - zrazili sa desiatky áut. Polícia ČR na obed na Twitteri spresnila, že ide o zrážku 40 vozidiel Hovorkyňa hasičov v Stredočeskom kraji…

Heger k Sulíkovým vyjadreniam: Odsúdenie anexie Krymu je oficiálna línia našej zahraničnej politiky. SaS vysvetľuje

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) potvrdzuje postoj Slovenskej republiky v súvislosti s anexiou Krymu a uvalením sankcií na Ruskú federáciu. Odsúdenie anexie je podľa jeho slov oficiálna línia našej zahraničnej politiky, na ktorej sa nič nezmenilo. Označil ju zároveň za zaväzujúcu pre členov…

Obžalovaného expolicajta Jozefa Reháka usvedčuje bývalý člen gangu sýkorovcov

0 icon

Banská Bystrica 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval vo štvrtok proces, v ktorom bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností Jozef Rehák známy z kauzy Judáš čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvom skutkom prijímania úplatku Na…

Heger a Korčok vítajú podporu prezidentky Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian, Martin Baumann)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA. Podľa neho je to správny signál verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Predseda vlády to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa…

Podkasty

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Odhalenie okultného pozadia svetovej moci

0icon

Ateizmus a materializmus širokých más obyvateľstva je vedomým bludom. Masy sú v ňom umelo udržiavané svetovými mocenskými elitami, ktoré vlastnia úplne iné, tajné poznanie. Ono im dáva moc. Moc znalých nad neznalými a moc vedomejších nad nevedomými.

Peter Lipták

Pochválen buď Matovič "omicron očkuje"

0icon

Toto tzv. očkovanie musíme okamžite zastaviť!Vakcína proti koronavírusu nie je vakcína. Je to ten istý nebezpečný toxín=S-protein, ktorý je hlavnou zbraňou koronavíru

Pavel Jacz

Scestný argument Naďa, Korčoka, a Krúpu: 23 krajín má dohodu s USA a my nie!!!

0icon

(Zdroj SputnikNews) Nasledujúce porekadlo určite poznáte: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté! A z tohto by som sa chcel v nasledujúcich riadkoch odpichnúť. V nedeľu sme unisono v diskusných reláciách v televíziách TA3, STV a Markiza od zástupcov OĽaNO Naďa a Krúpu i diplomata nominovaného…

Boris Mesár

Sprisahanie proti ľudskosti. Plán ,,aristokracie" pre XXI STOROČIE.

0icon

Vo svojej podstate je svetová špička západného sveta alianciou mocných, chamtivých, amorálnych ľudí, ktorých spája jediný záujem - vytvoriť pre seba a svojich blízkych privilegovaný spôsob života na večné časy na úkor drancovania a vykorisťovania národov.... Dvadsiate prvé storočie však, žiaľ, nie je  "zlatým vekom

Ivan Lehotský st.

Ujo, ja mám vši!

0icon

Tak sa popýšil môj malý syn môjmu priateľovi, lekárovi, keď v istej africkej krajine ich dostal od domorodých detí. Myslel si, že je to čosi dobré, keď o tom hovoria aj „dospeláci“. Táto historka mi prichádza na rozum, keď počujem, ako sa vládna hegeromatovičovská chrapač pýši nejakými úspechmi.  Napríklad keď…

TopDesať

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor?

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Ako rýchlo vyliečiť ťažký a pretrvávajúci kašeľ?

0 icon

Pretrvávajúci kašeľ u dieťaťa sa môže počas chladných zimných mesiacov stať bežnou vecou. Našťastie existuje veľa rýchlych a ľahkých receptov, ktoré môžu tvoje dieťa zachrániť v každom prípade. Od účinných nápojov a kloktadiel, cez zábaly si každý môže nájsť niečo, čo funguje pre jeho dieťa a použiť kedykoľvek to potrebuje. Obdobie soplikov…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o meste Jeruzalem. Tí, ktorí čítali prvú časť už históriu mesta ovládajú, pozrime sa však na to - okrem iného - z pohľadu súčasnosti. Dnes z Herodesovho chrámu stojí len Západný múr, ktorý je pre židovský národ najposvätnejším miestom na celom svete. Jeho známejší názov, „Múr…

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Armádny Magazín

Ukázalo sa, že ruská ponorka, ktorá „narazila“ do fregaty Kráľovského námorníctva, je britská

0 icon

Veľká Británia, 20. januára 2022 (AM) – Na videu „zrážky“ medzi ruskou ponorkou a fregatou Kráľovského námorníctva bola zaznamenaná jedna nepríjemná nuancia pre Britániu. Vojenský expert H.I. Sutton hovoril o probléme videa, ktoré sa objavilo na webe.

Vojenské letectvo v Kuchyni má nové letiskové rádiolokátory

0 icon

Slovensko, 20. januára 2022 (AM,MOSR) – 46. krídlo Kuchyňa, ako prvé zo slovenských vojenských letísk, už zabezpečuje riadenie letovej prevádzky novými letiskovými rádiolokátormi. Táto moderná a spoľahlivá technika tak konečne nahradila poruchové radary, ktorých technická životnosť skončila v roku 2015 a ich modernizácia by bola nerentabilná – rovnala by sa cene n

Čím ide Irán zvádzať Rusko

0 icon

Irán, 20. januára 2022 (AM) – Návrh rozsiahlej strategickej dohody prináša do Moskvy iránsky prezident Ibrahim Raisi. Prečo je pre Teherán také dôležité nadviazať obchodné vzťahy s Moskvou, aké budú hlavné ťažkosti pri dosahovaní dohôd o predaji ruských zbraní Iránu a o čom budú okrem toho hovoriť lídri oboch krajín?  …

Čo je za pozvaním ministra obrany Šojgua do Londýna. Vojenský expert vysvetlil skryté motívy Británie

0 icon

Rusko, 20. januára 2022 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu by mal odmietnuť pozvanie svojho britského kolegu Bena Wallacea na bilaterálne rokovania v Londýne. Tento názor zdieľa vojenský ruský pozorovateľ Viktor Baranec.   Britský minister obrany Ben Wallace počas svojho prejavu v parlamente pozv

Nová slovenská húfnica Zuzana zaujala gruzínsku armádu

0 icon

Gruzínsko, 20. januára 2022 (AM) – Prvá kolesová samohybná húfnica Zuzana 2 bola dodaná slovenským vojakom v lete 2021. V prvej polovici decembra 2021 bolo v rámci silového kontingentu NATO v Lotyšsku nasadených niekoľko delostreleckých systémov. O Zuzanu už prejavuje záujem množstvo potenciálnych zákazníkov, vrátane Gruzínska.  

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Lamy huanako počas konzumácie nepredaných vianočných stromčekov v košickej zoologickej

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali