Pomoc obetiam zemetrasenia
Svoj prejav začal poďakovaním záchranným tímom, ktoré vycestovali do Turecka a Sýrie, aby pomohli obetiam nedávnych zemetrasení. Povedal, že “na nás Maďarov sa dá spoľahnúť”, a zdôraznil, že naše záchranné tímy zachránili zo sutín 35 ľudí. “Ďakujem vám za vašu obetavú prácu,” povedal Orbán členom záchranných tímov prítomným v konferenčnej sále.
Doterajší vývoj
Podľa premiéra je najdôležitejšou otázkou do budúcnosti, či zmeny, ktoré tu v Európe zažívame, prinesú alebo zoberú Maďarom chuť do života. Viktor Orbán povedal, že úspech roku 2023 bude závisieť od toho, či nás tieto zmeny budú inšpirovať, alebo deprimovať. “My Maďari nechceme žiť v takomto neusporiadanom svete,” poznamenal. Vysvetlil, že jeho vláda prekonala devízové pôžičky, zle naladenú závisť a zbožňovanie Západu. Práve sme začali veriť, že pod slnkom je miesto pre každého Maďara, že deti nie sú príťažou, ale radosťou, zdôraznil.
Premiér vo svojom výročnom prejave tiež povedal, že do práce chodí milión ľudí navyše, maďarská ekonomika sa strojnásobila. S odvahou, ktorá sa vzoprela Bruselu, sme reorganizovali maďarský štát a vybudovali nové maďarské hospodárstvo, povedal.
Volebný úspech
Premiér zdôraznil, že to bolo náročných desať rokov, ale stálo to za to a vynaložené úsilie sa vyplatilo. “Preto sme v parlamentných voľbách získali dve tretiny hlasov, hoci sa proti nám spojila celá ľavica,” povedal. Spomenul aj amerického miliardára, oligarchu Georgea Sorosa, a povedal, že do maďarského politického systému nalial miliardy forintov, aby pomohol ľavicovým stranám, no bez úspechu. Ľavica musí pochopiť: milióny dolárov na víťazstvo nestačia, poznamenal. “Samozrejme, vždy sa nájdu takí, ktorí si myslia, že sme mali len šťastie. No možno raz. Ale štyrikrát?” – spýtal sa premiér. “Ak máte vždy šťastie, môžete aj niečo vedieť. Napríklad, že milujete svoju krajinu a ste pripravení za ňu bojovať.
Ľavica musí pochopiť, že milióny dolárov a mocní mecenáši na víťazstvo nestačia. Na víťazstvo je potrebné srdce, nie šťastie – poznamenal.
Ekonomika
Zdôraznil, že prioritou zostane zjednotenie krajiny, rodinná politika, ekonomika založená na práci, pomoc dôchodcom a ochrana verejných financií. Vyjadril sa, že jeho cieľom je udržať bankový sektor, energetiku a mediálny priemysel v maďarských rukách a opätovne integrovať telekomunikačný a infokomunikačný sektor. Poukázal tiež na veľké investície zamerané na rozvoj vidieka a poľnohospodárstva.
Nebezpečenstvo vojny a inflácie
Viktor Orbán pokračoval slovami, že ak bol rok 2022 najťažším rokom, potom rok 2023 bude najnebezpečnejším rokom od pádu komunizmu. Predseda vlády zdôraznil, že na nás číhajú dve nové nebezpečenstvá: vojna a inflácia. Tie sa musia prekonať. “Radi by sme ukončili vojnu, ale to je nad naše sily. Musíme zostať mimo rusko-ukrajinskej vojny! Nebude to ľahké,” povedal premiér.
Môže si Maďarsko dovoliť zostať na strane mieru v opozícii voči všetkým svojim súčasným spojencom? Samozrejme, že môžeme, odpovedal. Ale je to správne? Je to jediná správna vec, povedal pán Orbán a potom zdôraznil, že musíme pustiť ukrajinských utečencov, čo je imperatív základnej ľudskosti. Ale tiež zdôraznil, že podľa jeho názoru stret, ktorý vidíme, nie je stretom medzi armádami dobra a zla, ale dvoch slovanských krajín, ktoré vedú vojnu. “Toto nie je naša vojna. Nebolo by morálne správne uprednostniť záujmy Ukrajiny pred záujmami Maďarska,” zdôraznil premiér.
Poskytnutie humanitárnej pomoci Ukrajine neznamená prerušenie vzťahov s Ruskom, preto nebudeme súhlasiť so sankciami, ktoré by Maďarsko zničili.
Preto budeme udržiavať naše hospodárske vzťahy s Ruskom, zdôraznil premiér. Je tiež dôležité, aby sme nezužovali svoj pohľad a videli ďalej ako do Bruselu. Životy možno zachrániť len prímerím a okamžitými mierovými rozhovormi, dodal Viktor Orbán.
Neizolujme sa od triezvo zmýšľajúcej časti sveta – zdôraznil. Maďarská vláda nepovažuje za reálne, že by Rusko ohrozovalo Maďarsko alebo Európu. Uviedol, že ruské sily nie sú v pozícii, aby mohli zaútočiť na NATO. Zdôraznil dôležitosť suverénnej Ukrajiny, ktorú však podľa neho možno dosiahnuť len okamžitým prímerím a rokovaniami. Tí, ktorí robia chyby tým, že NATO menia na vojnovú alianciu namiesto toho, aby ho udržiavali ako obrannú alianciu, sú zvyčajne ďaleko od ničivej reality vojny, vyjadril sa.
Ale my žijeme tu a vojna je vo vedľajšej krajine. Bruselčania v tejto vojne ešte nepoložili svoje životy, ale Maďari áno – podčiarkol.
Poukázal tiež na to, že zatiaľ čo na Ukrajine sa strhávajú maďarské symboly a na postoch riaditeľov našich škôl sa vymieňajú maďarskí predstavitelia, mnohí iní Maďari zomierajú hrdinskou smrťou na fronte. Maďarská menšina na Zakarpatsku si to nezaslúži. Viac úcty k Maďarom v Mukačeve, Kyjeve, Bruseli a Washingtone – povedal premiér.
Uviedol, že Európa sa zmieta vo vojne. V skutočnosti je už v nepriamej vojne s Ruskom. Nebezpečenstvo, že do nej vpláva, je neustále. Premiér povedal, že sa to nemuselo stať takto, mohlo sa to stať aj inak. “Mohli sme sa riadiť riešením, ktoré sme vytvorili v roku 2008, keď sa za prezidenta Sarkozyho dosiahlo prímerie, a v roku 2014 sme s pomocou kancelárky Merkelovej mali namiesto vojny mier. Západ sa teraz rozhodol inak, pretože konflikt posunul na celoeurópsku úroveň. To, čo sa stalo, je ďalší argument v prospech suverénneho systému členských štátov, pripomenul.
NATO
Premiér povedal, že členstvo v NATO je pre Maďarsko životne dôležité, sme príliš ďaleko na východnom okraji západného sveta, aby sme sa ho vzdali. Poznamenal, že “jednoduchšie by bolo ísť dovnútra”, podobne ako Rakúsko a Švajčiarsko, aj Maďarsko by mohlo hrať hru na neutralitu. Ale “história nám tento luxus nedopriala”.
Európa sa podľa neho zmieta vo vojne. Balansuje na tenkej hranici a v skutočnosti je už v nepriamej vojne s Ruskom.
Ak sa pohybujeme na tenkom ľade, sme v krehkom a krehkom vzťahu s Ruskom. Ak dodávate zbrane, ak dodávate satelity na vojenské akcie, ak cvičíte vojakov jednej z bojujúcich strán, ak financujete celú štátnu mašinériu a sankcionujete druhú stranu, potom je jedno, čo hovoríte: ste vo vojne, hoci zatiaľ nepriamej.
Predseda vlády povedal: “Nebezpečenstvo, že sa posunieme dovnútra, sa stalo trvalým. Začalo sa to vyslaním niekoľkých prilieb, pokračovalo prevozom nebojovej techniky. Teraz posielame tanky, na programe máme stíhačky a čoskoro budeme posielať “takzvané mierové jednotky”, dodal. Povedal, že dokáže pochopiť postoj “našich poľských a pobaltských priateľov”, pretože ich história má veľa spoločného, čo vysvetľuje ich reakciu. “Ale ostatní?” spýtal sa.
Orbán Viktor povedal, že Západ mohol dať Ukrajine záruky namiesto prísľubu členstva v NATO, ale urobil opak. Premiér zdôraznil: v roku 2008, keď Rusko okupovalo dvadsať percent územia Gruzínska, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyjednal mier a konflikt bol lokalizovaný, dosiahlo sa prímerie. Keď v roku 2014 Rusko napadlo Ukrajinu a anektovalo Krym, Západ na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa rozhodol pre rokovania namiesto vojny a konfrontácie.
Vtedy však existovalo silné francúzsko-nemecké vedenie, ktoré bolo odvážne a včas podniklo kroky. A tak sa zabránilo vojne a podpísala sa Minská dohoda, povedal Viktor Orbán.
EÚ vyzbrojuje Ukrajinu
Podľa neho sa Západ pred rokom rozhodol, že konflikt nebude izolovať, ale prenesie ho na celoeurópsku úroveň. Mohol ho klasifikovať ako lokálnu, regionálnu vojnu alebo ako vojenský konflikt medzi dvoma slovanskými štátmi, ako to navrhovalo Maďarsko. To, čo sa stalo, bolo podľa neho ďalším argumentom proti “superštátu”, ktorý chce dosiahnuť Brusel, a namiesto toho argumentom za silné národné štáty. Keď sa členské štáty rozhodli pre mier, “imperiálne centrum” sa namiesto toho pustilo do vojny – uzavrel.
Premiér označil za poučné, ako Maďarsko stratilo svojich spojencov, ktorí boli za mier. Pred rokom mali v tábore ešte Nemcov, ale teraz o niekoľko týždňov budú cez Ukrajinu k ruským hraniciam pochodovať tanky Leopard, “možno dokonca dodajú svoje staré mapy”, narážajúc na nemeckú inváziu do Ruska počas druhej svetovej vojny. Povedal, že je ťažké uveriť, že by si to Nemci sami od seba rozmysleli, pričom pravdepodobne poukázal na tlak Bruselu a Spojených štátov. Dodal, že teraz ostatné krajiny vidia, že ak Nemci nedokázali odolať takémuto vonkajšiemu tlaku, nedokážu to ani ony, a preto sa tiež pridávajú k ostatným. “Zostali nám dvaja, Maďarsko a Vatikán,” povedal.
Musíme rátať s tým, že vojna bude čoraz krutejšia a brutálnejšia, a preto musíme byť pripravení na to, že tón vojny bude čoraz tvrdší a brutálnejší. “Provokácie, urážky, hrozby a vydieranie.” Povedal, že “sme už dávno prekročili bod diplomatického nátlaku rešpektujúceho suverenitu”.
Spojené štáty
Pripomenul, že v roku 2014 vtedajšia ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová poslala len “dobrého priateľa”, aby sa pokúsil priviesť Maďarov k rozumu protivládnymi protestmi a niekoľkými zákazmi (narážka na Andrého Goodfrienda, bývalého chargé d’affairs USA v Budapešti obvineného z organizovania protivládnych protestov). Premiér ďalej povedal, že vtedy dobre manévrovali a že prišli pomocné jednotky v podobe Donalda Trumpa, “našťastie nie tu, ale vo Washingtone”. Dodal, že namiesto dobrého priateľa poslal americký prezident Joe Biden za veľvyslanca “prešporáka” (veľvyslanec USA David Pressman), aby za každú cenu vtlačil Maďarov do vojnového tábora.
Pán Orbán počíta s tým, že v roku 2024 budú v USA voľby, že naši “republikánski priatelia” sa chystajú vrátiť s “vypuklými svalmi”, že demokracia v Európe ukáže svoju silu, že verejná mienka bude čoraz viac naklonená mieru a bude požadovať prímerie, mierové rokovania, viac zdravého rozumu a v prípade potreby aj nové vlády. Povedal, že mier sa dosiahne len vtedy, ak budú Američania a Rusi navzájom rokovať.
Maďarská vláda sa domnieva, že ďalšie boje neprinesú víťazstvo a mier, ale ďalšie státisíce mŕtvych, rozširovanie konfliktu, krajiny zapojené do otvorenej vojny, roky vojny, hrozbu svetovej vojny, povedal a navrhol, aby “my Maďari sme sa držali mieru, ale maďarský minister obrany by si mal pre istotu nechať suchý pušný prach”.
Sankcie
Zdôraznil, že Brusel rozpútal problémy svojimi sankciami voči energonosičom. Zdôraznil, že sankcie vytiahli v roku 2022 z maďarských vreciek 4 000 miliárd forintov (10 miliárd eur). O toľko viac minuli maďarské podniky, štát a rodiny na energie v Maďarsku kvôli sankciám.
Túto sumu mohli podniky vynaložiť na zvýšenie miezd, štát na zníženie daní alebo podporu rodín a rodiny na kúpu domu alebo na svoje deti, dodal. Namiesto pomoci však podľa neho Brusel príde len s ďalšími sankciami. “Bruselská byrokracia nedala svoj podiel z európskeho programu obnovy Maďarsku alebo Poľsku. Maďarsko nedostalo v roku 2022, v najťažšom roku, peniaze, ktoré si členské štáty požičali ako spoločnú pôžičku, a “my Maďari budeme musieť svoj podiel vrátiť”.
Inflácia
Zdôraznil, že vláda prijala približne dve desiatky opatrení na ochranu podnikov a rodín. Priemerná rodina ušetrí 181 000 forintov (500 eur) mesačne vďaka zníženiu cien. To je v Európe ojedinelé. Povedal, že hoci ľavica žiada zrušenie zmrazenia cien potravín, zostane v platnosti, kým vláda nedokáže znížiť infláciu. Zmrazenie úrokových sadzieb, ktoré chráni 350 000 rodín pred zvyšovaním úrokových sadzieb, podľa neho tiež zostane zachované.
Rok 2022 bol rokom, ktorý mohol zlomiť chrbtovú kosť maďarskej ekonomiky na dve časti, no vo februári je zamestnanosť vyššia ako kedykoľvek predtým, devízové rezervy sú na rekordnej úrovni a tlak na forint sa zmiernil. Napriek bolestivo vysokej inflácii maďarská ekonomika v roku 2022 prekonala tri rekordy: nikdy predtým v Maďarsku nepracovalo toľko ľudí, nikdy predtým export nelámal rekordy a nikdy predtým sa v Maďarsku neuskutočnilo toľko investícií. Orbán sľúbil, že do konca roka zníži infláciu na jednociferné číslo.
Ochrana detí
Viktor Orbán pokračoval slovami, že pedofíliu nemožno ospravedlniť, že deti sú posvätné a nedotknuteľné a že úlohou dospelých je chrániť deti za každú cenu. Narážal tým na nedávny škandál, ktorý sa týkal asistenta učiteľa LGBTQ aktivistu, ktorý sa otvorene chválil sexuálnym vzťahom s 15-ročným dieťaťom.
Premiér zdôraznil, že “nás nezaujíma, že svet sa zbláznil, nezaujímajú nás nechutné výstrelky, ktorým sa niektorí ľudia oddávajú, nezaujímajú nás výhovorky a vysvetlenia, ktoré Brusel dáva na nevysvetliteľné veci”.
Toto je Maďarsko a tu musí byť najprísnejší systém ochrany detí v Európe, povedal.
Premiér povedal, že legislatíva je pripravená a chýbajúce časti sa nájdu, ale ani tá najodhodlanejšia vláda nemôže uspieť sama. Bude to vyžadovať všetkých, rodičov, starých rodičov, matky a otcov, pretože rodová propaganda nie je veselý vtip, nie je to dúha slov, ale najväčšia hrozba pre naše deti, povedal.
Uviedol, že “chceme, aby naše deti zostali na pokoji, pretože už toho bolo dosť”, a že takéto veci nemajú v Maďarsku, a najmä nie v našich školách, miesto. “Spoliehame sa na všetkých maďarských ľudí s dobrým svedomím, aby sme túto prácu v roku 2023 spoločne raz a navždy zvládli,” povedal.