stretnutie Trump Putin Aljaška

NAŽIVO

Obnoviteľné zdroje pokryli v prvom štvrťroku 53 % spotreby elektriny v Nemecku, čo je medziročný nárast o šesť bodov. Veterné elektrárne na pevnine zvýšili výrobu o viac než štvrtinu, solárne zdroje mierne klesli pre slabšie počasie. Berlín potvrdzuje cieľ dosiahnuť 80 % obnoviteľnej elektriny do roku 2030. Informovala o tom agentúra DPA.

 

13:01

Letisko Poprad–Tatry hlási rekordnú letnú sezónu – ponúkne najviac destinácií v histórii a očakáva 30‑percentný nárast charterových letov. K tradičným letom do Turecka, Bulharska, Tuniska a Egypta pribudnú novinky: Cyprus a Grécko. Cyprus Airways bude pod Tatrami lietať po prvý raz. Letisko zároveň láka cestujúcich benefitom bezplatného parkovania.

 

12:59

Vyhliadky na rýchle ukončenie vojny v Iráne podporili východoázijské akciové trhy. Japonský index Nikkei 225 vzrástol o 5,24 %, juhokórejský Kospi o 8,44 % a hongkonský Hang Seng o viac než 2 %.

Ako informovala agentúra DPA, trhy reagovali najmä na vyjadrenia prezidenta Donalda Trumpa, že americké operácie v Iráne by sa mohli skončiť do dvoch až troch týždňov.

 

12:57

USA podľa zdrojov potvrdili spojencom, že plánujú pokračovať v zmierňovaní sankcií voči ruskej rope, keďže svetové ceny rastú. Washington tvrdí, že ide o dočasné opatrenie na stabilizáciu trhu počas prebiehajúcej operácie proti Iránu. Ministerstvo financií už uvoľnilo sankcie na ropu naloženú pred 12. marcom, pričom povolenie platí do 11. apríla. Informovala o tom agentúra TASS.

 

12:54

Európska komisia začala preverovať francúzsky plán podporiť energetickú spoločnosť EDF pri výstavbe šiestich nových jadrových reaktorov.

Ako informovala rozhlasová stanica RFI, Brusel skúma, či štát nepreberá príliš veľkú časť investičného rizika a či je pomoc v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Projekt má hodnotu približne 73 miliárd eur a Francúzsko plánuje pokryť väčšinu nákladov dotovanou pôžičkou.

 

12:52

Spojené arabské emiráty zakázali vstup iránskym občanom, oznámili tri veľké letecké spoločnosti. Emirates, Etihad aj FlyDubai uviedli, že Iráncov do krajiny neprepravia, výnimkou sú držitelia desaťročných Golden Visa. Úrady SAE zatiaľ nevydali oficiálne stanovisko, informovala agentúra AFP.

 

12:50

EÚ má podľa Jana Dusíka šancu stať sa lídrom v čistých technológiách, no musí rýchlo investovať do inovácií. Upozornil, že svet napreduje rýchlejšie než Európa a dekarbonizácia je dnes aj ekonomickou a bezpečnostnou nevyhnutnosťou.

Závislosť od dovážaných fosílnych palív podľa neho oslabuje Úniu, preto je kľúčové posilniť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a jadra. Dusík pripomenul, že systém obchodovania s emisiami už priniesol členským štátom viac než 250 miliárd eur na modernizáciu priemyslu.

 

12:49

Donald Trump pripustil, že USA by mohli vystúpiť z NATO, keďže spojenci podľa neho nepodporili Washington vo vojne proti Iránu. Povedal to v rozhovore pre The Telegraph.

Alianciu označil za „papierového tigra“ a tvrdí, že ju tak vníma aj Vladimir Putin. Biely dom podľa neho už nevidí európskych partnerov ako spoľahlivých, keďže odmietli vyslať lode na podporu USA pri Hormuzskom prielive.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump / Foto: TASR/AP-Mark Schiefelbein

 

12:44

Stav ropnej núdze by mohol byť na Slovensku zrušený už budúcu stredu 8. apríla. Podmienkou je, aby Slovnaft vrátil štátu požičané ropné zásoby. Oznámil to premiér Robert Fico po rokovaní v bratislavskej rafinérii za účasti ministerky hospodárstva Denisy Sakovej.

Fico Slovnaft-jd2026040111
Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) a predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Gabriel Szabó počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní v priestoroch rafinérie Slovnaft / Foto: TASR-Jakub Kotian
11:02

Emmanuel Macron počas návštevy Japonska vyzdvihol „predvídateľnosť“ Európy a nepriamo reagoval na kritiku Donalda Trumpa, podľa ktorého Francúzsko nepodporilo USA vo vojne na Blízkom východe.

Macron podľa správy agentúry AFP zdôraznil, že stabilné a konzistentné rozhodovanie je pre spojencov výhodou, najmä v čase globálnych kríz.

Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron / Foto: TASR/AP-Omar Havana
11:00

Južný Libanon by sa podľa Úradu OSN pre humanitárne záležitosti mohol stať ďalším okupovaným územím na Blízkom východe.

Tom Fletcher upozornil, že Izrael opakovane hrozí jeho obsadením a boje už vyhnali z domovov 1,1 milióna ľudí. Situáciu prirovnal k Pásmu Gazy, kde pretrváva humanitárna kríza. Upozornila na to agentúra AFP.

 

 

10:56

Obnoviteľné zdroje pokryli v prvom štvrťroku 53 % spotreby elektriny v Nemecku, čo je medziročný nárast o šesť bodov. Výrazne vzrástla výroba z vetra, zatiaľ čo solárne zdroje mierne klesli pre horšie počasie. Berlín potvrdzuje cieľ dosiahnuť 80 % obnoviteľnej elektriny do roku 2030. Informovala o tom agentúra DPA.

 

10:54

Belgická vláda nemá dostatok zdrojov na zníženie daní z pohonných látok, hoci liberáli z MR na to tlačia.

Ako upozornila televízna stanica RTBF, premiér Bart De Wever aj guvernér centrálnej banky Pierre Wunsch varujú, že zásah by prehĺbil deficit. Wunsch dodáva, že štát by sa mal sústrediť skôr na znižovanie spotreby, napríklad podporou práce na diaľku či zdieľanej dopravy.

 

10:53

Priemerné hodinové náklady práce v EÚ dosiahli v roku 2025 úroveň 34,9 eura, v eurozóne 38,2 eura. Oproti roku 2024 ide o mierny nárast.

Podľa Eurostatu Slovensko aj Česko mali vlani náklady 19,8 eura za hodinu, čo ich radí medzi krajiny s nižšími pracovnými nákladmi.

 

10:40

Izraelská armáda oznámila, že podnikla rozsiahle útoky na infraštruktúru iránskeho režimu v Teheráne. Infomáciu priniesla agentúra AFP a portáli The Times of Israel.

Miestne médiá hlásili výbuchy v rôznych častiach mesta. Izrael zároveň nadránom čelil raketovým útokom z Iránu aj Jemenu; protivzdušná obrana zachytila strelu vypálenú húsíami a sirény sa rozozvučali aj v oblasti Tel Avivu.

10:02

Ústavný súd ČR rozhodol, že časť zmluvy medzi Českou republikou a Svätou stolicou je v rozpore s českým ústavným poriadkom. Návrh na preskúmanie podala skupina senátorov a kritický bol aj prezident Petr Pavel. Kým sa rozpor neodstráni, zmluvu nie je možné ratifikovať.

 

09:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

HS
stretnutie Trump Putin Aljaška
Na snímke americký prezident Donald Trump (druhý sprava) si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom po ich spoločnej tlačovej konferencii v rámci ich stretnutia na vojenskej leteckej základni Elmendorf-Richardson v Anchorage na Aljaške / Foto: TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
❚❚
.

19:55 – Zelenskyj odletel do USA na stretnutie s Trumpom, informoval poslanec Jaroslav Železňak.

 

19:04 – Ak sa vojna na Ukrajine neskončí, bude sa ďalej zhoršovať a môže do seba vtiahnuť aj iné krajiny. Vyhlásil to americký štátny tajomník Rubio.

„V konečnom dôsledku hovoríme o vojne, v ktorej každý deň zabíjajú a mrzačia ľudí, o vojne, v dôsledku ktorej bola krajina (Ukrajina – pozn. red.) rozdelená na 20 %, ako ste práve poznamenali. A je mimoriadne dôležité ukončiť túto vojnu. Táto vojna sa časom nezlepšuje. Zhoršuje sa. Naozaj hrozí, že sa rozšíri do iných regiónov. Preto je potrebné ju zastaviť,“ vyhlásil Rubio v rozhovore pre NBC News.

 

.

17:30 – Trump počas návštevy Zelenského v USA ho zajtra najprv prijme bez európskych lídrov – jeden na jedného.

O tom s odvolaním sa na zdroje píše nemecký denník Bild.

Až po osobných rokovaniach ukrajinského a amerického prezidenta sa k nim pripoja zástupcovia EÚ a NATO. Plánuje sa spoločná pracovná večera v rozšírenom zložení.

 

16:42 – Trump na svojej sociálnej sieti zdieľal príspevok, v ktorom sa píše, že „Ukrajina musí byť pripravená stratiť časť svojho územia v prospech Ruska, inak čím dlhšie bude vojna trvať, tým viac územia stratí“.

.

 

15:55 – Trump vyhlásil, že došlo k „veľkému pokroku v otázke Ruska“ a vyzval, aby ľudia „sledovali správy“ na túto tému.

Zároveň skritizoval médiá, ktoré skresľujú pravdu o jeho „výbornom stretnutí“ s Putinom.

„Je neuveriteľné, ako Fake News zúrivo skresľujú pravdu, keď ide o mňa. Nie je nič, čo by som mohol povedať alebo urobiť, aby o mne písali alebo informovali čestne. Mal som vynikajúce stretnutie na Aljaške ohľadom hlúpej vojny Bidena – vojny, ktorá nikdy nemala byť! Keby som dosiahol, že Rusko sa v rámci dohody vzdá Moskvy, falošné správy a ich partneri – radikálni ľavicoví demokrati – by povedali, že som spravil hroznú chybu a uzavrel veľmi zlú dohodu,“ napísal prezident USA.

 

.

15:33 – Zelenskyj na tlačovej konferencii v Bruseli oznámil odmietnutie viacerých bodov plánu, ktorý včera predložil Trump počas rokovaní.

Vyhlásil, že najskôr je potrebné zastaviť paľbu a až potom pracovať na konečnej dohode.

Pripomíname, že Trump podporil Putinovu myšlienku, že nie je potrebné prímerie, ale hneď dlhodobá mierová dohoda.

Podľa Zelenského však „kontaktná línia je najlepším miestom na rokovania“, ktoré „nemožno viesť pod tlakom zbraní“.

Znovu tiež odmietol odovzdať Doneckú oblasť Ruskej federácii, pretože „ústava znemožňuje odovzdanie území alebo obchodovanie s pôdou“.

Pripomíname, že podľa médií Trump podporil Putinovu požiadavku stiahnuť ukrajinské vojská z celého Donbasu.

Podľa Zelenského zatiaľ „nie sú známe podrobnosti“ bezpečnostných záruk. Ukrajina považuje vstup do EÚ za súčasť týchto záruk.

 

14:35 – FSB oznámila, že zabránila útoku ukrajinského bezpilotného lietadla na jadrovú elektráreň v Smolensku.

 

.

14:16 – Volodymyr Zelenskyj pricestoval do Bruselu a už sa stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Dnes sa tiež zúčastní na zasadnutí „Koalície ochotných“. A zajtra spolu s európskymi lídrami odcestuje na stretnutie s Trumpom do Washingtonu.

 

14:00 – Macron sa 18. augusta vydá spolu so Zelenským do Washingtonu na stretnutie s Trumpom, informuje agentúra AFP s odvolaním sa na Elyzejský palác.

Britský premiér sa pripojí k Zelenskému na stretnutí s Trumpom v Bielom dome, informuje Downing Street.

.

 

12:40 – Na stretnutie s Trumpom spolu so Zelenským do Washingtonu letia aj francúzsky prezident Macron a britský premiér Starmer, informuje Bild.

 

12:23 – Zajtra spolu so Zelenským na stretnutie s Trumpom do Washingtonu odletia predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, nemecký kancelár Merz, fínsky prezident Stubb a generálny tajomník NATO Rutte.

 

.

11:37 – Trump podporuje Putinov návrh, aby Rusko nadobudlo úplnú kontrolu nad Donbasom a zmrazilo frontovú líniu v iných oblastiach s cieľom uzavrieť dohodu s Ukrajinou, píše Fox News s odvolaním sa na jedného z európskych diplomatov, ktorý je oboznámený s informáciami, ktoré Trump oznámil v rozhovore so Zelenským a lídrami EÚ.

 

08:55 – V noci došlo k útoku na Dobropolje v Doneckej oblasti. Poškodený bol viacposchodový dom.

Ruské vojská nedávno prerazili k Dobropolju, kde teraz prebiehajú vážne boje.

 

06:49 – Európski lídri neboli priamo pozvaní na pondelkové rokovania Trumpa a Zelenského.

Informovala o tom šéfredaktorka politického oddelenia Deutsche Welle Michaela Küfnerová.

.

„Zelenskému však dali najavo, že si môže so sebou vziať európskych partnerov. Čo to presne znamená, sa teraz spresňuje a očakávame prijatie rozhodnutí na tomto základe,“ povedala Küfnerová s odvolaním sa na zdroje v nemeckej vláde.

 

06:42 – CNN potvrdzuje, že Trump chce do 22. augusta zorganizovať stretnutie s Putinom a Zelenským. O tom informoval európskych lídrov.

Trump však začne prípravy trojstranného stretnutia len v prípade, ak pondelkové rokovania so Zelenským v Oválnej pracovni budú úspešné.

Európski predstavitelia očakávajú, že na týchto rokovaniach sa zúčastní aj minimálne jeden európsky líder, zatiaľ však nie je známe, kto to bude.

 

06:36 – Putin spomenul Čínu ako jedného z možných garantov bezpečnosti Ukrajiny. Vyhlásil to počas rokovaní s Trumpom, píše vydavateľstvo Axios.

.

Spomenutie Číny v kontexte záruk bezpečnosti Kyjeva môže byť náznakom, že Putin je proti prítomnosti síl NATO na Ukrajine, píše Axios.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 16. augusta:

– Ozbrojené sily Ruska oslobodili Kolodezi v DĽR a Voronoe v Dnepropetrovskej oblasti, informovalo ministerstvo obrany.

– Ukrajinské ozbrojené sily stratili za deň na rôznych smeroch ŠVO približne 1315 vojakov, vyplýva to zo správy ministerstva obrany Ruska.

– Rusko súhlasí s tým, že bezpečnosť Ukrajiny musí byť zaistená, a je pripravené na tom pracovať, vyhlásil Putin na tlačovej konferencii s Trumpom.

– Rusko by skôr chcelo ukončenie bojových operácií na Ukrajine, odstránenie primárnych príčin krízy by malo byť základom urovnania, vyhlásil Putin na zasadnutí v Kremli po skončení samitu na Aljaške.

.

– Trump na základe výsledkov stretnutia s Putinom odporučil Zelenskému uzavrieť s Ruskom dohodu o urovnaní konfliktu.

– Trump informoval európskych lídrov, že podľa jeho názoru uznanie celého Donbasu za ruský územie zo strany Kyjeva pomôže rýchlo dosiahnuť uzavretie mierovej dohody, informuje New York Times.

– Ukrajinská armáda, ktorá nedosiahla požadovaný mier, sa začne rozpadávať, pretože ukrajinskí vojaci sú unavení z bojových operácií, vyhlásil bývalý podplukovník SBU Prozorov.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok USA plánujú ukončiť vojnu proti Iránu v priebehu dvoch až troch týždňov, vyhlásil Trump , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Tvorivé dielne v Handlovej spoja zručnosť, environmentálnu osvetu a oslavu sviatkov

Remeselnú zručnosť, environmentálnu osvetu a oslavu významných sviatkov spája cyklus tvorivých dielní v handlovskej Uhoľnej expozícii Slovenského banského múzea v…

01. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

ŠÚKL varuje pred nelegálnym automatom na lieky v Novom Meste nad Váhom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred nelegálnymi automatmi na lieky. Pripomína, že predaj liekov mimo lekárne je v rozpore…

01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Drucker: Evidujeme už 4000 elektronických prihlášok na základné školy

Rezort školstva eviduje približne 4000 elektronických prihlášok na základné školy . Rodičia ich môžu podávať do konca apríla. Novinárom to…

01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lindtner: Ústavný súd SR rozhodol, že Najvyšší súd SR porušil práva Daniela Bombica

Najvyšší súd SR nedôvodnými prieťahmi v konaní porušil vo väzobnej trestnej veci Daniela B. jeho základné právo na osobnú slobodu…

01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri dopravnej nehode v Krivej zostali dve osoby zakliesnené vo vozidlách

Dopravná nehoda dvoch osobných motorových vozidiel v obci Krivá v okrese Dolný Kubín si v stredu ráno vyžiadala zranenia troch…

01. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Ján Droppa

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Rastislav Vasilišin

Milan Šupa

.
.

Európska komisia navrhla obmedziť tankovanie. „A čo tak Zelenskému stúpiť na krk?“ Navrhujú smerácki vlci

Eurokomisár pre energetiku Dan Jørgensen tento týždeň prišiel s revolučným nápadom: navrhol, aby občania Európskej únie kvôli nedostatku  pohonných látok…

01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vojna na Ukrajine sa môže predĺžiť ešte o rok alebo dva

Ak nedôjde k prelomu v rokovaniach, vojna na Ukrajine sa môže predĺžiť ešte o rok alebo dva, uviedol pre agentúru…

01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zvláda Donald Trump simultánku na globálnej šachovnici?

Americký prezident si zrejme neuvedomuje, že hrá na priveľa šachovniciach naraz. Treba ešte dodať, že proti skutočným šachovým veľmajstrom na…

01. 04. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Fínsko v reakcii na haváriu ukrajinských dronov plánuje posilniť protivzdušnú obranu

Fínsko zvažuje posilnenie protivzdušnej obrany po víkendovej havárii zblúdených ukrajinských dronov, informuje The European Conservative. Ukrajina sa Fínsku ospravedlnila a vinu…

01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Boj proti korupcii, či obyčajná fraška?

Kto z Bruselu by chcel vyšetrovať korupčné kauzy? Ak vás ako prvé napadla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová,…

01. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

História zadnými dverami. Nezvyčajné príbehy zo slovenských a svetových dejín

Kniha História zadnými dverami je unikátny projekt, v ktorom sa viac ako päťdesiat slovenských historikov spojilo a prinieslo niekoľko desiatok…

01. 04. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna s Iránom sa blíži do „cieľovej rovinky“

Vojna s Iránom sa blíži do „cieľovej rovinky“ a po jej skončení USA prehodnotia význam NATO, vyhlásil minister zahraničných vecí…

01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bruselský vabank a hra na svetového policajta

Smerovanie Európskej únie ako takej a rovnako aj Severoatlantickej aliancie sa výrazne posunulo. Svoj kritický názor na túto tému vyjadril predseda…

01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Korčok vytiahol kauzu o „trójskych koňoch v Európskej únii“. Blanár mu neostal nič dlžný

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár reaguje na správy o „trójskych koňoch v Európskej únii“, ktoré v rámci vrcholiacej predvolebnej kampane v Maďarsku rozšíril…

01. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Od grantov k verejnému potrubiu. Okruh okolo PS sa objavuje aj pri peniazoch z Trenčína 2026

Nejde len o bežný grant. Slovak Fashion Council spojený s Danou Kleinert vystupuje ako priamy realizátor programu financovaného cez neziskovku,…

01. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bubny a píšťalky, aj keby bomby padali. Umelci znovu mobilizujú

Škrty v napätom rozpočte si zamenili s politickým útlakom, snažia sa preto predať ako obete systému. V utorok zvolali ďalší…

01. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Petrakovičová pre HS: Označenie Značka kvality má dnes vyše tisíc výrobkov. Ministerstvo chce, aby ich ľudia v obchodoch ľahko spoznali

Program Značka kvality na Slovensku exituje už dvadsať rokov. Toto označenie má spotrebiteľom v obchodoch pomôcť rozoznať skutočne slovenské potraviny.…

01. 04. 2026 | Rozhovory | 8 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Rozhovory | 8 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Trump zvažuje možnosť vystúpenia z NATO

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

01. 04. 2026 | Aktualizované 01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Aktualizované 01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kupujú v Maďarsku hlasy voličov? Predvolebný boj sa vyostruje

Tamojšia občianska investigatíva prišla v týchto dňoch s dokumentom, podľa ktorého dochádzalo v minulosti k skupovaniu volebných hlasov a schyľuje…

01. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kremeľ vyzval Zelenského, aby stiahol vojská z Donbasu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 04. 2026 | Aktualizované 01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Aktualizované 01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA plánujú ukončiť vojnu proti Iránu v priebehu dvoch až troch týždňov, vyhlásil Trump

„O dva až tri týždne odídeme, pretože nemáme dôvod sa tým zaoberať,“ povedal a dodal, že situácia v Hormuzskom prielive…

01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

MMF varuje pred mimoriadne závažnými dôsledkami vojny v Iráne pre svetovú ekonomiku

MMF varuje pred mimoriadne závažnými dôsledkami vojny v Iráne pre svetovú ekonomiku. Uvádza sa to v najnovšej analýze Medzinárodného menového…

01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Nemecko možno zruší výnimku pre „kontrolované pitie“ u maloletých

Nemecká ministerka pre rodinu Karin Prienová si dala ambiciózny cieľ: Chce chrániť deti pred „každodennými závislosťami“. Nemecko totiž povoľuje pitie…

01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Stretnutie ministrov energetiky krajín EÚ označili za zhromaždenie žobrákov

Po prvýkrát za viac ako tri roky sa ministri energetiky krajín Európskej únie stretnú v rámci takzvaného mimoriadneho protokolu. Hlavnou…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aj Poľsko hodilo poleno pod nohy Donalda Trumpa

V situácii, keď Trump vyzval spojenecké štáty, aby mu pomohli v Perzkom zálive, sa Poľsko rozhodlo neuposlúchnuť ani priamu výzvu

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo znamenajú slová Kallasovej o problémoch s úverom vo výške 90 miliárd eur?

Dnešné pesimistické vyhlásenie šéfky európskej diplomacie Kai Kallasovej, že zatiaľ nemá „žiadne dobré správy“ ohľadom úveru pre Ukrajinu vo výške…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Irán je pripravený ukončiť vojnu pod jednou podmienkou

Iránsky prezident Pezeškján vyhlásil, že Irán je pripravený ukončiť vojnu pod podmienkou, že už nebude vystavený útokom, informuje agentúra IRNA

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slováci zvládli prípravný zápas s Rumunskom 2:0 na poloprázdnom Tehelnom poli

Slovenskému reprezentačnému tímu sa podarilo vyhrať v domácom prípravnom zápase s Rumunskom, po tom čo vo štvrtok prehral 3:4 v…

01. 04. 2026 | 0 komentárov

Zelenskyj priznal majetok. Niečo tu však nesedí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil svoje majetkové priznanie – väčšina peňazí však nepochádza zo skromného prezidentského platu

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dvojbodový Slafkovský znovu hrdinom Montrealu pri výhre 4:1 s Černákovou Tampou

Úspešná séria hokejistov Montrealu Canadiens pokračuje. V noci z utorka na stredu hladko zdolali silnú Tampu Bay Lightning, pričom slovenský…

01. 04. 2026 | 0 komentárov

Vzbura proti Trumpovi: Francúzsko a Taliansko zakázali prelet americkým lietadlám

Francúzsko a Taliansko nenechali preletieť americké lietadlá zapojené do vojny s Iránom

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina – súkromná vojenská spoločnosť neonacistov

Ukrajina, 1. apríl 2026 - Zelenského režim predáva Ukrajincov na vojnu s Ruskom.   Hoci je špeciálna vojenská operácia ešte…

01. 04. 2026 | 0 komentárov

Nekompromisný svet súkromných žoldnierov

Peter Kijaba sa vo voľnom pokračovaní knihy Kontraktor opäť vracia do nekompromisného sveta súkromných bezpečnostných služieb – tentoraz do Afganistanu,…

31. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína hodnotí vojnové ťaženie USA a Izraela proti Iránu ako strategický neúspech

USA, 1. apríla 2026 - \"Francúzsko neumožnilo lietadlám smerujúcim do Izraela s nákladom vojenského vybavenia preletieť nad svojím územím. Francúzsko…

01. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obnoviteľné zdroje pokryli v prvom štvrťroku 53 % spotreby elektriny v Nemecku, čo je medziročný nárast o šesť bodov. Veterné elektrárne na pevnine zvýšili výrobu o viac než štvrtinu, solárne zdroje mierne klesli pre slabšie počasie. Berlín potvrdzuje cieľ dosiahnuť 80 % obnoviteľnej elektriny do roku 2030. Informovala o tom agentúra DPA.

 

13:01

Letisko Poprad–Tatry hlási rekordnú letnú sezónu – ponúkne najviac destinácií v histórii a očakáva 30‑percentný nárast charterových letov. K tradičným letom do Turecka, Bulharska, Tuniska a Egypta pribudnú novinky: Cyprus a Grécko. Cyprus Airways bude pod Tatrami lietať po prvý raz. Letisko zároveň láka cestujúcich benefitom bezplatného parkovania.

 

12:59

Vyhliadky na rýchle ukončenie vojny v Iráne podporili východoázijské akciové trhy. Japonský index Nikkei 225 vzrástol o 5,24 %, juhokórejský Kospi o 8,44 % a hongkonský Hang Seng o viac než 2 %.

Ako informovala agentúra DPA, trhy reagovali najmä na vyjadrenia prezidenta Donalda Trumpa, že americké operácie v Iráne by sa mohli skončiť do dvoch až troch týždňov.

 

12:57

.

V Bratislave sa koná protestný pochod kultúrnej obce

V Bratislave sa v utorok podvečer koná protestný pochod kultúrnej obce s názvom „Veľká kultúrna mobilizácia! Takú ešte nehrali“. Začína…

31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tieto svetové rieky sa nevlievajú do mora

Rieky sveta skrývajú množstvo zaujímavostí a nie všetky končia v oceáne. Rieky zvyčajne tečú smerom k moriam, no existujú aj…

01. 04. 2026 | 0 komentárov

Budúcnosť NATO bude závisieť od Trumpa

Budúcnosť NATO bude závisieť od Trumpa po vypuknutí konfliktu s Iránom, vyhlásil šéf Pentagónu Hegset

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najmenší ostrov na svete: Fascinujúce miesto, ktoré vás prekvapí

Najmenší ostrov na svete patrí medzi najzaujímavejšie geografické kuriozity, ktoré dokazujú, že aj tie najmenšie kúsky zeme môžu mať veľký…

01. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny: EÚ nemôže Ukrajine sľúbiť úver vo výške 90 miliárd eur

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Marketingové stratégie progresívcov: Prečo Šimečkova jednoduchosť funguje

Predstavujeme niekoľko kľúčových stratégií v opozičnom politickom marketingu najbližšieho obdobia

31. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ján Droppa

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Rastislav Vasilišin

Milan Šupa

.
.
.
Značka kvality
.
Značka kvality
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov