Budeme vás sankcionovať! Budeme vás bombardovať! Čo ak by sa ostatné štáty začali správať voči USA rovnako?

Budeme vás sankcionovať! Budeme vás bombardovať! Čo ak by sa ostatné štáty začali správať voči USA rovnako?

Washington 21. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-John Minchillo)

 

Budeme vás sankcionovať! Budeme vás bombardovať! Napadneme vás… Spojené štáty majú mnoho druhov trestov pre štáty, ktoré z amerického pohľadu robia zlé vecí. Ale čo, ak by zvyšok sveta zaviedol voči USA rovnaké štandardy? – zamýšľa sa v článku pre RT uznávaný britský publicista Neil Clark.

Ilustračné foto

Minulý štvrtok bol úplne nezvyčajný deň. USA na nikoho neuložili nové sankcie – teda aspoň, ak som to neprehliadol, keďže som nachladnutý ležal na pohovke.

Reklama

V súčasnosti USA uplatňujú aktívne sankčné programy voči takmer 20 krajinám: od Bieloruska až po Zimbabwe. A pritom z veľkej časti dôvody, ktoré USA uvádzajú ako dôvod na sankcionovanie týchto krajín, by mohli byť rovnako využité aj na sankcionovanie USA.

Pozrime sa na nedávno opätovne uvalené sankcie voči Iránu, z ktorých niektoré nadobudli platnosť 6. augusta a iné odložili na 4. novembra. Finančné tresty ale nedostal len Irán. Táto šikana je zameraná aj na krajiny a zahraničné finančné inštitúcie, ktoré obchodujú s Iránom. Islamská republika je obviňovaná zo “zlého správania” a z toho, že je “vedúcim svetovým sponzorom teroru”.

Reklama

Teheránsky “zločinný” režim však v skutočnosti pomáha poraziť islamský terorizmus a navyše musí bojovať s domácim terorizmom, eufemisticky označovaným ako “povstalecká aktivita” podporovaným USA a jeho regionálnymi spojencami.

Ak majú byť uložené sankcie za “zlomyseľné správanie” a za “sponzorstvo teroru”, potom by mali byť na USA urýchlene uložené sankcie. Navyše, ak by sme nasledovali americkú logiku, sankcie by mali zasiahnuť  aj krajiny a finančné inštitúcie obchodujúce s Amerikou. Predstavte si ten výkrik z Washingtonu, ak by Irán oznámil akési komplexné opatrenia voči spoločnostiam a bankám, ktoré obchodujú s USA – rovnaké opatrenia, ktoré USA oznámili proti spoločnostiam a bankám, ktoré obchodujú s Teheránom.

Rusko musí taktiež znášať sankcie USA od roku 2014. Kremeľ bol obvinený z “anexie” Krymu a “podkopávania” demokratických procesov a inštitúcií na Ukrajine a z toho, že údajne ohrozuje mier, bezpečnosť, stabilitu, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.”

“Nie ako v 21. storočí, ale oni sa správajú skôr v kontexte 19. storočia, keď boli schopní uskutočniť inváziu do inej krajiny,” vyhlásil štátny tajomník John Kerry bez akejkoľvek irónie. Pretože, keď ide o inváziu do iných krajín, nikto to v posledných desaťročiach neurobil častejšie alebo omnoho nehanebnejšie ako USA a ich spojenci. Stačí spomenúť slovné spojenie iracké zbrane hromadného ničenia…

USA tiež nezákonne okupovali približne 30% územia Sýrie – oblasti, kde sa nachádza väčšina ropy. Pýtam sa –  hlasovali za to Sýrčania podobne ako hlasovali ľudia na Kryme? V druhom spomenutom prípade sa prevažná väčšina obyvateľstva rozhodla vrátiť pod ruskú správu. Samozrejme, nepočujete, že niekto hovorí o tom, že USA “anektujú” Sýriu – “anexia” je to, čo robia len “oficiálni nepriatelia”.

Reklama

Rusko bolo sankcionované aj za “zasahovanie” do prezidentských volieb v USA v roku 2016. Nevadí, že o tom nemáme žiadne dôkazy. Ale to, o čom máme dôkaz, je masívny zásah USA v ruských prezidentských voľbách v roku 1996 (časopis Time sa tým dokonca pochváli na prednej strane) a to isté platí v prípade mnohých ďalších voľbách po celom svete. Obvinenie z toho, že USA zasahuje do záležitostí iných krajín, je podobné akoby sme prednášali o morálnej nádeji grófa Draculou.

Ak by na seba USA uplatňovali štandardy týkajúce sa “volebných zásahov”, aspoň polovica krajín na svete by bola oprávnená udeliť sankcie Spojeným štátom. Krajina, ktorá určite zasahuje do americkej politiky, je Izrael. “Izraelská intervencia vo voľbách v Spojených štátoch značne prevyšuje čokoľvek, čo urobili Rusi… Vyvrcholilo to tým, že izraelský premiér Netanjahu vystúpil priamo v Kongrese bez toho, aby dokonca informoval prezidenta a vlastný parlament. Snažil sa jednoducho podporiť politiku prezidenta Obamu.

Sú kvôli tomu USA sankcionované Izraelom? Au contraire: “Kľúčoví americkí zákonodarcovia” navrhujú zvýšiť úroveň vojenskej pomoci Izraelu vo výške 38 miliárd dolárov! Tí istí “kľúčoví zákonodarcovia USA”, ktorí majú taký záujem potrestať Rusko!

Najnovšie sankcie USA voči Rusku, ktoré vstúpili do platnosti tento týždeň, sú udelené vo vzťahu k prípadu Skripaľ a najmä v súvislosti s tým, že ide o “porušenie medzinárodného práva”. USA to tvrdia, aj keď doposiaľ nebol uvedený žiadny dôkaz, ktorý by ukázal, že Rusko otrávilo Sergeja a Juliju. Len si predstavte, že by Kremeľ zaviedol sankcie voči USA v reakcii na nevyriešenú otravu dvoch amerických občanov, ktorí predtým pracovali pre FSB. Čo by USA povedali? Ešte horšie je, že Washington požaduje, aby Rusko do 90 dní dokázalo, že už nepoužíva chemické alebo biologické zbrane a v budúcnosti ich používať nebude. Čo ak by niekto dal takéto ultimátum Spojeným štátom? Koniec koncov, vieme, že USA používali chemické zbrane a pravdepodobne aj biologické, a stále majú zásoby, pretože nedodržali dohodu OPCW v roku 2012. Rusko naopak dokončilo proces likvidácie v roku 2017.

Presuňme sa do Afriky, kde USA sankcionujú Zimbabwe od roku 2001. Ide tu len o Roberta Mugabeho? Nuž, súdruh Bob zomrel a čo teraz? Toto leto USA krajine predĺžili sankcie pred prezidentskými voľbami. Je jasné, že Zimbabwe podlieha sankciám, pretože má “zlé” zosúladenie so zahraničnou politikou. Opäť si predstavte, že by krajiny potrestali USA, pretože sa im nepáčili niečo na ich zahraničnej politike.

Reklama

Spoločným dôvodom, ktorý sa uvádza pri amerických sankciách voči iným krajinám, je to, že nemajú “slobodné a spravodlivé voľby”. A čo USA? Americký politický systém je riadený veľkými peniazmi a silnými záujmovými skupinami. Demokrati a republikáni sú len dve krídla rovnakej pro-vojnovej, pro-kapitálovej loby, ktorá je len o niečo viac sociálne liberálna než druhá, aby dala voličom ilúziu voľby. Voľby pre USA, aby sankcionovali ostatné krajiny za údajné demokratické nedostatky. Ešte pokrytejšie je, keď USA citujú obavy z porušovania “ľudských práv” ako dôvod trestania zahraničia. Je to krajina tak oddaná ľudským právam, že v júni odstúpila z Rady OSN pre ľudské práva.

V skutočnosti niektoré štáty, ktoré najviac zneužívajú ľudské práva, sú veľmi blízkymi spojencami Spojených štátoch, ako napríklad Saudská Arábia a Izrael, a samozrejme Washington ich nesankcionuje, ale namiesto toho im poskytne vojenský materiál, za pomoci ktorého páchajú takéto porušenia ľudských práv.

“Mier, bezpečnosť, stabilita, zvrchovanosť a územná celistvosť.” Pozrime sa na slová, ktoré USA používajú na ospravedlnenie svojich sankcií voči Rusku a opäť sa zamyslime nad tým, čo sa deje vo svete za posledných 30 rokov. Pomohli USA a ich spojenci k “zvrchovanosti a územnej celistvosti” Federálnej republiky Juhoslávie, keď bombardovali krajinu v priebehu 78 dní v roku 1999, aby sa pokúsili dosiahnuť “nezávislosť” Kosova?

Pomohli USA a ich spojenci “mieru, bezpečnosti a stabilite”, keď nelegálne napadli Irak v roku 2003, uvrhnúc krajinu do chaosu a krviprelievania, pričom krviprelievanie pokračuje dodnes? Mali na týchto veľmi ušľachtilých veciach dbať, keď bombardovali Líbyu, krajinu s najvyššou životnou úrovňou v celej Afrike, až do roku 2011? Alebo vo svojich pokusoch destabilizovať Sýrsku arabskú republiku?

USA milujú trestanie iných krajín, ale nemajú právny ani morálny základ byť svetovým sudcom, porotou a aj popravcom. Je načase, aby boli zodpovední za rovnaké štandardy, ktoré požadujú od ostatných, a v prípade potreby nech podliehajú  rovnakým trestom.

Ako hovorí môj kolega, komentátor John Wight: “Iba vtedy, keď budeme žiť vo svete, v ktorom sú uložené sankcie Spojených štátov aj na Spojené štáty, budeme vidieť skutočnú spravodlivosť”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:33

Palestínska samospráva prehodnotí svoje bilaterálne vzťahy so Spojenými štátmi po tom, ako USA v Bezpečnostnej rade vetovali plné členstvo Palestíny vo svetovej organizácii. Uviedol to palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

17:12

 Dánske letisko Billund evakuovali v dôsledku vyhrážky bombou. Polícia vyzvala verejnosť, aby sa k letisku nepribližovala.

17:07

16:59
Hlavný veliteľ ruského námorníctva admirál Alexander Mojsejev pricestoval s delegáciou do Číny, kde sa zúčastní na 19. námornom sympóziu v západnom Tichomorí, informoval odbor informácií a masovej komunikácie ruského ministerstva obrany.
16:41

Úrady v ruskej Kurganskej oblasti nariadili evakuácie v niekoľkých okresoch pre stúpajúce hladiny riek.

16:33

Na väčšine Slovenska hrozí počas najbližšej noci a nedeľňajšieho skorého rána mráz, ktorý môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav vo vydanej výstrahe prvého stupňa.

16:15

V Rafahu na juhu Pásma Gazy zabila izraelská armáda počas nočných útokov deväť členov palestínskej rodiny, informoval tamojší úrad civilnej ochrany.

15:30

Izraelské bezpečnostné sily zabili počas útoku v okolí utečeneckého tábora Núr Šams na palestínskom západnom brehu Jordánu desať militantov, informovala izraelská armáda.

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali