V Moskve si všimli vyhlásenie ministrov zahraničných vecí „sedmičky“ zo 16. apríla k „prípadu Skripaľovcov“

Moskva 20. apríla 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Ministri G7 znova podporili vymyslené, ničím nepodložené obvinenia na adresu Ruska v súvislosti s otrávením Sergeja Skripaľa a jeho dcéry na území Veľkej Británie. Pod vymyslenou zámienkou nám opäť „predkladajú požiadavky“, aby sme Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) poskytli všetky údaje o existujúcom programe výroby nervovo paralytickej látky „Novičok“, ktorý údajne vlastníme. V podstate, nie je to nič nové. Západní kolegovia, ako je to tam už dávno zvykom, prekrúcajú fakty a vyslovujú myšlienky, očividne schválené, v niektorých metropolách, aby ich jeden od druhého kopírovali. Argumentácia je stále tá istá, smerujúca k tomu smutneznámemu «highly likely (s veľkou pravdepodobnosťou), nič viac. Uvádzajú tak vo svojom stanovisku predstavitelia Ruska

Na snímke Mária Zacharovová

Pre tých, čo doteraz niečo nepochopili, pripomínam, že v súlade s Výnosom prezidenta Ruskej federácie ešte v roku 1992 boli všetky bývalé výskumné práce v oblasti chemických zbraní na území nového Ruska prerušené a nikdy sa neobnovili. Rusko sa stalo jedným z najaktívnejších členov Dohovoru o zákaze chemických zbraní, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1997. V roku 2007 bol chemický arzenál, ktorý sa nachádzal ešte v Ruskej federácii z čias ZSSR, zlikvidovaný podľa prísnych pravidiel účastníkov Dohovoru o zákaze chemických zbraní a pod mimoriadne prísnym dohľadom Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Súčasne ešte v polovici 90 – tych rokov minulého storočia západné špeciálne služby vyviezli na územie svojich krajín celý rad bývalých sovietskych odborníkov (medzi nimi aj pracovníkov Štátneho vedecko – výskumného ústavu organickej chémie a technológie („GNIIOChT“), V. S. Mirzajanova, S. S. Dubova, G. I. Každana a i.), a tiež určitú dokumentáciu bývalého chemického programu ZSSR. Vo výskumoch, ktoré sa predtým robili v ZSSR, sa potom pokračovalo práve v krajinách „kolektívneho Západu“. Výsledky vývoja nových otravných látok, ktoré tam z nejakých dôvodov na západe začali klasifikovať pod spoločným názvom „Novičok,“ boli zverejnené na viac ako 200 verejne prístupných zdrojoch členských krajín NATO.

Musíme tiež znova poznamenať to, čo usilovne zamlčujú členovia skupiny „sedmičky“. V súčasnosti práve USA, a nie Rusko či Sýria, zostávajú jedinou účastníckou krajinou  Dohovoru o zákaze chemických zbraní“, ktorá rovnako ako prv, tvrdošijne uchováva u seba značný arzenál chemických zbraní.

Ba čo viac, v USA, a to je tiež známe z verejných zdrojov,  si dávajú patentovať rozličné vynálezy, spojené s použitím plnohodnotných bojových otravných látok, medzi nimi aj s nervovo paralytickým účinkom.

Vyzývame krajiny „sedmičky“, aby sa zdržali šírenia pochybných záverov, ktoré nectia serióznu expertnú úroveň. Na nanajvýš voľný výklad faktov tejto skupiny krajín sme si už zvykli, ale neboli by sme radi, keby svetové spoločenstvo čerpalo informácie z takéhoto „špinavého zdroja“.

Apelujeme na účastníkov „skupiny G7“, aby našli sily prekonať vlastné konjunktúrne politické ambície a predsa len  zabránili krokom, ktoré priamo podkopávajú duch a podstatu zákona Dohovoru o zákaze chemických zbraní.

Spoliehame sa na to, že kolegovia vezmú do úvahy  naše slová v predvečer špeciálneho zasadnutia Výkonnej rady OPCW 18. apríla t. r. , ktoré bude venované prerokúvaniu situácie okolo „prípadu Skripaľovcov“ v BR OSN a vyvodia z toho príslušné závery do budúcnosti.

 

Odpoveď hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Ruska M. V. Zacharovovej na otázku médií týkajúcu sa vstupu expertov Organizácie pre zákaz chemických zbraní do mesta Dúmá

Otázka: Ako by ste mohli komentovať správy radu západných médií o tom, že Rusko blokuje vstup expertnej misie Organizácie pre zákaz chemických zbraní na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní v Sýrii do mesta Dúmá?

Odpoveď: V prvom rade by som chcela poznamenať, že veľmi vysoko hodnotíme rozhodnutie Generálneho riaditeľa Technického sekretariátu Organizácie pre zákaz chemických zbraní pána A. Üzümcü vyslať inšpektorov Misie na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní do mesta Dúmá za účelom preskúmania situácie priamo na mieste, t. j. za účelom zozbierania dôkazov, napr. odberu vzoriek pôdy, vyšetrenia možných obetí atď. Všetky tieto kroky sú v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní a mali by ich vykonávať výlučne samotní inšpektori Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Potom sa tieto dôkazy opatria plombami a budú doručené do takzvaných certifikovaných laboratórií OPCW (že sú certifikované, to znamená, že ich záverom dôveruje Organizácia pre zákaz chemických zbraní aj celé medzinárodné spoločenstvo).

Som presvedčená, že celý svet má záujem na tom, aby inšpektori OPCW pokiaľ možno čo najskôr mohli bez prekážok navštíviť miesto predpokladaného chemického incidentu v meste Dúmá a splniť všetky im zverené úlohy. Majú sa zodpovedne vyjadriť, či bola 7. apríla tohto roku v meste Dúmá použitá nejaká otravná látka alebo nie. Ide o veľa. Veď práve domnelé použitie chlóru sa stalo pre západnú „trojku“ zámienkou pre to, aby 14. apríla tohto roku bombardovala Sýriu bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, hrubo porušujúc základné princípy Charty OSN.

Ich prístup je obzvlášť cynický najmä preto, že práve vtedy, keď tím medzinárodných expertov odcestoval do Sýrie za účelom vyšetrovania, „ochrancovia demokracie“ reprezentovaní Spojenými štátmi a Veľkou Britániou zaútočili na Sýriu raketami. Práve po tejto „vzdušnej intervencii“ pracovníci Oddelenia OSN pre bezpečnosť a ochranu (UNDSS), experti OPCW, sýrske vedenie a predstavitelia ruského vojenského kontingentu v Sýrii museli urýchlene revidovať plány na vycestovanie na miesto predpokladaného chemického útoku, meniť prístupové trasy, opäť rokovať so silami, ktoré v týchto miestach operujú. Tým viac, že po takýchto „konštruktívnych krokoch“ Spojených štátov a Veľkej Británie sa v tejto oblasti opäť aktivizovali nezmieriteľní militanti.

Dezinformačná kampaň rozpútaná v západných médiách pri tejto príležitosti, ktorá hlása, že Rusko a Sýria údajne „bránia“ prístupu medzinárodných expertov do mesta Dúmá, vyzerá prinajmenšom nepoctivo. Chcela by som pripomenúť, že Rusko nemôže blokovať činnosť Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní jednoducho z princípu. Veď práve Rusko podporilo žiadosť sýrskej vlády o vyslanie expertov OPCW adresovanú Generálnemu riaditeľovi Technického sekretariátu Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Práve my a Sýrčania nesieme zodpovednosť pred celým medzinárodným spoločenstvom, Generálnym riaditeľom OPSW a napokon aj pred rodinami, príbuznými a blízkymi osobami odvážnych inšpektorov Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní, ktorí sú napriek všetkým ťažkostiam plní odhodlania splniť svoje poslanie.

Škoda, že niekto má tú snahu obviňovať sýrske a ruské vedenie z „ignorovania“ a „neplnenia prijatých záväzkov“ týkajúcich sa zabezpečenia voľného prístupu k miestu predpokladaného chemického incidentu v meste Dúmá. Súdiac podľa všetkého, nedbali by ani riskovať životy expertov OPCW, len aby ich špinavé fejkové informácie mali patričnú reklamu.

Nesadneme na lep autorom takýchto provokácií. Svoju časť záväzkov si ruská strana plní veľmi zodpovedne, vysoko profesionálne a spoľahlivo.

Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Združenie miest a obcí Slovenska: Hospodárenie s majetkom miest a obcí by malo mať jasné zásady

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Hospodárenie s majetkom miest a obcí by malo mať jasné zásady. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák Podľa združenia by nakladanie s majetkom samospráv malo mať jasne definované nielen…

Miroslav Kollár: Sľubovali sme voličom vyššiu politickú kultúru, participáciu a otvorené vládnutie. Žiaľ, ostalo len pri sľuboch

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koncom budúceho týždňa uplynie termín, dokedy má vláda Eduarda Hegera predstúpiť pred poslancov Národnej rady so svojím programovým vyhlásením. Poslanec Miroslav Kollár sa obáva, že na jeho preštudovanie nedostanú dostatok času "Hlasovacej pohodlnej väčšine vládnej koalície to možno stačí, ale pravdou je, že…

Europoslanci vyzvali Turecko, aby dokázalo úprimnosť zbližovania sa s EÚ

0 icon

Brusel 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:flickr, Hippopx)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre zahraničné veci v správe, ktorú prijali vo štvrtok, vyzvali Turecko, aby dôveryhodne preukázalo úprimnosť svojich záväzkov opätovne nadviazať užšie vzťahy s Európskou úniou Poslanci pripomenuli, že aj napriek skutočnosti, že Turecko je dlhoročnou kandidátskou krajinou na…

Druhé obvinenie exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského súvisí s podplácaním policajta

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Druhé vznesené obvinenie voči bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi P. stojí na podozrení, že sprostredkoval sumu desaťtisíc eur policajtovi Mariánovi K. za to, aby sa neriešili podozrenia voči známej nadnárodnej stavebnej spoločnosti Uvádza to spravodajský portál Aktuality.sk s tým, že Marián…

Kúdela podal odvolanie proti trestu za rasizmus

0 icon

Praha 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Milligan/PA via AP)   Český futbalista Ondřej Kúdela podal prostredníctvom advokátskej kancelárie odvolanie proti trestu za rasistické správanie v odvete osemfinále Európskej ligy. Európska futbalová únia (UEFA) ho potrestala zákazom činnosti na desať zápasov za urážku Glena Kamaru z Glasgowa Rangers Trest dostal aj Kamara,…

Ministerstvo dopravy a výstavby sa zapojilo do environmentálneho projektu na vyčistenie Slovenska od plastového odpadu

0 icon

Ružín 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Pavol Zachar)   Environmentálny projekt "Za čisté Slovensko bez odpadov a plastov" je najrozsiahlejšou aktivitou na zameranou na zber a recykláciu odpadu, ktorá spojila tri rezorty – dopravy, životného prostredia a práce. Projekt dnes odštartovali zástupcovia všetkých zúčastnených rezortov na vodnej priehrade Ružín, ktorú dobrovoľníci…

V Grécku zaistili viac ako štyri tony marihuany, zásielka smerovala na Slovensko

0 icon

Bratislava/Atény 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Grécke úrady zhabali viac ako štyri tony marihuany ukrytej v prepravnom kontajneri, ktorý smeroval z Libanonu na Slovensko. Informovala o tom v piatok agentúra AP Grécka finančná polícia vo štvrtok neskoro večer uviedla, že drogy sa našli v prepravnom kontajneri v prístavnom meste Pireus…

Šéf Zahraničného výboru Kéry: „Sme jedinou krajinou okrem Česka, ktorá prijala takéto unáhlené a jednostranné rozhodnutie. Vyhostenie ruských diplomatov môže viesť k vážnemu poškodeniu veľmi dobrých vzájomných vzťahov s RF“

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanec Národnej rady Marián Kéry (Smer-SD), ktorý predsedá Zahraničnému výboru NR SR a je overovateľom vo Výbore pre európske záležitosti, sa vyjadril kriticky ku včerajšiemu aktu vlády, ktorá oznámila vyhostenie ruských diplomatov odvolávajúc sa na bližšie nešpecifikované informácie z prostredia tajných služieb. Šéf…

„Remišová sa teší z vyhostenia ruských diplomatov. Ona keď počuje slovo „agent“, očividne sa dostáva do nálady,“ komentuje poslanec Taraba

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Jakub Kotian)   Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová vyhlásila, že vyhostenie trojice ruských diplomatov zo Slovenska je podľa nej otázkou ochrany našich národných záujmov. Vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová vo štvrtok na sociálnej sieti pri kauze vyhostenia ruských diplomatov zdôraznila, že Česká…

Zaočkovať by sa po novom mohla aj sprevádzajúca osoba

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Zaočkovať by sa po novom mohla aj sprevádzajúca osoba. Osoby staršie ako 18 rokov, ktoré budú pri očkovaní sprevádzať seniora nad 70 rokov, by tak mohli byť zaočkované spolu s ním Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s novinármi. Reálne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Pád Babylonu. Fico vs Soros. Rozpad EU. Corona. Jalta 2. Rozpad sveta na zóny. Konflikt na Ukrajine. Ako to celé spolu súvisí?

0icon

V 1990 vládu nad svetom získal globálny západný kapitalistický model. Tento model bol zvolený na to, aby porazil socializmus a zbavil sa hrozby znárodňovania a spravodlivejšej spoločnosti. Myšlienka nemožnosti parazitovania na svete ako doteraz ich nemohla nechať chladnými a trvalo im 3 generácie, pokiaľ sa im to podarilo. Systém globálneho západného kapitalistického modelu fungoval…

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

Ivan Holek

Zbavte sa ilúzií! Vakcína nie je zodpovednosť!

0icon

Slovenskom nedávno zarezonovala kauza podvodnej snahy o získanie vakcín Pfizer a Bio

Ivan Štubňa

Vražda M. Lučanského je naďalej neobjasnená !!! Verejne spochybňujem závery Komisie!!!

0icon

Na stránkach Ministerstva spravodlivosti SR sú uverejnené informácie týkajúce sa úmrtia  generála Milana Lučanského, ktoré si zaslúžia pozornosť občanov SR. https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Na základe nedostatočného vyšetrenia mimoriadnej udalosti týkajúcej sa úmrtia generála M. Lučanského budeme n

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 2. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

TOP10+: Inteligentní dizajnéri ukázali, že kreativita je silná, aj keď ide o drobnosti

0 icon

Kreativita je určite najvyššia forma inteligencie. Nasledujúce pestré riešenie držia krok s vývojom, ktorý určite stojí za tvoju pozornosť. Siahajúc za hranice vedomostí a rozširujúc svoju tvorbu, boli nútení niektorí ľudia hľadať spôsoby, ako si zlepšiť každodenný život. Či už ide o lavičku, zvonček na mikrovlnej rúre alebo šach pre nevidiacich, všetky tieto…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0 icon

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Atentát na Hitlera - Kto nastražil bombu? - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o pivničnom atentáte na Hitlera, ktorému sa vyhol len o minúty. Zomrelo osem ľudí. Hitler však vyviazol. Kto stojí za týmto atentátom? Poďme na druhú časť článku z minisérie Atentát na Hitlera. Po každoročnej mníchovskej akcii spočívajúcej v jeho prejave, zvykol Hitler odletieť do Berlína, avšak tentokrát išiel vlakom. Táto…

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Vo svete IT

Jeden z novších modelov od Xiaomi hlási závažné problémy s prehrievaním, kde je problém?

0 icon

Technologický svet v poslednej dobe otriasajú viaceré problémy či už po softvérovej stránke alebo nedostatku hardvérových komponentov. Ďalší problém však rieši Xiaomi, ktorý so svojou novou „jedenástkou“ nepotešil niekoľkých majiteľov. Základný model zo série Mi 11 totiž čelí závažným problémom spôsobených prehrievaním. V mnohých prípadoch prichádza až k poškodeniu hardvéru,…

Filmy online? Cez tieto Android aplikácie ich môžete sledovať kdekoľvek a kedykoľvek!

0 icon

Filmy, či seriály sú stále žiadanejším tovarom medzi používateľmi. Otázkou však je, kde ich môžete sledovať? Existuje viacero internetových stránok, ako aj mobilných aplikácií, prostredníctvom ktorých ich je možné sledovať viac menej kedykoľvek a kdekoľvek. Filmy online môžete sledovať cez tieto aplikácie Ako sme vyššie spomínali, tak existuje viacero služieb,…

Skorý náhľad Androidu 12 odhaľuje nový vzhľad ponuky s nastaveniami. Nebude sa každému páčiť!

0 icon

Predstavenie Androidu 12 v BETA zostavení sa pomaly, ale nezastaviteľne blíži. Malo by sa tak stať v druhej polovici budúceho mesiaca. Medzičasom sa však na verejnosť dostávajú rôzne vlastnosti a špecifikácie pripravovaného Androidu. Je to možné vďaka dostupnosti skorého náhľadu, ktorý je už dnes dostupný pre vývojárov. Naposledy sme vás…

HIMO Z20 – dostupná elektrická skladačka s dojazdom až 80 km aktuálne za neodolateľnú cenu

0 icon

Populárny a stále viac známy výrobca elektrických bicyklov HIMO, patriaci pod krídla spoločnosti Xiaomi, prišiel ešte v lete tohto roku s ďalším zaujímavým modelom – skladačkou HIMO Z20. Tá prišla na trh s naozaj bezkonkurenčnými technickými parametrami a úplne bezproblémovo schová svojich konkurentov do vačku aj po cenovej stránke. Táto skvelá elektrická skladačka s…

Má Hubblov vesmírny ďalekohľad konkurenciu? Čína plánuje výstavbu vlastného teleskopu, spolu s vlastnou stanicou

0 icon

Čína by už tento mesiac mohla vypustiť do vesmíru prvý modul svojej novej vesmírnej stanice, píše portál Space. Spolu s ním chce do vesmíru vyslať aj nový vesmírny teleskop. Teleskop CSST (pozn. redakcie: Chinese Space Station Telescope) by sa mal spustiť od roku 2024. Slúžiť bude ako optické vesmírne observatórium pre…

Armádny Magazín

Odvetné útoky Izraela. Sýrsky protivzdušný systém bránil svoje raketové batérie

0 icon

Sýria, 23.apríl 2021 (AM) – Prostriedky protivzdušnej obrany zareagovali na izraelský útok v provincii Damask, informuje Sýrska arabská tlačová agentúra s odkazom na sýrske ministerstvo obrany. V Izraeli sa v okolí jadrového centra rozozvučali sirény. "Naše prostriedky protivzdušnej obrany odrážajú izraelskú raketovú agresiu v oblasti Ad Dumajr v provincii

Príbeh, ktorý je nám predkladaný, má slabé miesta." Generál Šándor rozoberá, čo sa stalo v muničnom sklade vo Vrběticích

0 icon

Česko, 23.apríl 2021 (AM) – Bezpečnostný expert Andor Šándor sa v rozhovore pre Parlamentné listy snaží dopátrať, čo stojí za výbuchom muničného a zbrojného skladu vo Vrběticích. Šándor predpokladá, že verzia o sabotážnej akcii ruských agentov zatiaľ príliš neobstáva pred kritikou, lebo počas postupnej analýzy situáci

Ďalšie vojenské dopravné lietadlá NATO prileteli na Ukrajinu. Rusko poukazuje na používanie zakázaných zbraní

0 icon

Ukrajina, 23.apríl 2021 (AM) – V týchto dňoch priletelo z USA do Ľvova lietadlo spoločnosti „Omni Air International“, ktorá poskytuje charterové služby Pentagonu. Za posledné tri dni prileteli na Ukrajinu najmenej tri vojenské dopravné lietadlá vzdušných síl USA, Británie a Kanady, informuje agentúra „Interfax-Ukrajina“.   „Z americkej základ

Video: Ruská FSB zadržala na Kryme podozrivého z vlastizrady. Zbieral údaje o Čiernomorskej flotile

0 icon

Rusko, 23.apríl 2021 (AM) – Ruský občan podozrivý z poskytovania tajných informácií o Čiernomorskej flotile pre ukrajinské spravodajské služby bol zadržaný v Sevastopole podľa  správy tlačo

Stíhačky F-35 nebudú. USA informovali Turecko o vylúčení z projektu

0 icon

Turecko, 23.apríl 2021 (AM) –USA zaslali oficiálnu správu Turecku o jeho vylúčení z projektu výroby moderných stíhačiek F-35 kvôli tureckým nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, informuje agentúra Anadolu s odkazom na zdroj z P

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali