Pohreb Tomko

NAŽIVO

Juhokórejský export vo februári stúpol o 29 %. Prebytok zahraničného obchodu Južnej Kórey vo februári prudko vzrástol na rekordných 15,51 miliardy USD zo 4,15 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka.

15:18

Iránske útoky si v SAE od soboty vyžiadali tri obete a 58 zranených. Abú Zabí 1. marca (TASR) – Traja ľudia zahynuli a 58 ďalších utrpelo poranenia v dôsledku odvetných útokov Iránu na území Spojených arabských emirátov (SAE), oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. SAE podľa vyhlásenia rezortu obrany zostrelili 152 zo 165 iránskych balistických rakiet, ako aj dve strely s plochou dráhou letu.

15:17

Chameneího smrť je podľa Kaca bodom zlomu, Francúzsko ju víta. Vojenská konfrontácia medzi Izraelom a Iránom je podľa Herzoga „historickou príležitosťou zmeniť trajektóriu Blízkeho východu smerom k inej budúcnosti, budúcnosti mieru“.

15:02

Polícia upozorňuje vodičov na úplnú uzáveru cesty III/1656 v obci Lúčnica nad Žitavou v okrese Nitra. Naplánovaná je od pondelka (2. 3.) od 8.30 h do polovice júla. Dôvodom je rekonštrukcia mosta ponad potok Lúžtek, ktorý je v havarijnom stave, informovala polícia.
„Vzhľadom na šírkové parametre cesty a technológiu stavby je nevyhnutné úsek cesty v rámci mosta úplne uzavrieť. Na obmedzenie bude upozorňovať dočasné dopravné značenie,“ priblížila polícia. Obchádzková trasa povedie cez mesto Vráble a po ceste II/511 v smere na Žitavce.

15:01

Šiesti mŕtvi po iránskom raketovom útoku na centrálny Izrael. Záchranári najprv informovali, že pri priamom zásahu v obytnej štvrti v meste Bejt Šemeš zomreli štyri ľudia a viac ako 20 ďalších utrpelo zranenia.

14:47

Vojna rozpútaná Ruskom proti Ukrajine má dve ďalšie civilné obete. Ďalšie ruské útoky hlásili z čiernomorského prístavného mesta Odesa a z Charkova na severovýchode Ukrajiny, kde si požiar spôsobený jedným z útokov vynútil evakuáciu ubytovne

14:46

KĽDR odsúdila americko-izraelské útoky, ukazujú gangsterskú náturu USA. Kim tento týždeň vyhlásil, že KĽDR a Spojené štáty by mohli spolu vychádzať, ak by Washington uznal Severnú Kóreu ako jadrovú mocnosť.

14:22

UNIQA predlžuje platné cestovné poistenie uviaznutým cestujúcim. Eskalácia napätia na Blízkom východe: UNIQA automaticky predlžuje platné cestovné poistenie uviaznutým cestujúcim až do návratu domov.

14:21

Irán sľubuje útoky, aké USA a Izrael doteraz nezažili. Larídžání na sociálnej sieti X uviedol, že Irán už v reakcii na sobotňajšie útoky odpálil rakety na izraelské ciele a americké základne v regióne a spôsobil im škody.

14:20

Pred Hormuzským prielivom čaká najmenej 150 tankerov. Cez Hormuzský prieliv, spájajúci Perzský záliv s Arabským morom, prechádza pätina celosvetových dodávok ropy a zemného plynu a jeho blokáda by pravdepodobne prudko zvýšila svetové ceny energií.

14:19

Konflikt na Blízkom východe môže zvýšiť cenu ropy nad 100 USD za barel. Ak by sa Iránu podarilo narušiť prepravu cez Hormuzský prieliv, mohlo by to ovplyvniť viac ako 20 % svetových tokov ropy a skvapalneného zemného plynu (LNG).

13:58

Pápež Lev XIV. vyzval na ukončenie špirály násilia na Blízkom východe. Hlava katolíckej cirkvi zároveň vyzvala Pakistan a Afganistan na urýchlený návrat k dialógu.

13:55

Smrť Chameneího vrátila iránskemu ľudu nádej. V priebehu nedele sa budú Iránom a udalosťami na Blízkom východe zaoberať šéfovia diplomacií členských štátov EÚ na mimoriadnom zasadnutí Rady pre zahraničné veci.

13:54

ČR je pripravená hneď vyslať repatriačné lety do Egypta, oznámil Babiš. Spojené štáty a Izrael v sobotu spustili koordinované letecké a raketové údery na iránske vojenské a strategické ciele.

13:54

Dve iránske rakety leteli smerom k Cypru. Britský premiér Keir Starmer v sobotu oznámil, že lietadlá Spojeného kráľovstva sa zapojili do obranných operácií.

13:19

Atentát na Chameneího bol porušením noriem morálky a práva. Vzťahy medzi Iránom a Ruskom sa v posledných rokoch výrazne prehĺbili a nadobudli charakter strategického partnerstva, najmä v oblasti geopolitiky Blízkeho východu a vojenskej spolupráce.

13:19

Netanjahu vyzval Iráncov, aby povstali proti teokratickému režimu. Netanjahu sa obrátil aj na menšiny v Iráne, aby sa zjednotili v snahe zvrhnúť vládnuci režim.

13:18

Iránskeho vodcu Chameneího pomáhala lokalizovať americká CIA. Americká spravodajská služba v sobotu ráno údajne zistila, že v centre Teheránu sa bude konať stretnutie vysokopostavených predstaviteľov Iránu a prítomný bude aj Chameneí.

13:05

Irán dočasne vedie vládnuca rada, členmi sú Pezeškiján, Ežeí a Aráfí

11:56

Izrael povolal do zložiek svojej civilnej obrany 20.000 záložníkov. Izraelčania sa pri útokoch spoliehajú na protiraketový systém Železná kopula (Kipat barzel), ktorý zachytáva veľkú časť vypálených rakiet.

11:55

Belgicko v Severnom mori zaistilo ďalší ropný tanker z ruskej flotily. Operácia na zaistenie tankera sa uskutočnila v spolupráci s partnermi zo skupiny G7, severskými a pobaltskými krajinami a v koordinácii s Francúzskom.

11:54

 Irán v nedeľu spustil novú vlnu raketových a dronových útokov na americké vojenské základne na Blízkom východe a na Izrael. Ide o odvetu za rozsiahly útok, pri ktorom zahynul najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí.

Medzi cieľmi bolo 27 amerických základní v regióne, ako aj izraelské vojenské veliteľstvo a komplex obranného priemyslu v Tel Avive. Uviedla to iránska štátna televízia.

11:43

Revolúcia umelej inteligencie sa vo firmách zatiaľ nekoná. Firmy doteraz, po troch rokoch možnosti využívania AI, hlásia zanedbateľný dosah AI na vlastnú produktivitu aj na zamestnanosť.

11:31

Daňové priznanie sa týka väčšiny, sú však aj výnimky. Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb (PO) je povinná podať každá právnická osoba okrem niektorých výnimiek.

11:29

Babiš zvolal na pondelok Bezpečnostnú radu, témou bude Blízky východ. Spojené štáty a Izrael v sobotu spustili koordinované leteck

11:28
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

V Dóme sv. Alžbety v Košiciach sa konal pohreb kardinála Jozefa Tomka. Pamiatku si prišli uctiť aj Čaputová, Heger a Kollár

V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa začal pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pohrebnú svätú omšu celebruje kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi sú emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Svätá omša je v latinskom a slovenskom jazyku

Pohreb Tomko
Na snímke traja najvyšší ústavní činitelia – zľava predseda vlády Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár a prezidentka Zuzana Čaputová počas pohrebu kardinála Jozefa Tomka v Košiciach
❚❚
.

Na poslednej rozlúčke s kardinálom sa zúčastňujú tisíce ľudí, medzi nimi aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z obradu.

Do katedrály sv. Alžbety, kde vystavili v nedeľu (14. 8.) a v pondelok (15. 8.) kardinálove telesné pozostatky k verejnej úcte, prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne 9000 ľudí. Následne sa s ním ďalšie stovky lúčili v Kaplnke sv. Michala.

Posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom sa vo vatikánskej Bazilike sv. Petra konala vo štvrtok (11. 8.). Zádušnú omšu viedol kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykonal osobne pápež František. Po obradoch lietadlom previezli pozostatky Tomka na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, nebohému mohli prejaviť verejnú úctu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Následne ho previezli do Košíc.

.
Rozlúčka a pohreb kardinála Jozefa Tomka
Na snímke druhý zľava hlavný celebrant kardinál Dominik Duka, emeritný pražský arcibiskup počas pohrebnej svätej omše a rozlúčky so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom

Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962, keď tam pochovali Jozefa Čárskeho.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme. Podľa jeho želania ho pochovajú v košickej katedrále, telo uložia do dosiaľ prázdnej podzemnej krypty pred hlavným oltárom.

 

Kardinál Dominik Duka vyzdvihol úlohu a pôsobenie kardinála Jozefa Tomka v cirkvi

Význam a úlohu, ktorú zohral zosnulý slovenský kardinál Jozef Tomko v katolíckej cirkvi, vyzdvihol počas pohrebnej svätej omše kardinál a emeritný pražský arcibiskup Dominik Duka.

“Lúčime sa s kardinálom rímskej cirkvi, ktorý počas svojho života zohrával nielen slovenskú úlohu. To je istým spôsobom dôvod, prečo chcem aj ja na tomto mieste s vami poďakovať,” uviedol Duka v košickom Dóme sv. Alžbety.

.

Tomko bol podľa neho oporou katolíckej cirkvi v bývalom Československu, o čom svedčia aj materiály Štátnej bezpečnosti a československých spravodajských služieb. “Ich záznamy slúžia ku cti mužovi, ktorý nezradil a nepoškvrnil svoju hruď, ako hovorí básnik,” povedal český kardinál.

Rozlúčka a pohreb kardinála Jozefa Tomka
Na snímke zľava košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, emeritný krakovský arcibiskup a kardinál Stanislaw Dziwisz, hlavný celebrant kardinál Dominik Duka, emeritný pražský arcibiskup, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdö a bratislavký arcibiskup metropilita Stanislav Zvolenský počas pohrebnej svätej omše a rozlúčky so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach

Vyzdvihol Tomkove významné diela a aktivity v rámci ekumény, na poste generálneho sekretára Synody biskupov či prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Za pápeža Jána Pavla II. mu podľa neho pripadla úloha, ktorú označil za úlohu druhého muža cirkvi. Konštatoval pritom, že bol synom národa, ktorý nielenže nevlastnil kolónie, ale vedel, čo znamená strata suverenity a nedostatok národnej a politickej slobody.

“To boli najhlavnejšie témy, ktoré hýbali dvoma tretinami sveta, a tu kardinál Jozef Tomko zastával úrad ľudovo nazývaný ‘červený pápež’. Áno, on mal hlavné slovo pri výbere a menovaní biskupov, pri zriaďovaní nových diecéz a pri určovaní základných podmienok a vzťahov medzi Svätou stolicou a miestnymi cirkvami v Afrike, Ázii a iných regiónoch. Bola to veľká príprava na rozvoj cirkvi v tých oblastiach, ktoré dnes plne reprezentujú našu cirkev,” povedal Duka po slovensky.

Český kardinál spomenul pri hodnotení Tomkových aktivít aj založenie Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktorý znamenal pre slovenský katolicizmus veľkú podporu aj v príprave a formácii kňazského dorastu. “Lúčime sa s veľkým synom Slovenska, východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril. Tak sa predsa s vami lúčil pri vašej poslednej púti do Ríma,” skonštatoval hlavný celebrant omše.

Kondolenčný telegram zaslal k úmrtiu Tomka pápež František.

.

“Chcem vyjadriť jeho príbuzným, vám, kňazskému zboru a všetkým veriacim svoju blízkosť a svoju sústrasť so žiaľom, ktorý zasiahol celé cirkevné spoločenstvo a slovenský národ. Pri spomienke na tohto váženého a múdreho brata, ktorý s oporou v hlbokej viere a s prezieravým pohľadom slúžil s pokorou a sebazriekaním evanjeliu a cirkvi, myslím s vďačnosťou na jeho dlhú a plodnú prácu v rámci Svätej stolice ako usilovného a rozvážneho spolupracovníka mojich predchodcov,” prečítal telegram v katedrále chargé d’affaires Apoštolskej nunciatúry na Slovensku Andrij Yevchuk.

Pohreb kardinála Tomka sa konal v košickom Dóme svätej Alžbety. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta v Ríme.

 

Prezidentka: Kardinál Jozef Tomko nám dodával optimizmus a nádej

Slovensko podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej úmrtím kardinála Jozefa Tomka stráca charizmatického človeka, významnú duchovnú osobnosť a rešpektovaného predstaviteľa katolíckej cirkvi.

“Zapísal sa do dejín ako Slovák s doteraz najvyšším postavením vo vatikánskej cirkevnej hierarchii. Ale zároveň je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej,” uviedla hlava štátu v príhovore počas utorkového pohrebu slovenského kardinála v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

Konštatovala, že Tomko vkladal do viery srdce a dával jej skutočný ľudský rozmer. “Považoval za jej poslanie ľudí posilňovať a zbližovať. Viera v jeho chápaní vychádzala predovšetkým z dôvery a lásky – a bolo v nej miesto aj pre ateistov či stúpencov iných náboženstiev. Potvrdzujú to aj jeho slová: ‘Ekumenizmus je pre nás veriacich povinnosť viery. Je prianím Ježiša Krista, aby všetci jedno boli’,” uviedla.

Prezidentka verí, že kardinálov odkaz a duch pomôže pri prekonávaní aj dnešných ťažkých časov. “Pomôže nám spájať sa, rozumieť si, správať sa k sebe ohľaduplne a ľudsky. Oživí v nás i medzi nami vzájomný rešpekt, súcit a lásku k blížnemu. Vaše posolstvo nás bude viesť ako hlas srdca, viery a svedomia,” konštatovala.

 

Poďakovanie za dôstojnú rozlúčku

Premiér Eduard Heger (OĽANO) a predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) sa po pohrebe v katedrále poďakovali za dôstojnú rozlúčku so zosnulým kardinálom Tomkom.

“Bol to muž ľudskosti, muž viery, ktorý nám tu zanechal veľmi silný odkaz spájania. Verím, že v tejto dobe bude znieť veľmi silno,” povedal Heger novinárom.

.

Podľa Kollára každý Slovák prechovával ku kardinálovi Tomkovi veľkú úctu. “Bol to najvyššie postavený náš cirkevný hodnostár vo Vatikáne. Vedel podržať Slovensko, mohli sme sa na neho obrátiť, bol verný Slovensku. Boh mu dal obrovskú energiu, dlhý život, tvorivý, bol to úžasný človek a myslím, že sa s ním Slovensko, ľudia aj cirkev dôstojne rozlúčili jednak v Bratislave, aj tu v Košiciach,” konštatoval.

V nadväznosti na premiéra pri odkaze spájania Kollár poukázal na potrebu vzájomnej komunikácie politikov. “My musíme spolu hovoriť a je jedno, či sú to liberáli, konzervatívci či progresívci alebo ktokoľvek, to je dôležité. Pozrite sa, čo sa deje vo svete. Keby sme možno lepšie spolu hovorili a vedeli sa pochopiť, tak by nedochádzalo k vojnám, k politickým roztržkám, nekončili by vlády, nerozbíjali by sa koalície. Stačí sa možno spolu len rozprávať,” uviedol.

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Miroslav Ondrej

.
.

Američania naznačili, či príde aj pozemná operácia v Iráne

Trump v nedeľu vyhlásil, že neplánuje pozemné operácie v Iráne, povedal to pre kanál CBS News republikánsky predseda senátneho výboru…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo je známe o dočasnom najvyššom vodcovi Iránu po smrti Chameneího

V Iráne došlo k zmene vedenia, píše Times of India. Dočasným najvyšším vodcom krajiny bol menovaný Alireza Arafí. Rozsiahle skúsenosti…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ropovod Družba nie je poškodený, máme fotodokumentáciu, zastavenie ropy je politické rozhodnutie Kyjeva

Ropovod Družba nie je poškodený, funguje a zastavenie dodávok ruskej ropy do strednej Európy je politickým rozhodnutím ukrajinského prezidenta Volodymyra…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO: Trump aj Irán potvrdili smrť Chameneího

Aj v nedeľu sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkoch východe po včerajšom prvom leteckom útoku Spojených štátov amerických a Izraela na…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 15 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 15 min. čítania | 0 komentárov

Budanov: Rusko súhlasilo s bezpečnostnými zárukami Američanov

Rusko súhlasilo s prijatím bezpečnostných záruk, ktoré Ukrajine ponúkli Spojené štáty, oznámil počas telefónu vedúci prezidentskej kancelárie Kirill Budanov

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Irán pripravuje „najsilnejšiu“ odpoveď

Irán pripravuje rozsiahle údery v reakcii na smrť ajatolláha Chameneího. Informovala o tom tlačová agentúra Fars, ktorá má blízko k…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná

Brilantné „povinné čítanie“ pre každého, kto chce nájsť pravdu. “Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná” je o tom, čo sa…

01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa stane, ak Irán padne? Budeme už ale naozaj “v hajzli”, myslí si exminister

Bude to Irak 2.0, len vo väčšej škále. Tento predpoklad vyslovil exminister školstva a politický komentátor Juraj Draxler. Jeho status…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump podľahol izraelskej lobby

Trump spustil kampaň proti Iránu po týždňoch lobovania zo strany Izraela a Saudskej Arábie, informoval denník Washington Post s odvolaním…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Začína sa nová éra Blízkeho Východu? Smrť iránskeho ajatolláha vyvolala búrlivé oslavy aj hnev

Svet sa v nedeľu ráno zobudil do správy, ktorá môže patriť medzi najzásadnejšie udalosti posledných desaťročí. Iránsky najvyšší vodca Alí…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico hovorí o absolútnom rozklade svetového poriadku

Premiér Robert Fico, podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a podpredseda NR SR Tibor Gašpar zvolali na nedeľné ráno…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

KDH vyzýva vládu na zvolanie Bezpečnostnej rady pre situáciu na Blízkom východe

Opozičné KDH vyzýva vládu SR na bezodkladné zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti s aktuálnou geopolitickou situáciou a eskalujúcimi nepokojmi…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšia vojna na obzore? Britské koloniálne „dedičstvo“ na hranici Pakistanu a Afganistanu

V tieni útoku „mierotvorcu“ Trumpa riadeného izraelskou loby na Irán, hroziaceho jadrovou eskaláciou, sa odohráva ďalší nebezpečný konflikt s účasťou…

01. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Premiér bude žiadať Žilinku o obnovu konania v súvislosti s Makóom. Tvrdí, že prokurátor Šurek zneužil svoje právomoci

Premiér Robert Fico bude žiadať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby inicioval obnovu konania v súvislosti s kajúcnikom Ľudovítom Makóom. Ten…

01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Doktor Goebbels a prezident Donald

USA, 28. februára 2026 - Ako inšpiratívne klamal Trump vo svojej výročnej správe Kongresu o stave USA! Ľudia, ktorí vo svojej dobe…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Ako sa budú vyvíjať udalosti v Iráne po smrti ajatolláha?

S potvrdením úmrtí Chameneího a ďalších vysokopostavených iránskych vodcov sa plán USA a Izraela stal všeobecne jasným. Pripomína to, čo…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko zasiahne dvojníka Izraela všetkými prostriedkami

Rusko, 1. marca 2026 - Na pozadí prílevu správ o pokračujúcich útokoch Izraela a USA na Irán zostala trochu v…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

.

Rodičovský dôchodok sa zmenil na asignáciu podielu zaplatenej dane, Sociálna poisťovňa odpovedá na najčastejšie otázky

Deti môžu svojim rodičom, starobným dôchodcom, poukázať časť zo zaplatenej dane formou asignácie podielu zaplatenej dane. Tento spôsob nahradil takzvaný…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Erika Tomáša je diskusia o zrušení voľby poštou zo zahraničia racionálna

Diskusia o zrušení voľby poštou zo zahraničia je racionálna. V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na STVR to…

01. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Danko: Pozvánku od Zelenského na Ukrajinu by mal premiér akceptovať

Ak predseda vlády SR Robert Fico dostal pozvánku na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na pôde Ukrajiny, mal by…

01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia implementuje dohodu s Mercosur pred rozhodnutím Súdneho dvora EÚ

Európska únia začne uplatňovať dohodu s Mercosur, kým čaká na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora o jej zákonnosti, uviedla v piatok…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko má mládežnícku majsterku sveta v biatlone

Biatlonistka Michaela Straková sa stala majsterkou sveta vo vytrvalostných pretekoch kadetiek na mládežníckom šampionáte v nemeckom Arberi. Na strelnici spravila…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Akú reakciu možno očakávať od Londýna a Paríža po odhalení ich jadrových plánov?

Brusel, 1. marca 2026 - Pred nedávnom sa varšavský primátor Rafal Trzaskowski pochválil na sociálnej sieti novinkami v metrách hlavného…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Zlí vodiči na cestách, zachytení na tých najbizárnejších fotografiách

Zlí vodiči sú dôkazom, že samotné zloženie vodičského testu ešte neznamená bezpečnú jazdu v reálnom svete. Stačí chvíľa nepozornosti, preceňovanie…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Počet obetí útoku na dievčenskú základnú školu stúpol na 108

Počet obetí sobotňajšieho útoku na dievčenskú základnú školu v okrese Mínáb na juhu Iránu stúpol na 108. Uviedol to v…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dizajn, ktorý nepochopíte. Pri týchto fotografiách sa budete chytať za hlavu

Dizajn je často otázkou vkusu, kontextu a osobných preferencií, no existujú riešenia, pri ktorých sa zhodne takmer každý, že sú…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Cudzinci majú vyriešiť problém s dezerciou a zlou mobilizáciou v AFU

Problém nedostatočnej mobilizácie a masovej dezercie sa bude riešiť náborom cudzincov do ukrajinských ozbrojených síl

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Dubaji horel ikonický hotel Burdž al-Arab, údajne ho zasiahli trosky iránskeho dronu

Dubajské úrady uviedli, že trosky zo zachyteného iránskeho dronu spôsobili požiar v ikonickom hoteli Burdž al-Arab. Referuje o tom web…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zacharovová odporučila ruským paralympionikom, aby ignorovali provokácie

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová odporučila ruským paralympijským športovcom, aby nevenovali pozornosť provokáciám a prekážkam, ktoré im kladie…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Juhokórejský export vo februári stúpol o 29 %. Prebytok zahraničného obchodu Južnej Kórey vo februári prudko vzrástol na rekordných 15,51 miliardy USD zo 4,15 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka.

15:18

Iránske útoky si v SAE od soboty vyžiadali tri obete a 58 zranených. Abú Zabí 1. marca (TASR) – Traja ľudia zahynuli a 58 ďalších utrpelo poranenia v dôsledku odvetných útokov Iránu na území Spojených arabských emirátov (SAE), oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. SAE podľa vyhlásenia rezortu obrany zostrelili 152 zo 165 iránskych balistických rakiet, ako aj dve strely s plochou dráhou letu.

15:17

Chameneího smrť je podľa Kaca bodom zlomu, Francúzsko ju víta. Vojenská konfrontácia medzi Izraelom a Iránom je podľa Herzoga „historickou príležitosťou zmeniť trajektóriu Blízkeho východu smerom k inej budúcnosti, budúcnosti mieru“.

15:02

Polícia upozorňuje vodičov na úplnú uzáveru cesty III/1656 v obci Lúčnica nad Žitavou v okrese Nitra. Naplánovaná je od pondelka (2. 3.) od 8.30 h do polovice júla. Dôvodom je rekonštrukcia mosta ponad potok Lúžtek, ktorý je v havarijnom stave, informovala polícia.
„Vzhľadom na šírkové parametre cesty a technológiu stavby je nevyhnutné úsek cesty v rámci mosta úplne uzavrieť. Na obmedzenie bude upozorňovať dočasné dopravné značenie,“ priblížila polícia. Obchádzková trasa povedie cez mesto Vráble a po ceste II/511 v smere na Žitavce.

15:01

Šiesti mŕtvi po iránskom raketovom útoku na centrálny Izrael. Záchranári najprv informovali, že pri priamom zásahu v obytnej štvrti v meste Bejt Šemeš zomreli štyri ľudia a viac ako 20 ďalších utrpelo zranenia.

14:47

.

Sestry dostanú stabilizačný príspevok. Pozrite si o akú sumu ide

Sestry a pôrodné asistentky v ústavnej zdravotnej starostlivosti dostanú v tomto roku stabilizačný príspevok. Vyplýva to z novely zákona o…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Francúzi zastavili ďalší ruský tieňový tanker

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Premiér o Iráne, Samsungu a ďalších udalostiach

Prinášame vám video premiéra Roberta Fica v ktorom už tradične komentuje udalosti týždňa. Premiér sa venuje viacerým veľmi aktuálnym témam…

28. 02. 2026 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov
28. 02. 2026 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

Americko-izraelsko-iránska vojna: perspektívy pre Irán…

V skutočnosti som dokonca trochu prekvapený tým, čo vidím, píše ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka. Úplne bezzubá iránska vláda v…

28. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Obezita a ženy – zaujímavosti o ktorých ste ani len netušili

Obezita je komplexné ochorenie so špecifickými dôsledkami pre ženy. Nadmerná váha u žien ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, znižuje plodnosť, komplikuje tehotenstvo…

01. 03. 2026 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Miroslav Ondrej

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov