Úspechy Slovákov na Rally Albania 2018

Tirana 25. júna 2018 (HSP/haro007.sk/Foto:haro007.sk)

 

V dňoch 9.-16. júna 2018 sa odohral už 14. ročník populárnej „horskej“ rally, právom účastníkmi označovanou za najťažšiu v Európe. Hoci na nej súťažia motorky, quady, autá a vozidielka SSV, našou doménou sú, ako vždy, motorky. Slovensko reprezentovala tradične silná zostava amatérov, ktorí výkonmi pravidelne podkurujú profesionálom a vlastne aj patria niekde na pomedzie amatérskeho a profi športu.

Na snímke pohľad na pretekárov z vrchu

Martin Benko #96, Boris Vlha #112, Jano Zaťko #115, Vlado Oboňa #66 a Tono Zboran #65 tvorili nerozlučnú päticu našich želiezok v ohni. Všetkých zakalili účasti a úspechy v predošlých ročníkoch. Okrem toho Maťo a Jano na vysokej úrovni pravidelne zápolia na svetových púštnych rally. K nim sa pridali menej skúsení Lukáš Kolenička, Júliu Čičala a Rudolf Migila.

Rally Alabania mala doteraz všetky znaky balkánskej organizácie, aby pretekári nebodaj nezabudli, kde geograficky bojujú s časom, s prírodou a so súpermi. Chaos v organizácii, neporiadok vo výsledovke a pravidelne nepresná biblia navigácie – roadbook – v minulosti komplikovali inak krásnu rally a priniesli mnoho zlej krvi a nespravodlivosti. Až doposiaľ. Po úplne spackanom ročníku 2017 orgas prešli prerodom a konečne zorganizovali preteky na najvyššej profesionálnej úrovni. Dokonca na takej, že predčila legendárne africké rally ako Merzouga, OilLybia čo Eco Race.

Od začiatku exceloval Boris Vlha, talent nad talenty. Lenže ako brat našej lyžiarskej jednotky Petry Vlhovej nemôže naplno rozvíjať svoje schopnosti, pretože všetka podpora smeruje k Petre a rodina so sponzormi nedokážu plnohodnotne uživiť dva talenty. Typický obraz športu v krajine pod Tatrami, kde šampiónov vychovávajú obetaví rodičia a príslušné športové zväzy na ich vlne nehorázne parazitujú. Boris od začiatku okupoval najvyššie priečky a takmer do konca rally viedol. Vzhľadom k extrémnej náročnosti sa rozstupy vo výsledovke zväčšovali až po nešťastný pád do rokliny a pokles vo výsledovke. Maťo Benko a Jano Zaťko dokázali v náročných podmienkach udržať vynikajúce konzistentné výkony a obaja skončili na čelných miestach. Súťaž dokončili aj Vlado Oboňa a Tono Zboran, čo možno tiež považovať za úspech.

 

Boris Vlha #112, Husqvarna FE 450, 42. miesto celkovo (2. miesto v r. 2015)

Na snímke Boris Vlha

Boris je nadaný na rally od prírody. Upozornil na seba, keď v roku 2015 skončil na Albanii na 2. mieste celkovo. A to jazdil na staručkej Yamahe s rozbitým pružením. V tomto roku nastupoval na výborne pripravenej Husqvarne 450, dokonca s novým fabrickým pružením. A bolo to poznať.

Boris: „Prológ na začiatku bol nezvykle dlhý (160km), samotná časovka merala 60km. Išiel som naplno, nech zistím ako stojím jazdecky oproti konkurencii. Výhra na začiatok rally ma potešila, hoci jeden z top súperov Cossetino trochu poblúdil. Podiel na tom mali aj nové factory tlmiče, umožňujúce jazdiť podstatne rýchlejšie ako doteraz. Aj na komplikovaných úsekoch nebolo potrebné uberať a kontrolovať počas skokov, či motorka padá napredok, alebo na zadné koleso.

Oproti minulým ročníkom nás čakali brutálnejšie nádielky kilometrov, našťastie roadbook presne sedel a neblúdil som. Od začiatku 1. etapy som zvolil svižné tempo, no s ohľadom na poctivú navigáciu. Stratégia prinášala ovocie, prvé dve etapy som vyhral. Vzhľadom k denným etapám merajúcim 500km boli rozdiely v cieli značné.

V 3. etape ma zaskočila kríza. Zrejme únava, od rána som bol nesústredený a cítil sa blbo. Jazda bola síce rýchla, no nepozornosť priniesla dva nepríjemné pády, z toho jeden v poriadnej rýchlosti. Na jednom z lesných rázcestí som potom odbočil doprava, hoci schéma jednoznačne ukazovala doľava. Doteraz neviem prečo. Celé blúdenie trvalo aj s návratom na správnu trasu okolo 7 minút. Celkové vedenie mi zostalo, hoci náskok sa riadne scvrkol.

Konečne 4. etapa mala iba 300km, čo unaveným pretekárom pomohlo zregenerovať sily. Prvenstvo v nej mi dalo pre záverečným dňom celkový náskok 17 minút.

Tým pádom som opäť štartoval ako prvý a vlastne robil „stopu“ konkurentom. Zvolil som voľnejšie tempo, aby ma dobehol vedúci pretekár, štartujúci 2 minúty po mne. Ta sa na 50-tom kilometri stalo. Zavesil som sa za neho s pocitom kontroly teraz 15 minútového náskoku. Všetko vychádzalo do chvíle prejazdu dvoch nepríjemných jám, na ktoré nebola v roadbooku výstraha. Mierne ma rozhodilo a pred nasledujúcim horizontom som pre istotu mrkol do roadbooku a pridal. Rovno ma vyhodilo asi 15 metrov hlboko do rokliny. V strese som rýchlo zvážil, že zbehnem po kaňone dolu a nejako potom nájdem cestu späť. Lenže nižšie čakali nezjazdné kamenné schody, tak nasledovala otočka a pokus o návrat hore. To sa nepodarilo. Po 3 hodinách sme s pomocou ostatných vytiahol motorku a o ďalšie 4 hodiny prišlo pre mňa a motorku auto. Takto som vlastnou vinou daroval víťazstvo Kreidlovi.

Mrzí ma to o to viac, že problém bol riešiteľný. Na druhý deň som sa vrátil na miesto nehody a pozorne si pozrel miesto. Ak by som po páde dolu nezmätkoval, poriadne sa nadýchol a pouvažoval, tak všetko mohlo dopadnúť inak. Totiž na mieste dopadu sa dalo pobiede otočiť a vyškriabať s motorkou hore. Síce ťažko, ale šlo by to. Po zbehnutí nižšie to už proste nešlo.

Pokúsim sa napraviť si chuť na jeseň na gréckej rally, hádam sa mi takáto smola konečne vyhne.“

 

Maťo Benko #96, KTM 450 XFC, 7. miesto celkovo, 3. miesto M1 (do 450ccm)

Na snímke Maťo Benko

Maťo sa v priebehu niekoľkých rokov stal našim najúspešnejším amatérskym rally jazdcom. Neskutočný úspech v podobe 3. miesta z roku 2017 na druhých najťažších rally pretekoch sveta Afrika Eco Race médiá síce odignorovali, to nič neuberá z hodnoty umiestnenia. Hoci je úspešnejší na púšti, aj na starom kontinente dosahuje pozoruhodné úspechy v „krátkych“, týždňových rally.

Maťo: „Za posledné roky som absolvoval 20 veľkých európskych rally, ale musím konštatovať, že táto bola v mnohom najlepšia. Profi organizácia a takmer dokonalý roadbook ma proste dostali. Zrejme deň pred konkrétnou etapou kontrolovali trať a aktualizovali itinerár, inak si to neviem predstaviť. Dokonca deti na nás nehádzali kamene a nestretali sme v protismere miestne autá, len občas. Trať bola ešte šutrovejšia ako obvykle, niektoré úseky šli prejsť buď krokom, alebo preletieť minimálne 80-kou.

Samozrejme, Balkán je Balkán a to prináša niektoré špecifiká. Napríklad roadbook nebol vytlačený na rolke, ale museli sme ho po nociach prácne lepiť z jednotlivých hárkov. Občas nebola na pumpách elektrika a nedalo sa načerpať, prípadne brody mali dvojnásobnú hĺbku, ako hlásal údaj na itíku.

Pretože usporiadateľ výrazne natiahol etapy bolo nutné každý deň vstávať pred 5:00, dojazdy špičky sa konali okolo 16:00-17:00. Boris vzal merač spotreby kalórií a zistil, že by sme museli denne užiť niekoľko desiatok energetických gélov, aby pokryli potreby tela.

Náročnosť si vyberala denne daň v podobe asi 10 zranených a končiacich jazdcov. Fyzicky prešlo celú rally iba 35 zo 100 štartujúcich, takže riadny masaker. Lenže Albania sa nevyhráva plynom. Treba nezranený dobre navigovať, toto je základom úspechu.

Preteky si odtrpeli oba moje lakte. Jeden som zranil počas časovky, druhý neskôr tiež. Na fotkách z minulých ročníkov som vždy na zadnom kolese, tak ma bulharská fotografka provokovala, či to bude aj tento rok. Najprv som nechcel, nakoniec sme dohodli fotenie na rovnom a prehľadnom úseku. Ako inak, rozhodilo ma a vletel som aj s motorkou do chriaštia, samozrejme to kúpil menej zranený lakeť, teraz už riadne rozbitý.

Jazdcov zaskočilo málo oddychových úsekov a veľa hlbokých brodov. Niektoré som radšej prešiel vedľa motorky, pretože mnohí stroje utopili a nenaštartovali. Dokonca sme pri jednom hnojisku hľadali alternatívnu trasu, lebo aj v smradľavej hmote ktosi pochoval moto. Najviac vody bolo počas prietrže v poslednom presune, kedy zrušili poslednú časovku, pretože sa jazdci nedokázali dostať na štart. Po uliciach sa valili rieky vody, zopár jazdcov strhol prúd k zemi, prípadne za jazdy vlna zaplavila motorku a tá zdochla. To všetko na riadnej asfaltovej ceste!

Pretekanie ma bavilo, nielen pre super navigačné podklady. Jazdil som totiž na KTM 450XCF, čo je mierne modifikovaná motokrosová motorka. S tlmičmi od Kaňu išla výborne. Aj počasie na albánske pomery vyšlo. Denne som sa umiestňoval v prvej desiatke, niekedy horšie, čo v konečnom zúčtovaní prinieslo celkové 7 miesto. S tým som maximálne spokojný.

V tomto roku ešte plánujem grécku Serres Rally, maďarskú Hungarian Baja, marockú OiLybiu a nejaký tréning na Sahare. A na prelome rokov opäť vrchol sezóny: Africa Eco Race.“

 

Jano Zaťko #115, KTM 500 EXC, 11. miesto celkovo, 2. miesto M6 (veteráni nad 450ccm)

Na snímke Jano Zaťko

Nestarnúci borec, veselý zmätkár a dobrák so 60-kou na krku všetkým zase ukázal, že vek nie je rozhodujúci. Jazda srdcom a zužitkovanie skúseností dokážu divy aj na takom drsnom podujatí, akým Albania určite je. A v pamätnom ročníku 2017 skončil na Eco Race za Maťom na 4. mieste!

Jano: „Pôvodne som nemal vôbec v úmysle zúčastniť sa Albania Rally. Povesť táto rally nemá dobrú z hľadiska organizácie. Každý strašil nepresným roadbookom, nespoľahlivou časomierou a chaosom všeobecne. Lenže v tomto roku sa mi darí v domácom enduro majstráku a tak mi termín nakoniec vyhovoval viacej, ako ísť na rally do Grécka.

Nakoniec dopadlo všetko úplne inak. Organizácia fungovala na jednotku, roadbook sedel dokonale, preto bola jazda zážitkom a lahôdkou. Dokonca aj prejazdy viedli krásnou prírodou, občas sa dalo postáť a chvíľku kochať nádhernými výhľadmi.

Vzhľadom k spôsobu prípravy techniky zakaždým čakám, čo mi odpadne počas prvej etapy, prípadne čo sa pokazí. Tento rok nič nenarušilo pretekanie a dokonca som aj po každej etape prezúval pneumatiky. Spolu s dokonalým roadbookom to znamenalo jediné – pohodu. Občasné malé kiksy v navigácii neboli vážne, pretože presne pripravený itinerár ihneď upozornil jazdca, že niečo nesedí.

V mojej kategórii išiel aj rýchly konkurent z Talianska. V jednej z etáp som sa ho chytil. Jazdil rýchlo, no neveľmi presne navigoval. A práve vtedy mel zlú chvíľu a tak sme poblúdili spolu. Škoda.

Ešte v poslednej etape sme s Maťom považovali v navigácii prejazd za posledný a ignorovali pumpy. Potom na nečakanom štarte do poslednej časovky som musel žobrať o benzín od konkurencie. Celý meraný úsek som poriadne nepridal, nech palivo vydrží. Strata mrzí doteraz, cieľ som dosiahol s prakticky prázdnou nádržou.

Ešte spomeniem prietrž mračien počas prejazdu do rýchlostky. Našťastie neprišla na meranom úseku. V jednej z dedín tiekli po uliciach rieky, z kopcov valili po bočných uličkách divoké riavy a bol problém udržať sa na motorkách.

Rally hodnotím ako maximálne vydarenú, výborne zvládnutú. Užil som si všetko najviac ako šlo a konečný výsledok potešil. A nebyť mojich zmätkov, mohol byť o niečo lepší.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

“Zločiny proti ľudskosti.” Ovčáčka pobúrilo rozhodnutie britského súdu o zmenách pohlavia u detí

0 icon

Praha 20. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)   Môžu maloleté deti dať informovaný súhlas o blokácii puberty? Podľa britského odvolacieho súdu áno. Takýto rozsudok pobúril českého hradného hovorcu Jiřího Ovčáčka. Podľa neho je rozhodnutie britských sudcov ďalším krokom západnej civilizácie k deštrukcii Ovčáček okomentoval piatkové rozhodnutie odvolacieho súdu, ktoré zrušilo verdikt…

AKTUÁLNE: Vyšetrovateľ obvinil Tódovú z Denníka N z vyzradenia utajovanej skutočnosti

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Denník N v pondelok informoval, že dvaja jeho redaktori boli minulý týždeň obvinení z vyzradenia utajovanej skutočnosti. Ide o známu reportérku Moniku Tódovu a jej kolegu Konstantína Čikovského. Denník uviedol, že vyšetrovateľ František Spusta minulý týždeň obvinil reportérku Tódovú a zástupcu šéfredaktora Konštantína Čikovského.…

Remišová: Pracovnej skupine predložím návrhy na zmeny týkajúce sa policajnej inšpekcie, generálnej aj špeciálnej prokuratúry

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prinesie na dnešné zasadnutie pracovnej skupiny návrhy na zmeny týkajúce sa policajnej inšpekcie, špeciálnej a generálnej prokuratúry, na nový prístup k sporným zákonným ustanoveniam aj k výberu sudcov, prokurátorov a policajtov Skonštatovala to vo…

Matovič optimisticky k novej pracovnej skupine: Predpokladám, že o pár dní budeme vidieť výsledok

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pre očistu, ktorú Slovensko nevyhnutne potrebuje, potrebujeme v prvom rade garantovať odvážnym vyšetrovateľom a prokurátorom, že môžu ísť po krku zbohatlíkom, ktorí roky rozkladali Slovensko. Povedal to dnes pred rokovaním Pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát predseda hnutia OĽANO Igor Matovič…

V Čečensku Kadyrov podľa ústrednej volebnej komisie získal 99,7 percenta hlasov

0 icon

Groznyj 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Musa Sadulayev)   Čečenský autoritársky vodca Ramzan Kadyrov získal podľa ústrednej volebnej komisie 99,7 percenta všetkých hlasov odovzdaných vo voľbách najvyššieho predstaviteľa ruskej Čečenskej republiky. V pondelok o tom informovala agentúra TASS Kadyrov kandidoval za prokremeľskú stranu Jednotné Rusko. Podľa politických analytikov bol výsledok hlasovania "vopred…

Lipšic či Hrubala majú v novej Hegerovej komisii obnovovať dôveru v právny štát

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Premiér Eduard Heger a šéf OĽaNO Igor Matovič sa po tom, čo Úrad inšpekčnej služby obvinil štyroch kontroverzných vyšetrovateľov NAKA z marenia spravodlivosti a zneužitia právomocí verejných činiteľov, rozhodli zriadiť špeciálnu komisiu, ktorá má zrejme za úlohu vymyslieť, ako oslabiť generálnu prokuratúru pod vedením…

Nezaočkovaní tvoria 86 % všetkých hospitalizácií, neznamená to, že efektivita vakcíny klesá, tvrdí Smatana

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva SR začalo zverejňovať, koľko percent z hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 tvoria nezaočkovaní jedinci. Prvé údaje sa pohybovali okolo 91 percent, v súčasnosti nezaočkovaní tvoria 86 percent všetkých hospitalizácií. Ako však zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti vysvetľuje, neznamená to,…

Na Slovensku pribudlo 114 prípadov nákazy novým koronavírusom a 4 obete

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 1981 vykonaných RT-PCR testov odhalili na Slovensku v nedeľu (19. 9.) 114 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli štyri obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk "Pribudlo 114 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako…

Rezort školstva sa zameral na školské stravovanie, zmenili sa niektoré receptúry

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Pavel Neubauer)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa zameralo na školské stravovanie. Počas pondelkovej tlačovej konferencie rezortný šéf Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že je potrebné pozerať sa na potreby dieťaťa, teda aj na zdravý životný štýl a zdravú stravu žiakov Cieľom…

Druhá najvyššia súťaž pod názvom TIPOS SHL, súčasťou je opäť aj SR 18

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Už v stredu 22. septembra odštartuje šiestimi zápasmi nový ročník druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, ktorá ponesie v sezóne 2021/2022 názov TIPOS Slovenská hokejová liga (SHL). Zoznam jej účastníkov sa rozšíril na dvanásť, súčasťou bude opäť aj reprezentačný výber SR do 18 rokov…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

Marek Brna

Liberalizmus je potrebné regulovať

0icon

Valí sa ho na strednú Európu stále viac a viac. Západ je ním priam posadnutý. Bezbrehá sloboda priviedla západnú spoločnosť k šialenostiam ako je priam propagácia transgender komunity, morálne zdecimovaná mládež, ktorej hlavnou starosťou bude pomaly len správne namiešanie fentanylu. Drogy sa komunisti správne snažili všemožne obmedziť, takisto pornografiu či…

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Rontgenové oči či dokonalá pamäť? Toto je 10 ľudí, ktorých kuriozita nemá hraníc

0 icon

Keď sa ti tvoj život zdá zvláštny, odteraz už nebude. Kuriozita týchto ľudí ťa šokuje! Muž, ktorý má navždy zdvihnutú ruku či dievča s röntgenovým videním? Že to nie je možné? Tak pozeraj... 10. Najdlhšie oficiálne mŕtva osoba, ktorá žije Lal Bihari je indický farmár a aktivista z Amily, ktorý…

6 dôležitých otázok, na ktoré nedokáže odpovedať ani veda

0 icon

Žijeme v dobe prudkého rozvoja technológií. Zdá sa nám, že na akúkoľvek otázku má veda odpoveď. No toto ani zďaleka nie je pravda. Vedci nielen, že zatiaľ nedokážu odpovedať na mnohé otázky, ale počas výskumov neustále získavajú nové údaje, ktoré vyvracajú predchádzajúce teórie a hypotézy. 1. Je realita skutočná, alebo žijeme…

Sféry vplyvu po druhej svetovej vojne

0 icon

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala politická situácia v Európe veľkou premenou. Británia a Amerika boli spojencami Sovietskeho zväzu proti mocnostiam Osy a verejnosť cítila k Rusom značnú náklonnosť. Na jaltskej konferencii sa Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli na „sférach vplyvu“ svojim krajín v závere vojny. Podľa podmienok tejto zmluvy spadala východná Európa do sovietskej sféry…

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali