Belehraf 27. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Srdjan Ilic)
Africké Togo je pätnástym štátom, ktorý stiahol uznanie samozvanej Kosovskej republiky. Informoval o tom srbský minister zahraničných veci Ivica Dačič
Na začiatku augusta Dačič povedal, že čoskoro oznámi, aký 15. štát stiahol uznanie nezávislosti Kosova a uviedol, že zostalo necelých 100 krajín, ktoré Kosovo uznávajú. Srbské médiá potom predpokladali, že ide o Togo, ale minister zahraničia nešpecifikoval názov krajiny s tým, že “čoskoro zverejní oficiálnu nótu”.
“Togo je pätnásta krajina, ktorá stiahla uznanie samozvanej Kosovskej republiky… Nótu zaslali 28. júna na Vidovdan,” potvrdil minister zahraničia pre kanál Pink.
Sviatok Vidovdan alebo tiež Vítov deň, má pre Srbov veľký symbolický a historický význam. Venovaný je výročiu bitky na Kosovskom poli 28. júna 1389 s osmanskými Turkami.
“Pokračujeme ďalej, kým Kosovo nepochopí, že vec nie je hotová a že musí pristúpiť na kompromis,” dodal minister.
Veľvyslanci Spojených štátov, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a Talianska žiadali Belehrad, aby zastavil lobovanie za stiahnutie uznania Kosova v tretích krajinách.
Na konci júla Stredoafrická republika oznámila, že sa stala 14. štátom, ktorý stiahol uznanie Kosova. Srbské ministerstvo zahraničia v tejto súvislosti uviedlo, že uznanie Kosova už skôr zrušili Palau, Madagaskar, Šalamúnove ostrovy, Komorské ostrovy, Dominikánska republika, Surinam, Libéria, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Guinea-Bissau, Burundi, Papua Nová Guinea, Lesotho a Grenada .
Na správu už zareagoval hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček, ktorý ju na svojom účte na Facebooku okomentoval len jedným znakom zdvihnutého palca.
V roku 1999 ozbrojená konfrontácia medzi albánskymi separatistami z Kosovskej oslobodzovacej armády, srbskou armádou a políciou viedla k bombardovaniu Juhoslávie (v tej dobe pozostávajúcej zo Srbska a Čiernej Hory) silami NATO.
Dňa 17. februára 2008 kosovsko-albánske štruktúry v Prištine jednostranne vyhlásili nezávislosť od Srbska. Kosovo nie je uznané Srbskom, Ruskom, Čínou, Izraelom, Iránom, Španielskom, Gréckom a radom ďalších štátov vrátane Slovenska.
V roku 2011 sprostredkovaním EÚ začalo vedenie Srbska rokovania o normalizácii vzťahov s kosovskými Albáncami. Dialóg v súčasnosti pozastavili.