Napriek tomu, že terajší prezident USA Donald Trump pred americkými voľbami ubezpečoval, že Američania odídu zo Sýrie, hneď ako padne ISIS, Američania svoje slovo nesplnili. Washington teraz nelegitímne začal vytvárať nový “kvázištát – sýrsky Kurdistan -a zvýšili svoje aktivity pri vytváraní ozbrojených kurdských síl v počte približne 30 tisíc mužov. Ruskí experti už otvorene hovoria o snahách Američanov meniť hranice na Blízkom východe.
Damask odsúdil americké aktivity a označil americké kroky ako agresiu proti suverenite a terorirálnej celistvosti v Sýrii a ako narušenie medzinárodného práva. Sýrčania takisto vyzvali OSN odsúdiť zákernú a hegemonistickú politiku administrácie USA.
Ankara, Moskva a Teherán sú znechutení nelegitímnou snahou Washingtonu sformovať v Sýrii pod svojím vedením novú zástupnú armádu, tvorenú z Kurdov a proamerických Arabov. ISIS je zlikvidovaný, no Američania sa domov nechystajú a naďalej v rozpore s medzinárodným právom odmietajú Sýriu opustiť. Američania predpokladajú, že Kurdi a proamerickí Arabi definitívne ovládnu územie na východ od Eufratu a takisto územia na západe Sýrie, na ktorých žije kurdské obyvateľstvo, či územie v blízkosti irackých hraníc.
Turecký prezident Erdogan americké riešenie prijal s veľkou nevôľou a naznačil, že Turci môžu začať vojenské operácie na kurdských územiach v Sýrii (Manbidj a Afrin). Američania ukázali, že medzinárodné právo neakceptujú a namiesto neho presadzujú svoje voluntaristické predstavy. Predpokladajú, že im ich agresívna politika prejde, hrozí však, že sa im postupne situácia vymkne spod kontroly, rovnako ako sa im svojho času vymkla spod kontroly situácia vo Vietname, kde sa takisto nedalo s Američanmi rozumne dohodnúť. Nakoniec však Američania utrpeli vo Vietname ťažkú porážku a museli Vietnam opustiť, stačilo k tomu vo Vietname zlikvidovať dostatočný počet amerických vojakov.
Ankara si osobuje právo, podobne ako Izrael na ľubovolné vojenské akcie proti terorizmu či už na území Turecka, alebo za jeho hranicami. Podľa Erdoganovho tlačového sekretára Ibrahima Kalyna “Turecko prijme všetky kroky na zabezpečenie svojej bezpečnosti a celistvosti”. Kurdov vnímajú tureckí lídri ako hrozbu a apriori odmietajú vznik kurdského štátu.
Ruský vojenský expert Anton Mardasov však zastáva názor, že situácia na sýrsko-tureckom pohraničí je viac menej jasná. Američania podľa jeho slov kontrolujú situáciu v oblasti a Turci pravdepodobne nebudú útočiť na americké skupiny, ktorých úlohou je zabrániť možnému kurdsko-tureckému vyostreniu situácie. Nejasná je podľa Mardasova situácia na sýrsko-irackej hranici, kde takisto žije početná kurdská enkláva. V tejto oblasti stále existuje početne silná komunita sunnitských Arabov sympatizujúca s ISIS, množstvo členov ISIS sa stiahlo v tejto oblasti do ilegality.
Počas irackých vojen mali v tejto oblasti americkí vojaci obrovské problémy a nedokázali potlačiť aktivity miestnych sunnitských Arabov. Američania v tejto oblasti utrpeli vysoké straty a Kurdi nepredstavujú silu, ktorá by dokázala celý tento región kontrolovať (Kurdi už utrpeli porážku od vládnych irackých vojsk v Kirkúku, túto oblasť však ani iracké vládne vojská úplne nekontrolujú.
Podľa Alexeja Puškova Američania sa snažia Sýriu rozdrobiť, ruský politik Konstantin Kosačev podčiarkol, že Američania narúšajú medzinárodné právo a systém OSN. Američania sa nevedia zmierniť s tým, že sa im nepodarilo Bašára Asada zvrhnúť a pokúšajú sa všetkými možnými spôsobmi prehĺbiť krízu v Sýrii. Ostentatívne pritom porušujú medzinárodné právo a “reálnym cieľom Američanov je zmena režimu v Sýrii a nie boj proti terorizmu” uviedol ďalší ruský politik Leonid Sluckij. Jeho kolega Vladimir Šamanov, bývalý generál výsadkových vojsk otvorene označil americké aktivity za “chrapúnske, pričom americké svinské aktivity už prekročili všetky medze”. Generál Shamanov otvorene naznačuje, že je potrebné voči Američanom konečne zaujať tvrdší postoj. (Generál Šamanov si úspešne počínal v čečenských vojnách, špecialisti CIA a rozviedky arabských monarchií Perzského zálivu otvorene podporovali Čečencov).
Anton Mardasov tvrdí, že tlak Washingtonu je výhodný pre Moskvu, ktorá sa v posledných týždňoch viac krát nedokázala s Damaskom dohodnúť. Bašár Asad, ktorý sa vďaka Rusku zachránil v “hodine 12” začína viesť autonómnu politiku, ktorá však úplne Moskve nevyhovuje. Asad bude mať aj naďalej množstvo problémov s Kurdami a sunnitskými Arabmi, podľa Mardasova však momentálne Damask niektoré riešenia navrhované Moskvou otvorene sabotuje, takže by bolo vhodné aby Damask zaujal konštruktívnejšie stanovisko.
Podľa slov ruského odborníka pre Blízky východ Alexandra Ignatenka sa Američania snažia vytvoriť na území Sýrie pomocou Kurdov novú enklávu. Podľa Ignatenka sa však Američanom samozrejme nepodarí vytvoriť čisto kurdskú enklávu, pretože na území žijú aj Arabi, kresťania a takisto asýrske obyvateľstvo. Oveľa pravdepodobnejšie je, že vďaka Američanom sa rozhorí nová vojna (pokračuje politika riadeného chaosu), ktorá môže trvať niekoľko ďalších rokov. Táto vojna sa však môže skončiť ďalšou americkou porážkou, pretože pozície Američanov na Blízkom východe sú dnes značne oslabené a to už bude pre americký vplyv na Blízkom východe veľmi kritické.
Alexander Ignatenko poukázal aj na skutočnosť, že väčšina svetových lídrov hovorí o potrebe zachovať jednotu Sýrie, takže existuje aj varianta federalizácie Sýrie, čo by však znamenalo oslabenie Asadových pozícii. Pdoľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova “nová americká iniciatíva svedčí o tom, že Washington si neželá zachrániť teritorálnu celistvosť Sýrie”, Rusko, Sýria, Turecko a Irán sú však kategoricky proti americkým predstavám.
Marina Baltačevová