Ankara 20. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mahesh Kumar A.)
Imámovia v mešitách po celom Turecku v dnešných kázňach, prečítaných počas tradičných piatkových modlitieb, ostro vystúpili proti organizácii Islamský štát
Kázeň pripravilo turecké vládne Riaditeľstvo pre náboženské záležitosti a prečítali ju vo všetkých mešitách. Uvádzalo sa v nej, že Islamský štát pri nedávnych útokoch v Paríži, Ankare, Bejrúte a Bagdade nezabíjal len nevinných ľudí, ale aj „posvätné hodnoty islamu“. Extrémisti boli v kázni označení za „vražedné gangy skrývajúce sa za náboženstvo“ a prirovnaní k „Mongolom“ či „križiakom“ a ich nájazdom.

Kázeň prečítali v približne 80.000 mešitách v Turecku a 2000 tureckých mešitách v zahraničí, informovala tlačová agentúra AP. Táto udalosť nasledovala deň po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval moslimské krajiny, aby sa jednotne postavili proti extrémistickým skupinám ako Islamský štát, al-Káida a Boko Haram – tie podľa jeho slov špinia islam.