To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko dnes masívne útočilo na ukrajinskú infraštruktúru

Kyjev 26. januára 2023 (HSP-Petros Giannakouris, Telegram)

Aktualizované 26. januára 2023 20:17

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ilustračné foto

 

20:15 – Ukrajina môže odmietnuť účasť na olympijských hrách v roku 2024 v Paríži, ak sa na nich budú môcť zúčastniť ruskí a bieloruskí športovci.

Uviedol to minister mládeže a športu Ukrajiny a prezident Národného olympijského výboru Vadim Gutcait v reakcii na včerajšie rozhodnutie MOV povoliť Rusom a Bielorusom súťažiť pod neutrálnou vlajkou.

“Náš postoj sa nemení: kým bude na Ukrajine pokračovať vojna, ruskí a bieloruskí športovci by nemali byť na medzinárodných súťažiach,” napísal Gutcait.

 

20:11 – V dôsledku dnešného ostreľovania došlo k zničeniu energetickej infraštruktúry v Kyjevskej a Dnepropetrovskej oblasti.

Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Yasno Sergej Kovalenko na Facebooku.

Podľa neho sa energetikom podarilo obnoviť dodávky elektriny a vrátiť sa k plánovaným harmonogramom v Kyjevskej a Dnepropetrovskej oblasti dnes popoludní.

 

20:10 – V dôsledku poškodenia energetickej infraštruktúry v Odeskej oblasti došlo k núdzovému prerušeniu dodávky elektrickej energie.

Informovala o tom spoločnosť DTEK vo svojom kanáli tg. V tejto súvislosti spoločnosť nezverejňuje množstvo elektrickej energie pridelenej regiónu.

Zároveň sa vydávajú zväzky pre ostatné regióny:

– Kyjev (991MW cez deň/ 663MW v noci),

– Kyjevská oblasť (708 MW denný/ 609 MW nočný čas),

– Dnepropetrovská oblasť (1 200 MW deň/noc 1 208 MW).

Zajtra sa v týchto regiónoch očakávajú len plánované výpadky.

 

20:07 – V Doneckej oblasti boli zabití traja ľudia a osem ďalších bolo zranených.

Informoval o tom kanál tg Generálnej prokuratúry, ktorý zverejňuje fotografie následkov ostreľovania v regióne.

Delostrelectvo a raketomety Grad MLRS údajne ostreľovali Bogojavlenku, okres Volnovacha, Avdejevku a Bachmut.

“Strely spôsobili škody a zničili súkromné domy, bytové domy a hospodárske budovy,” uvádza sa tiež v správe.

20:06 – Jediný americký závod na montáž Abramsov pre Ukrajinu je plne obsadený objednávkami pre Taiwan a Poľsko.

Informoval o tom portál Politico s odvolaním sa na svoje zdroje.

Závod v Ohiu je vo vlastníctve štátu, prevádzkuje ho spoločnosť General Dynamics a jeho výrobná linka má kapacitu 12 tankov mesačne.

Vzhľadom na súčasné pracovné zaťaženie objednávkami pre Taiwan a Poľsko nie je jasné, kedy Ukrajina dostane sľúbených 31 Abramsov, dodáva Politico.

20:05 – Ruské jednotky takmer celý deň zasahujú územie Nikopolského okresu z “Gradov”.

Informoval o tom vedúci miestnej správy Jevgenij Jevtušenko na svojom kanáli tg.

 

20:00 – Na sociálnych sieťach kolujú videozáznamy bojovníkov 116. brigády teritoriálnej obrany z Poltavy (dislokovanej na frontovej línii pri Bachmute a Soledare), ktorí sa sťažujú, že nemajú riadne logistické zabezpečenie a vojenský výcvik.

Podľa novín Poltavščina náčelník poltavskej OVA Dmytro Lunin uviedol, že po návrate bojovníkov musia orgány činné v trestnom konaní poskytnúť veleniu brigády hodnotenie vykonaného výcviku.

“Nemám všetky informácie a to, čo viem, nemôžem prezradiť. Dochádza k zraneniam a stratám. Chápem príbuzných. Poskytneme im informácie, ktoré umožňujú naše právne predpisy. V Poltave sú stále dôstojníci brigády, ktorí sa stretávajú a dokonca sa musia stretávať s matkami a manželkami vojakov, aby nedošlo k nespravodlivému prístupu k matkám a manželkám,” povedal Lunin.

Guvernér zároveň varoval pred “nadmernými špekuláciami” na túto tému.

“Ak stiahneme všetkých z nebezpečných smerov, kto bude brániť našu vlasť? Takéto výzvy sa mi nepáčia. Musíme počkať, kým sa vrátia, a potom sa nimi musíme zaoberať podľa charty,” povedal.

Lunin tiež oznámil možné personálne zmeny medzi veliteľmi 116. brigády.

“Plánujú sa personálne zmeny. Verím našej SBU, kontrarozviedke, orgánom činným v trestnom konaní, že po návrate našich obrancov to musia vyriešiť. A bude vykonané spravodlivé a zákonné posúdenie. Hodnotenie urobia na základe výsledkov vyšetrovania, hoci život a stratené zdravie sa nedajú obnoviť kontrolami,” povedal guvernér.

 

 

19:55 – Spojené štáty chcú obnoviť kontakty s Alexandrom Lukašenkom.

Podľa CNN americké ministerstvo zahraničných vecí “hľadá vhodného kandidáta” na post osobitného vyslanca pre Bielorusko.

Námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová na vypočutí v senátnom výbore pre zahraničné vzťahy povedala, že práca vyslanca je “náročná”, čiastočne aj preto, že musí pracovať vo Vilniuse.

“Naša námestníčka štátneho tajomníka pre Európu a Euráziu Karen Donfriedová sa pravidelne stretáva s Bielorusmi, rovnako ako jej zástupkyňa Robin Dunniganová, aby zistila, či tam existujú nejaké možnosti,” povedala Nulandová.

 

19:54 – Letecký poplach sa presunúl do centrálnej Ukrajiny

19:53 – Nikolajevský gubernátor Vitalij Kim hlási hrozbu útoku balistickou raketou.

 

19:52 – Kanada poskytne Ukrajine štyri tanky Leopard 2 a vyšle kanadských vojakov, aby pomohli pri výcviku ukrajinských posádok.

Oznámila to ministerka obrany Anita Anandová.

 

19:51 – Na ukrajine bol vyhlásený letecký poplach

 

19:50 – Volodymyr Zelenskyj usporiadal pravidelné zasadnutie štábu najvyššieho veliteľa.

Informovala o tom prezidentská kancelária na svojom tg-kanáli.

Podľa Zelenského sa v Stavke diskutovalo o “opatreniach na ešte spoľahlivejšiu reakciu na budúce raketové hrozby”.

“Vypočuli si tiež správy veliteľov jednotiek operačných oblastí o aktuálnej situácii na fronte. Podrobne sme zvážili situáciu v smere na Bachmut.

Diskutovali sme o príchode zbraní a vybavenia a o ich operačnom rozdelení medzi jednotlivé zoskupenia jednotiek. Osobitná pozornosť bola venovaná otázke výcviku ukrajinskej armády v zahraničí,” uvádza sa vo vyhlásení.

 

19:45 – Ukrajina dostane od USA modernizovanú verziu tankov M1A2 Abrams v exportnej konfigurácii, ale bez tajného dodatočného vybavenia.

Informoval o tom portál Politico.

Podľa publikácie nebudú tanky pre Ukrajinu obsahovať tajný pancierový prvok, ktorý robí najnovšiu armádnu verziu prakticky nezraniteľnou

 

19:40 – Americkí audítori sú v Kyjeve, aby sa uistili, že “nedôjde k čiernemu predaju pomoci alebo zbraní”.

Námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová to povedala na vypočutí v senátnom výbore pre zahraničné vzťahy, uviedla CNN.

“Naďalej podporujeme kľúčové reformy a protikorupčné opatrenia ukrajinskej vlády v celej krajine,” dodala Nulandová.

Jej pripomienky prišli po tom, ako republikánski členovia Kongresu vyjadrili želanie vyvinúť ďalšie úsilie na dohľad nad podporou USA pre Ukrajinu.

 

19:35 – Hlavné body večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

– Ruská armáda pokračuje v ofenzíve na Bachmutskom a Novopavlovskom (teda Ugledar) smere. Na smeroch Liman a Avdejevka sa neúspešne snaží zlepšiť taktickú situáciu. V ostatných smeroch sa bráni.

– Rusi uskutočnili 37 náletov, z toho 17 s použitím bezpilotných lietadiel Shahed-136. Všetky drony boli zostrelené. Bolo vykonaných 59 raketových štartov, z ktorých 47 bolo zničených. Uskutočnilo sa aj 53 raketových štartov s použitím raketometov MLRS.

V smere na Bachmut zostáva medzi osadami, ktoré Rusi ostreľovali, aj Kleščejevka.

– Letectvo AFU uskutočnilo 9 úderov. Protivzdušná obrana zostrelila tri ruské prieskumné bezpilotné lietadlá.

 

17:55 – Británia ponúkla Ukrajine pomoc pri víťazstve vo vojne s Ruskom vybudovaním “veľkej továrne na zbrane” v Poľsku.

Povedal to pre denník The Telegraph predseda výboru pre obranu Tobias Ellwood.

Podľa neho sú západné dodávky zbraní a munície do Kyjeva, ktoré v súčasnosti prebiehajú, nespoľahlivé a zásoby zbraní sa míňajú. Továreň v Poľsku by mohla ukrajinským ozbrojeným silám zabezpečiť “väčšiu nezávislosť”, povedal Ellwood.

Ako príklad uviedol taiwanskú továreň na výrobu mikročipov, ktorá bola otvorená v USA z obavy, že by ostrov mohol byť odrezaný od Západu.

“Urobme to isté s Ukrajinou, aby si mohla kúpiť vlastné vybavenie podľa vlastných špecifikácií, možno podľa noriem NATO,” dodal Brit.

 

17:50 – K dnešnému večeru jednotky „Wagnerovcov“ naďalej pokračujú v obkľučovaní Artemovska na severe a juhozápade a postupne postupujú aj v mestských štvrtiach.

17:45 – Joe Biden plánuje pricestovať do Európy v deň výročia začiatku vojny na Ukrajine.

Informoval o tom novinár NBC Josh Lederman na Twitteri.

Podľa novinára sa uvažuje o viacerých krajinách, ktoré by mohol prezident USA navštíviť, vrátane Poľska.

Zástupcovia Bidenovej administratívy tiež diskutujú o oznámení ďalšieho veľkého balíka vojenskej pomoci Ukrajine koncom februára.
to som iba do vojny myslel a do minútky

 

17:40 – EÚ našla spôsob, ako použiť časť zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa plánu Európskej komisie by EÚ mohla dočasne čerpať aktíva ruskej centrálnej banky vo výške najmenej 36,8 miliardy USD.

Plán predpokladá, že tieto aktíva nebude možné vyvlastniť a že “v určitom okamihu” sa väčšina aktív a úrokov bude musieť vrátiť do Ruska.
aj toto tak

 

17:35 – Washington je pripravený zmierniť sankcie voči Moskve v záujme serióznych rokovaní o Ukrajine a stiahnutí ruských vojsk.

Námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová to uviedla na brífingu.

Pripomeňme, že Rusko tvrdí, že nemá v úmysle stiahnuť svoje jednotky a zabrané časti Ukrajiny považuje za svoje územie.

 

17:30 – USA nebudú schopné poslať tanky Abrams na Ukrajinu na jar.

Uviedla to námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová.

Predtým sa objavili správy, že proces prepravy bude trvať niekoľko mesiacov.

 

16:55 – Ministerstvo financií USA vyhlásilo skupinu Wagner Group za nadnárodnú zločineckú organizáciu

Ministerstvo financií USA vyhlásilo skupinu Wagner Group za nadnárodnú zločineckú organizáciu a uvalilo na ňu sankcie.

Podľa vyhlásenia na webovej stránke ministerstva financií USA,
Wagner PMC (Wagner Group) je “ruská súkromná vojenská spoločnosť, na čele ktorej stojí Jevgenij Prigožin, Putinov priateľ a subjekt mnohých sankcií USA.

Skupina Wagner sa podieľala na bojových operáciách podporovaných Kremľom po celom svete, ako aj na Putinovej vojne proti Ukrajine.

Wagnerova skupina tiež intervenovala a destabilizovala krajiny v Afrike, pričom sa dopúšťala masívneho porušovania ľudských práv a získavala prírodné zdroje od ich obyvateľstva.

Dnes je Wagnerova skupina premenovaná na zahraničný subjekt, ktorý je významnou nadnárodnou zločineckou organizáciou. Vzhľadom na nadnárodnú hrozbu, ktorú predstavuje skupina Wagner Group, ministerstvo financií súčasne mení názov skupiny Wagner Group za to, že je zodpovedná za útoky na ženy, deti alebo akékoľvek civilné osoby prostredníctvom násilných činov alebo únosov, násilného vysídľovania alebo útokov na školy, nemocnice, náboženské miesta alebo miesta, kde civilisti hľadajú útočisko, alebo za činy, ktoré predstavujú závažné porušovanie ľudských práv alebo porušovanie medzinárodného humanitárneho práva, alebo sa na nich podieľa.”

 

16:50 – Americké ministerstvo financií oznámilo, že USA uvaľujú nové sankcie proti ruským fyzickým a právnickým osobám.

Sankcie sa ukladajú najmä spoločnostiam na opravu lodí, štruktúram a jednotlivcom spojeným so spoločnosťou Wagner PMC.

Sankcie boli uvalené aj na ruského vicepremiéra Denisa Manturova a hlavu Tatarstanu Rustama Minnichanova.

 

16:30 – Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó tvrdí, že zakarpatskí Maďari “sú tvrdo mobilizovaní do ukrajinskej armády, mnohí z nich sú zabití”.

Szijjártó označil mobilizačné procesy medzi Maďarmi žijúcimi na Ukrajine za “ďalší dôvod, prečo Maďarsko trvá na potrebe začať mierové rokovania”. Ukrajina zámerne mobilizuje pre ňu neposlušné “cudzie obyvateľstvo.

Maďarské médiá predtým informovali, že na Zakarpatsku prebieha rozsiahla mobilizácia.

Konkrétne zverejnili reportáž zo západnej Ukrajiny, v ktorej sa miestni obyvatelia sťažovali na aktívne mobilizačné opatrenia medzi obyvateľstvom v súvislosti so stratami 128. horskej útočnej brigády Zakarpatska pri Soledare a Bachmute.

 

15:55 – Generálny štáb AFU tvrdí, že úder na Kyjev bol vykonaný raketami “Kinžal”.

Preto ich nemohli odhaliť a následne zachytiť systémy protivzdušnej obrany. Podľa očitých svedkov bol výbuch skutočne veľmi silný.

Podľa predbežných správ bolo zničené energetické zariadenie (pravdepodobne trafostanica).

Ruské ministerstvo obrany sa k raketovému útoku zatiaľ nevyjadrilo.

 

15:50 – zmenu štatútu špeciálnej operácie na vojnu. Povedal to Generálplukovník Andrej Kartapolov, predseda Výboru pre obranu Dumy.

“Dnes to nie je potrebné. Američania dodávali Afgancom Stingery a my sme si mysleli, že sme vo vojne so Spojenými štátmi? Nie. Je vnútornou záležitosťou každej krajiny, čo a komu predáva. Naše tanky sme dodávali tiež do rôznych krajín,” povedal Kartapolov.

 

15:45 – Turecko dodá Ukrajine plávajúce elektrárne, informuje Anadolu

Elektrárne sa plánujú rozmiestniť v rumunských a moldavských prístavoch, aby sa elektrina prepravovala cez siete týchto krajín a aby sa vyhli zásahom zo strany Ruska.

15:35 – Udalosti sa rýchlo vyvíjajú pre Nikolaja Tiščenka, ktorý uprostred vojny odišiel do Thajska.

Po tom, ako líder frakcie David Arahamija oznámil svoje vylúčenie zo strany a frakcie Sluha ľudu (a následne aj odvolanie z postu zástupcu šéfa frakcie), líderka strany Olena Šuľaková uviedla, že Tiščenko už bol zo strany vylúčený.

Frakcia sa čoskoro stretne, aby z nej vylúčila Tiščenka (mandát mu však zostane, pokiaľ ho nedonútia vzdať sa ho alebo mu nezoberú občianstvo).

 

15:30 – Chersonská oblasť plánuje do jari spustiť autobusové linky do Saratovskej oblasti a Krasnodarského kraja, uviedol riaditeľ spoločnosti Chersontrans Nikolaj Ostjučenko.

Spresnil, že vo februári sa obnoví priame autobusové spojenie s mestami Krymskej republiky a krátko nato začnú lietať lety do Sevastopola. Lístky sa začnú predávať 1. februára; ceny za ne budú nižšie ako ceny účtované súkromnými dopravcami a ich cestujúci rýchlejšie prejdú administratívnu hranicu medzi Chersonskou oblasťou a polostrovom.

 

15:25 – Nacistický pluk „Azov“ sa stal Treťou samostatnou útočnou brigádou v rámci pozemných ozbrojených síl Ukrajiny a smeruje do Artemovska.

Šéf „Azova“, Bileckij, povedal, že „rozhodujúca bitka je pred nami a zima bude horúca“.

 

 

15:20 – Britské tanky Challenger 2 dorazia na Ukrajinu koncom marca, informovalo britské ministerstvo obrany.

“Plán je taký, že sa tak stane koncom marca,” povedal minister pre obranné obstarávanie Alex Čok počas prejavu v parlamente, informovala agentúra Reuters.

Dodal, že ukrajinská armáda teraz absolvuje intenzívny výcvik v používaní a údržbe tohto typu tanku.

 

15:15 – Štátna služba pre mimoriadne situácie uviedla, že v dôsledku nočného útoku bezpilotného lietadla a dnešných raketových útokov zahynulo o 15.00 hod. 11 ľudí a 11 bolo zranených.

Cieľom raketových úderov bolo územie 11 regiónov, uviedol v televíznom maratóne tlačový hovorca Štátnej služby pre mimoriadne situácie Alexandr Chorunžij.

 

15:05 – Námestník poľského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz sa domnieva, že Varšava môže odovzdať Ukrajine sľúbené nemecké tanky už o niekoľko týždňov.

“Som presvedčený, že Poľsko odovzdá Ukrajine tanky Leopard v priebehu niekoľkých týždňov,” povedal Wojciech Skurkiewicz.

Poľsko je podľa neho pripravené odovzdať Ukrajine jednu rotu Leopardov, teda 14 kusov.

“Hneď ako budú (Ukrajinci) vycvičení, budeme pripravení odovzdať toto vybavenie ukrajinskej strane. Myslím, že je to perspektíva niekoľkých týždňov.” – povedal Skurkiewicz.

 

15:00 – Mišustin: Od 1. marca sa dôchodky pre obyvateľov nových regiónov budú prideľovať podľa ruských noriem.

Dôchodky v nových ruských regiónoch a ich príplatky sa budú valorizovať ako v celej krajine, uviedol premiér.

 

14:45 – Pri dnešných výbuchoch boli poškodené energetické zariadenia v južných, stredných a juhozápadných oblastiach Ukrajiny, pričom pri jednom z nich bolo zničené vysokonapäťové zariadenie, uviedla spoločnosť Ukrenergo

14:43 – Náčelník generálneho štábu švédskych ozbrojených síl – “Rusko má nepríjemný zvyk plniť, to čo sľúbi”

V rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter Mikael Klasson povedal:

“Rusko má skutočne nepríjemný zvyk plniť to, čo sľúbi. A ja som platený za to, aby som myslel na najhorší možný scenár. Netvrdím, že sa táto hrozba preháňa, len je prítomná ako jedna zložka spomedzi mnohých iných. Nemôžem presne povedať, ako sa pripravujeme z hľadiska jadrových zbraní, ale už bolo prijatých niekoľko opatrení.”

Generálporučík otvorene vyhlasuje, že sa pripravujú na jadrový útok.

 

14:40 – Dodávky elektrickej energie do kritickej infraštruktúry v Odese boli obnovené, uviedla spoločnosť DTEK.

Do 15.00 h boli všetky nemocnice, kotolne, čerpacie stanice a ďalšia kritická infraštruktúra napojené na elektrickú energiu.

Spoločnosť uviedla, že situácia je celkovo zložitá a núdzové odstávky pokračujú.

 

14:35 – Na otázku, či by Nemecko malo dodávať bojové lietadlá aj Ukrajine, odpovedalo podľa nedávneho prieskumu Spiegelu 63 percent Nemcov záporne.

“Podiel podporovateľov je primerane nízky: len 26 percent je “skôr” alebo “určite” za dodávky stíhačiek Kyjevu. 11 percent je stále nerozhodnutých. Je pozoruhodné, že ani medzi stúpencami strán, ktoré sú za dodávky tankov, nie je väčšina za dodávky stíhačiek,” uvádza sa v materiáli.

Pripomeňme, že bývalý veľvyslanec v Nemecku Andrej Meľnyk tento týždeň povedal, že Kyjev potrebuje dodávky lietadiel.

 

14:30 – Kyjev a región sa vracajú k stabilizácii výpadkov elektrickej energie, energetikom sa podarilo stabilizovať situáciu po poslednom raketovom útoku, uviedol DTEK.

Spoločnosť zároveň uviedla, že situácia v energetickom sektore zostáva zložitá.

 

14:25 – Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinskej armády informuje, že turecká spoločnosť Baykar bezplatne odovzdala Ukrajine ďalšie dve útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2.

 

14:20 – Nemecký kancelár Scholz priznal, že mnohí Nemci sú znepokojení rozhodnutím odovzdať tanky Ukrajine, pretože sa obávajú eskalácie vojny, ale vyzval na “dôveru vo vládu”:

“Dôverujte nám, dôverujte vláde, budeme pokračovať v medzinárodnej spolupráci. Umožnili sme podporu bez toho, aby sme zvyšovali riziká nesprávnym smerom,” uviedla kancelárka.

 

14:00 – Rusko nebolo pozvané na podujatia pri príležitosti 78. výročia oslobodenia Osvienčimu Červenou armádou.

Oznámil to ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev:

“Náš konzul v Krakove však položí vence v areáli múzea – pri pamätníku mŕtvych väzňov – aj na mestskom cintoríne v Osvienčime, kde sú pochovaní naši vojaci, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní mesta a tábora.”

Andrejev zdôraznil, že už druhý rok neboli do programu zaradené prejavy veľvyslancov Ruska a Izraela. Tentoraz navyše múzeum s odvolaním sa na sankcie ruskú výstavu zatvorilo.

 

13:55 – Krajiny EÚ odovzdajú ukrajinských mužov na mobilizáciu.

Ukrajina zaslala oficiálnu výzvu krajinám EÚ, v ktorej žiada o pomoc pri hľadaní, zajatí a presune na Ukrajinu mužov v príslušnom veku, ktorí sa skrývajú pred mobilizáciou.

Ako prví na situáciu reagovali na svojich stránkach na sociálnych sieťach zástupcovia Litvy a Lotyšska.

Vilniusu Remigijus Szymanius, bývalý litovský minister spravodlivosti a súčasný primátor, napísal, že “pomôžu ukrajinskej strane pri hľadaní a návrate ukrajinských brancov, ktorí sa dočasne zdržiavajú na území Litvy a musia sa vrátiť na Ukrajinu na vojenskú službu”.

Pozadu nezostalo ani Lotyšsko, ktoré zastupoval primátor mesta Liepaja Gunars Ansins:

Pomôžme Ukrajine! Naša pomoc prispeje k návratu osôb spôsobilých na vojenskú službu na Ukrajinu, aby si mohli splniť svoju vojenskú povinnosť.

Obaja starostovia už stiahli svoje príspevky, pretože sa obávajú predčasnej paniky.

 

13:50 – Rusi sa opäť pokúsili o raketový útok na Odeskú oblasť, ale silám protivzdušnej obrany sa podarilo zostreliť riadenú strelu odpálenú z lietadla, uviedol gubernátor Maxim Marčenko.

 

13:25 – Skupina ukrajinských poslancov zo strany Služobníci ľudu napísala návrh zákona, v ktorom navrhuje doplniť do Trestného zákona nový článok – o zodpovednosti za porušenie požiadavky zákona o sankciách.

 

13:15 – Útoky Rusov v malých skupinách na juhu Ukrajiny môžu byť súčasťou príprav na veľkú ofenzívu v Luhanskej oblasti, uviedli experti amerického Inštitútu pre vojnové štúdie.

Takéto útoky boli v posledných dňoch zaznamenané najmä v juhovýchodnej časti frontu v Záporožskej a Doneckej oblasti (Ugledarský okres).
ISW naznačuje, že Ruská federácia sa týmto spôsobom snaží udržať ukrajinské sily roztiahnuté pozdĺž celej frontovej línie, aby vytvorila podmienky pre veľkú ofenzívu v oblasti Svatova-Kreminna.

Môže o tom svedčiť nasadenie výsadkových jednotiek a jednotiek 3. motostreleckej divízie v oblasti a presun jednotiek 2. motostreleckej divízie a 1. obrnenej armády z Bieloruska.

 

13:04 – Ruské ozbrojené sily začali 26. januára masívny raketový útok na ukrajinskú infraštruktúru. Čo je známe?

Raketovému útoku predchádzala nočná činnosť ruských bezpilotných lietadiel Geran-2. Ruské ozbrojené sily okrem úderov identifikovali aj oblasti umiestnenia protivzdušnej obrany nepriateľa.

V súčasnosti sú známe tieto informácie:

Odesa: zasiahnuté boli rozvodne Novoodesskaja 330 a Usatovo 330 v blízkosti mesta. V Odese čiastočne chýbajú dodávky vody a elektriny a miestne úrady ohlásili dlhodobé výpadky elektriny.

Kyjev: Ruské ozbrojené sily zasiahli nemenovaný objekt v Golosejevskom okrese. Ukrajinskí predstavitelia sa domnievajú, že údery boli vykonané balistickými raketami.

Kyjevská oblasť: Objavili sa informácie, podľa ktorých mohla byť zasiahnutá kyjevská vodná elektráreň s prečerpávacou vodnou elektrárňou, ale nič sa nepotvrdilo. Miestna správa potvrdila zásah na jednom z energetických zariadení.

Vinnycia: v meste a regióne došlo k niekoľkým výbuchom. Ladyžynská TPP mohla byť zasiahnutá.

Záporožie: Ruské ozbrojené sily podnikli silný raketový útok na priemyselný objekt na predmestí Volnyansk.

Kramatorsk: Strela zasiahla jedno zo zdravotníckych zariadení v Ivanivke pri Kramatorsku, kde boli umiestnení ukrajinskí vojaci.
Ľvov: Miestne zdroje informovali o zásahu jedného z infraštruktúrnych zariadení, ale neskôr sa ukázalo, že táto informácia je nepravdivá.
V Dnepropetrovskej, Žytomyrskej a Mykolajivskej oblasti vybuchli zariadenia protivzdušnej obrany.

Krátko pred raketovým útokom úrady v Chersone, Čerkasoch, Kyjeve, Dnepropetrovsku, Záporoží a ďalších regiónoch krajiny preventívne uskutočnili núdzové výpadky elektrickej energie.

Tentoraz bol ruský útok menší, čo sa týka počtu štartov a zasiahnutých zariadení, ako tie predchádzajúce. Zároveň však dosiahla svoj cieľ. Rozvodne Usatovo a Novoodesskaja na juhu teraz nemôžu prijímať elektrinu.

Napriek tomu nestačí vyradiť energetický systém nepriateľa, ak sa o to ruské velenie ešte len usiluje.

 

12:55 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily v noci zničili viac ako 20 ukrajinských jednotiek v smere na Kupjansk.
– Štyri americké delostrelecké systémy M777 zničené za 24 hodín v Krasnolimanskom smere.
– Na juhu Donecka a v Záporožskej oblasti pokračovali v ofenzívach jednotky skupiny vojsk Vostok.
– Stíhacie lietadlo ruských vzdušných síl zostrelilo Su-25 ukrajinských vzdušných síl v DNR.
– Ruské ozbrojené sily počas ofenzívy v doneckom smere zaujali výhodnejšie línie a pozície, zničených viac ako 40 jednotiek AFU.
– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili Su-25 ukrajinských ozbrojených síl pri Ugledare.
– Ukrajinské ozbrojené sily stratili v smere na Krasnoliman až 70 vojakov za 24 hodín.
– Ruské ozbrojené sily ničia sklad delostreleckej munície pri obci Kosťantynivka v DĽR.
– Ruské ozbrojené sily zničili tri húfnice D-20, húfnicu Gvozdika a dva radary americkej výroby v Chersonskom smere.
– Ruské ozbrojené sily zničili dva sklady paliva pre vojenskú techniku a tri sklady munície ukrajinských ozbrojených síl v DĽR a Záporožskej oblasti.
– Ruské ozbrojené sily ničia delostrelecký systém M109 Paladin americkej výroby v Donecku.
– AFU prišla v južnom Donecku a Záporoží o približne 60 vojakov, tri bojové obrnené vozidlá a dva pickupy.
– Ruská armáda zničila ukrajinský radar protivzdušnej obrany S-300 v Mykolajivskej oblasti.

 

12:48 – Ruské jednotky odrezali diaľnicu Pokrovsk-Ugledar v DĽR, uviedol Igor Kimakovskij, poradca úradujúceho šéfa DĽR.

 

12:21 – Dnes boli na Ukrajinu vypustené hypersonické rakety KINJAL, uviedol náčelník generálneho štábu Zalužnyj. Vypustené boli aj rakety Kh-101, Kh-555, Kh-47, Kalibr a Kh-59.

Celkovo bolo vypálených 55 rakiet, z ktorých 47 bolo zničených (vrátane 20 v blízkosti hlavného mesta).

 

11:59 – Pluk SDF Azov sa stal Treťou samostatnou útočnou brigádou ukrajinských ozbrojených síl, uviedol veliteľ Azova Andrij Biletskyj. Podľa neho pôjde brigáda Azov do Bachmutu, najhorúcejšej časti frontu.

Povedal tiež, že “rozhodujúca bitka je pred nami” a že “zima bude horúca”.

 

11:47 – Nemecko dodá Ukrajine prvé tanky Leopard približne o tri mesiace, uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius, píše Tagesschau.

Rozhodnutie odovzdať bojové tanky označil za historické.

Toto rozhodnutie bolo podľa Pistoriusa medzinárodne koordinované a uskutočnilo sa uprostred “mimoriadne výbušnej situácie na Ukrajine”.
Pistorius dodal, že ide o potenciálne dôležitú “zmenu hry”.

“Ako prvý krok poskytne Nemecko relatívne nové tanky Leopard zo zásob Bundeswehru, aby sme spolu s partnermi mohli na Ukrajinu dopraviť prvý prápor. V druhom kroku by sa mal zo starých tankov Leopard vytvoriť druhý prápor. Bude to trvať trochu dlhšie,” povedal.

Povedal tiež, že dodávky “nie sú ničím, čo by niekoho vzrušovalo, aj keby chcel”.

“Rozhodnutie o takýchto veciach nemôže byť nikdy veľmi príjemné, je však nevyhnutné,” povedal Pistorius.

 

11:37 – Výcvik ukrajinských vojakov na tanky Leopard 2 a bojové vozidlá pechoty Marder sa začne o niekoľko dní, oznámil nemecký minister obrany Boris Pistorius.

 

11:25 – Počas ostreľovania v Kyjevskej oblasti bolo zasiahnuté energetické zariadenie. Na mieste zasahujú záchranné služby, uviedla kyjevská regionálna vojenská správa. Zasiahnutá bola aj civilná infraštruktúra, súkromné a viacpodlažné budovy a autá obyvateľov.

 

11:19 – Poľsko na jar 2022 poslalo na Ukrajinu niekoľko stíhačiek MiG-29 pod zámienkou transferu náhradných dielov, uviedol poľský denník Dziennik Gazeta Pravna. O otázke transferu sovietskych stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu sa diskutovalo v apríli. Podľa poľských orgánov sa však takéto dodávky nerealizovali, téma je uzavretá.

 

11:11 – Na Krymskom moste bola dokončená inštalácia tretieho rozpätia na ľavej strane diaľnice, uviedol ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Inštalácia posledného, štvrtého rozpätia je naplánovaná na 31. januára tohto roku, dodal Chusnullin.

 

11:07 – Na Západe už prebieha vnútorná diskusia o dodávkach stíhačiek Ukrajine. Tieto rokovania iniciovali ukrajinskí predstavitelia s podporou pobaltských štátov, uviedol Politico.

Nemenovaný diplomat, ktorý sa zúčastnil na týchto rokovaniach s vojenskými predstaviteľmi NATO, novinárom povedal, že “ďalším prirodzeným krokom vo vojenskej pomoci Ukrajine by boli stíhačky”.

Novinári uviedli, že hlavnú podporu myšlienke presunu stíhačiek do Kyjeva poskytli pobaltské štáty, ktoré sú členmi NATO. Najväčšie európske krajiny sa podľa Politico zároveň obávajú, že presun stíhačiek by spôsobil “ďalšie kolo eskalácie”, a preto sú proti takémuto kroku.

Podľa jedného z oslovených diplomatov Washington Kyjevu oznámil, že dodanie lietadiel “v súčasnosti nie je možné”.

“Je tam červená čiara, ale minulé leto bola červená čiara HIMARS a tá sa posunula. Potom to bolo na tankoch a tiež sa to posúva,” povedal diplomat.
Hoci je podľa respondenta novín ešte priskoro hovoriť o rozhodnutí odovzdať stíhačky, aktívna diskusia o tejto myšlienke by sa mohla začať o dva až tri týždne.

 

10:45 – Mnohí z tých, ktorí opustili Rusko počas čiastočnej mobilizácie, potrebujú duchovnú pomoc a poučenie, povedal patriarcha Kirill. Vyzval, aby ľudia nevytvárali všeobecné súdy o všetkých, ktorí odišli – pretože ľudia mohli mať rôzne dôvody.

Patriarcha povedal, že by nemali byť prekvapení masovým odchodom, pretože už dlhý čas sa “do myslí mladých ľudí vštepujú falošné, importované hodnoty.

 

10:19 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že nemá záujem o rozhovory s Putinom a že ruský prezident je pre neho “nikto”. Povedal to v rozhovore pre SkyNews, keď odpovedal na otázku, či by stretnutie s Putinom pomohlo ukončiť vojnu.

“To ma nezaujíma. Nemá záujem o stretnutie, nemá záujem o rozhovor… Naozaj nerozumiem, kto v Rusku rozhoduje. Chcem len, aby čo najrýchlejšie ukončili vojnu a čo najskôr opustili našu krajinu. Môžem vám s istotou povedať, že ak opustia naše územie, vojna sa zastaví. To je všetko,” povedal Zelensky.

Na otázku, či už nie je neskoro na rokovania, Zelensky odpovedal: “Po úplnej invázii je pre mňa Putin nikto.”

Na Zelenského vyhlásenie už reagoval Kremeľ.

“Zelenskyj sa pripravuje na vojnu a už dávno nie je možným partnerom pre samotného Putina,” povedal Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

 

10:06 – Systémy protivzdušnej obrany Patriot z Nemecka už dorazili na miesto pôsobenia v Poľsku.

 

9:48 – Chmelnický guvernér Gamalij varuje pred novou vlnou raketových útokov.

 

9:33 – V Bielorusku vzlietol MiG-31K, ktorý môže niesť hypersonickú strelu Kynžal. Informujú o tom bieloruské monitorovacie skupiny.

 

9:22 – V Bielorusku vzlietlo ruské lietadlo na diaľkovú radarovú detekciu a kontrolu A-50. Informujú o tom bieloruské monitorovacie skupiny. A-50 sa používa na prieskum a zameriavanie pre úderné lietadlá.

 

9:14 – Na Ukrajine po raketovom útoku začali meškať vlaky.

 

8:57 – Počas súčasného útoku sa očakáva až 30 rakiet, uviedol hovorca vzdušných síl Jurij Ignat v televíznom maratóne.

 

8:29 – Na celej Ukrajine bola vyhlásená letecká pohotovosť.

“Z južného smeru Kryvého Rohu boli vypálené dva vzdušné ciele, pravdepodobne strely s plochou dráhou letu,” povedal Oleksandr Vilkul, náčelník vojenskej správy Kryvého Rohu.

 

8:10 – Vzhľadom na to, že krajiny NATO dodávajú Ukrajine moderné tanky Leopard-2 a Abrams, a na Bidenove vyhlásenia, že AFU by mala okamžite zaútočiť na Krym, ruské ministerstvo obrany prijalo súbor naliehavých opatrení, vyjadril sa ruský minister obrany Sergej Šojgu

 

7:59 – Západné krajiny začali diskutovať o možnom presune stíhačiek do Kyjeva, ale mnohé sa obávajú eskalácie, informuje Politico s odvolaním sa na diplomatov

 

7:53 – Na väčšine územia Ukrajiny bol vyhlásený protilietadlový poplach a úrady varovali pred útokom. Rusi vyslali za noc 24 bezpilotných lietadiel, pričom počet zostrelených sa líši.

 

7:45 – Kyjevská regionálna štátna správa informuje o hrozbe rozsiahleho raketového útoku na Ukrajine. Mykolajivský gubernátor Kim píše, že rakety už doleteli na Ukrajinu. “Najmenej dva na severozápad cez Mykolajivskú oblasť,” uvádza.

 

7:23 – Zhrnutie Generálneho štábu AFU z rána 26. januára:

1. Počas dňa bolo zaznamenaných desať raketových útokov, najmä na infraštruktúru v Dnepri a Záporoží.
2. Na Bachmutskom a Novopavlovskom smere (Ugledar) nepriateľ viedol ofenzívu. Pri Limane a Avdejevke sa uskutočnili “neúspešné ofenzívy”.
3. Útoky ruských vojsk boli odrazené:
– v Chervonopopovke v Luhanskej oblasti
– Verchnekamenskoje, Sporny, Razdolovka, Blagodatne, Marinka, Kleshcheevka, Marinka, Ugledar a Pavlovka v Doneckej oblasti.
4. Koncom februára sa v Rusku plánuje nová vlna masovej mobilizácie, uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Podľa nej si firmy na anektovanom Kryme vyžiadali zoznamy zamestnancov pre vojenské regrutačné úrady.

 

6:58 – Predseda Európskej rady Charles Michel privítal rozhodnutie Nemecka dodať Ukrajine moderné tanky typu Leopard 2.

 

6:40 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyzval krajiny Západu, aby sľúbené tanky Leopard 2 a Abrams M1 poslali Ukrajine čo najrýchlejšie a vo vysokom počte, aby sa ukrajinské jednotky dokázali efektívne brániť voči ruskej agresii.

 

6:30 – Vojenská operácia 25. januára 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

  • Ukrajinská armáda sa na nič nehodí, zriadili si bariérové jednotky a strieľajú si do chrbta, povedal Putin;
  • Ruská armáda zabránila ukrajinským jednotkám DRG vylodiť sa na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany;
  • Dodávky amerických tankov do Kyjeva budú “zjavnou provokáciou”, technika bude zničená, povedal ruský veľvyslanec v USA;
  • Washington jednoznačne vyhlásil, že chce spôsobiť Moskve strategickú porážku, nie je možné ignorovať realitu, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru RIA Novosti;
  • Biely dom potvrdil, že USA pošlú na Ukrajinu 31 tankov M1 Abrams, dodávka potrvá niekoľko mesiacov;
  • Nemecko dodá Ukrajine tanky Leopard 2, celkovo 14 tankov, tvrdí predstaviteľ vlády;
  • Ukrajinské sily sa pripravujú na protiútok, tvrdí Biden;
  • Kyjev pripravuje protiofenzívu v Záporoží, pričom v oblasti Záporožia sa nachádza až 40 000 vojakov, uviedol Balickij;
  • V Artemovsku postupujú jednotky Wagner, boje prebiehajú na predmestiach a v blokoch, ktoré nedávno držala ukrajinská armáda, povedal Pušilin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

18:03

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Explózia nastala po poludní miestneho času v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti.  Oblastný bezpečnostný úrad hlásil tri poškodené obytné budovy.

17:37

Poľsko aj Nemecko kritizovali v nedeľu sobotné oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

16:51

Irán presúva k hraniciam s Azerbajdžanom ťažkú techniku vrátane raketometov veľkého kalibru. Oficiálne – v rámci cvičení a ako signál pre Baku o neprípustnosti novej vojenskej operácie v regióne.

16:28

Dvadsaťdva krajín v nedeľu na iberoamerickom summite v Dominikánskej republike podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali bojovať proti potravinovej neistote v Latinskej Amerike. Cieľom je dosiahnuť v tejto oblasti nulový hlad, povedal bývalý premiér Čile Andrés Allamand.

16:26

Napriek nedávnym nehodám lodí s obeťami na životoch sa cez Stredozemné more vydáva do Talianska naďalej mnoho migrantov. V uplynulých dvoch dňoch dorazilo len na taliansky ostrov Lampedusa viac ako 3000 ľudí.

16:21

Technické problémy, ktoré spomaľovali prevádzku letiska vo Frankfurte nad Mohanom, sa v nedeľu na poludnie podarilo odstrániť. Uviedla to hovorkyňa leteckej spoločnosti Lufthansa.

15:51

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

15:47

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na zahájenie rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Moskva v sobotu oznámila plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

14:44

Rozhodnutie libanonskej vlády posunúť prechod na letný čas o takmer jeden mesiac spôsobilo v nedeľu v tejto krajine rozsiahle nejasnosti.

14:20

Irán od začiatku marca pravdepodobne posiela Rusku nové bojové drony na použitie na Ukrajine. Oznámilo to v nedeľu britské ministerstvo obrany.

14:10

Dvaja ľudia zahynuli v sobotu pri páde lavíny v Zillertalských Alpách na severe Talianska. Uviedli to v nedeľu miestne úrady.

13:41

Obyvatelia Kuby v nedeľu rozhodujú o zložení jednokomorového parlamentu. O kreslo sa neuchádza žiadny opozičný kandidát.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Arménsko nezrádza Rusko, ale svoju vlastnú budúcnosť

0 icon

Jerevan 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ústavný súd Arménska 24. marca uznal záväzky zakotvené v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu za ústavné Arménsko podpísalo štatút v októbri 1999, ale neratifikovalo ho kvôli rozhodnutiu ústavného súdu z roku 2004, podľa ktorého nie je v súlade so základným zákonom. Proces parlamentnej ratifikácie…

Čína sa vzpriamila: Si Ťin-pching odmietol hovoriť s Bidenom

0 icon

Peking 26. marca 2023 (HSP/Foto, TASR/AP-Andy Wong, TASR/AP-Evan Vucci)   V marci hovorca Bieleho domu John Kibry uviedol, že americký prezident má záujem hovoriť so svojím čínskym náprotivkom. Washington dúfal, že rozhovor sa uskutoční vo "vhodnom čase", pričom naznačil obdobie "bezprostredne pred stretnutím s Putinom" alebo po ňom. Napriek všetkej…

Podľa svedkov pral kajúcnik Slobodník špinavé peniaze pre Pavlínu Matovičovú vo výške 11,3 mil. eur

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Politológ Roman Michelko zhrnul rôzne informácie, ktoré sa vyskytli vo verejnom priestore. Zosumarizoval informácie zo zápisníc súdov, tlačoviek politikov a ďalších zdrojov o prípade prania špinavých peňazí Matovičovcami. Jeho závery vám prinášame nižšie Zásadná tlačovka Smeru-SSD bola sprevádzaná mediálnym tichom. Nikto…

Nemecko zastaví veľký štrajk v doprave. Prehodnoťte svoju cestu

0 icon

Berlín 26. marec 2023 (HSP/Foto:Twitter)   O polnoci 27. marca sa v Nemecku na 24 hodín úplne zastaví železničná doprava tovaru a čiastočne aj osobná doprava. Dôvodom bude štrajk zamestnancov v tomto sektore, informuje Deutsche Welle. Odborové zväzy Verdi a EVG požadujú zvýšenie miezd minimálne o 500 eur mesačne Očakáva…

Prečo Rusko rozmiestňuje jadrové zbrane v Bielorusku

0 icon

Moskva 26.marec 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Screesnhot)   Vojenský analytik Viktor Baranec pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda povedal, že ruské jadrové zbrane môžu z Bieloruska "dosiahnuť" všetky krajiny NATO 1. Aký druh ruskej jadrovej zbrane je umiestnený na území Bieloruska? Sú to taktické operačné komplexy "Iskander" (zatiaľ jeden!) a letecké rakety s jadrovými…

Fico: Pellegrini chce vytvoriť vládu s Progresívnym Slovenskom, Zuzanou Čaputovou a SaS

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screesnhot)   Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý obchod. Naopak, poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje Smer-SD má podľa Fica v pondelok…

Trump po týždni strachu vystúpil pred svojimi priaznivcami

0 icon

Waco 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Conroy)   Donald Trump sa po prvý raz objavil na verejnosti od vyhlásenia o svojom možnom zatknutí pred týždňom. Svojim priaznivcom sa prihovoril na letisku Waco v Texase, kde predniesol niekoľko vyhlásení Obvinil vládu Joea Bidena, že zmenila USA na "banánovú republiku". Okrem toho Trump…

Vučić o veľkom obrate Ukrajiny na európsku cestu už čoskoro

0 icon

Belehrad 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský prezident Aleksandar Vučić očakáva, že vstup Ukrajiny do EÚ sa v dôsledku súčasnej vojny urýchli. Povedal to v televízii Pink TV Vučić sa domnieva, že už v júni by malo dôjsť k "veľkému obratu Ukrajiny na európsku cestu". Podľa jeho slov budú…

Dzurinda chce zabrániť recidíve. Nemyslí však svoje účinkovanie v Gorile

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda sa hotuje zachrániť Slovensko a neúnavne pokračuje v zbere podpisov pre svoju novú stranu Modrí – Európske Slovensko. Za dva týždne sa mu podarilo vyzbierať 5000 podpisov a zvyšné podpisy na hárky chce doplniť zberom do konca apríla. Dzurinda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

Nikolaj Starikov: Vstúpte do novej éry. Si Ťin-pching hovorí, že jeho návšteva Ruska sa riadi historickou logikou

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – "Keď vidíte človeka, ktorý je súdený a nevinne odsúdený, vyvoláva to súcit. Keď vidíte človeka, ktorý robí dôležité, čestné a ušľachtilé veci a má byť za to nevinne odsúdený, vyvoláva to rozhorčenie a túžbu podporiť prenasledovanú osobu. Komisárka

O novej generácii amerických chemických zbraní

0 icon

USA, 26. marec 2023(AM) - Podľa ruskej armády USA tajne vyvíjajú chemické zbrane a skúmajú organofosforové zlúčeniny (OPC) s veľmi vysokou toxicitou. Organofosforové zlúčeniny sú bežnou skupinou zlúčenín používaných ako domáce a poľnohospodárske insekticídy, ako aj ako chemické bojové látky. Najbežnejšie sú: dichlórfos, tiofos, chlorofos, karbofos, metafos, pyrofos, sarin

Čína tvárou v tvár hybridnej agresii zo strany kolektívneho Západu

0 icon

Čína, 26. marec 2023(AM) – Irán a Saudská Arábia sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov. Dohoda bola dosiahnutá na rokovaniach v Pekingu 10. marca. Šéf čínskej diplomacie Wang Yi, ktorý sa podieľal na sprostredkovaní, označil dohodu za "víťazs

Kniha "Kto prinútil Hitlera prepadnúť Stalina"

0 icon

Slovensko, 26. marec 2023 (AM) – V dnešnej dobe, kedy sa do spoločnosti pretláča vidieť veci súčasné aj minulé z toho jediného správneho uhla pohľadu, ktorý odzrkadľuje skôr politické smerovanie, ako smerovanie ku pravde ako takej, sa vo mne stále viac a viac derie do popredia výrok Georga Orwela: "Kto kontroluje…

TopDesať

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali